Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie się sprawdzi?

Przemysłowa stacja odwróconej osmozy to coraz częstszy sposób uzdatniania wody, na który decydują się właściciele przedsiębiorstw świadczących usługi w różnych sektorach. Dlaczego przemysłowe systemy odwróconej osmozy cieszą się tak dużą renomą? W jaki sposób dobrać taką przemysłową stację uzdatniania wody do potrzeb zakładu?

Odwrócona osmoza przemysłowa to sposób na wyjątkowo dokładne oczyszczanie wody. Trudno o bardziej doskonałą metodę uzdatniania. Jest ona szczególnie polecana, jeśli niezbędna okazuje się dokładna demineralizacja wody. 

Zaletą zastosowania przemysłowej odwróconej osmozy w stosunku do demineralizacji na złożach kationitowych i anionitowych jest brak potrzeby stosowania jakichkolwiek regeneratów do działania. Proces jest w pełni bezpieczny dla środowiska. 

Już od lat przemysłowe stacje osmozy są wykorzystywane do odsalania wody morskiej, która potem służy do celów spożywczych i użytkowych całym społecznościom. 

Te urządzenia sprawdzą się w każdym sektorze przemysłu, gdzie konieczne jest wykorzystanie wody wysokiej czystości.

Odwrócona osmoza - niezawodny proces oczyszczania 

Historia odwróconej osmozy sięga roku 1953, kiedy to pierwszy raz została zastosowana do odsalania wody morskiej. W przemyśle swoje zastosowanie znalazła w latach sześćdziesiątych, zaraz po wynalezieniu technologii wytwarzania wydajnych i selektywnych membran asymetrycznych na szeroką skalę. Specyficzna budowa membran pozwala na rozdział składników nawet o bardzo małej masie cząsteczkowej

Sercem każdego systemu odwróconej osmozy, niezależnie od tego czy to przemysłowa stacja osmozy, czy odwrócona osmoza do zastosowań domowych, jest membrana osmotyczna. Filtracja na niej jest zjawiskiem fizycznym, podczas którego odseparowane zostają od siebie cząsteczki o różnej masie.

W przypadku przemysłowej odwróconej osmozy stosuje się kilka rodzajów membran. Są one dobierane ze względu na wielkość cząstek, które należy usunąć z wody. 

Dzięki procesowi odwróconej osmozy z wody można usunąć metale ciężkie, takie jak: arsen, kadm, ołów, rtęć, srebro. Redukcji podlega także stężenie rozpuszczonych w wodzie soli: baru, chromu, chloru, miedzi, fluoru, manganu, azotu, selenu. Na drodze oczyszczania woda może być pozbawiana trucizn, praktycznie wszystkich pierwiastków radioaktywnych oraz ich izotopów, a także odpadów przemysłu chemicznego.

Dokładność oczyszczania wody w procesie odwróconej osmozy jest naprawdę imponująca. Skuteczność, w zależności od doboru rodzaju membrany, szacuje się na 95 do nawet 99%.

Przemysłowe stacje osmozy są cenione nie tylko ze względu na swoją wydajność, ale również i żywotność.

Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie ma zastosowanie? 

Proces odwróconej osmozy ma zazwyczaj dwojakie zastosowanie. Z jednej strony może posłużyć do odzyskania wody w stanie czystym. Wtedy ciecz jest pozbawiona substancji rozpuszczonych, rozproszonych i koloidalnych. Doskonale nadaje się do wykorzystania w wielu procesach przemysłowych. 

Z drugiej strony może chodzić o selektywne rozdzielenie substancji rozpuszczonych i rozproszonych między filtrat a koncentrat.

W przemyśle stacje odwróconej osmozy stosuje się najczęściej w celu: 

 • Odsalania wody morskiej oraz innych wód słonych 
 • Otrzymania wysokiej jakości wody przeznaczonej do celów spożywczych 
 • Otrzymywania wody o niskiej zawartości soli bądź całkowicie jej pozbawionej - ta jest przydatna w różnych sektorach przemysłowych 
 • Otrzymania wody ultraczystej, zdemineralizowanej 
 • Otrzymywania wody procesowej do wykorzystania w przemyśle chemicznym
 • Zatężenia wód kopalnianych 
 • Zatężenia wody płuczącej (na przykład w fotografii) 
 • Zatężania popłuczyn masy celulozowej 
 • Zmiękczania wody 
 • Odzyskiwania metali ze ścieków 

Jeśli natomiast chodzi o sektory przemysłowe, w których często przydatna okazuje się przemysłowa odwrócona osmoza, to należy wymienić przemysł: tekstylny, elektroniczny, medyczny, piekarniczy, lakierniczy, farmaceutyczny, spożywczy, chemiczny, kosmetyczny, elektroniczny.

Oprócz tego przemysłowe stacje osmozy są zamawiane przez szpitale, a także przez sektor HoReCa.

Co warto wiedzieć o przemysłowej odwróconej osmozie? 

W celu ochrony membrany osmotycznej przed przedwczesną utratą żywotności w przypadku rozwiązań przemysłowych polecana jest wstępna filtracja mechaniczna oraz zmiękczanie wody. Z tego powodu oprócz wydajnych filtrów mechanicznych bardzo często w grę wchodzi dozowanie antyskalantów bazujących na fosforanach lub polimerach. 

W przypadku przemysłowej stacji osmozy przyjmuje się, że zanim woda trafi na membranę osmotyczną już musi być wolna od żelaza, manganu, chloru. Nie może też charakteryzować się wysokim stopniem twardości wody.

Warto wziąć pod uwagę wybór dobrego sterownika. Elementami kluczowymi są zabezpieczenia membrany oraz dokumentacja techniczno-ruchowa. Dobrej jakości sterowniki nie należą do najtańszych komponentów przemysłowych systemów odwróconej osmozy, jednak jest to inwestycja, którą warto podjąć. Wybór sterownika gorszej jakości może skutkować awariami i warto się wystrzegać takich sytuacji. 

Jednym z największych problemów, jakie mogą się pojawić podczas eksploatacji stacji osmozy przemysłowej są mikroorganizmy. Ich obecność w przemysłowej odwróconej osmozie jest niepożądana z kilku przyczyn. 

Przede wszystkim może okazać się, że są niekorzystne dla zdrowia człowieka - mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości i choroby. Po drugie często odpowiadają za zatykanie porów membrany osmotycznej i spadek jej wydajności. W końcu są odpowiedzialne za tworzenie związków organicznych wewnątrz systemu. 

Właśnie z tego powodu przemysłowa odwrócona osmoza powinna być poddawana okresowej dezynfekcji. Ten proces winien dotyczyć wszystkich komponentów samego systemu odwróconej osmozy, jak i wszystkich etapów filtracji znajdujących się przed nią.

Warto wiedzieć, że już założona przemysłowa stacja osmozy powinna być eksploatowana w sposób ciągły. Jeśli jej praca jest potrzebna tylko w wybranych okresach, to i tak należy uruchomić ją przynajmniej raz w ciągu doby.

Jak dobrać przemysłową odwróconą osmozę?

Wybór konkretnych podzespołów przemysłowej odwróconej osmozy jest w dużej mierze uzależniony od zapotrzebowania godzinowego na oczyszczoną wodę

Jeśli chodzi o wydajność technologiczną odwróconej osmozy to najczęściej przyjmuje się stosunek 3:1. W procesie odwróconej osmozy powstaje więc ¾ permeatu i ¼ odrzutu.

Kluczowe znaczenie w procesie eksploatacji przemysłowej odwróconej osmozy ma dokumentacja techniczna. To w niej znajdują się najważniejsze wskazówki dotyczące odpowiedniej eksploatacji. Dostosowanie sposobu użytkowania do zawartych w niej nakazów przyniesie liczne korzyści, w tym optymalne oczyszczanie wody i żywotność membrany zgodną z założeniami. 

Przemysłowej stacji osmozy nie należy dobierać na własną rękę lecz zdać się na specjalistów w tej dziedzinie. Projekty przemysłowych stacji uzdatniania wody tworzy firma Klarsan

Jak wygląda dobór przemysłowej odwróconej osmozy? 

Po skontaktowaniu się z firmą Klarsan oraz przedstawieniu sprawy zazwyczaj umawiany jest termin wizji lokalnej. W jej trakcie specjaliści oceniają warunki panujące w zakładzie, możliwości związane z instalacją. Istotną kwestią jest także wywiad oraz szczegółowe wyniki analizy wody

Na podstawie wszystkich danych tworzona jest oferta z przemysłową odwróconą osmozą, która najlepiej sprosta oczekiwaniom, co do potrzebnych do uzyskania parametrów wody oraz wydajności. 

Klarsan oferuje nie tylko dobór oraz instalację przemysłowych stacji uzdatniania wody, ale również kompleksową obsługę serwisową oraz doradztwo na każdym etapie eksploatacji. 

Przemysłowa odwrócona osmoza - czy warto? 

Obecnie, w razie konieczności uzyskania ultraczystej wody, różnego rodzaju przedsiębiorstwa decydują się właśnie na wybór przemysłowej stacji osmozy. To rozwiązanie w pełni bezpieczne i ekologiczne. 

Przy wyborze wykonawcy takiej przemysłowej stacji uzdatniania wody najlepiej kierować się doświadczeniem firmy. Warto obejrzeć ich wcześniejsze realizacje. Należy też pamiętać, że tanio nie zawsze znaczy dobrze. 

Często bez wody o odpowiedniej jakości wiele procesów produkcyjnych nie jest nawet w stanie ruszyć. Warto więc zadbać o to, by nie tylko spełniała normy jakościowe, ale urządzenie, które ją zapewnia dawało dobre efekty i było niezawodne. To inwestycja, która z pewnością zwróci się w wielu aspektach.

Powiązane produkty

Komentarze (3)

  • Dariusz K.
  • 2019-09-10 17:43:27
  Dobór odpowiedniego systemu uzdatniania do ponadprzeciętnego zużycia wody jest niezwykle trudny. Jest to długotrwały proces, ponieważ taki system musi być odpowiednio dobrany do jakości wody i potrzeb przedsiębiorstwa. Poszukuję firmy, która zajmie się moją wodą, wykona dla mnie system osmotyczny dla wydajności ponad 5 m3/h i przyznam szczerze, że najbardziej wiarygodną i profesjonalną firmą wydaje się być ta, która przeprowadza szereg testów, badań i wywiadów u nas, by dostosować idealnie działający system. Przestrzegam przed tym, ponieważ nie da się realnie dobrać stacji, nie znając dokładnie konkretnego przeznaczenia wody.
  • Tomasz
  • 2019-09-20 11:43:01
  Z tego co wiem, odwrócona osmoza to najlepszy system do oczyszczania wody, jaki chyba istnieje. Oczyszcza i zmiękcza, więc do przemysłowego przeznaczenia na pewno sprawdza się bardzo dobrze. Powinniśmy dbać o swoje instalacje w domu (ja mam zmiękczacz wody), nie mówiąc już o instalacjach w zakładach przemysłowych, gdzie osady z kamienia są nie do pomyślenia, ponieważ taką wodą się pracuje. Musi być najwyższej jakości.
  • Szymon Adamczyk
  • 2019-10-10 13:07:05
  Mój znajomy rozkręca swoją myjnię samochodową i szuka firmy, która zajmie się zmiękczeniem wody na skalę już właśnie bardziej przemysłową. Nie wiedziałem, że odwróconą osmozę stosuje się do zmiękczenia wody w większej ilości. Na pewno podrzucę mu ten pomysł.

Nowy komentarz

arrow_upward