Filtruj według

Kategorie

Dostępność

Marka

Waga

  • 30 kg - 100 kg

Cena

  • 0,00 zł - 5 590,00 zł

Odmanganiacze

Mangan to substancja, która zazwyczaj występuje wraz z żelazem w wodach podziemnych, jednak nie jest to regułą. Mangan przedostaje się do wody poprzez rozpuszczanie się skał. Jest metalem bardziej odpornym na utlenianie od żelaza. Tą substancję najlepiej usuwać za pomocą odmanganiaczy ze specjalnie wyselekcjonowanymi do tego typu zadań złożami filtracyjnymi. 

Mangan w nadmiernych ilościach ma niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne wody takie jak zapach czy smak. Jest substancją niebezpieczną dla instalacji domowych i przemysłowych. Wytrąca i gromadzi się na powierzchniach mających styczność z wodą w formie czarnego osadu. Osadza się na armaturze czy wewnątrz rur. Osady manganowe są jeszcze gorsze do usunięcia niż te powstałe z powodu żelaza. 

Osad powodowany wysokim stężeniem manganu w wodzie jest doskonałym środowiskiem do bytowania mikroorganizmów, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia człowieka. 

Mangan występuje w wodach w postaci rozpuszczonej. Co ciekawe, jego usuwanie jest nieco trudniejsze niż usuwanie żelaza. Wymaga stosowania specjalnych metod uzdatniania.

Odmanganianie polega na utlenianiu manganu z formy rozpuszczalnej do formy nierozpuszczalnej trójwartościowej. Całkowite usunięcie tej substancji z wody wymaga zastosowania dodatkowej filtracji. Zanieczyszczenia są zatrzymywane na złożu filtracyjnym, a następnie są z niego usuwane na drodze regeneracji złoża. 

Odmanganiacze zazwyczaj zbudowane są z butli wypełnionej złożem z głowicą sterującą. W niektórych modelach można dodatkowo znaleźć zbiornik na sól regeneracyjną, jednak jest to uzależnione od sposobu działania urządzenia. 

Odmanganiacze można dowolnie konfigurować w zależności od parametrów wody. W tym celu zachęcamy do kontaktu z działem technicznym.

Aktywne filtry

arrow_upward