Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Często nawracające awarie kosztownego sprzętu AGD wskazywać mogą na występowanie powszechnego wśród polskich gospodarstw domowych problemu twardej wody. Na uszkodzenia narażone są wszystkie urządzenia mające kontakt z wodą – ekspres do kawy, żelazko i czajnik, ale także dużo droższe, odpowiedzialne za najważniejsze funkcje naszego domu sprzęty, takie jak pralka, zmywarka, a nawet przepływowy kocioł grzewczy.

Aby przekonać się o tym, że twarda woda to problem Twojego ujęcia, nie potrzebujesz wcale specjalistycznych badań i profesjonalnej analizy. Objawy twardej wody często widoczne są gołym okiem, a pokryte kamieniem elementy urządzeń AGD należą do grona pierwszych sygnałów świadczących o obecności kamienia w domowej instalacji.

Czajnik - pierwszy zwiastun twardej wody

Problem twardej wody zauważamy najczęściej na podstawie obserwacji kuchennego czajnika, który wraz z upływem czasu sukcesywnie pokrywa się coraz grubszą warstwą nieestetycznego kamienia, zalegającego wewnątrz, a nierzadko także na zewnętrznych partiach urządzenia. Kamień w czajniku pokrywa przede wszystkim jego grzałkę, przyczyniając się do częstszych awarii, a co za tym idzie także i wymiany urządzenia.

Kamień w zmywarce - kosztowny kłopot

Wysoka zawartość soli mineralnych rozpuszczonych w wodzie ma zgubny wpływ zarówno na wydajność procesu zmywania, jak i żywotność samej zmywarki. Pierwsze objawy twardej wody widoczne są tuż po wyjęciu naczyń z komory zmywarki – biały, matowy nalot na szkle i nieestetyczne zacieki wskazują na zbyt wysokie stężenie soli wapnia i magnezu, a nie – jak często mylnie zakładamy – na użycie niewłaściwego środka czyszczącego. Naczynia takie najczęściej wymagają ponownego umycia, co znacznie zwiększa koszta eksploatacji zmywarki. Poważny problem pojawia się w momencie, w którym kamień zajmuje najważniejsze komponenty, np. grzałkę, utrudniając przepływ wody lub wywołując całkowitą awarię urządzenia.

Twarda woda w pralce

Podobnie jak w przypadku zmywarki, także i pralka stale wystawiona jest na kontakt z twardą wodą. Nalot zajmuje podzespoły kluczowe dla pracy urządzenia – bęben, grzałkę oraz filtr, w efekcie prowadząc do całkowitego zatrzymania jego pracy. Stosowanie chemicznych środków okamieniających nie przynosi długotrwałych efektów, a raz usunięty kamień szybko ponownie staje się widoczny na ubraniach i pościeli.

Żelazko wrażliwe na kamień

Problem osadzającego się kamienia dotyczy wszystkich żelazek ze zbiornikiem wodnym, ze szczególnym wskazaniem na żelazka parowe. Woda o wysokiej zawartości jonów żelaza i magnezu sprzyja rozwojowi kamienia na powierzchni prasującej, trwale niszcząc ubrania, a z czasem zatrzymując pracę samego urządzenia.

Twarda woda a bojler i piec kotłowy

Mimo, iż urządzenia AGD nie należą do grona najtańszych sprzętów domowych, prawdziwy problem pojawia się w momencie zajęcia przez kamień bojlera i kotła grzewczego. W przeciwieństwie do zmywarki lub czajnika, po urządzeniach tych ciężko jest dostrzec zgubny wpływ, jaki na ich pracę ma obecność twardej wody w domowej instalacji. O pokryciu kamieniem bojlera lub pieca dowiadujemy się najczęściej już w momencie awarii urządzenia, narażając się na niemałe koszta.

Wiele problemów - jedno rozwiązanie

Producenci chemii zmiękczającej wodę i innych doraźnych rozwiązań zapewniają nas o skuteczności produktów, które w rzeczywistości wyłącznie minimalnie wpływają na ograniczenie ilości soli mineralnych w domowej instalacji wodnej. Aby skutecznie zabezpieczyć urządzenia AGD, kosztowną armaturę, piece i bojlery, niezbędnym jest uzdatnienie wody i stałe obniżenie stopnia jej twardości. W tym celu koniecznym może okazać się montaż zmiękczacza lub wielofunkcyjnej stacji, która poza zmiękczeniem zadba też o oczyszczenie wody.

Komentarze (6)

  • Patrycja Osowska
  • 2017-06-07 16:17:26
  Na szczęście nie mieliśmy takich problemów jak kocioł, ale twardą wodą załatwiłam sobie dwa żelazka. Od początku wiedziałam, że to kamień, ale mąż nie chciał słuchać i dopiero, kiedy ucierpiało drugie żelazko dał się namówić na zmiękczacz. Problem się bagatelizuje, bo jesteśmy do niego przyzwyczajeni, już niemal nie wyobrażamy sobie widoku czajnika bez białych płatów na spodzie, a zapewniam - da się. :)
  • Adam Więcek
  • 2017-05-05 13:59:18
  Prawda, ja twardą wodą załatwiłem sobie właśnie piec. Polecam zainteresować się problemem wcześniej niż w momencie awarii, będzie to dla Was oszczędność rzędu 5-7 tysięcy złotych.
  • Gabriela Jabłońska
  • 2018-05-22 16:04:58
  Ja niestety przekonałam się na własnej skórze, co to znaczy mieć problemy z twardą wodą. To jest mega problem, którego nie warto od tak zostawiać samemu sobie. U nas spowodował awarię pralki. Za części musieliśmy zapłacić dość dużo. Już czuję, że podobny los spotka nasz kocioł grzewczy. Hydraulik ostrzegał, że może być zarośnięty kamieniem kotłowym jeszcze bardziej niż części pralki.
  • Amelia
  • 2019-10-08 13:05:29
  Dopiero mając swój własny dom przekonałam się, że warto w takie rzeczy inwestować. Zdecydowaliśmy się z mężem na ogrzewanie podłogowe w domu. W dobrym momencie poinformowano nas o takich urządzeniach jak zmiękczacze wody. Nie zastanawialiśmy się, bo to po prostu idealne urządzenie dla nas - woda z wodociągu potrafi być bardzo twarda. Jak się cieszę, że żadne z moich nowych urządzeń AGD i moje łazienki nie ucierpią z powodu osadów, tak jak poprzednie!
  • Anna Kaczmarska
  • 2020-01-03 11:54:43
  Zmiękczacz wody to inwestycja tak naprawdę. Na razie rozglądam się za konkretnym urządzeniem, ale jesteśmy zdecydowani. Mąż mówi, ze to zabezpieczenie dla urządzen, a wedlug mnie jeszcze dodatkowo armatury, kabiny czy nawet mojej skóry. Jak jest rozwiązanie na twardą wodę, to czemu z niego nie korzystać?
  • Piotrbrolf
  • 2020-01-24 13:11:24
  Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

Nowy komentarz

arrow_upward