Zmiękczanie wody ze studni - czy to ma sens?

Zmiękczacze wody cieszą się naprawdę dużą popularnością, a informacji na ich temat szuka coraz więcej użytkowników. To świetny pomysł na doszlifowanie jakości wody pochodzącej z lokalnej sieci, jednak czy można go kupić na własną rękę, bez żadnych konsultacji także w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia?

Wysoki stopień twardości wody jest cechą charakterystyczną wody płynącej z wielu kranów na terenie całej Polski. Ten problem występuje, jak nasz kraj długi i szeroki. Dokładne informacje znajdziecie w poświęconym twardej wodzie artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Jak wiemy z artykułu: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens? zmiękczacze wody są wykorzystywane jako urządzenia dodatkowe, do dopasowania jakości wody pod własne potrzeby. Nieco inaczej jest w przypadku własnych ujęć wody, o czym w dalszej części artykułu.

Niewątpliwe, niezależnie od ujęcia, z którego pobierana jest woda, zawsze powoduje wiele niechcianych skutków. Pozostawia taki sam, uporczywy nalot na bateriach, kranach, w wannie, kabinie prysznicowej, toalecie, czy sprzętach AGD mających styczność z wodą. Tak samo powoduje mniejszą wydajność, nierównomierny przepływ wody, może przyczyniać się do powstawania korozji oraz całej masy innych problemów i strat. Tak samo jak w przypadku wody wodociągowej, warto więc walczyć z twardą wodą także przy pobieraniu wody z własnego ujęcia. Czy zmiękczacz wody jednak i tu będzie najlepszym rozwiązaniem?

Woda z własnego ujęcia - liczne problemy z jakością

Już niejednokrotnie wspominaliśmy o tym, że jakość wody z własnego ujęcia najczęściej pozostaje  jedną wielką niewiadomą. Parametry wody mogą się między sobą różnić nawet w odwiertach wykonanych na sąsiadujących działkach. Dokładne informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Jeśli na przykład woda pozostawia po sobie rdzawe przebarwienia i opiłki, z pewnością kryje się w niej coś więcej niż jedynie duża ilość jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody. Niekiedy może mieć nieodpowiedni zapach powodowany przez siarkowodór. Szczególnie warto uważać na bakterie, które mogą pojawić się we własnym ujęciu niemal w każdym momencie.

Analiza wody kluczowa do odpowiedzi

Najlepszym sposobem na poznanie jakości wody jest zlecenie jej badania. W przypadku wody z własnego ujęcia najlepiej jest przeprowadzić kompleksową analizę wody, czyli analizę fizykochemiczną oraz bakteriologiczną. Wyniki badań wskażą, gdzie leży problem z jakością wody oraz w jaki sposób można sobie z nim poradzić. Więcej o analizie wody w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Czemu nie zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody to świetne urządzenia, działające na zasadzie wymiany jonowej. Doskonale radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody, jednak jak sama nazwa wskazuje, ich rola na tym się kończy. W wodzie mogą wystąpić różne przekroczenia. Jeśli dobierzemy zmiękczacz wody do wody charakteryzującej się dużym stężeniem żelaza i manganu, może to przynieść kilka niechcianych skutków:

Woda nadal może charakteryzować się nieodpowiednią barwą, smakiem i zapachem

Na armaturze i koło miejsc poboru wody nadal będą odkładały się osady

Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody może ulec szybszemu zużyciu

Zmiękczanie wody nie będzie przeprowadzane prawidłowo z powodu blokowania ziaren żywicy jonowymiennej przez cząsteczki wytrąconego żelaza i manganu

Jak widać, wybierając jedynie zmiękczacz wody do takiej o dużym stopniu zanieczyszczenia możemy się spodziewać co najwyżej awarii i większych kosztów. Na pewno nie uzyskamy oczekiwanych efektów, a możemy dodatkowo stracić. Z tego względu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą i dobrać stację uzdatniania wody, która przyniesie tylko i wyłącznie korzyści.

Co można wybrać?

W przypadku wody ze studni nigdy nie możemy mówić o jednym, najlepszym rozwiązaniu. Każdy przypadek jest nieco inny i nad każdym należy się pochylić indywidualnie. Istnieje kilka opcji. Jeśli faktycznie jedynym kłopotem okazuje się być twardość wody, warto wtedy zdecydować się na zmiękczacz wody, a do zestawu dobrać lampę bakteriobójczą. To doskonała ochrona przed bakteriami, które mogą pojawić się w każdej chwili. Jeśli jednak wyniki analizy wody wskazują na inne zanieczyszczenia, można dobrać zestaw, w którego skład wchodzi zmiękczacz wody lub zdecydować się na stację wielofunkcyjną.

Stacja uzdatniania wody

Badania wody mogą wykazać spore przekroczenia wielu substancji, jak choćby żelazo, mangan czy siarkowordór. Dodatkowo problemem może być oczywiście twardość wody. Takie sytuacje wymagają dobrania właściwego zestawu do uzdatniania wody. Może to być połączenie odżelaziacza wody oraz zmiękczacza wody. Wśród propozycji do takiego zestawu może pojawić się też między innymi lampa bakteriobójcza lub stacja do usuwania azotanów. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Wielofunkcyjna stacja uzdatniania wody

Idealnym rozwiązaniem w przypadku wody z własnego ujęcia wydaje się być stacja wielofunkcyjna. Jeśli tylko pozwalają na to warunki, wielu ekspertów rekomenduje właśnie ten wybór. W jednym urządzeniu znajduje się specjalnie opracowane złoże wielofunkcyjne, które jest w stanie poradzić sobie nawet z 5 zanieczyszczeniami jednocześnie! Surowa woda jest oczyszczana z: żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych i oczywiście redukcji podlega także stopień twardości wody.

Stacja wielofunkcyjna może pracować z każdym rodzajem hydroforu. Na rynku spotkamy się z modelami kompaktowymi oraz dwuczęściowymi. Pierwsze z nich nawet budową przypominają kompaktowe zmiękczacze wody. Nie zajmują dużo miejsca, a w dodatku są łatwe do utrzymania w czystości i obsłudze. Reprezentantem tej grupy jest choćby Ecoperla Multicab. O jego zaletach w poniższej prezentacji:

Na nieco większe potrzeby idealnym wyborem będzie dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna. Tu z całą pewnością warto polecić serię Ecoperla Multitower. Urządzenia są zbudowane z butli ciśnieniowej z głowicą sterującą oraz oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną. W serii Ecoperla Multitower są trzy różne wymiary do wyboru, dzięki czemu wydajność można dobrać naprawdę dokładnie. Tu więcej może opowiedzieć sam właściciel takiego urządzenia:

Zmiękczanie wody - tak, ale z głową!

W przypadku wody z własnego ujęcia zmiękczacz wody nie zawsze będzie tym najlepszym wyborem. Optymalne rozwiązanie problemów z jakością wody przyniosą wyniki analizy. One pomogą podjąć decyzję co do urządzenia. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze właściwej opcji, skontaktuj się z naszymi doradcami. Doradzimy, na co warto się zdecydować.

Komentarze (4)

  • Adrian
  • 2021-10-20 09:06:07
  u nas zmiękczanie jest założone na wodzie z wodociągu. Na sznurku filtra wstępnego też odkład się niezły brud. Nie chcę wiedzieć jaką wodę ludzie piją ze studni, skoro woda wodociągowa bywa taka jak u mnie.
  • Ala
  • 2021-11-04 15:20:08
  Pewnie, że ma sens! O ile mniej sprzątania :) I włosy też mi się poprawiły, ale nie wiem czy to od zmiękczania czy od filtracji węglem. Mamy Ecoperlę Hero z węglem właśnie.
  • Mariusz
  • 2021-12-02 10:31:34
  Woda ze studni bywa kosztownym przedsięwzięciem, tak było u nas. Twarda i mocno zażelaziona i mangan też lekko przekroczony... Gdyby nie uzdatnianie w ogóle nie mielibyśmy wody pitnej
  • Marek D.
  • 2021-12-13 14:14:29
  Wysłałem wyniki badań na maila, jestem bardzo ciekawy czy i u mnie Ecoperla Multitower da radę, czy trzeba mocniejszego odżelaziacza.

Nowy komentarz

arrow_upward