Lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze działające w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe to obecnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów na pozbycie się z wody: bakterii, wirusów, grzybów oraz ich form przetrwalnikowych. Lampy UV cieszą się ogromną popularnością, ponieważ do działania nie potrzebują żadnych środków chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie. Te urządzenia nie zmieniają smaku, zapachu, ilości minerałów w wodzie. 

Lampy bakteriobójcze zawdzięczają swoją skuteczność promieniowaniu UV, które jest wytwarzane wewnątrz żarnika. W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia wytwarzające promieniowanie UV-C o długości fali około 254 nm, czyli najlepszej do zwalczana z wody mikroorganizmów. 

Większość lamp bakteriobójczych jest zbudowana z podobnych elementów i działa na zbliżonej zasadzie. Surowa woda podczas przepływu trafia do wnętrza lampy sterylizującej, przepływa przez jej wnętrze i tam jest dokładnie naświetlana poprzez promienie ultrafioletowe. Promieniowanie UV podczas przepływu wyniszcza bakterie lub hamuje proces ich rozmnażania się. Po naświetlaniu woda dalej płynie przez instalację i trafia do kranów odbiorców. 

Promieniowanie UV-C stanowi część światła słonecznego, jednak nie przenika przez atmosferę. Przez to organizmy żywe nie są odporne na jego działanie. Podczas naświetlania wody promieniowanie UV wyniszcza DNA drobnoustrojów. W taki sposób dochodzi do zatrzymania procesów metabolicznych oraz podziału komórek. 

Dzięki swoim właściwościom lampy bakteriobójcze są w stanie poradzić sobie nawet z pasożytami najbardziej uodpornionymi na działanie środków chemicznych. Promieniowanie UV doskonale radzi sobie nie tylko z mikroorganizmami. Z wody w niektórych przypadkach usuwa także niebezpieczny dla zdrowia ozon, związki węgla organicznego, chlor, a także chloraminy. 

Każda lampa bakteriobójcza zbudowana jest z tubusu (osłony wykonanej ze stali nierdzewnej), żarnika wydzielającego promieniowanie UV oraz układu zasilającego. 

Wśród największych zalet lamp sterylizujących użytkownicy wymieniają: brak konieczności stosowania środków chemicznych, lampa nie pogarsza smaku i zapachu wody, nie występuje ryzyko przedawkowania środka dezynfekującego, nie ma szans na wystąpienie produktów ubocznych, lampa UV nie wytwarza lotnych związków organicznych ani toksycznych gazów, ten proces dezynfekcji nie ma sam w sobie negatywnego wpływu na środowisko. 

Należy pamiętać, że lampy bakteriobójcze są przeznaczone do działania stałego, a od prądu należy je odłączać jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

Każda lampa UV wymaga okresowej pielęgnacji, która polega na czyszczeniu osłony żarnika, wymianie promiennika UV oraz rzadziej rury osłonowej. 

Przed zakupem lampy bakteriobójczej warto przeprowadzić analizę wody w celu wykrycia nieprawidłowych parametrów wody. Jeśli w wodzie będą znajdowały się zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne, może dojść do uszkodzenia lampy UV. Niechciane substancje skutecznie zmniejszają również oddziaływanie promieniowania UV na mikroorganizmy. Niezbędnym minimumm jest założenie filtra wstępnego przed lampą bakteriobójczą. 

Aktywne filtry

arrow_upward