Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Często mówi się o tym, że czerpanie wody z własnego ujęcia może nieść ze sobą większe ryzyko wystąpienia problemów i znaczne obniżenie bezpieczeństwa związanego z korzystaniem z wody, a już zwłaszcza do celów spożywczych. Czy własna studnia zawsze musi oznaczać kłopoty z jakością wody? Jakie zanieczyszczenia są największym problemem? Czy uzdatnianie wody zawsze musi wiązać się z ponoszeniem wysokich kosztów?

Woda jest niezbędna w codziennym życiu i funkcjonowaniu gospodarstwa domowego – z tym nie można dyskutować. Wiele osób staje jednak przed decyzją, z jakiego źródła ma pochodzić woda, z której będą korzystać na co dzień. Do wyboru najczęściej jest podłączenie do sieci wodociągowej lub wykopanie własnej studni. Z pozoru ta druga opcja wydaje się o wiele bardziej atrakcyjna. Po pierwsze przecież to nieograniczone źródło własnej wody. Po drugie opłaty za podłączenie i poprowadzenie sieci są dość wysokie, a za wodę potem trzeba sporo płacić. Wyobrażenie o „darmowej wodzie” z własnej studni jest jednak mylne.

W niektórych miejscach nadal jedynym sposobem na stały dostęp do wody jest własne ujęcie. Jeśli już decydujemy się na taką opcję, musimy brać pod uwagę nie tylko rodzaj studni, ale też jakość wody, z jakiej będziemy korzystać. Choć świadomość na ten temat wzrasta z roku na rok, to jednak nadal pewien ułamek właścicieli studni nawet nie myśli o tym, by przebadać wodę, z której będą korzystać.

Zwodnicza jakość wody ze studni

Większość jest przekonana, głównie dzięki reklamom wody butelkowanej, że woda pochodząca z głębin zawsze jest krystalicznie czysta i charakteryzuje się nawet lepszą jakością, niż woda dostarczana przez wodociągi. Niestety, tutaj można się bardzo rozczarować. W wielu przypadkach zdarza się, że woda jest mętna, ma bardzo nieciekawe właściwości organoleptyczne, a może okazać się też prawdziwym niebezpieczeństwem dla zdrowia. Oczywiście, zdarzają się wody o wzorcowych parametrach, które nadają się do spożycia bez żadnego „ale”. Jednak zgłaszają się do nas także właściciele studni, u których jakość wody pogorszyła się z czasem i wymagała poprawy z pomocą specjalnie dobranej stacji uzdatniania wody.

Jeśli mamy wybór dotyczący tego, czy woda będzie pochodziła z wodociągu, czy studni, warto mieć na uwadze, że woda wodociągowa podlega ciągłej kontroli. Jej jakość jest dokładnie sprawdzana wiele razy w ciągu dnia, a użytkownicy mogą mieć pewność tego, że jest bezpieczna. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku czerpania wody z własnej studni. Tu należy mieć świadomość, że to właściciel ujęcia sam bierze na swoje barki odpowiedzialność za parametry wykorzystywanej wody i to on musi sprawować stałą pieczę, by pozostawała bezpieczna w użyciu. To wymaga podjęcia pewnych działań, które bądź co bądź, wiążą się z kosztami.

Rodzaj studni ma znaczenie

Źródła zanieczyszczeń i ich rodzaj mogą być naprawdę różne. Często podwyższone stężenia są wynikiem wymywania skał, ponadto dochodzą problemy z nieszczelnością szamb, spływami zanieczyszczeń przemysłowych, rolniczych (nawozy sztuczne), etc. Choć to nie jest tak oczywiste, spore znaczenie w przypadku jakości wody z własnego ujęcia ma rodzaj studni, jaka stanie na posesji.

Dość często można spotkać się ze studniami kopanymi. Są to płytkie ujęcia, bo do 10 metrów, które zazwyczaj ujmują wodę z pierwszych warstw wodonośnych. Przez to do takiej wody może trafiać spora ilość zanieczyszczeń pochodzących z gleb. W przypadku studni kopanych bardzo wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia skażenia mikrobiologicznego. O wiele głębiej wiercone są studnie głębinowe. Tutaj woda jest już najczęściej pobierana z warstw oddzielonych od tych przepuszczalnych. Jakość wody z tego rodzaju ujęcia często jest lepsza. Zazwyczaj najbardziej dokuczliwym problemem są wysokie stężenia żelaza i manganu, jednak bakterie również mogą się pojawić.

Jak uniknąć problemów z niebezpieczną wodą?

W przypadku własnych ujęć, niezależnie od tego czy chodzi o gospodarstwo domowe, czy przedsiębiorstwo, niezwykle istotne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. To jedyne rozwiązanie, dające pełny wgląd w parametry oraz wartości. To także jedyna droga do doboru właściwej metody uzdatniania wody. Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z badaniem wody znajdują się w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? Woda ze studni wymaga analizy pod kątem fizykochemicznym (Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?) oraz mikrobiologicznym (Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie wody jest tak ważne?). Instrukcje związane z poborem próbki uzyskacie tutaj: Pobór próbki do analizy wody -praktyczne informacje

Po otrzymaniu wyników analizy wody warto się zgłosić na konsultacje ze specjalistą z branży uzdatniania wody, który doradzi optymalne rozwiązanie problemów. Przy wyborze niektórych urządzeń do uzdatniania wody znaczenie ma kilka parametrów. Tak jest choćby w przypadku odżelaziaczy wody. Oprócz stężenia samego żelaza istotne są też dane na temat utlenialności, odczynu pH, mętności. Zapraszamy do kontaktu. Nasz dział techniczny to doświadczona kadra, która już od lat dobiera stacje uzdatniania wody. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dobierane są systemy uzdatniania wody do przemysłu, koniecznie zajrzyj: Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody?

Przegląd najczęstszych problemów w wodzie ze studni

Właściciele własnych studni najczęściej zgłaszają się do nas z następującymi problemami.

Żelazo w wodzie

Jednym z najczęściej występujących i najbardziej dokuczliwych problemów jest wysokie stężenie żelaza w wodzie. Jego obecność oznacza przede wszystkim zmianę właściwości organoleptycznych wody na bardziej niekorzystne, ale i całą masę problemów związanych z osadem, jaki po sobie pozostawia. Jak duży to kłopot pisaliśmy już w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie? Najczęściej na ratunek przychodzą profesjonalne odżelaziacze wody jak Ecoperla Ironitower lub Ecoperla Oxytower

Mangan w wodzie

Przekroczeniom żelaza w wodzie dość często towarzyszy również mangan. O skutkach użytkowania wody z manganem pisaliśmy już w artykule: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać? Osad, jaki pozostawia mangan jest jeszcze trudniejszy do usunięcia niż ten z żelaza. Wydajnym sposobem na uporanie się z tym przekroczeniem jest urządzenie zwane odmanganiaczem. Jakość wody w tym zakresie poprawią produkty takie jak: Ecoperla Sanitower czy Ecoperla Oxytower.

Bakterie w wodzie

Bakterie są rodzajem zanieczyszczeń, którego z całą pewnością należy się obawiać najbardziej. Z jakiego powodu? Mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. W najlepszym przypadku spożywanie i użytkowanie wody bogatej w mikroorganizmy może skończyć się zatruciem pokarmowym. W najgorszym nawet śmiercią, ponieważ wiele z bakterii jest odpowiedzialnych za powstawanie chorób zakaźnych. Więcej o rodzajach i zagrożeniach znajdziecie w tekście: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia? Najlepszy sposób na walkę z problemem? Dezynfekcja wody, o której pisaliśmy tu: Dezynfekcja wody ze studni - kiedy jest potrzebna? Jak wykonać?

Wysoki stopień twardości wody

Wysoki stopień twardości wody to spore straty w całym gospodarstwie domowym. Chodzi tu zarówno o straty finansowe, jak i związane z naszym komfortem i czasem. Wszystko przez osad, jaki pozostawia po sobie twarda woda oraz wysokie napięcie powierzchniowe. Podliczenie wszelkich strat jest szokujące, a znajdziecie je w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? Rozwiązaniem jest oczywiście wybór właściwego centralnego zmiękczacza wody. Najlepsze propozycje znajdziecie tutaj: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie

Zanieczyszczenia mechaniczne to spory kłopot zwłaszcza przy studniach kopanych. Na to rada jest prosta – narurowy filtr z wkładem mechanicznym lub kolumna filtracyjna. Które rozwiązanie jest lepsze? O tym w artykule: Czy kolumna filtracyjna to alternatywa filtrów narurowych?

Jon amonowy i azotany w wodzie

Azotany i jon amonowy nie są może tak częstymi kłopotami, jak wyżej wymienione, jednak z całą pewnością nie należy ich bagatelizować! Dlaczego? Koniecznie przeczytajcie: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia oraz Jon amonowy w wodzie - czy jest się czego obawiać?

Pokonaj problemy z dobrze dobranymi produktami!

Walka z przekroczeniami w wodzie ze studni wymaga wyboru odpowiednich metod uzdatniania wody, ale również właściwych urządzeń. Jeśli postawimy na te, posiadające dobre komponenty i wykonane z trwałych materiałów, jesteśmy w stanie sporo zyskać. O jakości produktów świadczy choćby okres gwarancji. Warto wiedzieć, że polska marka Ecoperla daje obecnie nawet 10 lat na wybrane modele!

Przy wodzie z własnego ujęcia warto pomyśleć o produktach takich jak pochodzące z serii Ecoperla Tower. Każda linia to kilka rozmiarów do wyboru i spora wydajność. Więcej na ich temat przeczytacie tu: 8 skutecznych rozwiązań na problemy z woda ze studni

Powiązane produkty

Komentarze (5)

  • dariusz
  • 2020-04-28 09:55:51
  czasem nie wiadomo, co moze kryc... u nas niby wszystkie parametry są okej, bakterii tez nie ma, ale zapach nie zawsze jest idealny zalozylismy kolumnę węglową i na ten moment woda jest naprawdę smaczna i delikatna, nie ma juz dziwnego zapachu, takze polecam
  • Wiola
  • 2020-05-04 11:28:57
  U nas studnia kryła niestety bakterie, ale zalozylismy lampe UV, wpuscilismy troche chloru i jest wszystko okej ;)
  • K
  • 2020-05-14 10:11:19
  nasza woda nie jest najgorsza, ale odżelaziacz musieliśmy zamontować (+ zmiękczacz na życzenie żony), poprawa naprawdę jest ogromna, woda rewelka, ale analiza wody jest rzeczywiście koniecznością żeby cokolwiek zamontować do wody ze studni
  • aneta
  • 2020-06-01 15:10:36
  duzo informacji w pigułce, super artykuł ;) pozdrawiam
  • rokii
  • 2020-06-23 12:10:36
  od niedawna mamy zamontowana stacje wielofunkcyjna i tez sprawdza sie super do naszej wody ze stuni sam bym pewnie jej nie wybral ale tutaj obsluga sklepu dobrala mi to urzadzenie do parametrow wody wiec dostalem gwarancje ze woda bedzie super

Nowy komentarz

arrow_upward