8 skutecznych rozwiązań na problemy z wodą ze studni

Woda z własnego ujęcia to w wielu przypadkach duże udogodnienie, choć czasem może okazać się też utrapieniem. Jest to możliwe zwłaszcza, kiedy analiza wody wykaże przekroczenia niektórych substancji. Jak poprawić parametry wody skutecznie, ale przede wszystkim ekonomicznie?

Woda ze studni często daleka od ideałów

Wodociągi są podłączane w coraz większej ilości miejscowości. Dzięki temu znacznie poprawiają się warunki sanitarne i bytowe mieszkańców. Mimo wszystko wiele rodzin nadal korzysta z własnych ujęć wody. Powodów jest kilka – wygoda, brak opłat, stały dostęp do wody. Ponadto w licznych przypadkach doprowadzenie sieci nie jest możliwe lub nierentowne. 

Choć woda pochodząca z głębin jest często z góry uznawana za czystą, bo przecież ta pochodzi ze źródeł naturalnych, to wcale nie musi tak być. Sporo zależy od miejsca wykopania studni, jej odpowiedniego zabezpieczenia, warunków panujących na danych terenach. 

W wielu przypadkach woda może charakteryzować się dobrymi parametrami, jednak bywają sytuacje, w których jakość okazuje się naprawdę kiepska. Jeśli użytkownicy chcą korzystać z wody mimo to, potrzebny jest proces uzdatniania.

Co dokładnie może przeszkadzać w jakości wody?

Woda pochodząca z własnego ujęcia może zawierać w sobie całą masę różnych substancji. Część z nich przy regularnym spożywaniu ma bardzo negatywny wpływ na organizm, wiele także na stan techniczny instalacji i jakość codziennego użytkowania. Własne ujęcia nie podlegają stałej kontroli i monitoringowi przez organy zewnętrzne - to zadanie spoczywa na barkach właściciela. 

Jeśli chodzi o rodzaje zanieczyszczeń, jakie mogą przeszkadzać na co dzień, to lista jest dość długa: od wysokiej twardości wody, chlor, poprzez żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne, siarkowodór, aż po azotany i mikroorganizmy

Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie kłopoty mamy z wodą oraz jakie są to wartości, należy przeprowadzić kompleksową analizę wody pod kątem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym. Szczegółowe informacje na ten temat są tutaj: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Wydajna recepta na problemy z wodą!

Jeśli okaże się, że wodzie z własnego ujęcia daleko do ideału, należy pomyśleć o jak najbardziej skutecznej metodzie na wyeliminowanie kłopotów. Wielu osobom zależy również na tym, aby urządzenie uzdatniające wodę było bezawaryjne i nie obciążało domowego budżetu. 

Doskonałą odpowiedzią na te wszystkie oczekiwania jest seria urządzeń o dużych wydajnościach Ecoperla Tower, jaką zaproponowała marka Ecoperla. Jest to 8 różnych linii produktów, dostępnych w kilku rozmiarach. Wszystko, by wielkość i działanie można było w pełni dopasować do potrzeb i warunków panujących w konkretnym przypadku.

Dlaczego warto wybrać urządzenia z serii Ecoperla Tower?

Przede wszystkim ze względu na szeroką gamę linii do usuwania konkretnych zanieczyszczeń. Urządzenia Ecoperla Tower to dobra odpowiedź na problemy, z jakimi właściciele studni głębinowych borykają się najczęściej. Ich największą zaletą jest wysoka jakość. Marka zadbała o każdy detal i komponent, dzięki czemu stworzyła idealnie pasującą do siebie całość. 

Warto wspomnieć, że każde ze złóż również było dobierane na drodze eksperymentów i badań. Wybrano te najbardziej wydajne i niezawodne. 

Większość z serii Ecoperla Tower posiada Ecoperla Smart System. Jest to specjalnie skomponowany system ustawień głowicy sterującej, dzięki któremu praca jest zrównoważona, eksploatacja ekonomiczna, istnieje mniejsza szansa na wystąpienie awarii, a żywotność złóż nie będzie ulegała przedwczesnemu skróceniu. 

Przy wyborze urządzeń z tej serii można mieć całkowitą pewność skutecznego działania i niezawodności

8 sposobów na kłopoty z wodą

Prezentujemy 8 sposobów na kłopoty z wodą od marki Ecoperla. Niektóre z przedstawionych poniżej urządzeń sprawdzają się nie tylko w przypadku wody studziennej, ale mogą również posłużyć do doszlifowania jakości wody wodociągowej. 

Warto wiedzieć, że w razie wystąpienia takiej konieczności, eksperci doradzają wybór kilku różnych urządzeń z serii Ecoperla Tower i połączenia ich w pełny system uzdatniania wody. Przykładem może być zestaw składający się z kolumny węglowej i zmiękczacza wody.

Ecoperla Softower

Ecoperla Softower to dwuczęściowy zmiękczacz wody. Jest dostępny w wariancie z: 30, 40 i 60 litrami złoża filtracyjnego. Ta linia jest bardzo często wykorzystywana, jeśli w gospodarstwie domowym jest duże zapotrzebowanie na zmiękczoną wodą, bądź stopień twardości jest naprawdę wysoki. Na takie rozwiązanie decydują się właściciele pensjonatów i niewielkich hoteli, by zapewnić swoim gościom pełen komfort korzystania z miękkiej wody.

Ogromną zaletą zmiękczaczy wody Ecoperla Softower jest złoże filtracyjne. Za redukcję stopnia twardości odpowiada żywica monosferyczna Lewatit. Pracą urządzenia steruje głowica amerykańskiej produkcji od firmy Clack.

Ecoperla Ironitower

To przykład solidnych, klasycznych odżelaziaczy wody. Ecoperla Ironitower jest dostępny w czterech rozmiarach do wyboru. Do działania potrzebuje wstępnego napowietrzania za sprawą zwężki napowietrzającej oraz hydroforu ocynkowanego. Proces odfiltrowywania zanieczyszczeń odbywa się na specjalnie dobranym złożu odżelaziającym. 

Wysoka skuteczność odżelaziania wody wcale nie idzie w parze z wysokimi kosztami utrzymania. Wręcz przeciwnie! Ecoperla Ironitower na proces regeneracji zużywa jedynie wodę i to w niewielkich ilościach, co jest zasługą Ecoperla Smart System.

O tym, jakie problemy potrafi spowodować żelazo obecne w wodzie przeczytasz w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Ecoperla Sanitower

Ecoperla Sanitower to sposób nie tylko na żelazo, ale także i na mangan, który często występuje w parze. O tym, dlaczego warto usuwać mangan z wody przeczytacie w artykule: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać? 

Ten odżelaziacz i odmanganiacz również występuje w czterech wariantach, kolejno z: 55, 75, 90 oraz 120 litrami złoża filtracyjnego. Do działania niezbędne jest wstępne napowietrzanie poprzez zwężkę napowietrzającą oraz hydrofor bezprzeponowy. Usuwanie manganu jest procesem nieco trudniejszym niż odżelazianie, toteż zastosowano specjalnie wyselekcjonowaną mieszankę złóż filtracyjnych. 

Odżelaziacze i odmanganiacze Ecoperla Sanitower zużywają naprawdę niewielkie ilości wody na regenerację.

Ecoperla Oxytower

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower to nowy produkt w ofercie marki Ecoperla. Obecnie jest dostępny z 75 litrami złoża filtracyjnego. To niezwykłe urządzenie, które dopełnia asortyment odżelaziaczy i odmanganiaczy. Usuwa z wody jednocześnie trzy zanieczyszczenia – oprócz żelaza i manganu jest to również siarkowodór

Ecoperla Oxytower jest produktem przeznaczonym dla użytkowników, którzy posiadają w gospodarstwie hydrofor membranowy bądź nie ma odpowiedniej przestrzeni na montaż klasycznych rozwiązań. 

Ten produkt również działa ze wstępnym napowietrzaniem wody, jednak nie potrzebuje do tego procesu zewnętrznych urządzeń. Jest to możliwe dzięki nietuzinkowej budowie. Wewnątrz znajduje się komora sprężonego powietrza oraz wysokiej jakości złoże Birm.

Ecoperla Multitower

Ecoperla Multitower będzie dobrym wyborem, jeśli w wodzie znajduje się kilka przekroczeń. To stacja wielofunkcyjna, która bez problemu zredukuje wysokie stężenie: żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych, a nawet twardość wody

Mieszanka złóż filtracyjnych została precyzyjnie dobrana przez ekspertów marki Ecoperla. Do regeneracji materiału filtracyjnego niezbędne jest zastosowanie regenerantu w postaci roztworu solanki. Ecoperla Multitower to trzy rozmiary do wyboru: Ecoperla Multitower S z 40 litrami złoża, Ecoperla Multitower M z 50 litrami złoża oraz Ecoperla Multitower L z 75 litrami złoża. 

Ecoperla Carbotower

Jeśli problemem w wodzie jest chlor, który ma znaczny wpływ na zmianę walorów organoleptycznych wody, a także podrażnia skórę podczas kąpieli, warto zastanowić się nad zakupem kolumny węglowej takiej jak Ecoperla Carbotower

Wnętrze Ecoperla Carbotower wypełnia wysokiej jakości kokosowy węgiel aktywny, który doskonale radzi sobie z redukcją chloru oraz jego pochodnych, metalami ciężkimi, związkami organicznymi. Dzięki temu poprawia smak, zapach i barwę wody. Woda staje się też przyjazna dla skóry. 

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower jest dostępna w trzech rozmiarach do wyboru oraz z ręczną głowicą sterującą bądź automatyczną. Węgiel aktywny do regeneracji wymaga jedynie wody, a więc proces uzdatniania jest bardzo ekologiczny i ekonomiczny.

Więcej informacji o specyfice kolumn węglowych w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Ecoperla Nitratower

Problem azotanów w wodzie nie jest częsty, jednak te związki chemiczne mają bezpośredni, niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jaki dokładnie? O tym przeczytacie w artykule: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia

Ecoperla Nitratower jest właśnie odpowiedzią na takie problemy. Oprócz azotanów na drodze filtracji z wody usuwane są także siarczany. Złoże filtracyjne wykazuje się dużą trwałością, a regeneracja przeprowadzana jest z udziałem roztworu solanki. W ofercie Ecoperla Nitratower S z 25 litrami złoża, Ecoperla Nitratower M z 35 litrami złoża oraz Ecoperla Nitratower L z 50 litrami złoża.

Ecoperla Sedimentower

Ostatnią propozycją jest Ecoperla Sedimentower, czyli kolumna filtracyjna. Zadaniem tego urządzenia jest usuwanie z wody nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. To może być szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku własnych ujęć. Filtry narurowe mogą nie być wystarczające bądź po prostu drogie w eksploatacji. 

Ecoperla Sedimentower posiada wewnątrz trwałe złoże o dużej powierzchni filtracyjnej. W tym modelu znajdziemy głowicę ręczną, która pozwala dowolnie sterować procesem regeneracji. 

Wybierz swój sposób na uzdatnianie wody

Ecoperla Tower to cała gama urządzeń filtracyjnych, które sprawdzą się przy różnych przekroczeniach. Każde z nich to niezawodny sposób na usunięcie problemu oraz gwarancja wieloletniego działania przy niewielkich kosztach eksploatacji. Jeśli poszukujesz skutecznego sposobu na idealną jakość wody, to warto przyjrzeć się tym urządzeniom bliżej. Warto dodać, że produkty z serii Ecoperla Tower objęte są 10-letnią gwarancją! To długi okres, świadczący o trwałości wybranych komponentów.

Powiązane produkty

Komentarze (7)

  • Hubert Urbańczyk
  • 2019-07-09 11:33:51
  Kupiłem do domu Ecoperla Sedimentower, ponieważ dotychczas używane filtry mechaniczne nie zdawały egzaminu - co tydzień/dwa wymiana wkładów, koszmar. Stacja daje radę, wszystko super działa.
  • Patryk Górkiewicz
  • 2019-07-09 12:24:48
  Ja posiadam zmiękczacz z tej serii i również nie widzę wad :) Świetne urządzenie - bardzo oszczędne, wydajne, wszystko super działa i głowica Clack jest bardzo dobrej jakości. Myślę, że cała seria może być równie dobra.
  • Piotr Kołodziejczak
  • 2019-07-10 13:26:05
  Kupiliśmy stację Ecoperla Ironitower, ponieważ nasza woda ze studni przypominała bardziej słabą herbatę niż wodę. Byłem trochę sceptyczny, nie sądziłem, że to żelazo całkiem "zostanie" w tym filtrze, a jednak woda jest naprawdę czysta :) Nie muszę już zawozić białego prania do pralni :) Pozdrawiam!
  • Aleksandra I.
  • 2019-07-11 12:06:25
  O, mamy z tej serii Tower kolumnę poprawiającą smak i zapach wody (CarboTower?), żeby nie pachniała chlorem i była delikatna dla skóry noworodka. Nie wiem jak działają inne, ale ta jest super :)
  • Antoni
  • 2019-07-22 14:57:03
  No w sumie niezły wybór tych filtrów, ciekaw jestem czy wszystkie równie dobrze działają. Czy wie ktoś, czym zmiękczacz z tej serii różni się od pozostałych z tej marki?
  • Bartek Kaniewski
  • 2019-10-18 14:25:46
  Co do komentarza wyżej - na pewno różni się tym, że jest dwuczęściowy, tzn. potrzebujesz zbiornika na solankę oddzielnie. Według mnie te stacje wyglądają naprawdę solidnie i profesjonalnie, nawet bardziej niż jednoczęściowe czyli te zabudowane. Większość zmiękczaczy innych firm to wielkie, brzydkie kabinety, wyglądające jak chińczyki... Dlatego używam właśnie zmiękczacza z tej serii w rozmiarze S. Zastanawiam się jeszcze nad kolumną węglową ze względu na skórę mojej pani domu, podobno węgiel dobrze działa bardzo na skórę.
  • romek
  • 2020-08-18 12:51:45
  sądzac po jakosci glowicy butli i zloza to porzadne sprzety sa, jak bede w momencie wyboru zmiekczacz do domu, to z pewnoscią wybiore ten softower

Nowy komentarz

arrow_upward