Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Jeśli na co dzień korzystasz z wody ze studni, musisz brać pod uwagę możliwość wystąpienia bakterii w wodzie. Mikroorganizmy są groźne i mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Jednym z rozwiązań tego problemu jest założenie lampy bakteriobójczej. Czy to dobry wybór? Jakie zalety niesie ze sobą użytkowanie lamp bakteriobójczych?

Własne ujęcie wody - na co zwracać uwagę?

Własne ujęcie wody może być często jedynym sposobem na korzystanie z wody w gospodarstwie domowym. Można mu przyznać parę plusów, ale jest też jeden, bardzo ważny minus – o jakość i bezpieczeństwo użytkowanej wody musimy zatroszczyć się sami we własnym zakresie. Dopóki woda nie zostanie przebadana, właściwie nie jesteśmy w stanie ocenić i poznać jej składu oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie jej. O problemach, jakie mogą wystąpić w przypadku wody z własnego ujęcia przeczytacie tutaj: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? Bardzo istotne jest zlecenie kompleksowej analizy wody, o czym w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Uwaga! Bakterie w wodzie!

Jednym z największych zagrożeń, jakie może wystąpić w wodzie są bakterie. Mają one wpływ na nasze zdrowie. Mogą powodować problemy związane z układem pokarmowym, a nawet pojawienie się chorób zakaźnych. Więcej na ich temat znajdziecie tutaj: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Dezynfekcja wody - skuteczne sposoby

Skutecznym sposobem na poprawę jakości wody i ochronę przed występowaniem bakterii jest dezynfekcja. Jakie dokładnie wyróżniamy sposoby dezynfekcji? O tym znajdziecie informacje tu: Dezynfekcja wody ze studni - kiedy jest potrzebna? Jak wykonać? Coraz częściej, oprócz tradycyjnego chlorowania, brane są pod uwagę metody podlegające pod fizyczne sposoby dezynfekcji, w tym promieniowanie ultrafioletowe. Na tej zasadzie działają lampy bakteriobójcze. Czym są? O tym pisaliśmy w artykule: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Lampy bakteriobójcze coraz popularniejsze

Tak, coraz więcej osób dopytuje o lampy bakteriobójcze i wyraża chęć posiadania takiego rodzaju urządzenia uzdatniającego wodę w swoim domu. Wielu ekspertów, tworząc oferty do gospodarstw domowych korzystających z wody z własnych ujęć, proponuje lampę UV w zestawie z innymi, niezbędnymi urządzeniami ze względu na jej działanie. Lampy bakteriobójcze są zakładane nie tylko w momencie, kiedy problem mikroorganizmów już wystąpił w wodzie, ale także w celach ochronnych. To skuteczne zabezpieczenie przed bakteriami, które przecież mogą pojawić się w każdej chwili. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczną wodę całej rodzinie. Lampy UV są także czasami wybierane do domów korzystających z wody wodociągowej. To daje właścicielom 100% pewności, że użytkują wodę, która nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia.

Zalety lamp bakteriobójczych

Lampy UV przeznaczone do dezynfekcji wody są coraz częściej stosowane z wielu względów. Liczba argumentów przemawiających za ich zakupem jest dość pokaźna, co za chwilę udowodnimy. Właściciele chwalą je przede wszystkim za wygodę i prostotę użytkowania, ekonomiczność i ekologiczność.

Brak chemii do regeneracji

Lampy bakteriobójcze do działania wymagają tylko i wyłącznie prądu. To właśnie on aktywuje rtęć znajdującą się wewnątrz żarnika. To powoduje, że w przypadku tych urządzeń nie ma potrzeby dodawania żadnych regeneratów.

Właściwości wody pozostają bez zmian

Promieniowanie ultrafioletowe stosowane do działania lamp bakteriobójczych nie ma wpływu na smak wody, jej zapach czy barwę. Nie zmienia ich, nie pozostawia po sobie specyficznego posmaku, ani zapachu. Ta metoda pozostaje także w pełni neutralna dla właściwości chemicznych wody. Wszelkie znajdujące się w niej substancje, w tym także minerały, pozostają w wodzie w takich ilościach, w jakich występowały zanim woda została poddana dezynfekcji. Z wody usuwane są jedynie mikroorganizmy.

Ekologicznie i ekonomicznie

Dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego jest niezwykle ekonomiczna i przyjazna środowisku. Nie potrzeba stosowania żadnych środków chemicznych, a więc odpadają koszty związane z ich zakupem. Jedynym kosztem eksploatacji jest prąd. Cała woda przepływa przez lampę bakteriobójczą i jest podawana do instalacji. Więcej przeczytasz w artykule: Koszty utrzymania stacji uzdatniania wody. Promieniowanie UV jest też metodą bardzo ekologiczną. Do kanalizacji nie przedostają się żadne środki chemiczne. Takie uzdatnianie jest pod tym względem przyjazne środowisku.

Zajmuje mało miejsca

Lampy bakteriobójcze należą do grupy urządzeń uzdatniających wodę, która nie zajmuje dużo miejsca. Potrzebują jedynie przestrzeni na ścianie i czynnego gniazdka elektrycznego. Nie trzeba więc przygotowywać miejsca jak pod inne stacje uzdatniania wody. Lampy bakteriobójcze nie wymagają też stałej, częstej kontroli oraz wymagających działań serwisowych.

Wydajna dezynfekcja

Dezynfekcja za pomocą lampy bakteriobójczej jest naprawdę wydajna i skuteczna. Co ciekawe, promienie ultrafioletowe są w stanie zredukować niektóre mikroorganizmy, z jakimi nie jest sobie w stanie poradzić chlor. Do takich mikroorganizmów należą: Glardia lamblia oraz Cyptosporidium parvum. Poprzez wydajność można również rozumieć czas działania środka dezynfekującego. W przypadku chemicznych czas działania i kontaktu można liczyć w minutach, natomiast przy zastosowaniu lampy bakteriobójczej są to sekundy.

Nie wytwarza substancji toksycznych

Dezynfekcja z zastosowaniem promieniowania ultrafioletowego nie powoduje powstawania żadnych pochodnych dezynfekcji, które w przypadku dezynfekcji chemicznej mogą się pojawiać i być dość toksyczne. Nie dochodzi do powstawania gazów toksycznych, lotnych związków organicznych. Azotany nie są przemieniane w szkodliwe azotyny (przeczytaj artykuł: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia), a bromki nie są zamieniane w bromiany. Lampa bakteriobójcza pozostaje też neutralna w stosunku do właściwości organoleptycznych wody, jak jej smak, zapach, barwa. Skład chemiczny również pozostaje bez zmian. Usuwane są jedynie mikroorganizmy – i to z bardzo dużą dokładnością.

Mankamenty lamp bakteriobójczych

Lampy UV mają wiele zalet, jednak też pewne ograniczenia i mankamenty, których świadomość warto mieć zanim się zdecydujemy na ich zakup. Wynikają one z budowy i charakteru pracy tych urządzeń.

Przede wszystkim warto brać pod uwagę właściwości fizykochemiczne wody, która ma być dezynfekowana w taki sposób. Lampie UV szkodzą niektóre substancje, zwłaszcza wysokie stężenia żelaza i wysoki stopień twardości wody, a także zanieczyszczenia mechaniczne. Mają realny wpływ na skuteczność działania promieni ultrafioletowych. Niezbędnym minimum jest założenie filtra mechanicznego przed lampą bakteriobójczą, jednak warto sprawdzić także inne parametry. Pod cząstkami stałymi mogą ukrywać się mikroorganizmy i w ten sposób nie dosięgnie ich promieniowanie UV. Z kolei osady z twardej wody i żelaza mogą odkładać się na osłonce i żarniku, zmniejszając wydajność promieniowania. Czasami niezbędne jest założenie także innych stacji uzdatniania wody, jak zmiękczacz wodyodżelaziacz czy stacja wielofunkcyjna. Lampa bakteriobójcza zawsze powinna stanowić ostatni etap uzdatniania wody w domu.

Inną kwestią jest to, że lampa bakteriobójcza oczyszcza wodę punktowo – tylko w miejscu, w którym jest założona. Istnieje prawdopodobieństwo ponownego zanieczyszczenia podczas dalszego przepływu wody przez instalację. Z tego powodu zawsze warto co jakiś czas przeprowadzić dezynfekcję całej instalacji z zastosowaniem dezynfekcji chemicznej, na przykład przy pomocy środków opartych o związki chloru.

Jaką lampę bakteriobójczą wybrać?

Wybór lamp bakteriobójczych jest naprawdę duży, a produkty zróżnicowane, dzięki czemu z pewnością dobierzemy coś, co będzie odpowiadało potrzebom naszego gospodarstwa domowego. Warto wybierać lampy UV od znanych i cenionych producentów. Na polskim rynku takimi są bardzo dobrze znane i cieszące się pozytywnymi opiniami TMA oraz Viqua, znana wcześniej jako Sterilight. Ciekawe propozycje ma również Cintropur. Te lampy bakteriobójcze różnią się nieco od standardowych. Informacje na ich temat znajdziecie w zakładkach produktowych, a także w artykule: Cintropur - poznaj markę popularnych filtrów narurowych

Przy wyborze właściwej lampy bakteriobójczej zawsze warto skonsultować się z ekspertem z branży uzdatniania wody. Specjalista z pewnością dobrze dobierze moc i doradzi, w jaki sposób powinna wyglądać instalacja. U nas uzyskasz taką darmową poradę. Koniecznie odwiedź zakładkę kontakt!

Wygodne rozwiązanie!

Lampy bakteriobójcze są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dezynfekcję wody. Ich serwis nie jest skomplikowany, właściwie w ciągu roku nie potrzebujemy specjalnie ich kontrolować. Jeśli tylko jakość wody pod kątem fizykochemicznym sprzyja wyborowi takiego rozwiązania, z pewnością warto. To doskonałe zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem, które może wystąpić w każdej chwili.

Powiązane produkty

Lampa TMA D10 Lampa TMA D10
 • -514,00 zł

Lampa TMA D10

2 359,00 zł -514,00 zł 1 845,00 zł
Lampa TMA D12 Lampa TMA D12
 • -662,00 zł

Lampa TMA D12

3 122,00 zł -662,00 zł 2 460,00 zł
Lampa TMA D14 Lampa TMA D14
 • -914,00 zł

Lampa TMA D14

3 989,00 zł -914,00 zł 3 075,00 zł
Lampa TMA D4 Lampa TMA D4
 • -257,00 zł

Lampa TMA D4

1 387,00 zł -257,00 zł 1 130,00 zł
Lampa TMA D8 Lampa TMA D8
 • -281,00 zł

Lampa TMA D8

1 526,00 zł -281,00 zł 1 245,00 zł
Lampa TMA TM0
 • -1 531,00 zł

Lampa TMA TM0

7 631,00 zł -1 531,00 zł 6 100,00 zł

Komentarze (6)

  • zbigniew
  • 2020-09-11 10:41:18
  Najlepszy sposob na oczyszczenie wody nawet z duzej ilosci bakterii! bardzo sobie chwalę, ponieważ taka lampa nie zmienia żadnych właściwości wody, więc woda jest po prostu tylko wolna od tych bakterii warto przechlorowac tez studnie zanim sie zamontuje lampę - tak mi polecono przy kupnie lampy :)
  • Krzysztof
  • 2020-09-16 10:59:35
  W mojej wodzie nie było dużo bakterii, ale lampę polecono mi założyć po chlorowaniu - jest to pewne zabezpieczenie wody, którą się jednak pije. Uważam że to dobre rozwiązanie nawet na zaś.
  • Karol
  • 2020-09-29 13:02:42
  Ja tez jestem za taką lampą, bez żadnej chemii w wodzie ;)
  • Zbigniew
  • 2020-10-12 12:58:09
  nic nie przechodzi do wody jak chlor np u nas do wody miejskiej jest podłączona lampa TMA
  • Ignacy
  • 2020-10-19 12:01:54
  Najlepszy sposób na zabezpieczenie wody przed bakteriami
  • Mariusz
  • 2020-11-17 14:39:58
  Jak się dowiedziałem jak nieinwazyjna jest lampa uv, to też zamówiłem :) raz na rok wymiana, prądu je w sumie względnie mało, dla mnie super sprawa. Nie martwię się już jak wodociąg znowu nawala...

Nowy komentarz

arrow_upward