Jak zbadać twardość wody w domu?

Wysoki stopień twardości wody potrafi dać się we znaki w wielu gospodarstwach domowych. Tylko w jaki sposób dowiedzieć się, z jakim dokładnie mamy do czynienia? Jakie są możliwości zbadania twardości wody w domu? Którą z nich najlepiej wybrać? 

Twarda woda - problem w wielu domach

Twarda woda to zjawisko, które gości w wielu domach, niezależnie od wykorzystywanego ujęcia. Normy obecne w Polsce wskazują, że ta wartość może wynosić od 60 do 500 mg CaCO3/l wody. Rozbieżność jest bardzo duża i wynika przede wszystkim z faktu, że stopień twardości wody nie ma negatywnego wpływu na stan zdrowia. To wcale nie oznacza jednak, że twarda woda jest zjawiskiem pożądanym. O tym, czym dokładnie jest twarda woda dowiesz się z artykułu: Twarda woda - co to za zjawisko?

Można uznać, że właściwie im wyższy stopień twardości, tym więcej problemów w gospodarstwie domowym. Głównym powodem jest osad wytrącający się z wody. O kamieniu kotłowym i skutkach, jakie ze sobą niesie można przeczytać w artykule: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD oraz Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? 

Obecność twardej wody to nie tylko spore wydatki, spadek wydajności ogrzewana, zmniejszenie światła rur, awarie sprzętu AGD, ale i kłopoty ze sprzątaniem, gorsze efekty przy zastosowaniu detergentów i środków czystości, kłopoty ze skórą i włosami. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce walczyć z obecnością twardej wody w domu. 

Dlaczego warto sprawdzić twardość wody?

Wiele osób decyduje się na sprawdzenie stopnia twardości wody z czystej ciekawości. Chcą dowiedzieć się, jak duży jest problem. Ta informacja przydaje się przy zakupie zmiękczacza wody. Jeśli wiadomo, że stopień twardości wody jest bardzo wysoki, wtedy warto wybrać nieco większe urządzenie niż normalnie rekomendowane. Dzięki temu regeneracja będzie rzadsza, a złoże bardziej trwałe. 

Ponadto przy programowaniu głowicy sterującej zmiękczacza wody również trzeba wprowadzić tą informację. Dzięki precyzyjnemu określeniu stopnia twardości wody surowej zyskamy pewność, że proces zmiękczania i regeneracji będzie dokładnie dostosowany do naszych potrzeb.

Jak zbadać stopień twardości wody?

Twardość wody można zbadać na kilka sposobów. Wśród nich warto wymienić: profesjonalną analizę wody oraz domowe sposoby, czyli badania za pomocą paskowego testera twardości wody lub kropelkowego testera twardości wody.

Profesjonalna analiza wody

Jednym z parametrów badanych podczas analizy fizykochemicznej w laboratorium jest właśnie stopień twardości wody. Takie badanie można zlecić w sanepidzie, prywatnej jednostce zajmującej się ich przeprowadzaniem lub w firmie z branży uzdatniania wody. 

Wybranie się do profesjonalnego laboratorium z próbką wody jest szczególnie polecane właścicielom wody ze studni. Właściwie nigdy nie wiadomo, jakie przekroczenia mogą się w niej znajdować i czy twardość wody to jedyny kłopot. Więcej na ten temat w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? 

Wartość twardości wody podana w wynikach analizy wody jest bardzo precyzyjna i w pełni odpowiadająca stanowi faktycznemu. 

W przypadku użytkowników wody wodociągowej zlecenie profesjonalnej analizy wody jest jednak mało opłacalne. Znacznie częściej decydują się na samodzielne przeprowadzenie testu. Jest to możliwe dzięki testerom twardości wody.

Paskowy tester twardości wody

Paskowe testery twardości wody są tanie, szybkie w użyciu, a wynik testu jest widoczny już po chwili. Minusem jest jego dokładność. Paskowe testery nie pozwalają na precyzyjne określenie stopnia twardości wody, dlatego jeśli komuś zależy na poznaniu dokładnej wartości, to nie jest opcja dla niego

Takie paskowe testery twardości wody często są dodawane w zestawie z ekspresem do parzenia kawy. Dzięki nim można mniej więcej określić czy woda będzie miała negatywny wpływ na urządzenie oraz jakość serwowanych napojów. Warto wiedzieć, że woda przeznaczona do kawy nie może być zbyt twarda, ponieważ zaburzy walory smakowe, estetyczne oraz aromat. 

W paskowych testerach twardości wody wynik podawany jest zazwyczaj w skali niemieckiej. Jak to właściwie działa? Pasek należy zanurzyć na kilka sekund w surowej wodzie, której twardość chcemy poznać. Następnie wyjąć i odczekać chwilę. Wynik należy porównać ze skalą dostępną na opakowaniu. 

Dzięki tej metodzie można poglądowo dowiedzieć się czy w domu płynie woda miękka, średnio twarda, czy twarda. W przypadku przygotowania do zakupu zmiękczacza wody o wiele częściej polecane są kropelkowe testery twardości wody ze względu na to, że otrzymany wynik precyzyjnie określa stopień twardości wody.

Kropelkowy tester twardości wody

Przy kropelkowych testach twardości wody wykorzystywana jest metoda miareczkowania. Jeśli ktoś tylko chce pobawić się w domu w naukowca i przeprowadzić taki eksperyment, z pewnością otrzyma bardzo precyzyjny wynik i dobre rezultaty.

Tutaj należy podkreślić, że warto zwrócić uwagę na rodzaj testera twardości wody i wybierać produkty markowe, takie jak na przykład kropelkowy tester twardości wody Titrant. 

W przypadku tej metody wyniki uzyskamy w dwóch skalach: niemieckiej i francuskiej. Warto wybierać kropelkowe testery twardości wody, w których wynik zostanie podany w stopniach francuskich, ponieważ będzie znacznie dokładniejszy. Dodatkowo pomiar w stopniach francuskich znacznie ułatwia programowanie zmiękczacza wody. Jedna kropla oznacza 10 mg CaCO3/l, a większość tabelek w zmiękczaczach wody opiera się właśnie na tych wartościach.

Wszystkie dostępne na rynku testery kropelkowe do mierzenia twardości wody obsługuje się w podobny sposób. Konkretne produkty mogą różnić się od siebie ilością wody potrzebną do przeprowadzenia badania, zabarwieniem wody otrzymywanym podczas badania, etc. Pomiar zawsze powinien być przeprowadzany na podstawie instrukcji producenta dołączonej do kropelkowego testera twardości wody.

Dodatkowym plusem kropelkowych testerów twardości wody jest to, że pomiaru można dokonać kilkukrotnie. Im wyższa twardość wody, tym jest ich mniej. Jedna buteleczka to średnio od 10 do 30 pomiarów. 

Jak wykonać kropelkowy test twardości wody?

Oto instrukcja krok po kroku, jak przeprowadzić test twardości wody za pomocą kropelkowego testera. 

 1. Przygotuj kropelkowy tester twardości wody oraz próbówkę 
 2. Przepłucz próbówkę i wlej do niej 5 ml wody przeznaczonej do badania 
 3. Wprowadzaj krople testera aż do momentu zmiany koloru 

Ilość dodanych do wody kropli jest równoznaczna z jej twardością. To oznacza, że jeśli do wody dodaliśmy na przykład 15 kropli, to jest twarda na 15 stopni francuskich. 

Skala twardości wody w stopniach francuskich kształtuje się następująco:

 • 0-7 °fH – woda bardzo miękka
 • 8-14 °fH – woda miękka
 • 15-21 °fH – woda średnio twarda
 • 22-32 °fH – woda twarda
 • ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Jeśli do wody należało dodać więcej niż 15 kropli, ta z całą pewnością kwalifikuje się do procesu zmiękczania.

Co po badaniu twardości wody?

Jeśli wyniki analizy wody bądź test twardości wykażą występowanie wody średnio twardej lub twardej, warto przemyśleć zakup zmiękczacza wody

Oczywiście z twardą wodą można walczyć w sposób doraźny, za pomocą specjalnych odkamieniaczy, silnych środków chemicznych bądź filtrów pralkowych i prysznicowych, jednak na dłuższą metę są to raczej działania nieopłacalne i uciążliwe. 

Jeśli zależy nam na ochronie całej instalacji obecnej w domu oraz kotła grzewczego, a także komfortowym korzystaniu z wody i obniżeniu kosztów codziennego życia, najlepiej zdecydować się jednak na centralny zmiękczacz wody

To urządzenia działające na zasadzie wymiany jonowej. Więcej na ich temat w artykule: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Obecnie na rynku wybór zmiękczaczy wody jest naprawdę duży. Mowa tu zarówno o rozwiązaniach kompaktowych, jak i urządzeniach dwuczęściowych. Są różne nie tylko pod względem stosowanych złóż filtracyjnych i komponentów, ale również dodatkowych funkcji i ilości złoża. 

Jeśli chodzi o rozwiązania kompaktowe, to dużą popularnością cieszą się zmiękczacze wody marki Ecoperla. Wśród nich warto wymienić choćby Ecoperla Toro 20 czy serię Ecoperla Slimline CS. W przypadku modeli dwuczęściowych, ciekawą opcją jest seria Ecoperla Softower

O tym, jaki zmiękczacz wody najlepiej wybrać przeczytacie w artykule: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru? 

Poznaj wodę płynącą w Twoim kranie

Choć objawy występowania twardej wody w domu są często widoczne już na pierwszy rzut oka, to warto dowiedzieć się, z jakim dokładnie stopniem mamy do czynienia, zwłaszcza jeśli planujemy zakup zmiękczacza wody. 

Sposoby na sprawdzenie stopnia twardości wody nie są skomplikowane, a przy tym nie zajmują też wiele czasu. 

Komentarze (7)

  • Marcela
  • 2019-07-30 10:49:24
  Testery twardości w kropelkach są bardzo fajne, ale chyba najlepsza opcją jest zaniesienie wody do analizy, bo można się dowiedzieć o ewentualnych zanieczyszczeniach. Ale testery do twardości są o tyle fajne że są niedrogie i starczaja na parę prób :)
  • Sylwia
  • 2019-07-31 13:28:30
  Takie testery to fajne rozwiązanie jak ma się zmiękczacz w domu. Można kontrolować co jakiś czas czy wszystko działa prawidłowo :)
  • Jaro
  • 2019-08-05 15:03:49
  Domowe testy do twardości czy pH dają rade , badałem swoją wodę jak również taką z butelki, rożnica jest spora np. przy pH. Warto zobaczyc z czystej ciekawości ;)
  • Adam Sówka
  • 2019-08-14 13:45:38
  Ja zaczynałem od kropelkowego testu, ale wynik wyszedł mi tak duży, że wysłałem w końcu wodę do analizy. Po analizie okazało się, że rzeczywiście jest tak bardzo twarda... Także te testery chyba są naprawdę dokładne.
  • Grzesiek
  • 2019-09-06 16:18:22
  Robiłem już wiele różnych testów na swojej wodzie i chyba najlepiej wyszedł tester twardości Titrant. W porządku są również paskowe testery do pH. Warto czasem sprawdzać takie rzeczy, szczególnie przy zmiękczaczu wody.
  • Sylwek
  • 2019-09-18 14:54:04
  Używałem już różnych domowych testerów do wody - nie tylko do twardości, ale i do pH, żelaza, chlorków i innych różnych parametrów. Jednak nie zawsze one się zgadzają, warto jednak zawieźć wodę do analizy, jesli potrzebujemy szczegółowych wyników. W ciemno nie ma co kupować.
  • artur
  • 2020-08-13 12:49:28
  twardosc wody mozna sprawdzic na stronie wodociągów, porównywałem z testerem kropelkowym i wynik był prawie taki sam :) także przy wyborze np zmiekczacza wody mozna sobie to sprawdzic na stronie (choc warto porównać ze swoim testem!)

Nowy komentarz

arrow_upward