Czysta woda bez BPA - co warto wiedzieć o bisfenolu A?

Bisfenol A, który jeszcze kilka lat temu był uznawany za całkowicie nieszkodliwy, dziś cieszy się wątpliwą sławą. Jego kiepska reputacja bierze się z licznych opracowań naukowych, w których wykazano toksyczny wpływ tego związku na ludzkie zdrowie. Choć najwięcej mówi się o nim w kontekście obecności w opakowaniach na żywność i przedmiotach codziennego użytku, coraz więcej obaw budzi również bisfenol A w wodzie. W jaki sposób do niej trafia? Czy stanowi realne zagrożenie?  

Co to jest bisfenol A i jakie ma właściwości?

Choć może nie wszyscy znają nazwę bisfenol A, bez wątpienia każdy spotkał się z jego skróconą wersją, czyli BPA. Wbrew pozorom nie jest to zatem nowy “wynalazek, gdyż jego historia sięga końca XIX wieku! Należący do grupy fenoli, bisfenol A został bowiem otrzymany po raz pierwszy przez rosyjskiego naukowca Aleksandra Dianina w 1891 r.  

BPA trudno rozpuszcza się w wodzie, ale za to doskonale w tłuszczach. Cząsteczka bisfenolu A przypomina swoja budową żeński hormon płciowy – estrogen. W praktyce oznacza to, że BPA może się łączyć z jego receptorami zaburzając tym samym gospodarkę hormonalną całego organizmu. Niestety to nie wszystkie zagrożenia związane z bisfenolem A. 

Wpływ BPA na zdrowie człowieka

Bisfenol A, po przedostaniu się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe, skórne i żołądkowo-jelitowe, może zakłócać różne mechanizmy komórkowe i funkcje hormonalne. Konsekwencją narażenia na BPA są nowotwory (zwiększone ryzyko raka piersi i prostaty), zaburzenia endokrynologiczne (rozchwianie pracy tarczycy), immunosupresja i zaburzenia płodności (wielokrotne poronienia, przedwczesne pokwitanie). Z drugiej strony, w kontekście metabolizmy BPA i jego toksycznego działania, nadal istnieje wiele niejasności i pytań pozostających bez odpowiedzi. Naukowcy widzą również potrzebę bardziej szczegółowego przebadania łącznego wpływu BPA i innych zanieczyszczeń na ludzki organizm. 

Wiadomo natomiast, że toksyczne działanie bisfenolu A jest znacznie większe w przypadku dzieci, niż u dorosłych. Jeszcze w 2015 r. dzienna tolerowana dawka BPA była na poziomie 50 µg/kg masy ciała. Niestety, analizy przeprowadzone w USA i Kanadzie dowodzą coś zupełnie innego. Według amerykańskich badaczy wystarczy już 0,025 µg BPA/kg masy ciała, aby powstały trwałe modyfikacje w narządach płciowych u rozwijającego się płodu.

Skąd się bierze zagrożenie, czyli zastosowania bisfenolu A

Olbrzymie zainteresowanie BPA wynika przede wszystkim z szybkiego rozwoju technologii oraz globalnego zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, które od czasu rewolucji przemysłowej stale się powiększa. 

Bisfenol A to niedrogi i łatwo dostępny surowiec do produkcji takich materiałów jak papier termiczny, poliwęglanowe tworzywa, epoksydowe i fenolowe żywice, fenoplasty, preparaty zmniejszające palność oraz polichlorek winylu. Końcowe zastosowania BPA obejmują również elektroniczne nośniki danych, wyroby elektryczne oraz akcesoria gospodarstwa domowego, w tym butelki na wodę mineralną i pojemniki na żywność. 

Naukowcy zaczęli badać bisfenol A w kontekście jego wpływu na ludzki organizm na długo po tym, jak znalazł się w powszechnym użytku na całym świecie. Wyniki analiz były niestety mało optymistyczne. Okazało się bowiem, że w podwyższonej temperaturze lub wskutek uszkodzenia opakowania, BPA może przenikać do żywności, napojów i preparatów kosmetycznych. Przeczytaj również: Mikroplastik w wodzie - skąd się bierze i jak go unikać?

Od 2011 roku na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej, BPA nie może być już stosowany w materiałach mających kontakt z żywnością. Początkowo przepis ten dotyczył jedynie produktów przeznaczonych dla dzieci, jednak szybko rozszerzono go na wszystkie wyroby. Obecnie na wielu przedmiotach można znaleźć oznaczenia typu “BPA free”, które potwierdzają, że podczas ich produkcji na żadnym etapie nie został użyty bisfenol A.

Czysta woda bez BPA i innych zanieczyszczeń

Ekspozycja na BPA w dzisiejszych czasach jest do pewnego stopnia nieunikniona. Na szczęście istnieje szereg łatwo dostępnych narzędzi, dzięki którym można się skutecznie bronić przed negatywnym wpływem tego związku. Jeśli natomiast obawiasz się BPA w wodzie, zrezygnuj z mineralnej w butelkach, a zamiast niej wybierz uzdatnioną kranówkę. Czystą i świeżą wodę bez zanieczyszczeń uzyskasz z kolei montując dobrej jakości filtr kuchenny od sprawdzonego dostawcy.

Wśród tego typu urządzeń, dostępnych aktualnie na rynku, największą popularnością cieszą się systemy odwróconej osmozy oraz ultrafiltracja. Nie dość, że stanowią zdrowszą i tańszą alternatywę dla wody w plastikowych butelkach, to w dodatku są bardziej przyjazne dla planety. Zastanawiasz się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Koniecznie czytaj dalej.

Ultrafiltracja 

Ultrafiltracja usuwa z wody cząsteczki o średnicy do 0,1 mikrona. Z dostępnych na rynku filtrów kuchennych z taką właśnie membraną sporą popularnością cieszy się seria Ecoperla Profine POU, na którą składają się aktualnie dwa urządzenia - Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3. Warto zwrócić uwagę na to, że w obu modelach membrana ultrafiltracyjna została połączona z wkładem węglowym. Taki duet nie tylko świetnie oczyszcza wodę, ale również poprawia jej parametry organoleptyczne. Olbrzymią zaletą serii Ecoperla POU jest także świetna wydajność pozwalająca na przefiltrowanie do 10 000 litrów wody bez wymiany wkładów. 

Warto natomiast pamiętać, że jeśli woda w instalacji charakteryzuje się wysokim stopniem twardości, może dojść do zapchania membrany ultrafiltracyjnej, aw konsekwencji do utraty jej właściwości filtrujących. W takim przypadku warto rozważyć dodatkowo centralny zmiękczacz wody lub wybrać filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy. 

Odwrócona osmoza

System odwróconej osmozy jest dokładniejszy niż ultrafiltracja, gdyż oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów. W praktyce usuwa z niej również szkodliwe patogeny, takie jak pierwotniaki, bakterie i wirusy. Z odwróconej osmozy można zatem bez obaw korzystać nawet w przypadku mocno zabrudzonej wody ze studni. Aby zminimalizować jej odrzut do kanalizacji (związany z użytkowaniem tego typu filtra kuchennego), taką ciecz można wykorzystać do podlewania roślin w domu, albo w ogrodzie.

Filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy dostępne są na rynku w wielu wariantach do wyboru. W tej kategorii produktów polecamy szczególnie rozwiązania polskiego producenta Ecoperla. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się odwrócona osmoza Ecoperla Rosa, która działa w oparciu o sześć etapów filtracji. Z wody usuwane są w ten sposób zanieczyszczenia mechaniczne, chlor i jego pochodne, metale ciężkie, mikroorganizmy, a także związki negatywnie wpływające na jej parametry organoleptyczne. Co więcej, dzięki wkładowi rewitalizującemu Ecoperla Elixir, woda zostaje wzbogacona w dużą ilość magnezu i zyskuje korzystne dla zdrowia - zasadowe pH. Z kolei model Ecoperla Revo to prawdziwa gratka dla fanów nowinek technologicznych. Urządzenie gwarantuje pełną wygodę podczas codziennej eksploatacji, szybki pobór wody, cichą pracę, bardzo niski odrzut do kanalizacji i nowoczesny design, a jednocześnie jest atrakcyjne cenowo. 

Wielorazowe butelki na wodę bez BPA

Z kranówki uzdatnionej za pomocą filtra kuchennego warto korzystać również poza domem. W zależności od potrzeb, można ją bowiem przechowywać w butelkach wielorazowych. W ten sposób łatwiej też wyrobić zdrowy nawyk picia wody i zadbać o prawidłowe nawodnienie w ciągu dnia, zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym. Poznaj również inne powody, dla których już dziś warto zrezygnować z wody butelkowanej.

Wśród wielorazowych butelek produkowanych bez użycia materiałów zawierających BPA, warto zwrócić uwagę na dwa produkty:  

  • Ecoperla Ecobott to butelka wykonana z trzciny cukrowej, która nie zmienia smaku napoju, posiada wszystkie niezbędne atesty, nie zawiera substancji toksycznych, a co więcej jest biodegradowalna!
  • Ecoperla Runbott to butelka termiczna, która przez wiele godzin utrzymuje temperaturę ulubionego napoju.

Jeśli nie wiesz, którą z nich wybrać, przeczytaj koniecznie poprzedni artykuł i dowiedz się, do jakiej butelki najlepiej przelać filtrowaną wodę.

Czysta woda prosto z kranu

Świeża woda bez zanieczyszczeń to gwarancja zdrowia całej Twojej rodziny, a dostępne na rynku filtry kuchenne to najskuteczniejszy sposób na pozyskiwanie czystej i smacznej kranówki. Masz pytania lub wątpliwości? Nie wiesz, jaki system uzdatniania wody wybrać? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Zawsze znajdujemy rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward