Usuwanie metali ciężkich z wody - poznaj skuteczne sposoby!

Zanieczyszczenie wody metalami ciężkimi to w dzisiejszych czasach problem globalny, który stanowi zagrożenie zarówno w kontekście lokalnych ekosystemów, jak i ludzkiego zdrowia.  Mocno przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne, zakrojona na szeroką skalę industrializacja oraz ciągle postępująca urbanizacja. Czy metale ciężkie w wodzie to realne zagrożenie również dla Ciebie i Twojej rodziny? Jak uzdatniać wodę w domu, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko związane z toksycznymi zanieczyszczeniami? 

Czym są metale ciężkie i jakie niosą ze sobą zagrożenia?

Do grupy metali ciężkich zaliczamy m.in. arsen, miedź, kadm, nikiel, ołów i kobalt. Wiele z nich występuje w środowisku naturalnie, a głównym źródłem emisji tych pierwiastków do atmosfery są zazwyczaj procesy glebotwórcze, wybuchy wulkanów oraz wietrzenie skał. 

Metale ciężkie przedostają się również do wód i gleby. Stąd mogą być wchłaniane przez organizmy żywe, po czym ulegają akumulacji w tkankach, powodując wiele negatywnych konsekwencji. Metale ciężkie są bowiem toksyczne i w większości rakotwórcze. 

Kontakt z arsenem może powodować między innymi schorzenia dermatologiczne i kardiologiczne, a także problemy onkologiczne. Z kolei długotrwałe narażenie na działanie kadmu prowadzi do uszkodzenia wątroby, wywołuje niedokrwistość i chorobę nadciśnieniową. Niekiedy stwierdza się także zanik lub upośledzenie powonienia, zmiany patologiczne w układzie kostnym, a także bóle kończyn i kręgosłupa, co przekłada się w konsekwencji na trudności w chodzeniu. Ołów wywołuje natomiast chorobę zwaną ołowicą. Jest toksyczny przede wszystkim dla ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz upośledza metabolizm wapnia. Miedź, choć pełni w ludzkim organizmie wiele istotnych funkcji (zapobiega chorobom układu krążenia i osteoporozie, chroni przed infekcjami), w większych dawkach może wywoływać nudności i wymioty, a finalnie prowadzi do ostrego podrażnienia żołądka i uszkodzenia wątroby. Podobne konsekwencje niesie ze sobą długotrwałe narażenie na nikiel, który w dodatku jest uważany za jeden z najsilniejszych i najbardziej rozpowszechnionych alergenów.

Skutki bioakumulacji metali ciężkich nie są zazwyczaj widoczne od razu. Pojawiają się dopiero po wielu latach systematycznego przyjmowania nawet śladowych ilości tych pierwiastków. 

Źródła zanieczyszczeń metalami ciężkimi

Oprócz źródeł naturalnych, do wzrostu stężenia niektórych metali ciężkich w lokalnych ekosystemach przyczynia się bezpośrednio działalność człowieka. Skażenie środowiska wzrasta bowiem wykładniczo do wielkości populacji ludzkiej i związanego z nią rozwoju działalności rolniczej oraz industrializacji. W związku z powyższym, metale ciężkie mogą się pojawiać w wodzie przeznaczonej zarówno do celów użytkowych, jak i bytowo-spożywczych. Warto prześledzić ten proces na kilku przykładach.

W wyniku zanieczyszczenia spowodowanego przez ścieki przemysłowe i pestycydy w wodzie często pojawia się arsen. Skażenie kadmem może z kolei pochodzić z ocynkowanych rur, spawów i niektórych metalowych elementów uzbrojenia przewodów. Źródłem ołowiu w wodzie bywają natomiast związki tego metalu wymywane z gruntu, ścieki przemysłowe, a także korozja rur ołowianych lub zbiorników pokrytych farbami z ołowiem. Miedź w wodach powierzchniowych bierze się zazwyczaj ze ścieków pochodzących z zakładów metalurgicznych i maszynowych, ale mogą się do tego przyczynić również miedziane przewody wodociągowe mające kontakt z wodą o właściwościach korozyjnych. Z kolei nikiel w wodzie pojawia się najczęściej w wyniku zanieczyszczenia ściekami z sektora metalurgicznego i galwanizerni lub na skutek przenikania metalu z armatury wodociągowej.

Ponieważ metale ciężkie mają istotny wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody, aby ograniczyć związane z nimi ryzyko, ważna jest weryfikacja wszystkich źródeł, zrozumienie przemian chemicznych, którym podlegają oraz metod ich usuwania i utylizacji.

Metale ciężkie w wodzie - jak usuwać?

W ostatnich latach podwoiły się wysiłki mające na celu znalezienie skutecznych metod usuwania metali ciężkich ze ścieków, które mogą zanieczyszczać środowisko. Na rynku dostępne są także różne, zazwyczaj nieskomplikowane, systemy uzdatniania wody pitnej w warunkach domowych. Wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od jej składu fizykochemicznego. Można go poznać zlecając profesjonalne badanie wody w laboratorium. Przeczytaj: Badanie wody ze studni - czemu warto je zlecić? Gdzie wykonać?

Z drugiej strony, spore znaczenie mają w tym przypadku indywidualne preferencje użytkowników. W praktyce, do usuwania metali ciężkich z kranówki sprawdzi się zarówno filtr kuchenny, jak i centralna stacja uzdatniania wody. W obu przypadkach filtracja może bazować na węglu aktywnym. Ten popularny adsorbent nie tylko zatrzymuje wiele zanieczyszczeń, lecz równocześnie poprawia smak, zapach i barwę wody. Więcej o właściwościach węgla aktywnego zamieściliśmy w artykule: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne?

Filtry kuchenne to czysta woda spożywcza

Aby zminimalizować ryzyko spożywania metali ciężkich z wodą, warto zamontować dobrej jakości filtr kuchenny. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wspomniany już węgiel aktywny w połączeniu z membraną osmotyczną, która eliminuje nawet do 99 proc. zanieczyszczeń. Oprócz metali ciężkich, system odwróconej osmozy usuwa również bakterie, wirusy, pierwotniaki, farmaceutyki i pestycydy, a także jony odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody. 

Oczywiście trudno jednoznacznie określić, który filtr kuchenny wybrać do domu, albo mieszkania. Modele dostępne na rynku różnią się między sobą budową, funkcjonalnością, a także dodatkowymi funkcjami. 

Jeśli chcesz zachować pełną higienę procesu oczyszczania wody, świetnie sprawdzi się system odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS DP SANIC z powłoką bakteriostatyczną. Interesuje Cię woda o właściwościach prozdrowotnych? W takim przypadku lepszym wyborem może się okazać filtr kuchenny Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który wzbogaca kranówkę w magnez oraz obniża jej pH. A może istotnym kryterium wyboru urządzenia jest jego rozmiar? Tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca, warto wybrać bezzbiornikowy system odwróconej osmozy Ecoperla Revo. O zaletach tego innowacyjnego filtra kuchennego można posłuchać na załączonym poniżej filmie.

Centralna stacja uzdatniania wody to czysta woda w całym domu

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do czystej wody w całym domu, doskonale sprawdzi się centralna stacja uzdatniania wody. 

W tej kategorii urządzeń świetnym wyborem będzie domowa kolumna węglowa o dużej powierzchni filtracyjnej. Długi czas kontaktu wody ze złożem zapewnia najlepsze efekty filtracji. Jeśli preferujesz rozwiązania maksymalnie ekologiczne, zwróć uwagę, że płukanie kolumny węglowej nie wymaga stosowania żadnego regeneratu. Wystarczy zwykła woda, co jest przyjazne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla domowego budżetu.

W tej grupie urządzeń niezmiennie polecamy Ecoperla Carbotower S, M lub L (w zależności od zapotrzebowania na wodę i jej składu). Ta niezwykle wydajna kolumna węglowa, od polskiego producenta, jest obecnie dostępna w wersji z głowicą mechaniczną lub automatyczną. Montując w domu Ecoperla Carbopower zyskujesz dostęp do czystej i smacznej wody, ponieważ węgiel aktywny usuwa również chlor i jego pochodne.

Metale ciężkie w wodzie to nie jedyne, czego się obawiasz? Jeśli Twoim problemem jest także kamień kotłowy to znak, że woda w instalacji jest twarda. Na ten temat pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego bloga, dlatego tym razem odsyłamy jedynie do poprzednich artykułów: 

W takim wypadku specjaliści rekomendują połączenie kolumny węglowej ze zmiękczaczem wody. Czy taki duet sprawdza się w praktyce? Możesz się o tym przekonać czytając artykuł: Zmiękczacz wody z węglem aktywnym - czy to produkt dla Ciebie? Jeśli idea hybrydowego zmiękczacza wody przypadnie Ci do gustu, zwróć uwagę na urządzenie Ecoperla Hero, o którym szczegółowo opowiada przedstawicielka marki Ecoperla. Obejrzyj zamieszczony poniżej film i zdobądź więcej szczegółowych informacji.

Czysta woda bez metali ciężkich w zasięgu ręki

Metale ciężkie w wodzie to bez wątpienia spory problem. Na szczęście w warunkach domowych można to zagrożenia łatwo zminimalizować poprzez montaż odpowiedniego systemu uzdatniania wody. Ponieważ kranówka to podstawa naszego codziennego funkcjonowania, warto zadbać o to, aby zawsze była świeża i czysta. Ponieważ na rynku dostępne są różne filtry kuchenne i centralne stacje uzdatniania wody, wybór konkretnego rozwiązania nie zawsze wydaje się prosty. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward