Odwrócona osmoza - najczęściej zadawane pytania

Czy odwrócona osmoza to dokładna metoda filtracji?

Filtry osmotyczne należą do grona najdokładniejszych urządzeń filtracyjnych znanych ludzkości. Z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w ramach rozwiązań przemysłowych. Drobna membrana osmotyczna jest w stanie zatrzymać do 98% zanieczyszczeń występujących w wodzie, doskonale radząc sobie nawet z najmniejszymi, takimi jak bakterie.

Czy odwrócona osmoza wyjaławia wodę?

To prawdopodobnie najbardziej szkodliwy dla filtrów RO argument powtarzany przez ich przeciwników. Nie jest on poniekąd nieprawdą – filtry osmotyczne, dzięki półprzepuszczalnej membranie rzeczywiście zatrzymują niemal wszystkie substancje zawieszone w wodzie, w tym drogocenne, odżywcze minerały. Na ten problem istnieje jednak rozwiązanie – nowoczesne systemy odwróconej osmozy najczęściej uzupełnia się wkładami odpowiedzialnymi za ponowne wzbogacenie wody w potrzebne nam substancje. Odwrócona osmoza z mineralizacją to rozwiązanie idealne dla każdego, kto zdrową wodę pitną chciałby czerpać prosto z kranu.

Wkłady mineralizujące całkowicie zmieniają funkcjonalność filtrów odwróconej osmozy - są w stanie nie tylko uzupełnić skład wody o niezbędne dla organizmu minerały, ale także poprawić pH i potencjał redox otrzymywanej wody. Dzięki temu użytkownik uzyskuje wodę alkaliczną. Dołączane do urządzeń filtracyjnych podwójne wylewki pozwalają na czerpanie takiej wody, na jaką aktualnie wystąpiło zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym.

Czy odwróconą osmozę można stosować do ciepłej wody?

Błona osmotyczna, w którą wyposażone są filtry RO przystosowana jest do filtracji wody chłodniejszej niż 30 °C. W wyższych temperaturach może dojść do jej uszkodzenia. Woda filtrowana przez odwróconą osmozę nie powinna być także zbyt chłodna – temperatury poniżej 5 °C obniżają skuteczność filtracji tą metodą.

Czy filtry RO marnują wodę?

Filtry osmotyczne rzeczywiście zużywają kilka litrów wody do przygotowania jednego litra wody przefiltrowanej. Wartości te różnią się w zależności od wybranego modelu urządzenia. Odrzut do kanalizacji w przypadku filtrów gorszej jakości może wynieść nawet 6 litrów na litr wody oczyszczonej. Nowoczesnym systemom odwróconej osmozy udało się znacznie ograniczyć ten stosunek: w przypadku modelu Ecoperla Rosa odrzut wynosi tylko 2 litry na litr wody filtrowanej.

Warto pamiętać także, że wodę odrzuconą do kanalizacji niekoniecznie uznać musimy za zmarnowaną – możliwe jest ponowne jej wykorzystanie, np. do podlewania ogródka, mycia samochodów lub spuszczania toalety.

Ile kosztuje eksploatacja filtrów RO?

Nowoczesne filtry z systemem odwróconej osmozy to wydajne i ekonomiczne urządzenia, których eksploatacja nie naruszy zbyt mocno stabilności domowego budżetu. W większości popularnych modeli wymiana wkładów powinna nastąpić po 12 miesiącach użytkowania. O wymianie membrany osmotycznej pomyśleć musimy dopiero po upływie 4-5 lat.

Także odrzut wody do kanalizacji nie wiąże się z dużym kosztem, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na któryś z renomowanych modeli filtra kuchennego. 1000 litrów wody z sieci wodociągowej wyniesie nas niecałe 4zł, pozwalając na przygotowanie do 500 litrów czystej wody pitnej.

Jak wybrać filtr osmotyczny?

Decydując się na zakup odwróconej osmozy, zwróć uwagę zwłaszcza na możliwość mineralizacji filtrowanej wody. Ze względu na dokładność filtracji, urządzenie musi być w stanie dodatkowo zadbać o zawartość spożywanych przez ciebie substancji odżywczych. Pamiętaj, że wkłady takie jak Ecoperla Elixir zamontować możesz niemal w każdym modelu osmozy, np. Puricom Stella.

Kolejnym istotnym dla wyboru filtra odwróconej osmozy aspektem są wykorzystane w nim komponenty – wysoka jakość konstrukcji gwarantuje bezawaryjną pracę filtra. Sercem filtrów RO jest membrana osmotyczna i to na nią powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Ważne są także wkłady, choć te zazwyczaj możemy wymieniać z niemal pełną dowolnością. Solidnie wykonana obudowa i stelaż pomogą zachować porządek i estetyczny wygląd kuchennej wnęki.

Nie bez znaczenia są także dodatki oferowane przez producenta: odwrócona osmoza, do której dołączono system antyzalaniowy będzie bezpieczniejsza dla twojej kuchni, a modele z elegancką wylewką i kompletem akcesoriów montażowych pozwolą ci zaoszczędzić czas i samodzielnie zainstalować nowy filtr.

Powiązane produkty

Komentarze (6)

  • Jola
  • 2018-04-24 15:10:31
  Dzięki! Bardzo pomocny artykuł. Dużo mi wyjaśnił. Teraz wybór odwróconej osmozy będzie znacznie łatwiejszy ;)
  • Luiza Tomaszewska
  • 2018-05-22 16:03:38
  To faktycznie zbór najważniejszych pytań, bo znalazłam tu odpowiedzi na sprawy, które zastanawiały i mnie. Choćby ta kwestia wyjaławiania wody. Artykuł rozwiał moje wątpliwości i już wiem, że system odwróconej osmozy to rozwiązanie dla mnie.
  • Nadzia
  • 2018-06-27 16:56:45
  Moje wątpliwości wreszcie zostały rozwiane. Zastanawiałam się jak to jest z tym odrzutem wody do kanalizacji. Jak kiedyś szukałam urządzenia, to było to nawet 5 litrów, czyli całkiem sporo. Teraz znajduję urządzenia, które mają odrzut tylko 1 lub 2 litry. To jestem skłonna zaakceptować.
  • Mania
  • 2019-05-24 15:45:36
  Namówiłam wielu ludzi do odwróconej osmozy. Wielu z nich było wcześniej przekonanych, że woda z odwróconej osmozy jest jałowa i niezdrowa. A ja przekonałam ich, że filtry nowszej generacji są dużo bardziej ekonomiczne, wydajne i dodatkowo mineralizują wodę. To prawda, że negatywne opinie o odwróconej osmozie wynikają z niewiedzy na ten temat. Moim zdaniem należy o tym mówić, bo ilość kupowanego plastiku jest niestety coraz większa, a uświadamiając ludzi, że jest to zdrowe i oszczędne, przekonujemy ich do tego!
  • Szafrańska
  • 2019-09-23 13:36:15
  Zamówiłam osmozę Ecoperla Rosa dwa tygodnie temu. Długo się wahałam, ponieważ rzeczywiście zdania na ten temat są podzielone, wielu ludzi krytykuje ten system i mówi, że to chwyt marketingowy. Całe szczęście znam się trochę na chemii, trochę poczytałam jak to wszystko działa i jestem pewna, że moje kupno filtra było bardzo przemyślane i trafione. Na ten moment jestem bardzo zadowolona z działania filtra, wszystko dopracowane na 5+.
  • Aga90
  • 2019-10-07 14:03:03
  Z tego co wiem, jest coraz więcej filtrów, które tego odrzutu wody do kanałów mają coraz mniej lub wcale. Ja aktualnie mam inny system, bo ultrafiltracji, gdzie odrzutu w ogóle nie ma i bardzo sobie to cenię. Był to jeden z argumentów za tym, żeby wybrać taki filtr. Jednakże jak będę go kiedyś wymieniać i będą na rynku sprawdzone osmozy bez odrzutu - kupuję :)

Nowy komentarz

arrow_upward