Czy warto zainwestować w dzbanek filtrujący wodę?

Dzbanki filtrujące są już bardzo popularne! Ten prosty sposób na uzdatnianie wody szybko podbił serca Polaków. Czy jednak dzbanek filtrujący wodę faktycznie jest dobrą inwestycją? Co warto wiedzieć o dzbankach filtrujących wodę? Czy ten zakup szybko się zwraca?

Dzbanek filtrujący wodę dostępny od ręki!

Dzbanki filtrujące wodę są już standardowym asortymentem w wielu sklepach. Nie trzeba się za bardzo trudzić, by znaleźć taki produkt w swoim ulubionym kolorze bądź o wybranej pojemności. Ilość produktów jest naprawdę duża. Dostępne są dzbanki filtrujące z plastiku, jak też szklane. W całej gamie kolorystycznej, różnych wariantach pojemnościowych, na licencji lubianych bajek, promowane przez znanych ludzi, sprzedawane w komplecie z wkładami. Można przebierać i wybierać wśród znanych producentów, jak i produktów mniejszych firm.

Dla kogo przeznaczone są dzbanki filtrujące wodę?

Dzbanki filtrujące wodę zostały stworzone, aby doszlifować jakość wody, która już ma dobre parametry. Chodzi tu więc głównie o poprawę walorów wody wodociągowej. Z tego właśnie względu jest to produkt dedykowany właścicielom wody czerpanej z lokalnych zakładów. Dzbanki filtrujące sprawdzą się wszędzie. Są mobilne, zajmują mało miejsca, nie trzeba ich w żaden sposób zasilać (ewentualnie baterie do wskaźnika zużycia wkładu). Są dedykowane i do mieszkań, i domów. Sprawdzą się w biurach, na działkach, w domkach letniskowych, nawet na wakacjach. Są chętnie wybieraną opcją na oczyszczanie wody w wynajmowanych mieszkaniach.

Co usuwa z wody dzbanek filtrujący wodę?

Wszystko zależy od wkładu wewnątrz dzbanka filtrującego wodę. Obecnie wybór opcji jest dość prosty. Zacznijmy jednak od objaśnienia metody działania tego kuchennego gadżetu. Dzbanek filtrujący składa się z trzech części. Do pierwszej nalewa się wodę. Najczęściej ma ona wybrany kolor i jest zacieniona. Następnie przedostaje się do zwężenia, w którym usytuowany jest wkład filtrujący. Woda powoli przez niego przepływa, a następnie trafia do przezroczystej części na już przefiltrowaną wodę. Cały proces może potrwać kilka-kilkanaście minut.

Najczęściej spotykanymi rodzajami wkładów do dzbanków filtrujących są te z wypełnieniem z węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywny poprawia smak, zapach i barwę wody. Eliminuje z niej chlor, jego pochodne i wiele innych zanieczyszczeń. O właściwościach węgla aktywnego można przeczytać tutaj: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne? Z kolei żywica jonowymienna sprawia, że woda staje się bardziej miękka i nie pozostawia po sobie wapiennych osadów (Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD). Dzięki temu woda po dzbanku filtrującym doskonale nadaje się do gotowania. Można nią napełnić czajnik czy ekspres do kawy. Oprócz tego dostępne są wkłady filtrujące podnoszące pH wody do alkalicznego, wkłady zapewniające większą ilość magnezu w wodzie.

Plusy dzbanka filtrującego wodę

Niewątpliwą zaletą dzbanków filtrujących jest możliwość ich łatwego przenoszenia. Nie zajmują dużej przestrzeni. Do tego są dość proste w użytkowaniu. Wodę nalewamy prosto z kranu, praktycznie tak samo jak do czajnika. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wkładów.

To dobry wybór na małe przestrzenie, do wynajmowanych mieszkań. Wielu chwali dzbanki filtrujące jako sposób na sprawdzenie zmiany jakości wody po uzdatnianiu na własną rękę – czy naprawdę jest duża? Czy warto zastanowić się nad bardziej profesjonalnym filtrem wody? Jest to więc bardzo dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z uzdatnianiem wody. Kusząca wydaje się być także początkowa cena produktu. Jest znacznie niższa niż w przypadku profesjonalnych filtrów do wody. Do tego duże znaczenie może mieć możliwość personalizacji.

Minusy dzbanka filtrującego wodę

Do minusów można zaliczyć niewielką powierzchnię filtracyjną. Woda ma dość krótki kontakt ze złożem, co powoduje niewystarczająco dokładne oczyszczanie. Ponadto złoże szybko wyczerpuje swoje właściwości. Choć rekomendowana jest wymiana wkładów co cztery tygodnie, to realnie wszystko zależy od jakości wody surowej. Ze względu na kiepski stan magistrali w budynku, wkład w znacznej większości przypadków należy wymienić nawet co dwa tygodnie lub jeszcze częściej. Choć jeden kosztuje w granicach kilkunastu-kilkudziesięcu złotych, to w perspektywie użytkowania przez rok lub dłużej może zebrać się spora suma.

Inną kwestią jest potrzeba odpowiedniego zadbania o dzbanek filtrujący. Przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i myciu. To bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniej higieny. Kolejną sprawą jest to, że przefiltrowaną wodę należy przetrzymywać w chłodnym i zacienionym miejscu, czyli najlepiej w lodówce. Narażenie jej na oddziaływanie promieni słonecznych mogłoby skutkować zakwitaniem, czyli pojawieniem się w wodzie mikroorganizmów. Należy na to uważać tym bardziej, że część, w której przechowywana jest oczyszczona woda to przezroczysta przegroda. Z wody można skorzystać do maksymalnie 12 godzin. Potem jest już nieświeża i nie nadaje się do picia. O tym należy pamiętać.

Alternatywa dla dzbanków filtrujących wodę

Jeśli tylko dysponujesz przestrzenią w szafce kuchennej, dobrym wyborem będzie montaż profesjonalnego filtra kuchennego. Dlaczego? Są znacznie dokładniejsze w działaniu niż dzbanki filtrujące. Wiele modeli, jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja, doskonale radzą sobie także  z bakteriami, wirusami, cystami, czyli zanieczyszczeniami, których dzbanki nie usuwają z wody. Zaletą jest też fakt, że wymiana wkładów następuje co pół roku, a nie raz czy dwa w miesiącu, a ich powierzchnia jest znacznie większa.

Do wody wodociągowej wystarczającym wyborem będzie ultrafiltracja, o ile tylko jest to woda o niskim stopniu twardości. Membrana ultrafiltracyjna usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. To naprawdę małe cząsteczki, wśród których wymienić można: bakterie, wirusy, cysty, metale ciężkie. Jest to filtr przepływowy, nie magazynuje wody, a w dodatku przepuszcza naturalnie występujące w wodzie minerały. Dokładne informacje można znaleźć w artykule: Wszystko, co musisz wiedzieć o ultrafiltracji. Dobrym przykładem ultrafiltracji jest seria Ecoperla Profinee POU. To dwa urządzenia do wyboru z wkładami o bardzo dużej powierzchni filtracyjnej. Wkłady należy wymieniać tylko raz do roku.

Jeśli natomiast komuś zależy na tym, aby mieć w domu dostęp do wody dokładnie o takich parametrach, jakie sobie życzy, bardzo dobrym wyborem będzie system odwróconej osmozy. Na rynku jest wiele rodzajów, z czego każdy można w pełni dopasować do swoich potrzeb. Na przykład odwrócona osmoza Ecoperla Rosa dostarcza dwa rodzaje wody –idealną do gotowania oraz pełną magnezu i wolnego wodoru, o właściwościach prozdrowotnych. Z kolei Ecoperla Revo to naszpikowana ciekawymi funkcjami bezzbiornikowa odwrócona osmoza – idealne rozwiązanie dla fanów nowoczesnych rozwiązań. Na wylewce możemy sprawdzić jakość wody oraz stan wkładów filtracyjnych – bardzo praktyczne rozwiązanie! Więcej informacji także tu; Jaki system odwróconej osmozy wybrać?

Powiązane produkty

Komentarze (2)

    • Ewa
    • 2022-11-10 14:32:09
    Do tej pory używałam dzbanka filtracyjnego, po przeczytaniu tego, zastanawiam się nad filtrem pod zlewem....
    • Krzychu
    • 2023-07-13 09:32:28
    Dostaliśmy Ecoperlę Profine POU 3 od rodziców, gdy wprowadzaliśmy się do nowego mieszkania i uważam, że to był genialny pomysł. Teraz wymieniamy wkłady co pół roku, a nie co miesiąc, albo częściej.

Nowy komentarz

arrow_upward