Filtry workowe - poznaj nowość od Atlas Filtri

Duża ilość osadów sedymentacyjnych to problem, który dotyczy zarówno ujęć głębinowych, jak i wody pochodzącej z sieci wodociągowej. Można go na szczęście rozwiązać sięgając po nowość od Atlas Filtri. Włoski producent wypuścił właśnie na rynek proste w użyciu i niezwykle skuteczne filtry workowe. Jak działają? Dlaczego warto rozważyć montaż takiego urządzenia? Czym charakteryzują się filtry workowe? 

Osady w wodzie i sposoby ich usuwania

Zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, Dz.U. z dnia 6 kwietnia 2007 r. Nr 61, poz.417, maksymalna dopuszczalna mętność wody wynosi 1 NTU (jest to nefelometryczna jednostka mętności). Mętna woda charakteryzuje się zawartością cząsteczek ciał stałych, często tak małych, że mogą występować w formie koloidów. Niekiedy kolor takich osadów może być przyczyną wystąpienia pozornej barwy wody. To jednak nie wszystko! Przeczytaj koniecznie, co kryje Twoja woda. Poznaj 5 najczęstszych zanieczyszczeń.

Duża ilość osadów w wodzie jest uciążliwa z wielu powodów - wizualnych, zdrowotnych, a przede wszystkim użytkowych. Ponieważ mętna woda może mieć negatywny wpływ na instalację wodną i podłączone do niej sprzęty AGD (w gospodarstwach domowych) oraz inne urządzenia i maszyny (w przemyśle), należy zastosować właściwy rodzaj filtracji. 

Ten problem rozwiązują odpowiednio dobrane filtry mechaniczne - proste w budowie, lecz skuteczne urządzenia, które montuje się na rurach na wejściu wody do budynku. Typowy filtr mechaniczny jest zbudowany z klosza, wewnątrz którego umieszcza się rękaw lub wkład filtracyjny. Woda jest uzdatniana wewnątrz klosza na wkładzie filtracyjnym, a następnie pod wpływem ciśnienia płynie dalej do miejsca poboru. Ogólne informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Kiedy w wodzie znajduje się piasek, żwir, błoto, glina, czy inne osady sedymentacyjne najlepiej sprawdzają się mechaniczne filtry workowe. W tej kategorii produktów na rynku właśnie pojawiła się nowość od Atlas Filtri. Zanim jednak przejdziemy do recenzji urządzeń włoskiego producenta przeczytaj artykuł: Brudna i mętna woda z kranu. Sprawdź, jak pokonać osad!, a także zapoznaj się z definicją filtrów workowych. 

Czym jest i jak działa klasyczny filtr workowy?

Filtry workowe eliminują z wody osady sedymentacyjne i inne zanieczyszczenia mechaniczne. Dzięki dużej pojemności worka filtracyjnego oraz łatwej wymianie wkładów, popularność systemów filtrów workowych stale rośnie.

Najprostsza definicja filtra workowego doskonale koreluje z jego nazwą. Jest to bowiem worek z materiału filtracyjnego umieszczony w obudowie klasycznego filtra mechanicznego. Systemy filtracji workowej charakteryzują się niewielkimi wymaganiami konserwacyjnymi, co bez wątpienia stanowi ich olbrzymią zaletę. 

Typowy filtr workowy działa w bardzo prosty sposób. Pomiędzy wkładem workowym a obudową filtra mechanicznego tworzy się szczelne połączenie, dzięki czemu nie ma miejsca na “ucieczkę” odfiltrowanych zanieczyszczeń. Przez materiał filtra przedostaje się tylko i wyłącznie czysta woda, natomiast zanieczyszczenia są zatrzymywane wewnątrz worka filtrującego. Wkład workowy jest bowiem wykonany z wytrzymałego materiału i skonstruowany w taki sposób, aby nie przepuszczał do instalacji żadnych zanieczyszczeń stałych.

Filtry workowe Atlas Filtri - poznaj nową jakość usuwania osadów z wody

Filtr workowy Atlas Filtri skutecznie eliminuje z wody drobnoziarniste i gruboziarniste osady sedymentacyjne, przez co zapewnia wydajną ochronę każdej instalacji, zasilanej zarówno wodą wodociągową, jak i studzienną czy deszczową. Zapobiega tym samym zatykaniu się rur i przedłuża żywotność podłączonych do niej urządzeń.

Nowe filtry workowe Atlas Filtri obejmują wkład workowy i dedykowany adapter, które umieszcza się w obudowie znanego już użytkownikom filtra z serii DP BIG. A jak to wygląda w praktyce? Otóż, worek filtracyjny nakłada się w przypadku tego urządzenia na adapter wkładów workowych, po czym mocuje się go w obudowie filtra DP BIG za pomocą specjalnych klipsów. 

Wśród użytkowników filtrów mechanicznych, obudowy DP BIG cieszą się sporą renomą przede wszystkim ze względu na idealne spasowanie poszczególnych elementów, a tym samym doskonałą szczelność całego układu. Na rynku dostępne są aktualnie modele DP BIG o wysokości 10 cali oraz DP BIG o wysokości 20 cali, dlatego w takich rozmiarach występują też filtry workowe Atlas Filtri.

Wkłady workowe Atlas Filtri 

Sercem filtra workowego Atlas Filtri jest worek filtrujący, który można stosować z obudową filtra DP BIG, dzięki dedykowanemu adapterowi. Aktualnie dostępne są trzy stopnie filtracji na poziomie 1, 5 oraz 50 mikronów. Dzięki takiemu rozróżnieniu można usuwać z wody osady o różnej wielkości - w tym muł, piasek, błoto, glinę, czy cząstki rdzy. 

Wkład workowy Atlas Filtri charakteryzuje się dużą pojemnością, dlatego okresy międzyobsługowe są stosunkowo długie. W efekcie ilość wytwarzanych odpadów oraz koszty wymiany worków będą niższe. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane wkłady workowe Atlas Filtri. Tkanina polipropylenowa o ponadprzeciętnej wytrzymałości jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym charakteryzuje się długą żywotnością. W zależności od rodzaju posiadanej obudowy, należy wybrać wkład workowy Atlas Filtri 10 cali lub wkład workowy Atlas Filtri 20 cali

Adaptery do wkładów workowych Atlas Filtri

Będący integralną częścią urządzenia, adapter do wkładów workowych Atlas Filtri pozwala przekształcić zwykły mechaniczny filtr DP BIG w filtr workowy. 

Adapter do wkładów workowych Atlas Filtri składa się z koszyka oraz dwóch klipsów, które należy umieścić na głowicy filtra DP BIG. Warto zapamiętać, że przepływ wody wewnątrz filtra musi być odwrócony, dlatego przymocowane klipsy stanowią pewnego rodzaju jako “przypomnienie”. Wszystko zostało dokładnie opisane w instrukcji obsługi filtra, dlatego należy uważnie zapoznać się z jej treścią. Po włożeniu worka adapter zamyka się specjalnym zamkiem bagnetowym, natomiast sama wymiana wkładu workowego przebiega w łatwy, szybki i higieniczny sposób. 

W zależności od wielkości obudowy filtra DP BIG, należy wybrać adapter do wkładów workowych Atlas Filtri 10" lub adapter do wkładów workowych Atlas Filtri 20"

Dlaczego warto zamontować filtr workowy Atlas Filtri? 

Filtry workowe Atlas Filtri to kolejny dowód na to, że włoski producent nigdy nie osiada na laurach. Oprócz ponadprzeciętnej jakości wykonania i niewątpliwej skuteczności, nowe urządzenia wyróżniają na rynku wieloma innymi zaletami.

  • Do obsługi filtra workowego potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, dlatego ich serwis jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu.
  • Aby wymienić wkład workowy wystarczy otworzyć kosz adaptera, wyjąć zużyty worek i założyć nowy.
  • Powierzchnia klosza DP BIG zawsze pozostaje czysta i estetyczna, ponieważ zanieczyszczenia zostają zatrzymane wewnątrz wkładu workowego.
  • Pojemny wkład workowy wystarcza nawet na pół roku, dlatego koszty eksploatacji są niskie, a przy okazji powstaje mniej odpadów.

Aby dokonać właściwego wyboru filtra mechanicznego, należy wziąć pod uwagę kilka dość istotnych kwestii. W kontekście filtrów workowych bierze się pod uwagę przede wszystkim rodzaj osadów. Atlas Filtri oferuje także do wyboru dwa wymiary wkładów. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać przeczytaj artykuł: Wymiary wkładów do filtrów - jaki wybrać? 10 czy 20 cali?

Filtry workowe Atlas Filtri w zastosowaniach domowych, komercyjnych i przemysłowych

Jak już zostało wspomniane wyżej, filtry workowe Atlas Filtri nadają się do oczyszczania wody ze studni, wody wodociągowej, wody deszczowej i każdej innej wody, w której mogą wystąpić zanieczyszczenia w postaci osadów. To właśnie czyni je doskonałym wyborem do zastosowań domowych. 

Z drugiej strony, filtry workowe Atlas Filtri zyskują na znaczeniu w instalacjach komercyjnych i przemysłowych. Można je stosować zarówno w gastronomii, jak i w szerokim sektorze spożywczym jako element stałych systemów dystrybucji wody. W przemyśle są natomiast skutecznym sposobem eliminacji zanieczyszczeń z wody chłodniczej, kotłowej, płuczącej, a także wody w obiegach ciepłowniczych czy w kąpielach procesowych.

Czysta woda bez osadów, dzięki filtrom workowym Atlas Filtri

Filtry workowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja działania i ponadprzeciętna skuteczność. Decydując się na montaż urządzenia włoskiej marki Atlas Filtri zyskujesz gwarancję nieskazitelnie czystej wody bez osadów sedymentacyjnych. Nie wiesz jaki filtr mechaniczny sprawdzi się w przypadku Twojej wody? Napisz do nas lub zadzwoń i zapytaj o rozwiązanie indywidualnie dopasowane do swoich potrzeb.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward