Co kryje Twoja woda? Poznaj 5 najczęstszych zanieczyszczeń!

Woda z własnego ujęcia ma w sobie wiele substancji, a niektóre z nich potrafią być naprawdę szkodliwe. Poznaj 5 najczęściej występujących w wodzie zanieczyszczeń! Dowiedz się co powodują i w jaki sposób je zwalczać!

Woda ze studni - co może być nie tak?

W przypadku wody z własnego ujęcia nie można mówić o jednej jakości. Wiele zależy od położenia samego ujęcia, warunków panujących w danym miejscu, uwarunkowań związanych z glebami. Można powiedzieć, że co studnia, to nieco inne parametry wody. W wielu gospodarstwach domowych po przebadaniu okazuje się, że woda jest dobrej jakości, mieszczącej się w normach wyznaczonych przez ministra zdrowia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wodę przed użyciem, a już z całą pewnością spożyciem, należy uzdatnić.

Niekiedy kłopoty są widoczne na pierwszy rzut oka. Wtedy zmienia się barwa wody, smak, zapach, staje się bardziej mętna. Innym razem zanieczyszczenia są niemal nie do wykrycia. To dotyczy choćby mikroorganizmów obecnych w wodzie. Stanowią prawdziwe niebezpieczeństwo, prowadząc do zatruć układu pokarmowego, a niekiedy nawet wywoływania chorób zakaźnych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Analiza wody - od tego zacznij!

Każdy, kto decyduje się na posiadanie własnego ujęcia wody powinien zacząć od przeprowadzenia szczegółowych badań w zakresie fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym. Tylko kompleksowa analiza wody jest w stanie wykazać, jakie dokładnie substancje wystękują w wodzie i w jakich ilościach. Takie badanie powinno się zlecić, zanim jeszcze zacznie się użytkować wodę oraz pamiętać o regularnym powtarzaniu badań.

Dzięki analizie wody:

Mamy dokładny obraz stanu wody
Wykrywane są wszelkie niebezpieczeństwa
Można dobrać właściwą metodę uzdatniania wody
Można sprawdzić, które parametry wymagają korekcji
Można dobrać odpowiedni rodzaj złoża filtracyjnego oraz parametry pracy urządzenia uzdatniającego wodę

Szczegółowe informacje dotyczące analizy wody znajdziecie w serii artykułów dedykowanych właśnie temu tematowi:

Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?
Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje
Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?
Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie jest tak ważne?

Choć składy wód różnią się od siebie, możemy mówić o 5 zanieczyszczeniach, z którymi mamy do czynienia najczęściej. Poznaj problemy, które mogą wystąpić w wodzie z własnego ujęcia. Sprawdź, czy też masz z nimi do czynienia i jak je skutecznie zwalczać.

Najpopularniejsze zanieczyszczenia w wodzie ze studni

Do naszego sklepu internetowego zgłaszają się właściciele studni, którzy mają problemy z naprawdę różnymi przekroczeniami w wodzie. Najczęściej jednak analizy wody wykazują przekroczenia: żelaza, manganu, zbyt wysoki stopień twardości wody, występowanie związków organicznych lub jonu amonowego.

Żelazo

W czołówce zdecydowanie można wymienić żelazo. Normy przewidują, że w wodzie powinien występować w ilości nie większej niż 0,2 mg Fe/l. Najczęściej jednak są to ilości kilkukrotnie przewyższające ten próg. Zdarza się też, że już przy bardzo małych przekroczeniach widać stanowczą różnicę w jakości wody. Żelazo ma to do siebie, że najczęściej jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj zmienia barwę wody, a także sprawia, że staje się bardziej mętna. Dodatkowo może pojawić się zmiana smaku oraz zapachu na bardziej metaliczne. Dowiedz się więcej: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Żelazo pod wpływem kontaktu z tlenem wytrąca się z wody w formie niewielkich drobinek. W taki sposób powstaje trudny do usunięcia, rdzawy osad, który odkłada się nie tylko w pobliżu miejsc poboru wody, ale również wewnątrz rur. W taki sposób dochodzi do zmniejszenia ich światła i wydajności przepływu. Do tego jeszcze to świetne środowisko do powstawania bakterii żelazowych oraz biofilmu, o czym więcej przeczytacie w artykule: Czym są bakterie żelaziste? Czy mogą nam zaszkodzić?

Mangan

Mangan jest substancją, która najczęściej występuje w wodzie w parze z żelazem. Bardzo rzadkie są przypadki, kiedy żelazo lub mangan występują oddzielnie. Mangan, podobnie jak żelazo, ma spory wpływ na barwę oraz mętność wody. Ta substancja również pozostawia po sobie wytrącający się osad o smolistej barwie i konsystencji. Mangan bardzo brudzi prane tkaniny. Podobnie jak żelazo odkłada się wewnątrz instalacji, a obecność osadu sprzyja rozwojowi bakterii manganowych. Więcej na temat manganu przeczytacie w artykule: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?

Wysoki stopień twardości wody

Twarda woda to problem, który może wystąpić niezależnie od ujęcia. Im więcej znajduje się w niej jonów wapnia i magnezu, tym wyższa jest jej twardość. Dokładny opis znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko? Duży problem techniczny stanowi kamień kotłowy wytrącający się z twardej wody. Doprowadza do awarii kotła grzewczego, zmniejsza, a nawet całkowicie przytyka światło rur. Ponadto powstają problemy z prawidłowym działaniem sprzętu AGD, o czym było już w artykule: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD! Twarda woda to także dodatkowe wydatki, ale i większa ilość czasu poświęcanego na sprzątanie. O tym, ile kradnie twarda woda można przekonać się czytając artykuł: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Związki organiczne

Zdarza się, że woda ze studni jest bogata w związki organiczne. Do tych naturalnych substancji zalicza się między innymi związki humusowe. Substancje tego typu powstają w procesach rozpadu resztek roślinnych i zwierzęcych. Pozostałości w dużym stopniu ulegają degradacji, jednak niecałkowicie. Związki organiczne mają spory wpływ na barwę oraz mętność wody.

Jon amonowy

Kolejnym zanieczyszczeniem, które objawia się dość często w wodzie z własnego ujęcia jest jon amonowy. Pojawia się zarówno w przypadku wód powierzchniowych, jak też wód głębinowych. Niepokojący może być proces nitryfikacji podczas którego dochodzi do utleniania amoniaku i soli amonowych do poziomu azotanów i azotynów wyróżniających się dużą szkodliwością dla ludzkiego organizmu. Jon amonowy może zakłócać proces dezynfekcji, przez co ta może okazać się znacznie mniej skuteczna. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w dedykowanym jonu amonowemu artykule: Jon amonowy w wodzie - czy jest się czego obawiać?

Inne zanieczyszczenia w wodzie ze studni

Powyższe to tylko niewielki ułamek tego, co może znajdować się w wodzie. Do innych problemów, występujących zwłaszcza na terenach wiejskich, należą azotany. Ich regularne spożywanie może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, o czym było już w artykule: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia. Niekiedy kłopotem jest również siarkowodór, który diametralnie zmienia zapach wody. Jednym z najniebezpieczniejszych zanieczyszczeń wody są bakterie, o których już wspominaliśmy wyżej.

Jak sobie radzić z zanieczyszczeniami wody?

Z każdym zanieczyszczeniem wody da się poradzić z pomocą odpowiedniego urządzenia i właściwie dobranej metody uzdatniania wody. Jak już wspominaliśmy wcześniej, najlepiej jest zacząć od analizy wody. Przy kilku przekroczeniach występujących w wodzie, o ile tylko pozwalają na to parametry, najlepszym sposobem jest wybór i instalacja stacji wielofunkcyjnej.

Stacje wielofunkcyjne są urządzeniami, które będą w stanie usunąć z wody wszystkie najpopularniejsze zanieczyszczenia! Ich tajemnicę stanowi odpowiednio dobrana mieszanka złóż filtracyjnych, która redukuje z wody: żelazo, mangan, jon amonowy, twardość wody i związki organiczne. Stacje wielofunkcyjne potrzebują do działania soli regeneracyjnej. Zasada ich działania jest podobna jak w zmiękczaczach wody.

Do wyboru są kompaktowe i dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne. Wybór zależy od zmiennych takich jak: zużycie wody, parametry wody, ilość osób korzystających z wody, ilość miejsc poboru wody. Wersje kompaktowe, jak Ecoperla Multicab, zajmują naprawdę mało miejsca, a utrzymanie w czystości jest naprawdę proste. Wszystkie komponenty są schowane w jednym, estetycznym kabinecie wykonanym z trwałego tworzywa sztucznego. Takie urządzenie zmieści się nawet w niewielkich wnękach.

Z kolei dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne fantastycznie sprawdzają się przy dużym zapotrzebowaniu na wodę. Przykładowym produktem jest tu Ecoperla Multitower dostępny w trzech rozmiarach do wyboru. Dzięki temu ilość złoża można niemal optymalnie dopasować do swoich potrzeb. Ecoperla Smart System dba o odpowiednią pracę, minimalne zużycie soli i wody na regenerację.

Warto obejrzeć filmik poniżej. Świetnie prezentuje, jak wygląda różnica między jakością wody przed i po uzdatnianiu z pomocą takiego urządzenia. Stacje wielofunkcyjne sprawdzają się w znacznej większości przypadków. Czasami jednak przekroczenia są na tyle wysokie, że należy zastosować kilka różnych urządzeń. Warto zgłosić się z wynikami do specjalisty, aby sprawdzić, co będzie najlepszą opcją. Nasz dział techniczny zawsze chętnie służy pomocą w tym zakresie.

Jakość wody na 5+!

Woda ze studni może być naprawdę dobrej jakości i idealnie spełniać funkcję nie tylko wody użytkowej, ale też wody spożywczej. Niekiedy wystarczy po prostu zastosować odpowiedni system uzdatniania wody.

Komentarze (4)

    • Błażej
    • 2021-02-09 14:20:09
    Kiedyś mi mówiono, że własna studnia to świetna jakość wody i w dodatku za darmo :) No niestety, czekało mnie kosztowne uzdatnianie, wcześniej kilkukrotna analiza wody i jakies specjalne testy, potem przbudowa instalacji i montaż 2-etapowego systemu. Ale i tak uważam że warto :)
    • Pwq
    • 2021-02-26 14:32:10
    Bardzo pomocny blog, już wiem od czego muszę zacząć - analiza wody. Niestety takich informacji nikt nie udziela przy wierceniu studni, wszystkiego trzeba szukac w internecie :)
    • Kaja
    • 2021-11-16 16:17:41
    Kurcze ile może być różnych problemów w wodzie. Jutro wysyłam naszą wodę do analizy
    • Ewela
    • 2022-08-08 10:53:51
    Znalazłam taką ciekawostkę o tym co zatruwa nasze wody ale z historią film /cyfrowa.tvp.pl/video/ekologia-i-srodowisko,w-obronie-wlasnej,59372545

Nowy komentarz

arrow_upward