Jaka woda do ogrzewania podłogowego jest najlepsza?

Wodne ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i domków jednorodzinnych. Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że płynąca w instalacji woda powinna się charakteryzować odpowiednimi parametrami. To ważne, zarówno z punktu widzenia efektywności grzewczej, jak i żywotności całego systemu. Jaka woda do ogrzewania podłogowego jest najlepsza? I co ma z tym wspólnego zmiękczacz wody?

Zalety systemu wodnego ogrzewania podłogowego

Podłogówka ma bez wątpienia wiele atutów, ale do jej największych zalet należy niewidoczna instalacja rozprowadzana na całej powierzchni, równomierne rozchodzenie się ciepła w wyniku naturalnego promieniowania, a także stosunkowo niska temperatura wody potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. 

Zgodnie z założeniami takiego systemu, podłoga jest zawsze o kilka stopni cieplejsza niż powietrze. Taki rozkład temperatury pozwala uzyskać optymalny komfort cieplny, a jednocześnie jest wyjątkowo przyjazny dla alergików i astmatyków ponieważ ogranicza unoszenie się kurzu i pyłów. Co więcej, powietrze w wyższych partiach jest nieco chłodniejsze, dlatego doskonale się sprawdza podczas oddychania.

Ogrzewanie podłogowe nadaje się do ocieplania mieszkań i całych budynków, ale bywa też stosowane w pojedynczych pomieszczeniach. Można je zainstalować w budynku, w którym pracują pompy ciepła, kotły kondensacyjne albo kolektory słoneczne. Odpowiednio poprowadzona instalacja pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury powietrza w pomieszczeniu, co w praktyce oznacza niższe koszty ogrzewania. 

Z drugiej strony, podłogówka wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Kondycja oraz żywotność takiego systemu zależy bowiem od kilku czynników. Jednym z nich jest jakość wody płynącej w instalacji.

Na szczęście stosując odpowiednie rozwiązania łatwo uniknąć wielu problemów, które mogą wystąpić podczas eksploatacji. Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane problemy z instalacją grzewczą, w której występuje ogrzewanie podłogowe.

Jakość wody a ogrzewanie podłogowe

Jednym z ważnych parametrów wody wpływających na „kondycję” podłogówki jest stopień jej twardości. Co to oznacza w praktyce?

Otóż, twarda woda, czyli zawierająca wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu, pod wpływem wyższej temperatury wytrąca twardy osad. Kamień kotłowy systematycznie odkłada się w instalacji grzewczej wyrządzając przy tym wiele szkód. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednim artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Z drugiej strony często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w instalacji płynie twarda woda, ponieważ system grzewczy jest obiegiem zamkniętym. Nie można w dowolnym momencie zajrzeć do kotła czy zasobnika ciepłej wody, aby zweryfikować ich aktualny stan techniczny. Problemy wynikające z użytkowania twardej wody widać często dopiero w momencie awarii. Dowiedz się, po czym poznać, że woda jest twarda i przeczytaj jak zbadać twardość wody w domu. Warto również zlecić profesjonalne badanie wody w laboratorium (Przeczytaj: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?).

Do napełnienia podłogowej instalacji grzewczej profesjonaliści zalecają stosowanie cieczy o parametrach wody pitnej. Według obowiązujących norm, twardość takiej wody może dochodzić nawet do 28 dH (w skali niemieckiej). Niestety każde 0,54 dH to około 10 g kamienia kotłowego na 1 m3 wody. A to oznacza kłopoty dla instalacji.

Dlaczego twarda woda wpływa negatywnie na ogrzewanie podłogowe?

Problem wynikający z użytkowania twardej wody w ogrzewaniu podłogowym polega przede wszystkim na powstawaniu twardego i po czasie, niemożliwego do usunięcia osadu. Wiąże się z tym wiele niedogodności. 

  • Gorszy przepływ ciepła z powodu osadów odkładające się wewnątrz urządzenia
  • Większe zużycie energii, czyli wyższe koszty eksploatacyjne
  • Nierównomierne ogrzewanie i niska skuteczność
  • Zwężanie średnicy rur, co utrudnia przepływ ciepła
  • Krótsza żywotność całej instalacji i częstsze awarie

Zmiękczanie wody do instalacji ogrzewania podłogowego

Usuwanie nawet małej awarii instalacji ogrzewania podłogowego jest zazwyczaj skomplikowane, czasochłonne i generuje dodatkowe koszty. Można temu zapobiec montując zmiękczacz wody. Na rynku dostępne są kompaktowe i dwuczęściowe zmiękczacze wody. W tej kategorii urządzeń niezmiennie polecamy produkty polskiej marki Ecoperla, w tym ekonomiczny Ecoperla Toro 35 z ulepszoną głowicą sterującą lub Ecoperla Softower M, jeśli stopień twardości i zużycie wody są bardzo wysokie. Dowiedz się, jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu oraz przeczytaj, który zmiękczacz wody jest idealny dla Ciebie

Ponieważ stopień twardości wody powinien być dostosowany do rodzaju materiałów, z których wykonano podłogówkę, warto wybrać zmiękczacz wody z mieszaczem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest samodzielne ustawienie stopnia twardości wody. Nie ulega wątpliwości, że eksploatacja zmiękczacza wody jest znacznie tańsza niż usuwanie awarii wynikających ze stosowania wody o wysokim stopniu twardości. Możesz się o tym przekonać oglądając zamieszczony poniżej film.

Inne potencjalne problemy z ogrzewaniem podłogowym

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana podłogówka może pracować nawet przez kilka dekad. Należy jednak zadbać o najwyższej jakości materiały, a także zastosować zabezpieczenia przed przegrzaniem. Sama eksploatacja ogrzewania podłogowego jest w zasadzie bezobsługowa, przy czym warto okresowo sprawdzać temperaturę wody zasilającej poszczególne obiegi.

Oprócz kwestii twardej wody, należy wziąć też pod uwagę potencjalne zagrożenie ze strony zanieczyszczeń mechanicznych. Ten problem rozwiązuje montaż wstępnego filtra mechanicznego przed centralnym zmiękczaczem wody. Warto również pamiętać, że zbyt kwaśna lub mocno alkaliczna woda może powodować korozję rur i elementów systemu ogrzewania. Optymalne pH wody w systemie ogrzewania podłogowego powinno się mieścić w zakresie 7-9. Jeśli zmiękczanie wody nie da w tym zakresie wystarczających efektów, można sięgnąć po inhibitor korozji. To specjalnie dobrana mieszanka chemiczna, którą dodaje się do wody obiegowej. Inhibitor skutecznie stabilizuje stopień twardości wody w układzie i zapobiega wytrącaniu się osadów. Wytwarza też warstwę ochronną na rurach i nadaje wodzie właściwy odczyn pH.

Zmiękczacz wody i użytkowanie podłogówki jest bezproblemowe

Jeśli cenisz komfort cieplny i dbasz o swoje zdrowie, system ogrzewania podłogowego to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Dzięki zmiękczaniu wody możesz wydłużyć żywotność podłogówki i zadbać o sprzęt AGD, który ma kontakt z wodą. Dobrej jakości zmiękczacz wody wyeliminuje bowiem problem kamienia kotłowego w całym domu, aby wszyscy domownicy mogli korzystać z zalet codziennego użytkowania miękkiej wody. Jeśli chcesz zredukować zużycie detergentów i kosmetyków myjących, szukasz oszczędności w domowym budżecie i masz już dość ciągłego sprzątania osadów z armatury, postaw na sprawdzone rozwiązania. W kwestii doboru odpowiedniego urządzenia, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać zmiękczacz wody idealnie dopasowany do potrzeb Twojej rodziny.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward