Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody?

Elektrownie, laboratoria, szpitale, przemysł spożywczy, szklarski, samochodowy – wszystkie te sektory łączy potrzeba wykorzystywania wody w procesach technologicznych. Bez niej wiele przedsiębiorstw nie byłoby w stanie funkcjonować. Co jednak, jeśli woda nie spełnia zakładanych kryteriów pod względem jakości? Czy jedynym ratunkiem jest przemysłowa stacja uzdatniania wody?

Problemy z wodą do celów przemysłowych

Woda spełnia istotną rolę praktycznie w każdym z sektorów przemysłowych, w tym: przemyśle włókienniczym, przemyśle szklarskim, przemyśle spożywczym, przemyśle samochodowym, przemyśle mechanicznym, farmaceutycznym, chemicznym, elektronicznym. Jest niezbędna do działania myjni, laboratoriów, szpitali, pralni, a nawet instytucji publicznych.

W każdym z tych miejsc może być wykorzystywana w różnoraki sposób. Niektóre sektory potrzebują jej jako składnika oferowanych wyrobów. W zdecydowanej większości przypadków mówimy o wodzie procesowej, wykorzystywanej w etapach produkcji. Oprócz tego może mieć zastosowanie jako woda kotłowa, chłodnicza, płucząca, do nawilżania.

Każdy rodzaj zastosowania wiąże się z innymi oczekiwaniami, co do jakości wody. Nierzadko zdarza się, że jej parametry muszą być znacznie lepsze niż wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Nieodpowiednia jakość wody w przemyśle może spowodować wiele szkód. Na przykład złe właściwości organoleptyczne mogą mieć negatywny wpływ na produkt końcowy (na przykład branża wytwarzania napojów). Kłopot mogą stanowić również substancje wytrącające się z wody w formie osadu.

Osad może doprowadzać do zatykania wąskich przewodów, zmniejszenia przepływów i wydajności instalacji. To właśnie on może stanowić główną przyczynę awarii maszyn i przestojów całych linii produkcyjnych. Wytrącone z wody substancje niejednokrotnie doprowadzają do korozji, spadku żywotności maszyn. Wszystko sprowadza się do ogromnych strat finansowych w przedsiębiorstwie i znacznie gorszej wydajności procesów produkcyjnych.

W wielu gałęziach przemysłu istotne jest, aby woda była w pełni czysta pod względem mikrobiologicznym i bezpieczna.

Aby zapobiegać wyżej wymienionym problemom i stratom, w wielu sektorach niezbędne jest zastosowanie wody o wysokiej czystości chemicznej. Dzięki temu zostanie zachowana wysoka wydajność produkcji, a przedsiębiorstwo nie będzie narażone na dodatkowe koszty i przestoje.

Jak poradzić sobie ze złą jakością wody do przemysłu?

O tym, jakie dokładnie woda powinna mieć parametry decyduje jej przeznaczenie. Zazwyczaj są one określane przez specjalne normy, przepisy oraz wskazania producentów maszyn, w których ma być stosowana woda.

Najlepszym sposobem na dostosowanie jakości wody do potrzeb danej gałęzi przemysłu jest zastosowanie odpowiednich metod uzdatniania wody.

Uzdatnianie wody jest procesem, który polega na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wskazanego do danego zastosowania. Wśród głównych metod uzdatniania należy wymienić: zmiękczanie wody, odżelazianie wody, demineralizację, filtrację, dezynfekcję, procesy membranowe.

W celu poprawy jakości wody w zakładach stosuje się specjalnie, indywidualnie dobrane przemysłowe stacje uzdatniania wody. W każdym przypadku może ona składać się z różnych urządzeń, o różnych wydajnościach.

Dobór przemysłowej stacji uzdatniania wody

Na dobór przemysłowych filtrów do wody wpływ ma przede wszystkim rodzaj ujęcia wody wykorzystywany przez dane przedsiębiorstwo. Inne urządzenia będą potrzebne w przypadku wody wodociągowej, gdzie zazwyczaj największy problem budzi wysoki stopień twardości wody, a inne w przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia. Tutaj kłopotów może być znacznie więcej, a co za tym idzie, wymagana będzie dokładniejsza filtracja wody z zastosowaniem kilku rozwiązań

Przemysłowe stacje uzdatniania wody są dobierane nie tylko na podstawie parametrów wody, ale również pożądanej wydajności filtracji wody w obiekcie. Liczy się przeznaczenie wody oraz jej zużycie.

Jeśli przemysłowe filtry do wody mają być założone w już istniejącym obiekcie, istotną kwestię stanowią także warunki na montaż.

Co jest konieczne przy doborze przemysłowych filtrów do wody?

Niezależnie od rodzaju działalności oraz wielkości przedsiębiorstwa, najważniejszą kwestię w doborze przemysłowej stacji uzdatniania wody odgrywają wyniki badania wody.

Kompleksowa analiza wody pod kątem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym najlepiej zilustruje skład wody i będzie stanowiła doskonałą podstawę do doboru właściwej metody lub kilku metod uzdatniania.

Z wynikami badania wody należy zgłosić się do firmy wyspecjalizowanej w wyborze przemysłowych stacji uzdatniania wody. Odradzane jest dobieranie urządzeń filtracyjnych na własną rękę.

Jak wygląda współpraca przy doborze przemysłowej stacji uzdatniania wody?

Doborem, projektowaniem oraz wszelkimi kwestiami związanymi z montażem przemysłowych filtrów do wody zajmuje się firma Klarsan, działająca na terenie całej Polski.

W celu podjęcia współpracy należy zgłosić się ze swoją sprawą poprzez kontakt telefoniczny bądź mailowy. Po zapoznaniu się z potrzebami zazwyczaj przeprowadzana jest wizja lokalna, mająca na celu ustalenie warunków panujących w przedsiębiorstwie oraz ustalenia dokładnych oczekiwań wobec jakości wody oraz zakresu świadczonych usług.

Projektem przemysłowej stacji uzdatniania wody zajmują się doświadczeni inżynierowie. Przekazywana jest pełna dokumentacja oraz instrukcje techniczne. W razie wystąpienia takiej potrzeby, jeszcze na etapie doboru odpowiednich złóż filtracyjnych przeprowadzane są testy obciążeniowe, mające na celu wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.

Po zatwierdzeniu projektów można przejść do realizacji i instalacji przemysłowej stacji uzdatniania wody w zakładzie oraz jej uruchomienia.

Co po montażu przemysłowej stacji uzdatniania wody?

Jednym z największych plusów współpracy z firmą Klarsan przy przemysłowych stacjach uzdatniania wody jest fakt, że zleceniodawca zawsze może liczyć na pomoc i profesjonalną poradę. W ofercie firmy jest serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Istnieje możliwość inspekcji oraz utrzymania technologicznego.

Najczęściej wybierane przemysłowe stacje uzdatniania wody

W zależności od rodzaju i zapotrzebowania, przemysłowe filtry do wody służą między innymi: ochronie instalacji przed osadami mineralnymi, ochronie wymienników ciepła przed osadami różnego pochodzenia, ochronie instalacji przed osadami biologicznymi, ochronie antykorozyjnej instalacji wodnych, dezynfekcji wody.

Oto najpopularniejsze metody uzdatniania wody stosowane w przemyśle.

Przemysłowa odwrócona osmoza

Przemysłowa odwrócona osmoza to jeden z najbardziej zaawansowanych sposobów uzdatniania wody. Często poleca się jej zastosowanie, jeśli istnieje zapotrzebowanie na wodę demineralizowaną. Membrany osmotyczne stosowane w przemysłowych systemach odwróconej osmozy charakteryzują się bardzo dużą dokładnością filtracji i są w stanie usunąć z wody nawet do 99% zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, metali ciężkich, wirusów i bakterii.

Dokładne informacje na temat przemysłowej odwróconej osmozy znajdują się w artykule: Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie się sprawdzi?

Przemysłowe zmiękczacze wody

Przemysłowe zmiękczacze wody są często stosowanymi urządzeniami zarówno przy wodzie pochodzącej z sieci, jak i własnego ujęcia. Wysoki stopień twardości wody stanowi spore wyzwanie, a woda charakteryzująca się dużą ilością jonów wapnia i magnezu może spowodować spore szkody techniczne.

Eksperci najczęściej zalecają zastosowanie przemysłowych zmiękczaczy wody działających na zasadzie wymiany jonowej. Tą metodę uznaje się za najbardziej skuteczną i wydajną z dostępnych. Do regeneracji złoża w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywany jest roztwór solanki.

W zależności od zapotrzebowania na wodę, w układach wykorzystywane są przemysłowe zmiękczacze wody jedno bądź wielokolumnowe, działające równolegle lub w trybie alternującym.

Przemysłowe odżelaziacze wody

Jeśli przedsiębiorstwa korzystają z własnych ujęć wody, to dość prawdopodobnym scenariuszem może być obecność podwyższonych stężeń żelaza i manganu w wodzie. Te zanieczyszczenia nie są mile widziane ze względu na powodowanie zmiany barwy wody, większej mętności oraz wytrącanie w formie osadów.

Do redukcji stężenia żelaza i manganu w wodzie do zastosowań przemysłowych wykorzystuje się przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze. Ich głównym zadaniem jest zamiana rozpuszczalnych związków żelaza i manganu w nierozpuszczalne, a następnie ich odfiltrowanie z wody.

W przemyśle wykorzystuje się odżelaziacze i odmanganiacze działające ze wstępnym napowietrzaniem wody bądź urządzenia opierające swoje działanie na specjalnym złożu katalitycznym o właściwościach utleniających i filtracyjnych.

Przemysłowe lampy UV

W niektórych przypadkach woda powinna zostać zabezpieczona przed występowaniem mikroorganizmów. Ekonomicznym i w pełni bezpiecznym sposobem dezynfekcji są lampy bakteriobójcze, opierające swoje działanie na promieniowaniu ultrafioletowym.

Zaletą zastosowania przemysłowych lamp UV jest brak potrzeby dozowania jakichkolwiek środków chemicznych do wody. Promieniowanie UV nie ma większego wpływu na właściwości organoleptyczne wody.

Dezynfekcja za pomocą przemysłowych lamp UV będzie miała szansę wydajnie się sprawdzić, jeśli woda będzie wstępnie oczyszczona i nie będą w niej występowały zawiesiny czy cząstki koloidalne. 

Środki chemiczne do kondycjonowania wody

W wielu przedsiębiorstwach wykorzystywane jest kondycjonowanie wody za pomocą dozowania odpowiednich środków chemicznych takich jak: antyskalanty, biocydy czy inhibitory korozji.

Preparaty chemiczne dozuje się do wody za pomocą specjalnych systemów pomp dozujących, które są odpowiedzialne za regulację ilości dodawanych do wody środków chemicznych. Układ taki najczęściej składa się ze zbiornika reagentu, przewodów doprowadzających oraz pompy dozującej.

Popraw jakość wody w swoim przedsiębiorstwie

Przemysłowa stacja uzdatniania wody to najlepszy sposób, by dopasować parametry wody do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Jej dobór i wykonanie najlepiej zlecić doświadczonym specjalistom. Wtedy zyska się największą pewność oszczędności, prawidłowego działania oraz tego, że proces produkcji z pewnością nie zostanie zaburzony przez nieodpowiednią jakość wody.

Komentarze (2)

  • Orzeł
  • 2019-09-17 10:48:08
  Nie sądziłem, że uzdatnianie wody w przemyśle to tak rozległy temat. Ludzie, którzy się tym zajmują muszą mieć obszerną wiedzę na ten temat. A o przemysłowych filtrach do wody słyszałem całkiem niedawno, rozmawiałem ze znajomym który rozkręca swoją myjnię samochodową. Akurat podrzucę mu namiary na ten Klarsan.
  • Kamiński
  • 2019-09-23 13:25:13
  Kiedy chciałem kupić filtr do odżelaziania, polecono mi najpierw zrobić analizę wody w firmie Klarsan. Proces był długotrwały, ponieważ woda bardzo zanieczyszczona, a testy na mojej wodzie zajęły sporo czasu, żeby dobrać odpowiednie urządzenie. Domyślam się, że testy i analizy wody w przypadku doboru systemów uzdatniania do przemysłu muszą być dużo bardziej skomplikowane, ponieważ taka woda ma jeszcze bardziej restrykcyjne normy. Firma Klarsan ma naprawdę profesjonalną i znającą się na rzeczy kadrę, jeśli zajmują się tak skomplikowanymi systemami.

Nowy komentarz

arrow_upward