Przemysłowe lampy UV - skuteczna dezynfekcja w przemyśle

Dezynfekcja wody w wielu gałęziach przemysłu jest koniecznością. W celu ochrony wody przed skażeniem mikrobiologicznym wykorzystywanych jest wiele metod, które muszą być w pełni dostosowane do danej instalacji przemysłowej. Wśród nich można wymienić między innymi dezynfekcję za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Przykładem takich urządzeń są lampy bakteriobójcze. Jak działają przemysłowe lampy UV? Kiedy warto je stosować? Na jakiej podstawie dobrać lampę UV do wody przemysłowej?

Obecnie przedsiębiorstwa wykorzystują różne sposoby na to, aby uzyskać czystą i bezpieczną wodę pod względem mikrobiologicznym. Dostępne na rynku metody dezynfekcji można w pełni dopasować do potrzeb konkretnej placówki, ilości potrzebnej, zdezynfekowanej wody, rodzaju oraz zasięgu instalacji, specyficznych cech przedsiębiorstwa. Do zabezpieczenia wody przed bakteriami i wirusami dość chętnie stosowane są związki chloru i ozon. Na znaczeniu jednak coraz bardziej zyskują lampy UV do wody przemysłowej.

Jak działają przemysłowe lampy UV?

Naświetlanie wody promieniami ultrafioletowymi to fizyczna metoda dezynfekcji wody, coraz chętniej stosowana nie tylko w sektorze przemysłowym, ale również w gospodarstwach domowych oraz przez zakłady wodociągowe w celu zmniejszenia dawek dozowanego do instalacji chloru oraz związków pochodnych.

To nowoczesny i ekologiczny sposób na zapobieganie rozwojowi patogennych mikroorganizmów, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm ludzki. Dezynfekcja za pomocą promieniowania ultrafioletowego nie wymaga dozowania środków chemicznych i spełnia wszystkie wymogi prawne. Bezpieczeństwo i skuteczność działania potwierdzają wymagane certyfikaty.

Przemysłowe lampy UV pozwalają uzyskać wodę o wysokim stopniu bezpieczeństwa i higieny, która nie będzie powodowała uszczerbków na zdrowiu nawet przy długotrwałym, regularnym stosowaniu.

Głównym elementem lamp bakteriobójczych jest żarnik wykonany ze szkła kwarcowego, w którym sztucznie wytwarzane są promienie ultrafioletowe. Obecne wewnątrz opary rtęci są wzbudzane za sprawą prądu elektrycznego i zaczynają emitować promieniowanie o określonym spektrum. Największą skuteczność pod względem redukcji patogenów biologicznych, bakterii i wirusów mają promienie UV-C.

Za sprawą promieniowania UV dochodzi do natychmiastowej reakcji fotochemicznej. Jej skutkiem jest destrukcja kodu genetycznego, zahamowania funkcji metabolicznych komórek oraz ich podział.

Dezynfekcja wody jest przeprowadzana na bieżąco, podczas przepływu wody przez wnętrze lampy UV do wody przemysłowej.

Zalety lamp UV do wody przemysłowej

Lampy UV są coraz chętniej wykorzystywane do dezynfekcji wody w przemyśle z kilku powodów. Po pierwsze jest to metoda stosunkowo tania w eksploatacji, a przy tym łatwa w obsłudze oraz w procesie konserwacji i serwisu. Drobnoustroje są redukowane na drodze dezynfekcji fizycznej, a nie chemicznej. Do wody nie są wprowadzane żadne dodatkowe substancje, a jej smak, zapach, barwa pozostają niezmienione.

Przy zastosowaniu przemysłowych lamp UV nie ma również problemów z produktami ubocznymi dezynfekcji, co zdarza się przy stosowaniu środków chemicznych, jak choćby chlor i jego pochodne. W procesie oczyszczania nie są wydzielane żadne lotne związki organiczne, ani toksyczne gazy.

Proces dezynfekcji za pomocą lamp UV do wody przemysłowej jest w pełni przyjazny dla środowiska, a woda nie potrzebuje tak długiego kontaktu, jak przy stosowaniu związków chemicznych.

W przypadku tych urządzeń praktycznie do zera niwelowana jest możliwość przedawkowania lub za małej dawki środka dezynfekującego. Nie trzeba monitorować stężenia, ani zawartości produktów chemicznych – nie ma więc konieczności przeszkalania pracowników bądź ponoszenia kosztów związanych z usługami zewnętrznego serwisu.

Przemysłowe lampy UV mogą bez żadnych przeciwwskazań działać z innymi przemysłowymi stacjami uzdatniania wody, jak przemysłowa odwrócona osmoza, przemysłowe zmiękczacze wody, przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze.

Wśród tylu zalet nie należy pominąć ogromnej skuteczności tego rodzaju urządzeń. Jeśli woda jest wcześniej odpowiednio oczyszczona chemicznie, wydajność promieniowania UV jest ogromna, a wszelkie wirusy, bakterie i grzyby usuwane z powodzeniem.

W jakich gałęziach przemysłu są stosowane lampy UV?

Lampy UV do wody przemysłowej mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Montuje się je między innymi w: przemyśle spożywczym, elektronicznym, branży kosmetycznej, farmaceutycznej. Dezynfekcja jest niezbędna przy wodzie obiegowej w liniach produkcyjnych, w chłodniach kominowych otwartych i półotwartych do oczyszczania wody obiegowej, w produkcji masy celulozowej oraz papieru, przy produkcji alkoholu i napojów bezalkoholowych, olejów jadalnych, płynnego cukru, produktów mleczarskich na bazie wody.

Lampy bakteriobójcze są potrzebne także w przypadku cystern dostarczających wodę. O instalację tego typu urządzeń zwracają się różne instytucje, w tym: laboratoria, szpitale, kliniki weterynaryjne, szkoły, a nawet duże obiekty handlowe.

Ponadto lampy sterylizujące są zakładane w: hotelach, restauracjach, na jachtach i łodziach, parkach rozrywki, na pływalniach. Dezynfekcję za pomocą promieni ultrafioletowych wykorzystuje również sektor rolniczy, w tym: duże gospodarstwa rolne, hodowle zwierząt, hodowle ryb, wylęgarnie drobiu czy ubojnie.

Ogólnie rzecz ujmując przemysłowe lampy UV zabezpieczają przed mikroorganizmami wodę wykorzystywaną w następujący sposób:

 • Woda czyszcząca i do procesów płukania
 • Woda ultraczysta
 • Woda w pętlach wodnych
 • Niszczenie ozonu resztkowego
 • Ochrona membran z odwróconą osmozą, ultrafiltracją, etc
 • Przy magazynowaniu wody

Ponadto przemysłowe lampy UV są polecane do zastosowania wszędzie tam, gdzie użycie środków chemicznych na bazie chloru mogłoby mieć negatywny wpływ na sprzęt bądź linię produkcyjną. Tą metodę często wybierają zakłady produkujące towary spożywcze lub stosujące przemysłową odwróconą osmozę (o niej więcej w artykule: Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie się sprawdzi?)

Jak dobrać przemysłową lampę UV?

Dobór właściwej lampy UV należy pozostawić specjaliście. W tym celu warto zgłosić się na przykład do firmy Klarsan, która już od wielu lat służy pomocą w wyborze optymalnych rozwiązań do uzdatniania wody w przemyśle.

Bardzo istotną daną jest przepływ, a zwłaszcza maksymalny chwilowy wody. Ma on bezpośredni wpływ na ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Określenie czasu ekspozycji wpływa z kolei na skuteczność dezynfekcji. Z tego właśnie powodu prawidłowe określenie przepływu jest niezbędne, by wybrana przemysłowa lampa UV faktycznie działała zgodnie z oczekiwaniami.

Parametrem, który warto mieć na względzie jest mętność wody oraz przeznaczenie samej lampy bakteriobójczej. Jeśli z wody ma być usuwana tylko konkretna grupa mikroorganizmów, to powinna zostać dokładnie określona, a dawka promieniowania powinna uwzględniać również te dane. Z kolei, jeśli przemysłowa lampa UV ma stanowić jedynie zabezpieczenie, należy uwzględnić rodzaj instalacji oraz źródło pochodzenia wody.

Dobór przemysłowych stacji uzdatniania wody

Na skuteczność przemysłowej lampy UV ma wpływ wiele czynników związanych z jakością wody pod względem fizykochemicznym. Nie bez znaczenia pozostaje obecność zanieczyszczeń mechanicznych, stężenie żelaza i manganu, stopień twardości wody, odczyn pH, a nawet TDS. Zanim woda będzie podlegała dezynfekcji często wymaga innych procesów uzdatniania.

Aby poznać dokładny skład wody, najlepiej zacząć od analizy wody. Na podstawie wyników można dokładnie opracować przemysłową stację uzdatniania wody. W firmie Klarsan takimi projektami zajmuje się grono wyspecjalizowanych inżynierów. Przeczytaj więcej w artykule: Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody?

Firma Klarsan oferuje nie tylko dobór urządzeń wchodzących w skład przemysłowej stacji uzdatniania wody, ale również ich montaż oraz pełną obsługę serwisową, a także pomoc na każdym etapie eksploatacji.

Warto zwrócić się o profesjonalną pomoc w doborze metod uzdatniania wody do przemysłu, ponieważ jedynie optymalny dobór urządzeń zapewni oczekiwane efekty, pełne dostosowanie do warunków panujących w zakładzie, odpowiednio długą żywotność, minimalne koszty eksploatacyjne oraz komfort związany z konserwacją i obsługą przemysłowej stacji uzdatniania wody.

Komentarze (2)

  • Tomalczyk
  • 2019-09-24 09:35:10
  Lampy to bardzo dobra metoda dezynfekcji... W szczególności dlatego, że jest bezinwazyjna nie wpuszczamy do wody żadnej chemii, żeby te bakterie zniszczyć. Na skalę przemysłową musi to bardzo dobrze działać. U nas zamontowana jest lampa tma V25 i na naszą studnię idealnie sobie radzi.
  • Tadeusz
  • 2019-09-25 15:27:46
  Przemysłowe lampy UV bardzo dobrze się sprawdzają np. na skalę gminy czy większej miejscowości. Bardzo dobre jest to, że nie potrzeba żadnej chemii do pozbywania się w ten sposób bakterii.

Nowy komentarz

arrow_upward