Jak powinny nawadniać się starsze osoby? Woda dla seniorów

O tym, że należy dostarczać regularnie wodę do organizmu wie już każdy. Czy jednak w każdym przypadku nawodnienie powinno wyglądać w ten sam sposób? Jaką wodę powinny pic osoby starsze? Ile wody muszą pić seniorzy, by utrzymać dobre samopoczucie?

Prawidłowe nawodnienie - zawsze tak samo ważne

Prawidłowe nawodnienie jest kwestią, którą poruszaliśmy już we wcześniejszych tematach. Warto wrócić do tych podstawowych informacji, zaglądając tutaj: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm?, Słodzone, kolorowe napoje czy woda do picia - co lepiej wybrać? Woda odgrywa wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie. Już niewielka utrata może prowadzić do uczucia suchości w jamie ustnej, pragnienia, zawrotów oraz bólu głowy, osłabienia. Aby tego uniknąć konieczne jest wypijanie wody drobnymi łykami przez cały dzień. Niestety, dość często zapominamy o tym w każdym wieku. Właściwa ilość przyswajanej codziennie wody jest szczególnie istotna w przypadku dzieci i osób starszych. W tych grupach szczególnie łatwo o zaburzenie gospodarki wodnej organizmu. Warto wiedzieć, że im jesteśmy starsi, tym mniejsze mamy poczucie pragnienia. Samodzielnie i w pełni świadomie należy więc kontrolować ilość przyjmowanych płynów i dbać o to. W innym wypadku dolegliwości zdrowotne oraz te związane z odwodnieniem będą bardzo mocno dawały się we znaki.

Nawodnienie szczególnie ważne w starszym wieku

Z wiekiem nasze ciało się zmienia, zmienia się również metabolizm, nasza wydolność oraz wydajność wielu procesów zachodzących w organizmie. Mamy mniejszą zdolność regeneracji, układ ruchu też często nie jest w najlepszym stanie, a przecież te zależą w dużej mierze od właściwego nawodnienia. Można więc poprawić funkcjonowanie niektórych układów w naszym organizmie. Kolejnym zagrożeniem jest większe wydalanie płynów z organizmu wraz z moczem. Często zostaje przez to zachwiana równowaga między przyjmowaniem płynów a ich wydalaniem. Dodatkowo wiele przyjmowanych leków ma działanie moczopędne, doprowadzają do szybszego odwodnienia. To wszystko składa się na jeszcze większą potrzebę prawidłowego nawadniania organizmu.

Jakie ilości wody powinien wypijać senior?

W przypadku seniorów, tak jak i każdego, warto dostosować ilość przyjmowanych płynów indywidualnie. Oczywiście, są ogólnie przyjęte ilości, mówiące, że każdy z nas powinien wypijać w ciągu dnia minimum 2 litry wody. To jednak dla niektórych może być zbyt mało, dla innych z kolei zbyt wiele. Ilość płynów należy dobrać do wieku, płci, aktywności fizycznej w ciągu dnia. Będzie ona zmienna w zależności od pory roku  panującej temperatury. Najlepiej jest skorzystać z kalkulatora ilości wody do spożycia. Są one dostępne na wielu stronach internetowych.

Najprostszą metodą na obliczenie tej wartości jest wzór uwzględniający masę ciała. Na każdy kilogram masy ciała przypada w nim 30 mililitrów wody. Należy pomnożyć swoją wagę przez 30 mililitrów, co da ostateczny wynik. Warto pamiętać, że wodę przyjmujemy także wraz z pokarmem, jednak z tego źródła stanowi ona zazwyczaj 20% całkowitego zapotrzebowania.

Jak najlepiej pić wodę?

Im jesteśmy starsi, tym trudniej nam o prawidłowe odczucie pragnienia. Winę za to ponosi spadek wrażliwości ośrodka mózgowego na uczucie pragnienia. Starsze osoby w dużej mierze nie czują więc, że potrzebują napić się wody. Mimo to potrzeba uzupełniania płynów jest tak samo duża jak u osób w każdym innym wieku. Takie problemy mogą występować już nawet około 50 roku życia.

Jak sprawić, by nawodnienie było nieco bardziej atrakcyjne? Można postawić na metodę mniejszych ilości wody w większych częstotliwościach. Znacznie łatwiej i szybciej jest wypić szklankę lub pół zamiast całej butelki na raz. Do tego warto urozmaicać dietę w napoje różnego rodzaju. Zamiast zwykłej wody można wypić wodę wzbogaconą o owoce, do tego napary, koktajle, soki, zupy. W takim przypadku znacznie łatwiej jest o prawidłowe nawodnienie organizmu u seniora. Jednak zawsze warto pamiętać, że podstawą powinna być woda. Warto również uzupełnić wiedzę o informacje stąd: Zobacz, co zyskujesz, jeśli pijesz wodę! Oto najważniejsze korzyści!

Co pić oprócz wody?

Nie jest tak, że seniorzy są skazani na picie tylko i wyłącznie wody. Wiele osób nie przepada za jej smakiem. Można ją wzbogacić o zioła, ulubione owoce. Oprócz tego jest jeszcze sporo innych opcji na nawodnienie. Warto wybierać napoje bogate w składniki odżywcze i minerały. Wapń, magnez, witaminę D, białko zapewnią jogurty, maślanki, kefiry. Soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne również są wskazane w formie surowej. Świetnie sprawdzą się zupy, kompoty. Można też spokojnie sięgać po delikatne napary z rumianku, zielonej herbaty, mięty.

A co warto ograniczyć? Eksperci doradzają mniejsze spożycie silnych naparów z kaw i herbat. Najlepiej, aby ilość nie przekraczała dwóch filiżanek dziennie. Warto pamiętać, że spożywane w nadmiernych ilościach również przyczyniają się do szybszego odwodnienia organizmu. Tym, czego z całą pewnością warto unikać są: alkohol, napoje energetyczne, słodzone napoje gazowane. Specjaliści zalecają unikanie wszelkich napojów z dużą ilością cukrów, barwników, konserwantów.

Bardzo ważną kwestią w przypadku osób starszych, o której warto napisać, jest również zadbanie o odpowiednią ilość elektrolitów. Warto je uzupełniać, nawet poprzez tworzenie domowych izotoników – woda z miodem, cytryną i odrobiną soli sprawdzi się fenomenalnie.

Sposób na stałe źródło wody w domu

Choć woda butelkowana nadal jest dość popularna i często wybierana, to coraz więcej osób poszukuje dla niej alternatywy. Przede wszystkim ze względów ekonomicznych – istnieją tańsze sposoby na to, aby pić smaczną wodę. Po drugie zgrzewki są ciężkie, trudno je dźwigać, należy częściej chodzi na zakupy, co może sprawiać trudność. Dodatkowe argumenty znajdziecie również w artykule: Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanej! Doskonałą alternatywą butelek, która pozwala na dopasowanie wody w pełni do swoich potrzeb, jest filtr kuchenny! To niewielkie urządzenie, bezobsługowe, które montuje się w kuchni pod zlewozmywakiem. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych na nowe.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja to świetna propozycja do małych mieszkań w bloku oraz wszędzie, gdzie woda surowa jest mało lub średnio zanieczyszczona i nie charakteryzuje się wysokim stopniem twardości wody. Ultrafiltracja poprawia smak, zapach i barwę wody. Membrana ultrafiltracyjna dobrze radzi sobie z: bakteriami, wirusami, cystami, niektórymi metalami ciężkimi. Z kolei obecny w filtrze węgiel aktywny redukuje między innymi chlor i jego pochodne. Woda uzdatniana jest na bieżąco i pozostają w niej wszystkie naturalnie występujące minerały. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, warto przeczytać: Wszystko, co musisz wiedzieć o ultrafiltracji

Bardzo dobrą propozycją na małe przestrzenie jest seria Ecoperla Profine POU. Do wyboru Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na tą drugą opcję, jeśli w domu nie ma już centralnej stacji uzdatniania wody. Ecoperla Profine POU 3 posiada: wkład mechaniczny, membranę ultrafiltracyjną oraz wkład węglowy. Wszystkie etapy cechuje duża trwałość i spora powierzchnia filtracyjna, co przekłada się na dobre efekty i długie użytkowanie.

Odwrócona osmoza

Propozycją, który zawsze sprawdza się doskonale, a do tego jest bardzo dokładnym filtrem kuchennym, jest odwrócona osmoza. Występuje w wielu rodzajach. Jej główną zaletą jest przede wszystkim to, że wytwarza wodę dokładnie oczyszczoną, nawet z zanieczyszczeń będących pojedynczymi jonami. Woda jest pozbawiona: chloru, metali ciężkich, pestycydów, substancji toksycznych, azotanów, bakterii, wirusów, cyst. Stanowi idealną bazę do codziennego nawodnienia – zarówno do napojów zimnych, jak i gorących. Wydobywa głębię aromatu i smaku z herbat, kaw, naparów. O wszystkich zaletach można dowiedzieć się z artykułu: Poznaj 10 zalet filtrów kuchennych! Dlaczego warto mieć taki w kuchni?

Jeśli chodzi o propozycje, to odwróconą osmozą, która szczególnie może przypaść do gustu jest Ecoperla Rosa. Dostępna w dobrej cenie, dość łatwa w montażu. Dzięki dwudrożnej wylewce można z niej pobierać tylko oczyszczoną wodę do obróbki termicznej oraz wodę wzbogaconą o magnez i wolny wodór, która przepływa przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir (Wkład rewitalizujący - czym jest? Czy opłaca się go kupić?). Picie wody o właściwościach prozdrowotnych przynosi wiele korzyści: lepszy sen, zmniejsza uczucie stresu, dba o prawidłowe nawodnienie komórek, reguluje ciśnienie krwi, dba o serce i układ mięśniowy. Ecoperla Elixir pozwala uzyskać wodę o właściwościach wody wodorowej i alkalicznej, które uznaje się za lepiej przyswajalne przez organizm. Więcej dowiecie się z recenzji video:

Bardzo fajną i nowoczesną opcją jest odwrócona osmoza Ecoperla Revo. Dzięki przemyślanym funkcjom, można na bieżąco kontrolować jakość pobieranej wody oraz stan wkładów filtracyjnych. Jest to duże uproszczenie w codziennym korzystaniu z tego filtra kuchennego. Ecoperla Revo nie posiada zbiornika na wodę, dzięki czemu zajmuje naprawdę mało miejsca. Ostatnią propozycją dobrą dla tej grupy będzie Atlas Filtri OASIS DP Sanic. Jest to odwrócona osmoza z powłoką bakteriostatyczną Microban®. Jej obecność zapobiega rozwojowi drobnoustrojów wewnątrz filtra kuchennego, nawet podczas przestojów w korzystaniu z niego. Więcej informacji znajdziecie również w artykule: Jaki system odwróconej osmozy wybrać?

Nawodnienie dla seniora ważne tak samo o każdej porze roku

Prawidłowe nawodnienie jest kwestią niezwykle ważną o każdej porze roku. Ma takie samo znaczenie zarówno latem, jak i zimą. Z wiekiem tracimy poczucie pragnienia, co zwiększa szansę na szybkie odwodnienie i jego konsekwencje. Z tego względu należy pamiętać o dobrych praktykach, ale i wybieraniu wody właściwej jakości, bezpiecznej i smacznej. Wyrobienie sobie właściwych zachowań związanych z nawadnianiem szybko przyniesie dobre samopoczucie.

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Minika
    • 2022-11-17 23:39:30
    Sprawa do przemyślenia, przydźwigałam miliony ton plastikowych butelek z wodą. Filtr rozwiązałby sprawę.

Nowy komentarz

arrow_upward