Woda odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe? Uważaj!

Złe samopoczucie, osłabienie, mdłości, silne bóle brzucha – to wszystko objawy zatrucia układu pokarmowego. Czy wiesz, że za powstanie tej choroby może odpowiadać nie tylko nieświeży pokarm, ale i woda? Jak i dlaczego woda powoduje zatrucia pokarmowe? Jak można się ich wystrzegać?

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego przez wodę?

Choć zatrucia pokarmowe najczęściej wiązane są z produktami spożywczymi, to nie zawsze są one przyczyną. Okazuje się, że przyczyną złego samopoczucia może być również woda! Jeśli znajdują się w niej bakterie, to właśnie jej wypicie może spowodować trudne w przebyciu biegunki, wymioty. Im bakterii w wodzie jest więcej, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się tego schorzenia. Ilość bakterii ma też niemały wpływ na długość i intensywność infekcji.

Zatrucie pokarmowe wywołane przez bakterie może trwać nawet tydzień. Często towarzyszą mu: silne bóle brzucha, osłabienie, wymioty, nudności, biegunka. To wszystko z kolei doprowadza do szybkiego odwodnienia. Długość zatrucia oraz dolegliwości są uzależnione od: rodzaju bakterii, która stoi za rozwojem choroby, ogólnego stanu zdrowia oraz odporności. Jeśli chodzi o wodę, to zatrucia pokarmowe najczęściej wywołują enterokoki oraz bakterie E.coli (przeczytaj: Bakterie E.coli w wodzie - co warto wiedzieć? Jak usuwać?). Oprócz tego na długiej liście bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe można wymienić: Campylobacter, Salmonella, Shigella, Listeria, Clostridium.

Bakterie w wodzie - główna przyczyna zatruć pokarmowych!

Za zatruciem pokarmowym mogą stać bakterie znajdujące się w wodzie! To realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Bakterie mogą przedostać się do wody ze studni z powodu jej złego zabezpieczenia, nieprawidłowej konserwacji, wejścia człowieka do studni, przecieku szamba, zalania lub powodzi. Bakterie występujące w wodzie ze studni mogą wywołać nie tylko ciężkie w przebiegu zatrucie pokarmowe, ale również choroby zakaźne. Należy wystrzegać się i pod żadnym pozorem nie pić skażonej mikrobiologicznie wody! Szczegółowe informacje o bakteriach, które mogą znaleźć się w wodzie ze studni znajdziecie tu: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Jak rozpoznać czy to wina bakterii w wodzie?

Bakterie w wodzie są praktycznie nie do wykrycia gołym okiem. Nie pozostawiają zapachu, nie zmieniają też barwy wody. Bardzo rzadkie są sytuacje, kiedy odkładają się w postaci zielonego filmu koło miejsc poboru wody. Z tego właśnie względu ich obecność można rozpoznać jedynie zlecając profesjonalną analizę wody. Badanie mikrobiologiczne oceni występowanie bakterii wskaźnikowych. Jeśli w wodzie zostaną wykryte jakiekolwiek drobnoustroje, ta zostanie wykluczona jako woda do picia. Szczegółowe informacje na temat mikrobiologicznej analizy wody możecie znaleźć w artykule: Bakteriologiczna analiza wody - dlaczego to badanie wody jest tak ważne?

Bakteriologiczną analizę wody można zlecić w sanepidzie bądź prywatnym laboratorium oferującym taką możliwość. Próbkę wody do badania mikrobiologicznego pobiera się w nieco inny sposób niż do fizykochemicznej analizy wody. Wymaga to przede wszystkim znacznie większej precyzji. Z tego względu laboratoria najczęściej same wysyłają pracownika do poboru próbki. Nie jest to jednak regułą. Szczegóły można znaleźć tu: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje

Co robić podczas zatrucia pokarmowego przez bakterie?

Przede wszystkim dużo wypoczywać i zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Rzadkie są przypadki, w których faktycznie byłaby potrzebna interwencja lekarza. Ważne jest stałe uzupełnianie płynów. Najlepiej pić wodę niewielkimi łykami z dużą częstotliwością. Oprócz tego bardzo istotną kwestię stanowi uzupełnianie elektrolitów. Więcej informacji o właściwym nawadnianiu organizmu znajdziecie tutaj: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm?

Dezynfekcja wody - skuteczny sposób walki z bakteriami w wodzie

Jeśli wyniki bakteriologicznej analizy wody wykażą, że za zatruciem pokarmowym faktycznie stoją bakterie obecne w wodzie, należy przestać korzystać z wody i jak najszybciej przeprowadzić dezynfekcję studni oraz instalacji wodnej. Szczegóły znajdziecie tu: Dezynfekcja wody ze studni -  kiedy jest potrzebna? Jak wykonać?

Pierwszy krok - chlorowanie studni

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w przypadku wykrycia bakterii w wodzie, jest przechorowanie studni oraz całej instalacji wodnej. W celu przechorowania studni należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu środka dezynfekującego. Musi on zostać rozrobiony w odpowiednich proporcjach. Wodę z chlorem należy przepuścić przez całą instalację wodną i pozostawić na 12 godzin. Następnie wszystko dokładnie przepłukać. Dzięki temu mieszanka przepłynie przez wszystkie odcinki instalacji i będzie miała odpowiednio dużo czasu, aby skutecznie zadziałać.

Drugi krok - lampa bakteriobójcza

Drugą kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed bakteriami. Dzięki założeniu lampy bakteriobójczej na wejściu wody do budynku, możliwe będzie dokładne odkażanie wody, zanim przedostanie się z zewnątrz. Ponadto to doskonała bariera ochronna, która działa przez cały czas. Dzięki lampie UV nie trzeba będzie obawiać się skażenia wody, a już tym bardziej zatrucia pokarmowego powstałego z tych względów.

Lampa bakteriobójcza może skutecznie działać, dzięki wykorzystywanemu promieniowaniu ultrafioletowemu o odpowiedniej długości fal. Promienie UV oddziałują na DNA komórek bakterii, wyniszczając je, hamując funkcje życiowe oraz namnażanie. Mikroorganizmy obumierają, przestają stanowić zagrożenie. Skuteczność lamp UV wynosi nawet 99%. Do działania wystarczy jedynie podłączenie do prądu. Te urządzenia nie potrzebują środków regeneracyjnych do działania. Nie powodują również powstawania produktów ubocznych dezynfekcji, nie prowadzą do zmiany składu chemicznego wody. Szczegóły na temat lamp bakteriobójczych znajdują się tutaj: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?, Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Sprawdź jakość zanim zaczniesz korzystać z wody ze studni

Nie tylko bakterie mogą okazać się niebezpieczne przy codziennym korzystaniu z wody ze studni. Mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia, które będą miały wpływ na zmianę barwy, smaku oraz zapachu. Mogą pogarszać stan techniczny instalacji, prowadzić do awarii. Tak na przykład dzieje się, jeśli woda jest zbyt twarda, a w dodatku posiada przekroczenia żelaza oraz manganu (Czy zażelaziona woda to realny problem?, Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?). Z tych wszystkich względów najlepiej jest przebadać wodę zanim jeszcze cała rodzina zacznie z niej korzystać. Najlepiej zlecić kompleksową, profesjonalną analizę wody. Z wynikami zgłoś się do specjalisty z branży uzdatniania wody w celu doboru optymalnej stacji uzdatniania wody. Z każdym problemem z jakością wody można sobie poradzić szybko i skutecznie, jednak najpierw trzeba go dokładnie poznać. Szczegóły także tutaj: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać?

Strzeż się bakterii w wodzie ze studni!

Bakterie mogą pojawić się w wodzie ze studni niemal w każdym momencie jej użytkowania. Praktycznie zawsze trzeba mieć z tyłu głowy taką możliwość. Jeśli decydujemy się na korzystanie z własnego ujęcia wody, najlepiej jest już na samym początku założyć lampę bakteriobójczą. To bardzo dobra ochrona, dzięki której zatrucie pokarmowe z powodu bakterii w wodzie nie będzie stanowiło realnego zagrożenia.

Powiązane produkty

Lampa TMA D10 Lampa TMA D10
  • -464,00 zł

Lampa TMA D10

2 359,00 zł -464,00 zł 1 895,00 zł
Lampa TMA D12 Lampa TMA D12
  • -612,00 zł

Lampa TMA D12

3 122,00 zł -612,00 zł 2 510,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward