Poznaj 10 zalet filtrów kuchennych! Dlaczego warto mieć taki w kuchni?

Woda w kuchni jest niezastąpione i każdy o tym wie! Służy do przygotowania dań, napojów, mycia, nalewania, gotowania, przyrządzana, sprzątania, zasilania wielu urządzeń. Jej jakość ma znaczenie, a właściwie uzdatnioną można uzyskać dzięki filtrowi kuchennemu! Jakie dokładnie zalety niesie ze sobą instalacja filtra kuchennego? Sprawdź, czy naprawdę warto!

Kuchnia jest sercem każdego domu, ale aby funkcjonowała sprawnie i spełniała swoją funkcję, niezbędna jest woda. To właśnie na niej bardzo często przygotowujemy posiłki. Stanowi tez niezbędny aspekt podczas obróbki wielu produktów żywnościowych. Nie każdy jest zadowolony z jakości wody płynącej w jego kranie. Z pomocą może przyjść filtr kuchenny!

Wybór filtrów kuchennych na polskim rynku jest obecnie naprawdę duży. Każdy ma szansę znaleźć urządzenie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb. A dlaczego właściwie warto jest mieć je w swojej kuchni? Powodów jest wiele, a oto najważniejsze z nich.

Kawy i herbaty wreszcie o pełnym aromacie!

O tym jak woda wpływa na nasze odczuwanie smaku i aromatu pisaliśmy już w artykule: Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy?Idealna herbata? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia herbaty? Przede wszystkim oczyszczona przez filtr kuchenny woda nie pozostawia osadów ani na naczyniach, w których są serwowane napoje, ani na samej powierzchni napojów. Pewnie wielu z Was kojarzy charakterystyczne naloty na wystygniętej herbacie? Powodem takiego zjawiska jest właśnie twardość wody i obecność innych substancji w wodzie. Uzdatniona woda pozwala na wydobycie się wszystkich smaków i aromatów. Sprawia, że napój jest klarowny, a wszystkie ważne bukiety wyczuwalne.

Masz dostęp do wody w każdej chwili

Filtry kuchenne zapewniają wiele ważnych zalet, a jedną z priorytetowych jest możliwość dostępu do wody na bieżąco, praktycznie w każdych ilościach. W systemach ultrafiltracji woda jest uzdatniana w trakcie pobierania, natomiast w odwróconych osmozach często przepływa dodatkowo przez zbiornik na wodę. Z zasobów oczyszczonej wody można korzystać stale, praktycznie w każdym momencie, kiedy tylko będziemy tego potrzebować.

Dzięki filtrom kuchennym możesz oszczędzać

Masz już dość znoszenia do domu całych zgrzewek plastiku? Filtr kuchenny jest znacznie prostszym i bardziej ekologicznym sposobem na pozyskanie wody pitnej. Ceny wody butelkowanej stale rosną, a do tego dochodzi jeszcze cała masa minusów związanych z dowozem, dźwiganiem, planowaniem zapasów. Filtr kuchenny zamontowany na stałe w domu sprawia, że można o tym wszystkim zapomnieć. Oszczędzisz czas i pieniądze. Przeczytaj koniecznie: Woda z kranu czy w butelce? Skąd poobierać wodę pitną?

Potrawy, które zachwycą smakiem i wyglądem

Filtr kuchenny pomoże w zachowaniu smaku i aromatu nie tylko napojów gorących, ale również dań przygotowywanych na bazie oczyszczonej wody. Ta jest wprost idealna do przygotowania zup, sosów, gulaszu oraz wielu innych dań, w których potrzebna jest woda. Świetnie sprawdza się do gotowania warzyw na parze, ponieważ te dzięki niej zachowają swój naturalny kolor i głęboki smak.

Woda przyjazna dla maluszka

Woda o niskiej mineralizacji jest polecana do picia dzieciom, o czym więcej możecie przeczytać w artykule: Nawyk picia wody w szkole - jak go wypracować ze swoją pociechą? Woda po odwróconej osmozie bardzo dobrze sprawdzi się również do przygotowania odżywek dla niemowlaków. Może posłużyć również jako roztwór do napojów białkowych dedykowanych sportowcom, witamin lub do popijania leków. W takiej wodzie wiele substancji bardzo dobrze się rozpuszcza, przez co lepiej wchłania do organizmu i szybciej zaczyna działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Najlepsza woda do mycia warzyw i owoców

Woda oczyszczona przez filtr kuchenny świetnie nadaje się do przemywania warzyw i owoców. Coraz więcej dietetyków i naukowców proponuje używanie w tym celu właśnie wody pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadkach, kiedy te mają być spożywane na surowo. Taka woda doskonale oczyszcza powierzchnię i zapewnia bezpieczeństwo od bakterii i wirusów, które mogłyby się zatrzymać na skórce warzyw i owoców.

Woda, która zatroszczy się o delikatne powierzchnie

Odwrócona osmoza sprawia, że oczyszczona woda nie zawiera w sobie żadnych substancji, które mogłyby się z niej wytrącać i tworzyć osad. Nie pozostawi też po sobie smug, ani żadnych zanieczyszczeń. Dzięki temu taka woda doskonale sprawdza się do przemywania delikatnych powierzchni, jak soczewki, okulary, szkła.

Woda, którą podlejesz swoje rośliny

Woda po odwróconej osmozie nie jest twarda, nie posiada żadnych pestycydów, ani substancji toksycznych. Właśnie taką wodę preferuje większość roślin domowych oraz balkonowych. Nie pozostawia ona osadów z kamienia, żelaza czy manganu, nie posiada w sobie szkodliwych dla roślin związków chloru. Dzięki właściwemu nawodnieniu uzdatnioną wodą, domowa zieleń będzie miała szansę na prawidłowy rozwój. Więcej wskazówek znajdziecie tutaj: Woda dla roślin - jak nawadniać? Jakiej wody używać, by wyglądały idealnie?

Woda, która nie zniszczy ekspresu do kawy

Wiele filtrów kuchennych, takich jak odwrócona osmoza, zapobiega powstawaniu kamienia. Dzięki temu woda doskonale nadaje się do napełniania ekspresów do kawy, czajnika, żelazka oraz innych urządzeń, które wymagają zasilania wodą do działania. Osad nie odkłada się na powierzchniach, delikatnych komponentach, wewnątrz przewodów, dzięki czemu nie dochodzi do przytykania czy spadków wydajności. Z taką wodą urządzenia AGD posłużą naprawdę długo i będzie można zapomnieć o odkamienianiu. Czy zastanawialiście się jak twarda woda działa na ekspres do kawy? Koniecznie przeczytajcie: Czy twarda woda może popsuć ekspres do kawy?

Dokładnie tyle, ile potrzebujesz

Filtry kuchenne dostarczą wodę w każdych, potrzebnych dla Ciebie ilościach. Niektóre modele działają przepływowo, inne posiadają zbiornik na magazynowanie wody. Niezależnie od tego, z pewnością dostarczą wodę w wystarczających ilościach do picia, przyrządzania dań i napojów, a nawet podlewania kwiatów i napełniania domowego sprzętu AGD.

Zabierz wodę ze sobą, gdzie tylko chcesz

Obecnie z nawodnienia swoją ulubioną wodą z własnego filtra kuchennego możesz cieszyć się w każdym miejscu, o każdej porze. Będąc w szkole lub w pracy wcale nie musisz być skazany na wodę w plastikowych butelkach. Sposób na to znalazła między innymi polska marka Ecoperla. Dzięki butelce Ecoperla Ecobott wodę samą bądź z ulubionymi dodatkami możesz zabrać do torebki, walizki czy plecaka w każdą podróż. W dodatku to bardzo ekologiczny sposób. Nie tylko pozwala na ograniczenie zużycia plastikowych butelek, ale jest w całości wykonana z trzciny cukrowej. To materiał podlegający biodegradacji, możliwy do recyklingu. Warto obejrzeć i dowiedzieć się więcej:

Skąd wiadomo, który filtr kuchenny jest dla Ciebie?

Jeśli chcesz czerpać jak najwięcej z posiadania filtra kuchennego w swoim domu, ale nie wiesz na który model się zdecydować, pomocnym może być tekst: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni. Do wyboru są: filtry stołowe, ultrafiltracja, nanofiltracja, odwrócona osmoza. Każdy z nich ma swoje cechy szczególne.

Szukasz ekologicznego i ekonomicznego sposobu na czystą i smaczną wodę? Jeśli zależy Ci jedynie na lekkim podszlifowaniu jakości wody, dobrą propozycją będzie ultrafiltracja. To filtr przepływowy, oczyszczający wodę na bieżąco. W trakcie przepływu z wody usuwane są wszelkie zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona, w tym bakterie i wirusy. Woda doskonale nadaje się do bezpośredniego spożycia. O tym, jak działają i wyglądają systemy ultrafiltracji dowiecie się z filmiku o Ecoperla Profine POU 2 i Ecoperla Profine POU 3:

Opcji na odwróconą osmozę do kuchni jest naprawdę wiele! Wśród systemów odwróconej osmozy na uwagę zasługuje Ecoperla Rosa. To urządzenie pozwala na pobieranie wody na dwa sposoby. Dwudrożna wylewka zapewnia oczyszczoną wodę bez minerałów, która doskonale sprawdza się do gotowania, zasilania ekspresu do kawy. Z drugiej strony istnieje możliwość pobierania wody przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Woda zyskuje właściwości prozdrowotne, jest bogata w magnez oraz wolny wodór.

Propozycją dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania może być z kolei Ecoperla Profine Zero. Jest to odwrócona osmoza wyróżniająca się na tle innych swoją budową, ale i zastosowanymi wewnątrz komponentami. Proces oczyszczania wody jest szybki dzięki wykorzystaniu dwóch membran osmotycznych, działających równolegle. Wbudowany mieszacz daje możliwość samodzielnego regulowania ilości minerałów w wodzie. Ostatni wkład to mieszanka węgla aktywnego i membrany ultrafiltracyjnej.

Ideał w Twojej kuchni

Filtr kuchenny zapewnia wiele zalet i jeśli właściwie wybierzemy model do swoich potrzeb, z całą pewnością posłuży długo i doskonale będzie spełniał swoją funkcję. Warto mieć go w swoim domu i w pełni dostosować jakość wody do oczekiwań domowników. Wielu właścicieli filtrów kuchennych nie wyobraża sobie bez nich dalszego funkcjonowania!

Komentarze (2)

  • Marika
  • 2021-11-16 13:00:30
  Jestem właśnie w trakcie poszukiwania filtra do kuchni. Już wiem, że będzie to odwrócona osmoza. Przewidywałam budżet maksymalnie do 2 tys., ale Ecoperla Profine Zero wygląda bardzo zachęcająco. Ewentualnie biorę pod uwagę Ecoperla rosa lub osmozę Atlas filtri. Muszę ponegocjować z mężem
  • Pola
  • 2021-11-22 11:27:56
  Świetny artykuł :) Kupiłam u Was osmozę Ecoperla już jakiś czas temu typowo pod ekspres do kawy i do gotowania/picia po mineralizatorze. Nie wiedziałam, że warto używać takiej wody do podlewania roślin :)

Nowy komentarz

arrow_upward