Kamienie nerkowe - czy woda do picia ma znaczenie?

Krew w moczu, ból pleców lub w boku i towarzyszące temu nudności lub wymioty to najczęstsze objawy kamicy nerkowej. Większość kamieni nerkowych ma wielkość groszku ciecierzycy, ale bywają również tak małe jak ziarenko piasku, albo duże niczym piłka golfowa. Małe kamienie mogą wydostawać się z organizmu przez drogi moczowe, natomiast w przypadku większych okazów konieczna może być operacja. Nie zmienia to faktu, że kamica nerkowa jest bardzo uciążliwym schorzeniem, wokół którego narosło również sporo mitów. Wiele z nich dotyczy profilaktyki rozpatrywanej w kontekście diety. Czy to prawda, że woda rozpuszcza kamienie nerkowe? Co pić przy ataku kolki nerkowej? Jaka woda na kamicę jest najlepsza? Dowiedz się także, czy jak twierdzą niektórzy, “kamień” znajdujący się w wodzie odkłada się w nerkach.

Co to jest kamień nerkowy?

Kamień nerkowy to twardy osad wydzielający się z substancji chemicznych obecnych w moczu. Czasami drobne kamienie wydostają się z organizmu razem z moczem, nie powodując przy tym żadnego fizycznego dyskomfortu. Jeśli jednak w moczowodzie (rurce odprowadzającej mocz z nerek do pęcherza) utknie duży kamień nerkowy, może się pojawić krwawienie i problem z wydalaniem moczu z organizmu, czemu zazwyczaj towarzyszy ostry ból promieniujący na całe plecy. Kamienie nerkowe dzieli się ze względu wywołujący je czynnik:

  • Wapniowe (związki wapnia)
  • Szczawianowe (szczawiany)
  • Fosforanowe (fosforany)
  • Moczanowe (kwas moczowy)
  • Cystynowe (cystyna; stosunkowo rzadkie)

Jak często występują kamienie nerkowe?

Naukowcy doszli do wniosku, że jedna na dziesięć osób zachoruje w ciągu swojego życia na kamicę nerkową. Chociaż może się rozwinąć u każdego, grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są biali mężczyźni w wieku 30-40 lat. U dzieci kamienie nerkowe występują znacznie rzadziej niż u dorosłych, mają jednak identyczną przyczynę. Warto też zapamiętać, że prawdopodobieństwo wystąpienia kamieni nerkowych jest czterokrotnie wyższe u dzieci chorujących na astmę. 

Czynniki ryzyka rozwoju kamieni nerkowych to między innymi obciążenia genetyczne oraz inne schorzenia dróg moczowych. Wystąpieniu kamieni w nerkach sprzyjają również sytuacje, w których mocz ulega znacznemu zagęszczeniu, czyli przedłużająca się gorączka, biegunka, wymioty, a nawet długi wysiłek fizyczny. Olbrzymie znaczenie ma również podaż płynów oraz codzienna dieta

Dieta a kamica nerkowa

Zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu kamicy nerkowej, olbrzymie znaczenie ma prawidłowo zbilansowana dieta. Należy przy tym zaznaczyć, że wybór odpowiednich produktów i rodzajów posiłków jest mocno skorelowany z odmianą tej choroby. 

  • W kamicy szczawianowej i wapniowej trzeba wyeliminować z diety szczawiany obecne m.in. w szczawiu, rabarbarze, botwince, szpinaku, suszonych figach i niektórych ostrych przyprawach.
  • W kamicy fosforanowej nie zaleca się spożywania bogatej w minerały wody alkalicznej, ani nasion roślin strączkowych.
  • W kamicy moczanowej warto z kolei ograniczyć puryny znajdujące się m.in. w podrobach, kalafiorze, brokułach, orzechach, kawie i w niektórych rybach (sardynki, szprotki, śledzie).

Osoby chorujące na kamicę nerkową (niezależnie od jej rodzaju) powinny także unikać soli w diecie. Najlepiej nie przekraczać 6 gram tego składnika na dobę. Nadmiar soli zaburza bilansowanie wody w organizmie, co może z kolei prowadzić do tworzenia się twardych złogów w nerkach. 

Czy “kamień” znajdujący się w wodzie odkłada się w nerkach prowadząc do kamicy nerkowej?

Przeświadczenie o tym, że kamień z wody odkłada się w nerkach to mit, bardzo z resztą szkodliwy. Zanim jednak przejdziemy dalej, warto się dowiedzieć czym tak naprawdę jest kamień w wodzie z kranu.

Osad, który można zauważyć między innymi na dnie czajnika, albo na grzałce prali powstaje z nierozpuszczalnych w wodzie pierwiastków, takich jak wapń i magnez. Kamień kotłowy powstaje w efekcie stosowania twardej wody i stanowi bardzo niekorzystne zjawisko dla gospodarstwa domowego. Odkłada się w niektórych podzespołach i na elementach urządzeń AGD, obniżając tym samym ich wydajność i podnosząc pobór energii. O tym, czym jest kamień kotłowy opowiada ekspertka marki Ecoperla. Dowiedz się także, po czym poznać, że woda jest twarda i przeczytaj artykuł: Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie? 

Nie ulega wątpliwości, że kamień kotłowy z twardej wody to zjawisko nie powiązane z występowaniem kamieni nerkowych. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że to właśnie picie odpowiednich ilości wody, stanowi najważniejszy element profilaktyki tego bolesnego schorzenia. 

Filtrowanie nerek, czyli jaka woda na kamicę jest najlepsza?

Woda odgrywa niesłychanie ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wszystkich chorób układu moczowego, a kamienie nerkowe nie stanowią wyjątku. W przypadku tego schorzenia liczy się jednak przede wszystkim moczopędne działanie wody, dzięki której wydalane są toksyny, takie jak kwas moczowy, szczawiowy oraz fosforowy. 

Przy kamicy nerkowej zaleca się picie wody przefiltrowanej, ale dopuszczalne są również inne jej rodzaje. Warto w tym miejscu podkreślić, że spożywanie wody oczyszczonej przez filtr kuchenny niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści nie tylko w kontekście profilaktyki kamicy nerkowej. 

Filtry kuchenne gwarantują pozyskiwanie świeżej i czystej wody bez zanieczyszczeń typu metale ciężkie, pestycydy, chlor, czy szkodliwe patogeny. W kontekście profilaktyki kamicy moczowej i w napadach bólu, warto postawić na wodę filtrowana przez system odwróconej osmozy. Polecamy szczególnie filtr kuchenny Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Takie rozwiązanie zapewnia dwa rodzaje wody. 

Woda oczyszczona, która nie przechodzi przez wkład Ecoperla Elixir, jest wolna od substancji pozostawiających osad i wszelkich zanieczyszczeń chemicznych, dlatego najlepiej sprawdza w profilaktyce kamicy fosforanowej, przy której nie powinno się spożywać wód alkalicznych, ani bogatych w minerały. Woda, przechodząca przez wkład mineralizujący Ecoperla Elixir jest bogata w wolny wodór oraz magnez, a także ma wyższe pH, dzięki czemu sprawdza się przy kamicy moczanowej. 

System odwróconej osmozy Ecoperla Rosa wyróżnia się wśród innych filtrów kuchennych sześcioma poziomami filtracji i ponadprzeciętną skutecznością oczyszczania wody. Wysokowydajna membrana jest jedną z najdokładniejszych dostępnych na rynku, a w dodatku gwarantuje mniejszy odrzut wody do kanalizacji. Na jeden litr przefiltrowanej wody przypadają w przypadku tego urządzenia, zaledwie dwa litry odrzutu. Dodatkową zaletą tego filtra kuchennego jest zastosowanie stelaża z uchwytami na wężyki, który maksymalnie ułatwia samodzielny montaż.

Odwrócona osmoza w kuchni to bardzo wiele wymiernych korzyści nie tylko w kontekście profilaktyki chorób układu moczowego. Woda po odwróconej osmozie jest krystalicznie czysta, a zatem doskonale nadaje się do przyrządzania potraw i przygotowywania napojów. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie, zapoznaj się z recenzją Ecoperla Rosa i sprawdź, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu. Przeczytaj również: Odwrócona osmoza - najczęściej zadawane pytania.

Zadbaj o dobrą jakość wody w domu

Czysta i świeża woda w domu to w dzisiejszych czasach element zdrowego trybu życia. Decydując się na zakup i montaż filtra kuchennego zyskujesz pewność, że z Twojego kranu płynie ciecz pozbawiona zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Mając też na uwadze, że kamica nerkowa może dotknąć każdego z Twojej rodziny, odpowiednia profilaktyka wydaje się na wagę złota. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward