Po czym poznać, że woda jest twarda?

Twarda woda jest problemem, o którym mówi się coraz więcej i coraz częściej. Nie wiesz czy w Twoim domu płynie twarda woda? Jak rozpoznać, że woda w domu jest twarda? Czy to duży kłopot? Jak można walczyć z twardą wodą?

Co decyduje o twardości wody?

Twarda woda jest jednym z najpopularniejszych problemów występujących w Polsce. Dotyczy tak samo wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia. Twardość wody ma różne oblicza, wynika jednak w największym stopniu z obecności w wodzie jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym wyższy stopień twardości wody. Wiele ważnych informacji na temat występowania oraz samego opisu twardej wody znajdziecie w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Po czym poznać, że woda jest twarda?

Obecność twardej wody w domu można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Wszystko przez to, że po odparowaniu pozostawia na powierzchniach bardzo charakterystyczny osad. To biały, wapienny nalot. Jest dość kruchy lecz idealnie utrzymuje się na powierzchniach. Twardą wodę rozpoznamy przede wszystkim zaglądając na dno czajnika, patrząc na stan baterii w kuchni i łazience, po jakości prania czy wyglądzie napojów gorących. Sprawdzenia dokładnego stopnia twardości wody można dokonać wykonując test.

Kamień w czajniku

Osad na dnie czajnika stanowi dość duży i widoczny problem. Warstwa narasta dość szybko, pokrywając całą powierzchnię. Ten osad zwany jest także kamieniem kotłowym (Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD). Jest to pozostałość po wytrąconych z wody jonach wapnia i magnezu. Osad bardzo szybko wytrąca się z wody z powodu wysokiej temperatury. Taki sam pozostaje także w rurach oraz elementach kotła grzewczego, przez które przepływa woda. Więcej dowiesz się z artykułu: Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?

Osad na płytkach, kranach i baterii prysznicowej

Osad po twardej wodzie gromadzi się nie tylko w czajniku. Z łatwością można go dostrzec również na bateriach, w kabinach prysznicowych, na wannie czy kafelkach. Często pojawia się nawet po krótkim okresie od ostatniego sprzątania. Jego obecność wymaga często zastosowania nieco silniejszych detergentów. Przez kamienny osad sprzątanie potrafi być dość uciążliwe. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Walka z twardą wodą - jak to zrobić szybko i skutecznie?

Szorstkie pranie bez zapachu

Twarda woda utrudnia rozpuszczanie się detergentów. Hamuje działanie proszków oraz płynów do prania, sprawia, ze płyny zmiękczające oraz nadające zapach tracą swoją moc. Przez twardą wodę tkaniny szybciej się niszczą, sam proces prania nie zapewnia satysfakcjonujących efektów. Detergenty należy dodawać w znacznie wyższych ilościach niż podawane przez producentów. Na praniu mogą pozostawać białe osady po twardej wodzie, a proszek nie ulegać całkowitemu rozpuszczeniu. Dokładne informacje znajdziecie w artykule: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie!

Osady na napojach gorących

O obecności twardej wody w domu może świadczyć także wygląd napojów tworzonych na bazie takiej wody. Po pierwsze będzie to widoczne przede wszystkim na białych filiżankach. Po kawie lub herbacie na ściankach naczynia pozostanie osad. Przy miękkiej wodzie nie zauważymy takiego problemu. Po drugie sam wygląd napoju. Po lekkim wystygnięciu na wierzchu utworzy się coś na kształt oleistej plamy lub kożucha. To również może być sprawką twardej wody. W zupach i sosach na bazie twardej wody mogą pokazywać się drobne opiłki wapiennego osadu. Ponadto twarda woda może zaburzać smak i aromat dań. Szczegóły znajdziecie w artykule: Idealna herbata? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia herbaty?, Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy?

Jak sprawdzić, czy woda jest twarda?

Wszystkie wymienione wyżej zjawiska to najlepszy dowód na to, że woda jest twarda. Warto jeszcze zbadać dokładną twardość wody. To rozwieje wszelkie wątpliwości, a przy okazji może być też bardzo pomocne w kontekście doboru najlepszego sposobu na redukcję wysokiego stopnia twardości wody. Istnieje kilka możliwości weryfikacji twardości wody. Najlepiej jest zakupić profesjonalny tester twardości wody. Do wyboru są paskowe oraz kropelkowe. Ten drugi rodzaj jest szczególnie polecany, ponieważ zapewnia dokładniejsze wyniki. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak zbadać twardość wody w domu?

Kropelkowy tester twardości wody to bardzo prosty i przyjemny w zastosowaniu sposób przebadania tego parametru. Do próbki wody z kranu należy po kolei dodawać krople preparatu aż do zmiany koloru roztworu. Ilość dodanych kropli przelicza się według instrukcji na twardość wody. Taki kropelkowy tester twardości wody wystarczy na wykonanie co najmniej kilku testów. Zobaczcie jak to działa w praktyce:

Co zrobić, gdy woda jest twarda?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie między innymi w artykule: Jak skutecznie radzić sobie z twardą wodą? Jest wiele sposobów, aby choć trochę zmniejszyć jej oddziaływanie. Z doraźnych można wymienić środki odkamieniające, zarówno te do sprzątania, jak i te do pralki czy ekspresu do kawy. To jednak nie przyniesie pełnego efektu. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z twardą wodą będzie centralny zmiękczacz wody.

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Dzięki temu procesowi z wody są redukowane wszelkie jony odpowiedzialne za tworzenie tego zjawiska, głównie jony wapnia i magnezu. W ich miejsce trafiają neutralne jony sodu. Woda jest miękka, nie pozostawia po sobie osadów. Taka płynie w całej instalacji domowej i jest dostępna w każdym miejscu poboru. Cały proces zmiękczania wody przebiega automatycznie, a jedyne o czym powinien pamiętać użytkownik, to regularne uzupełnianie soli regeneracyjnej w zbiorniku. Więcej o zmiękczaczach wody w artykułach: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?, Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Kompaktowe zmiękczacze wody

Kompaktowe zmiękczacze wody stanowią spory segment tych produktów. Są bardzo chętnie wybierane do gospodarstw domowych. Przede wszystkim ze względu na to, że zajmują mało miejsca, są łatwe do utrzymania w czystości oraz bardzo estetyczne. Do tego są wzbogacone o różne dodatkowe funkcje, ułatwiające eksploatację lub obniżające jej koszty. Przykładem może być Ecoperla Perfect System, który zapewnia niskie koszty utrzymania oraz długą, niezmienną pracę.

Zmiękczaczem wody bardzo prostym w montażu będzie Ecoperla Toro. Seria Ecoperla Vita oraz Ecoperla Softcab powstały przy współpracy z amerykańską firmą Clack. Możemy się spodziewać najwyższej jakości, trwałych komponentów. Ecoperla Slimline CS to seria wyposażona między innymi w dźwiękowy alarm przypominający o potrzebie dosypywania soli. Z kolei z Erie IQsoft Eco można kontrolować pracę urządzenia za pomocą aplikacji.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody

Dwuczęściowe zmiękczacze wody stanowią doskonały wybór do domów z dużym zużyciem wody, na przykład do domów bliźniaków, domów wielorodzinnych, dużych domów jednorodzinnych. Zapewniają najwyższą wydajność oraz skuteczność. Jeśli chodzi o konstrukcję, mamy tu do czynienia z oddzielną butlą ze złożem zmiękczającym oraz oddzielnym zbiornikiem na sól regeneracyjną. Dobrym przykładem jest ceniona seria Ecoperla Softower, w skład której wchodzą trzy modele zmiękczaczy wody do wyboru. Dzięki temu każdy może dopasować urządzenie dokładnie do swoich potrzeb. Oto jak wygląda zmiękczacz wody Ecoperla Softower i jak przebiega jego instalacja.

Działaj natychmiast!

Twarda woda to nie tylko widoczne osady. Należy też pamiętać o sporych stratach finansowych, problemach z kotłem grzewczym i instalacją wodną, a także AGD mającego styczność z wodą. To również pogorszenie stanu skóry i włosów. Aby dowiedzieć się więcej, warto przeczytać: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda? Z tym problemem najlepiej jest zacząć walkę od zaraz. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszego zmiękczacza wody, zgłoś się do nas!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward