Po co używa się filtrów mechanicznych?

Filtry mechaniczne to jedne z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych urządzeń do uzdatniania wody w gospodarstwie domowym. Spotkamy je w różnych wielkościach i rodzajach. Tylko do czego właściwie służą? Kiedy i komu się przydadzą? Czy to dobra i skuteczna inwestycja?

Czym są filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne to urządzenia o prostej budowie, aczkolwiek bardzo skuteczne i przydatne. To rodzaj filtrów narurowych, które montuje się, jak sama nazwa wskazuje, na rurach, na wejściu wody do budynku. Woda przepływa przez nie i jest uzdatniana wewnątrz klosza, na wkładzie. Następnie pod wpływem ciśnienia, płynie dalej do miejsca poboru wody. Filtr mechaniczny składa się z klosza, wewnątrz którego umieszcza się wkład filtracyjny lub rękaw filtracyjny. Klosze i wkłady mają różne wymiary oraz rodzaje. Dodatkowe informacje także w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Jaką rolę pełnią filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne mają szerokie zastosowanie w kwestii uzdatniania wody. Oczywiście ich najważniejszą funkcją jest wyłapanie zanieczyszczeń stałych, jak: piasek, rdza, związki organiczne, resztki osadu, drobny żwir, etc. Filtry mechaniczne są stosowane tak samo często przy własnych ujęciach wody, jak też przy wodzie wodociągowej. Można im przypisać dwie najważniejsze role:

Po pierwsze ochraniają całą instalację sanitarną w domu oraz wszystkie miejsca poboru wody przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Te mogłyby doprowadzić do awarii lub przytkania

Po drugie stanowią najlepszą możliwą ochronę wielu stacji uzdatniania wody, jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne. Drobne zanieczyszczenia mogłyby uszkodzić delikatniejsze komponenty, doprowadzić do awarii głowicy sterującej, zatkać wężyki

Ponadto filtry mechaniczne są niezastąpione przy oczyszczaniu wody deszczowej. Gromadzenie deszczówki jest coraz popularniejsze. Zanim jednak woda zostanie wykorzystana do wielu prac w domu i dookoła domu, powinna zostać wstępnie uzdatniona z tego, co do niej trafiło podczas spływu z rynien i dachu. Dokładne informacje na temat tego zastosowania są dostępne w artykule: Filtr do deszczówki - jaki filtr do wody deszczowej najlepszy?

Filtry mechaniczne a woda wodociągowa

Filtry mechaniczne kupują do swoich domów osoby korzystające z wody wodociągowej. Jest to warunkowane kilkoma względami. Po pierwsze, nawet w przypadku wodociągów mogą przytrafiać się awarie lub prace konserwacyjne. Montaż filtra narurowego na początku instalacji chroni przed przedostającym się w taki sposób piaskiem oraz innymi zanieczyszczeniami, które mogą prowadzić do zepsucia spłuczki w toalecie, zatkania baterii prysznicowej czy kranu. To również bardzo dobra ochrona przed wszelkimi zanieczyszczeniami i oderwanymi osadami, które mogą przedostać się z instalacji podczas jej użytkowania.

Filtr narurowy jest też bardzo często nieodłącznym elementem zestawu do uzdatniania wody. Zawsze musi znaleźć się przed zmiękczaczem wody. Jest to najlepsza możliwa ochrona głowicy sterującej tego urządzenia.

Filtry mechaniczne a woda ze studni

Filtry mechaniczne są nieocenione przy korzystaniu z wody studziennej. Tutaj również mogą być montowane jako jedyny produkt do uzdatniania wody. Są w stanie poradzić sobie nawet z iłami w wodzie. Najczęściej jednak znajdują swoje miejsce w większych zestawach, z innymi urządzeniami do uzdatniania wody. W niektórych przypadkach muszą znaleźć się przed innym urządzeniem. Tak jest między innymi w odniesieniu do stacji wielofunkcyjnych czy lamp bakteriobójczych. W innych zestawieniach ich zadaniem jest doczyszczenie wody po procesie, na przykład muszą znaleźć się za odżelaziaczem i odmanganiaczem wody.

Jak dobrać filtr mechaniczny do potrzeb?

Aby dobrze oszacować, jaki filtr mechaniczny będzie potrzebny, należy wziąć pod uwagę kilka informacji. Przede wszystkim, jaki jest pobór wody, gdzie filtr mechaniczny będzie zainstalowany (na cały dom czy tylko jedne miejsce poboru), jakiej wielkości zanieczyszczenia ma usuwać z wody. Do wyboru są różne wymiary wkładów, o czym pisaliśmy już w artykule: Wymiary wkładów do filtrów - jaki wybrać? 10 czy 20 cali?

Oprócz wymiaru ważny jest również rodzaj wkładu. Mamy wkłady: piankowe, sznurkowe, siatkowe, harmonijkowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, każdy sprawdzi się dobrze w konkretnych warunkach. Więcej na temat rodzajów wkładów oraz ich doboru do potrzeb przeczytasz w artykule: Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru?

Filtr mechaniczny a kolumna filtracyjna - czy to jest to samo?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że filtr mechaniczny i kolumna filtracyjna są tym samym, w rzeczywistości pełnią nieco inne funkcje. Owszem, oba produkty są stworzone do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, jednak okoliczności ich zastosowania są nieco inne. W jednych miejscach lepiej sprawdzą się kolumny filtracyjne, w innych filtry narurowe. Są również sytuacje, w których oba rodzaje urządzeń współdziałają. Dokładne informacje można uzyskać tutaj: Czy kolumna filtracyjna to alternatywa filtrów mechanicznych?

Jakie filtry mechaniczne wybierać?

Warto wybierać filtry mechaniczne od znanych i cenionych producentów. Wśród cenionych firm z całą pewnością można wymienić Atlas Filtri oraz Cintropur. Ich urządzenia są na naprawdę bardzo wysokim poziomie, trwałe i dopracowane w taki sposób, aby służyły jak najlepiej oraz jak najdłużej. W przypadku Cintropur, producent zastosował rękawy filtracyjne zamiast standardowych wkładów.

Ciekawostką od Atlas Filtri jest seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic. Są to filtry narurowe wyposażone w powłokę bakteriostatyczną Microban®. Dzięki niej stale zostaje zachowana wysoka higiena filtracji wody, a na powłoce nie dochodzi do namnażania się drobnoustrojów. Szczegóły w artykule: Czym jest technologia Microban®? Jakie ma znaczenie w uzdatnianiu wody?

Jak dbać o filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne nie potrzebują wiele uwagi, ani też sporych inwestycji. Niektóre wkłady mechaniczne wymagają po prostu regularnej wymiany. Inne, jak siatkowe, odpowiedniego czyszczenia za pomocą wstecznego przepływu i to właściwie tyle. Warto stale zwracać uwagę na stan wkładu filtracyjnego. Zbyt duża ilość zanieczyszczeń na jego powierzchni sprawi, że efekty mogą nie być wystarczająco korzystne, a w dodatku może dochodzić do niechcianych spadków ciśnienia.

Filtr mechaniczny - zawsze dobry wybór!

Filtry mechaniczne to przede wszystkim genialna ochrona przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które stanowią realny problem niezależnie od rodzaju ujęcia wody. Warto w nie zainwestować, są łatwe w instalacji, nie zajmują wiele miejsca, nie generują wysokich kosztów, a można spać spokojnie i korzystać z czystej wody, bez niechcianych dodatków.

Komentarze (3)

    • Wojciech
    • 2023-07-07 15:07:48
    Bardzo pomocny artykuł! Rozważałem instalację filtrów mechanicznych w moim domu, ale nie byłem pewien, czy to dobry pomysł. Teraz widzę, że są one nie tylko skuteczne, ale także łatwe w instalacji i nie generują wysokich kosztów. Czy ktoś mógłby polecić mi konkretny model lub markę filtrów mechanicznych?
    • Bogdan K.
    • 2023-08-07 13:10:46
    U nas przygoda z filtracją mechaniczną rozpoczęła się w momencie, gdy z kranu poleciała mętna woda. Filtr rozwiązał sprawę, a przy okazji dowiedzieliśmy się ile śmieci pływa w naszej studni. Zamontowaliśmy też zmiękczacz i rozważamy zakup lampy UV-C.
    • K.
    • 2023-09-20 13:38:49
    Mam własną studnię i oczywiście zainwestowałem w filtr narurowy, ale już po miesiącu okazało się, że to nie był dobry wybór. Musiałem wymieniać wkłady w filtrach mechanicznych praktycznie co tydzień. Znacznie bardziej rentownym rozwiązaniem okazał się dla mnie zakup kolumny filtracyjnej.

Nowy komentarz

arrow_upward