Filtr do deszczówki - jaki filtr do wody deszczowej najlepszy?

Woda deszczowa jest całkowicie darmowa i leje się z nieba strumieniami. Wystarczy jedynie po nią sięgnąć, by sporo zaoszczędzić! Taką możliwość dostrzega coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać, że zanim skorzystamy z deszczówki, należy ją wstępnie oczyścić. Jaki wybrać filtr do wody deszczowej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zacznij zbierać wodę deszczową już dziś!

Gromadzenie wody deszczowej jest praktyką znaną od lat. Wiele osób robi to na terenie swoich ogrodów oraz na działkach rekreacyjnych. Są też i tacy, którzy dopiero zaczynają widzieć potencjał w tej praktyce! Okazuje się, że z dachu o powierzchni 120 m2 można zebrać nawet 70 m3 wody deszczowej! To jest w stanie zaspokoić spore zapotrzebowanie, zwłaszcza jeśli chodzi o wiele zadań technicznych wokół domu. O tyle mniej zużyjemy wody wodociągowej, za którą trzeba płacić. Taki rozrachunek przynosi na myśl tylko jedno – warto zbierać deszczówkę, jeśli tylko mamy taką możliwość! Rozwinięcie tego tematu znajdziecie również w artykule: Zastosowania wody deszczowej - po co ją gromadzić? Jak uzdatniać?

Co zyskujesz z wodą deszczową?

Przede wszystkim korzystanie z wody deszczowej to bardzo duże oszczędności. Użytkownikom deszczówki udaje się płacić mniej za wodę z sieci nawet o 1/3, dzięki wykorzystaniu deszczówki do wielu działań wewnątrz i wokół domu. Deszczówka jest również wodą o najlepszych możliwych właściwościach dla roślin. Z nią wszystkie doskonale rozwijają się, charakteryzują się zdrowym wyglądem i odpowiednim kolorem. Do tego dochodzą lepsze efekty sprzątania i stosowania środków czyszczących, potrzebne są w mniejszych ilościach.

Deszczówka do domu i ogrodu

Woda deszczowa ze względu na swoje właściwości, bardzo dobrze sprawdza się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Przede wszystkim deszczówka jest wodą miękką. Rośliny wprost za taką przepadają. Jest to woda o idealnych właściwościach, która naturalnie zasila zieleń. Z tego właśnie powodu można ją śmiało wykorzystywać w nawadnianiu ogrodu oraz domowych roślin doniczkowych.

Deszczówkę można również wykorzystać do celów użytkowych w samym domu! Obecnie, dzięki podziemnym systemom gromadzenia deszczówki, istnieje możliwość używania jej w instalacji sanitarnej. Świetnie nadaje się do spłukiwania toalety. Ze względu na to, że jest wodą miękką, także do prania tkanin. Nie pozostawia po sobie osadu. Doskonale rozpuszczają się w niej i działają wszelkiego rodzaju środki czystości. Nie pozostawia osadów. Więcej informacji znajdziecie także w artykule: Poznaj zaskakujące fakty na temat prania w twardej wodzie! Oprócz tego deszczówka doskonale sprawdza się w pracach porządkowych – mycie podłóg, balkonów, tarasu. Jej wykorzystanie przynosi naprawdę bardzo dobre efekty. Ze względu na to, że to woda miękka, preparaty świetnie się w deszczówce rozpuszczają i efektywnie działają.

Uzdatnianie wody deszczowej - czy musimy o to zadbać?

Zdecydowanie, oczyszczanie wody deszczowej jest bardzo ważną kwestią. Warto wiedzieć, że zaawansowane zbiorniki posiadają wbudowany filtr mechaniczny. Jest on przystosowany do wyłapywania dużych cząstek mechanicznych, liści, gałązek. Warto jednak postawić na dokładniejszą filtrację wody deszczowej. Jest to bardzo ważne przede wszystkim ze względu na instalację wodną oraz urządzenia mające korzystać z deszczówki. Cząstki mechaniczne mogą zapychać przewody, doprowadzać do spadku przepływu, awarii, całkowitego zatkania światła przewodów. To dość niebezpieczne i kosztowne. W dodatku może dostarczyć sporo stresu.

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli woda ma zasilać instalację sanitarną w domu. Do wnętrza nie powinny przedostać się żadne mikroorganizmy. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do wtórnego skażenia wody oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych dla jej użytkowników. O bakteriach w wodzie można przeczytać tutaj: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia? Woda deszczowa może zawierać w sobie mikroorganizmy. Z tego powodu niezbędna jest jej dezynfekcja.

Filtry do deszczówki - co wybrać?

Najlepiej będzie postawić na kilkuetapowy filtr do deszczówki. To oznacza, że nie mamy do czynienia z pojedynczym wkładem, ale kilkoma, przez które kolejno przepływa woda. Filtry do deszczówki to filtry narurowe, które montuje się na odcinku, przez który ma przepływać deszczówka do miejsca poboru. Wśród rozwiązań szczególnie warto polecić dwie propozycje.

Atlas Filtri Hydra Rainmaster

Atlas Filtri Hydra Rainmaster to doskonała propozycja od włoskiego producenta, wymyślona specjalnie do oczyszczania wody deszczowej. Filtr składa się z trzech etapów. Wszystkie są ze sobą zintegrowane. Pierwszym jest filtr narurowy o bardzo dobrze znanej, innowacyjnej budowie. Jest to filtr z wkładem siatkowym o dokładności 90 mikronów. Atutem jest system samoczyszczący. Dzięki niemu uruchamiany jest przepływ zwrotny, który czyści cały wkład. To sprawia, że nie musimy go wymieniać za każdym razem. Będzie w stanie posłużyć przez bardzo długi czas. Taki system zwiększa ekonomiczność całego urządzenia.

Kolejnym etapem w filtrze do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster jest filtr mechaniczny z wkładem sznurkowym o dokładności 25 mirkonów. Wyłapuje on naprawdę małe cząsteczki sedymentacyjne. O tym, czym są mikrony możecie przeczytać w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać? Ostatni etap to filtr z węglem aktywnym. Dzięki niemu woda odzyskuje zapach i barwę.

Filtr do wody deszczowej Atlas Filtri Hydra Rainmaster jest wykonywany we Włoszech z wysokiej jakości komponentów. Producent stawia na trwałość i wydajność. Do tego urządzenia istnieje możliwość dokupienia automatu płuczącego. Dzięki niemu regeneracja pierwszego wkładu filtracyjnego następuje automatycznie. Użytkownik nie musi temu poświęcać uwagi, zajmować się tym tematem.

Lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV

Jeśli woda deszczowa ma być podawana na instalację sanitarną, dobrze by było, aby w zestawie znalazła się lampa bakteriobójcza. Takim produktem jest lampa sterylizująca Cintropur TRIO-UV. Oprócz samej lampy UV w trójetapowej obudowie znajduje się wkład mechaniczny oraz węglowy. Wstępnie oczyszczają wodę deszczową, by potem mogła być skutecznie zdezynfekowana. Promieniowanie UV uznaje się za jeden z najlepszych dostępnych sposobów dezynfekcji. Przede wszystkim daje on oczekiwane efekty, skutecznie zwalczając z wody wszelkie drobnoustroje. Poza tym nie ma produktów ubocznych dezynfekcji. Promienie UV pozostają neutralne dla właściwości organoleptycznych wody, nie wpływają na jej skład chemiczny. Więcej informacji można znaleźć także w artykule: Dlaczego lampa UV do dezynfekcji wody to dobry wybór?

Twoja deszczówka gotowa do użycia!

Decydując się na filtr do wody deszczowej, mamy pewność właściwego działania całego systemu. To świetny sposób na zabezpieczenie instalacji, przez które ma płynąć deszczówka oraz nadanie jej odpowiednich właściwości. Woda deszczowa to doskonały sposób na wprowadzenie ekologicznych nawyków do swojego życia oraz dodatkowe oszczędności!

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Gabi
    • 2022-11-10 14:40:18
    Kurcze fajna sprawa. Do przemyślenia w dzisiejszych czasach.

Nowy komentarz

arrow_upward