Woda o zapachu ropy. Co zrobić?

Woda o zapachu ropy to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Choć sam problem jest raczej niecodzienny, warto poznać schemat postępowania w takiej sytuacji. Jakie są źródła zapachu ropy w wodzie? Co zrobić, kiedy woda śmierdzi ropą?

Zapach jako ważny parametr świadczący o jakości wody

Zapach to podstawowa cecha fizyczna oraz parametr organoleptyczny, na podstawie którego można stosunkowo łatwo ocenić zdatność wody do spożycia lub użytkowania do celów bytowych. 

W ujęciu naukowym, zapach jest mieszaniną lotnych związków chemicznych, występujących w stężeniu, które da się wykryć zmysłem węchu. Może się on składać z pojedynczego związku lub wielu składników nadających mu unikalne cechy i właściwości. Nawet niewielkie zmiany ilości związków chemicznych w takiej mieszaninie mogą być rozpoznawane przez ludzki nos, ale warto pamiętać, że jest to cecha raczej osobnicza. W przypadku zapachu wody, ocenie podlega jego pochodzenie, rodzaj oraz intensywność. W jednym z poprzednich artykułów znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o poprawie zapachu wody w domu. Zapoznaj się także z treścią filmu przygotowanego przez markę Ecoperla.  

Zapach wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powinien być neutralny. Dopuszczalna jest natomiast lekka nuta zapachu roślinnego, ale bez aromatów gnilnych, czy innych, bardziej specyficznych. Woda o zapachu ropy to zatem kłopot, który wymaga pilnego podjęcia odpowiednich działań. 

Zanieczyszczenie środowiska naturalnego ropą i jej pochodnymi

Wydobycie ropy to szeroki temat, który ostatnio coraz częściej pojawia się w publicznych mediach w kontekście postępującego zanieczyszczenia środowiska. Substancje ropopochodne wyjątkowo niekorzystnie oddziaływają na faunę i florę, doprowadzając do skażenia całych ekosystemów, zarówno na poziomie wód, jak i gruntów. Udowodniono również ich rakotwórcze i toksyczne działanie na organizm człowieka. 

Ropa i jej pochodne jest lżejsza od wody, dlatego po dostaniu się do środowiska wodnego, utrzymuje się na powierzchni cieczy. Jej najlżejsze, czyli małocząsteczkowe, frakcje parują powodując mocno charakterystyczny zapach. Rozlana ropa może także podlegać procesom emulgacji. Na skutek falowania wody oraz innych specyficznych czynników, powstaje emulsja ropy w wodzie lub emulsja wody w ropie - niezwykle trwała, może się utrzymywać nawet przez rok!

Związki ropopochodne jako zagrożenie dla ludzkiego zdrowia

Od dawna wiadomo, że ropa oraz produkty jej rafinacji mają niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Mogą kumulować się w tkankach, wywołując stany zapalne, zwyrodnienia, wybroczyny, a w niektórych przypadkach nawet reakcje mutagenne. Szczególnie narażony na ich działanie jest układ nerwowy. Udowodniono bowiem, że niektóre pochodne ropy naftowej mogą wywoływać paraliż ośrodkowego układu nerwowego. Regularne dostarczanie substancji ropopochodnych z wodą pitną lub pokarmem prowadzi także do zmian hormonalnych. 

Skąd się bierze ropa w wodzie?

Ostrożne szacunki mówią, że zdarzenia z pochodnymi ropy naftowej stanowią około 40% wszystkich wypadków i awarii prowadzących do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych.

Ropa oraz jej pochodne zazwyczaj przedostają się do wód w pobliżu stacji paliw, rurociągów, baz przeładunkowych i wojskowych oraz szeroko pojętych obszarów przemysłowych.

Potencjalne źródła zanieczyszczenia to:

  • Magazynowanie i transport produktów ropopochodnych
  • Działalność zakładów petrochemicznych
  • Stosowanie produktów ropopochodnych w zakładach przemysłowych o wojskowych
  • Spływy powierzchniowe zawierające produkty ścierania opon oraz asfalt
  • Przetwórstwo odpadów zawierających związki ropopochodne
  • Związki ropopochodne a normy wody pitnej w Polsce

W Polsce najważniejszymi dokumentami określającymi normy jakości wody pitnej jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. Zostały w nich zawarte wytyczne dotyczące parametrów fizykochemicznych wody oraz jej czystości mikrobiologicznej, których muszą przestrzegać zakłady wodociągowe, firmy zaopatrujące ludność w wodę oraz właściciele studni głębinowych. Nie przeprowadza się natomiast badań na obecność węglowodorów ropopochodnych w wodzie pitnej. Stężenie tych związków jest z kolei ważne podczas klasyfikacji wód podziemnych i powierzchniowych.

Zapach ropy w wodzie ze studni

Woda o zapachu ropy to wyjątkowo rzadkie zjawisko. Jeśli jednak wystąpi, należy niezwłocznie zaprzestać korzystania z niej. Nawet niewielkie ilości substancji ropopochodnych w wodzie mogą być potencjalną przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Zapach ropy w wodzie z własnego ujęcia może być spowodowany nieszczelnością studni. Brak odpowiednich zabezpieczeń, niewłaściwa konserwacja lub rozmaite problemy techniczne mogą spowodować, że ropa lub produkty jej rafinacji przedostają się z zanieczyszczonego gruntu do wody. Niekiedy przyczyną takiego stanu rzeczy bywa awaria pompy głębinowej z silnikiem olejowym. Nieszczelność, czy uszkodzenie mechaniczne mogą w tym przypadku wywołać wyciek i zanieczyścić wodę w studni. 

Jak postępować, kiedy woda ma zapach ropy?

Wykrycie zapachu ropy w wodzie pobieranej ze studni wymaga przede wszystkim znalezienia źródła problemu (pompa głębinowa czy nieszczelność w studni?). Kolejny krok to wypompowanie wody ze studni, a następnie wsypanie do jej wnętrza węglem aktywnym, który doskonale absorbuje organiczne pochodne ropy naftowej. Więcej o węglu aktywnym znajdziesz w poprzednim artykule: Węgiel aktywny, kiedy zastosować to złoże filtracyjne? Na koniec wystarczy obficie przepłukać studnię. Specjaliści kategorycznie odradzają dezynfekcję chemiczną. Stosowanie preparatów na bazie chloru może bowiem wywołać reakcję, podczas której powstają związki silnie toksyczne dla ludzkiego organizmu. Nie zaszkodzi również zlecić profesjonalne badanie wody, które dostarcza pełen pakiet informacji na temat składu fizykochemicznego i mikrobiologicznego wody. Przeczytaj koniecznie poprzednie artykuły: Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna? i Bakteriologiczna analiza wody – dlaczego to badanie jest tak ważne?

Jeśli zapach ropy pojawi się podczas pobierania wody z lokalnego wodociągu (bardzo rzadkie przypadki), nie należy z niej korzystać, a problem w trybie pilnym zgłosić firmie wodociągowej. 

Działania profilaktyczne, które można podjąć, aby cieszyć się czystą i zdrową wodą

Jeśli obawiasz się, że w Twojej wodzie mogą się znaleźć niepożądane substancje, rozważ montaż kolumny węglowej. Zyskasz wówczas pewność, że do punktu poboru trafi tylko skutecznie oczyszczona woda o odpowiednich parametrach organoleptycznych. Na rynku, szczególnie pod względem jakości, wyróżnia się kolumna węglowa Ecoperla Carbotower. W procesie filtracji na kolumnie węglowej usuwane są nie tylko substancje ropopochodne, ale też pestycydy, niektóre metale ciężkie, chlor oraz inne związki groźne dla ludzkiego organizmu. Ponadto, marka Ecoperla zapewnia aż 10 lat gwarancji na urządzenie, co świadczy o jego wysokiej jakości i potwierdzonej skuteczności działania. Zachęcam do zapoznania się z recenzją Ecoperla Carbotower. 

Godnym polecenia rozwiązaniem jest także system odwróconej osmozy. Przeczytaj, skąd się wzięła odwrócona osmoza i na czym polega sposób filtracji wody, który zastosowano między innymi w urządzeniach Ecoperla Revo oraz Ecoperla Rosa. Dowiedz się także, jaki system odwróconej osmozy wybrać. 

Trzymaj rękę na pulsie!

Choć nie trzeba się na co dzień obawiać pochodnych ropy naftowej w swojej wodzie, warto zachować czujność i w sytuacji kryzysowej podjąć natychmiastowe działanie. Decydując się zakup filtrów do uzdatniania wody, warto jednocześnie korzystać z usług renomowanych dostawców o dobrej opinii na rynku. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy idealny sposób na zdrową i czystą wodę prosto z kranu.

Powiązane produkty

Komentarze (3)

    • Wicio
    • 2023-08-09 14:06:14
    Mam wodę ze studni i nie wyobrażam sobie nie korzystać w tej sytuacji z systemu uzdatniania. Co prawda ropy nigdy w naszej wodzie nie było czuć, ale nie zaryzykowałbym picia surowej kranówki. Od lat używamy zmiękczacza wody, mamy też filtr mechaniczny, a w kuchni odwróconą osmozę. I pijemy wodę bez obaw!
    • Kaśka
    • 2023-08-24 15:07:11
    Jestem bardzo przeczulona na punkcie jakości wody w moim domu. Carbotower polecił nam ktoś z rodziny i jestem z niej bardzo zadowolona. Smak i zapach są o niebo lepsze niż wcześniej, ale dla mnie bardziej liczy się świadomość, że woda jest czysta.
    • Oradea
    • 2023-09-20 13:20:46
    Biorąc pod uwagę to jak bardzo koncerny naftowe zanieczyszczają planetę, wcale się nie dziwię, że w wodzie pitnej mogą się znajdować ropopochodne. Nie wyobrażam sobie, aby w dzisiejszych czasach nie korzystać z filtrów. My mamy wodę z wodociągu, więc poprzestaliśmy na filtrach kuchennych z odwróconą osmozą, ale u rodziców zamontowaliśmy dodatkowo Carbotower i raz w roku wykonujemy propfesjonalne badanie wody.

Nowy komentarz

arrow_upward