Fizykochemiczna analiza wody - po co jest potrzebna?

Fizykochemiczna analiza wody to temat, z którym na pewno zetkniecie się niejednokrotnie, szukając informacji o uzdatnianiu wody. Kto powinien ją przeprowadzić i po co właściwie się ją wykonuje? Kiedy jest naprawdę potrzebna i czego można się dowiedzieć z jej wyników?

Często mówi się o tym, że analiza wody to jedyna droga do poznania prawdziwych parametrów wody płynącej z naszych kranów i klucz do rozwiązania problemów z jakością wody. Czy jednak ci, którzy tak twierdzą, mają rację? Zdecydowanie tak! Eksperci z zakresu uzdatniania wody są co do tej kwestii zgodni. O analizie wody pisaliśmy już w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? Dziś skupimy się na jednym z rodzajów, czyli fizykochemicznej analizie wody.

Fizykochemiczna analiza wody to badanie, którego głównym celem jest określenie parametrów wody związanych z jej właściwościami fizycznymi, a także ilością i rodzajem związków chemicznych, jakie się w niej znajdują. Te informacje są niezbędne do określenia przydatności wody do spożycia. W Polsce muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wystąpienie jakichkolwiek odstępstw jest równoznaczne z potrzebą poprawy jakości wody za pomocą wybranych metod jej uzdatniania.

Fizykochemiczna analiza wody - kto musi ją wykonać?

Badania fizykochemiczne wody może zlecić każdy, kto chciałby dowiedzieć się, z jakiej jakości wodą ma do czynienia i co dokładnie płynie w jego kranie oraz instalacji. Nie ma obostrzeń dotyczących ujęcia. Analizy wody pod tym kątem są przeprowadzane tak samo w przypadku wody pochodzącej z sieci wodociągowej, jak też wody z własnych ujęć. Takie badania nie są jednak zbyt często zlecane przez użytkowników wody wodociągowej. Zazwyczaj ich przeprowadzenie wynika z ciekawości i chęci porównania z informacjami, jakie podają lokalne zakłady. Użytkownicy wody z sieci mogą jednak spać spokojnie, ponieważ wodociągi mają obowiązek dostarczania wody o jakości zgodnej z obowiązującymi normami, a o wszelkich nieprawidłowościach muszą natychmiast informować.

Fizykochemiczna analiza wody z całą pewnością powinna zostać przeprowadzona przez właścicieli własnych ujęć wody, niezależne czy woda pochodzi z głębin, czy jest z ujęć powierzchniowych. Takie badanie zaleca się przeprowadzić jeszcze przed tym, jak woda zacznie być użytkowana. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorstw, wykorzystujących wodę na swoim terenie. Więcej na ten temat w artykule: Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody?

Analiza fizykochemiczna - co jest badane?

Zazwyczaj podczas badania fizykochemicznego wody sprawdzanych jest 10 parametrów:

  • Odczyn pH
  • Mętność wody
  • Barwa wody
  • Przewodność
  • Stopień twardości wody
  • Stężenie żelaza w wodzie
  • Stężenie manganu w wodzie
  • Stężenie chlorków
  • Stężenie azotanów w wodzie
  • Obecność jonu amonowego

Przebadanie tych parametrów jest wystarczające, by dobrze ocenić jakość wody, wybrać odpowiednie metody uzdatniania oraz rodzaje złóż filtracyjnych, które poradzą sobie z problemami. Laboratoria przeprowadzające analizy wody w swojej ofercie mają też poszerzone badania o dodatkowe parametry, z których można skorzystać w razie potrzeby. W niektórych przypadkach istnieje też możliwość przebadania tylko wybranych właściwości.

Gdzie zlecić analizę fizykochemiczną?

Istnieje kilka placówek, do których możemy oddać próbkę wody w celu jej przebadania. Przede wszystkim warto wymienić tu lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Przeprowadza się w nich nie tylko badania fizykochemiczne, ale również pod względem mikrobiologicznym. Minusem w tym przypadku są jedne z najwyższych stawek.

Alternatywą są prywatne laboratoria, posiadające takie usługi w swoich ofertach. Ostatnią opcję stanowią firmy z branży uzdatniania wody z własnymi laboratoriami, które świadczą usługi z zakresu analizy wody. W tym przypadku ogromną zaletą jest fakt, że oprócz wyników analizy wody otrzymamy też ich interpretację obejmującą możliwe rozwiązania problemów występujących w wodzie.

Przygotowanie próbki wody do analizy fizykochemicznej

Przygotowanie próbki do analizy fizykochemicznej nie należy do skomplikowanych, ani obciążonych specjalnym ryzykiem, więc każdy może dokonać tego samodzielnie. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się przygotowaniem odpowiedniego pojemnika na próbkę. Należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi wybranego laboratorium. Jeśli chodzi o próbki przeznaczone do analizy fizykochemicznej, zazwyczaj wystarcza duża, 1,5-litrowa butelka po wodzie niegazowanej. Ważne, aby to nie był słoik po przetworach, ani pojemniki po sokach lub napojach gazowanych. Pozostałości tych płynów mogą spowodować zaburzenia w wynikach badań. Duża ilość wody jest z kolei niezbędna, ponieważ liczba badań do przeprowadzenia jest spora, a niektóre z nich należy powtórzyć. Dobrze, aby nie zabrakło materiału do analiz.

Butelkę należy napełnić całkowicie, aż pod sam korek. Przy zakręcaniu trzeba ją lekko ścisnąć, by nie dopuścić, żeby wewnątrz zgromadziło się powietrze. Tak przygotowaną próbkę wody należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Trzeba ją przechowywać z dala od promieni słonecznych. W przypadku wysyłki kurierem, najlepiej spakować próbkę do pudełka. Pamiętaj o dokładnym opisaniu próbki! Wśród danych na załączonej kartce muszą znaleźć się następujące informacje:

  • Imię i nazwisko
  • Dane kontaktowe (mail, numer telefonu)
  • Adres
  • Rodzaj ujęcia wody
  • Przeznaczenie wody (użytek domowy/ przemysł)

Szczegółowe informacje dotyczące poboru próbek wody znajdziecie tutaj: Pobór próbki do analizy - praktyczne informacje

Wyniki badań wody - co można z nich odczytać?

Parametry są sprawdzane w celu oszacowania, czy woda w ogóle nadaje się do celów spożywczych i użytkowych. Analiza wody pozwala dokładnie ocenić, jakie właściwości wody wymagają poprawy oraz z jakimi związkami chemicznymi należy się uporać, by woda była w pełni zdatna do spożycia i komfortowa w użyciu.

Niezwykle istotna jest prawidłowa interpretacja wyników analizy wody. Jeśli badania dotyczyły wody z własnego ujęcia, warto pozostawić ją oraz dobór urządzeń filtracyjnych ekspertowi z branży uzdatniania wody. Wiele parametrów wzajemnie oddziałuje na siebie i należy mieć wiedzę na ten temat, by stacja uzdatniania wody miała szansę poprawnie funkcjonować i zapewniać oczekiwane efekty.

Jak uzdatniać wodę w domu?

W zależności od wyników analizy wody oraz ujęcia, z jakiego korzystamy, mogą zdarzyć się różne problemy dotyczące jakości wody. Oto najczęściej występujące oraz skuteczne sposoby na ich zażegnanie.

Twarda woda w domu? Pomoże zmiękczacz wody!

Najczęściej występującym problemem, zarówno w przypadku własnych ujęć, jak i wody wodociągowej, jest wysoki stopień twardości wody. Czym jest i z czym się wiąże jego występowanie? Przeczytaj: Twarda woda - co to za zjawisko? Najlepszym sposobem na całkowite pokonanie twardej wody jest instalacja centralnego zmiękczacza wody. Ecoperla przygotowała filmik prezentujący działanie tych urządzeń:

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór kompaktowych i dwuczęściowych zmiękczaczy wody od różnych producentów, z różną ilością złoża filtracyjnego. Dużą popularnością cieszy się kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24, wyróżniający się bardzo wydajnym i ekonomicznym działaniem. Niedawno byliśmy świadkami premiery większej wersji – Ecoperla Toro 35. Fanom dodatkowych funkcji polecamy zapoznanie się z serią Ecoperla Slimline CS i Erie IQsoft Eco. Do dużych gospodarstw domowych dobrą propozycją będzie Ecoperla Softower. Więcej informacji tutaj: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Jeśli dokuczliwe są zapach, smak i barwa wody

W przypadku problemów z właściwościami organoleptycznymi wody najczęściej polecane są centralne kolumny węglowe, jak Ecoperla Carbotower. Więcej na ich temat w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową? Kolumny węglowe stanowią doskonały duet ze zmiękczaczami wody. Argumenty potwierdzające tutaj: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!

Za wysokie stężenia żelaza i manganu w wodzie

W przypadku wody ze studni najczęściej problemem jest żelazo i mangan, o których przeczytacie tutaj: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać? Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest zastosowanie odpowiednio dobranego odżelaziacza i odmanganiacza. Do wyboru są klasyczne urządzenia, jak Ecoperla IronitowerEcoperla Sanitower oraz odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza, jak Ecoperla Oxytower.

Kompleksowa poprawa jakości wody ze studni

Niekiedy zdarza się, że wykrywanych jest kilka nieprawidłowości w wodzie. Jeśli pozwalają na to warunki i parametry, warto zastosować stację wielofunkcyjną. Czym są te urządzenia? Przeczytaj: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona? Do wyboru są kompaktowe stacje wielofunkcyjne (Ecoperla Multicab, Ecoperla Slimline MMX) oraz dwuczęściowe (Ecoperla Multitower).

Fizykochemiczna analiza wody - skarbnica wiedzy

Fizykochemiczna analiza wody jest niezbędna, jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki kłopot wystąpił w wodzie i jak prawidłowo z nim walczyć. Szczególnie ważne, aby zlecili ją właściciele własnych ujęć. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Komentarze (5)

    • jan
    • 2020-03-31 13:07:04
    robilismy takie badanie w sanepidzie i zaplacilismy dosc duzo ale trzeba bylo aby dobrac system filtrowania do naszej wody ze studni glebinowej
    • Pat Stawiszyńska
    • 2020-05-06 10:26:34
    Kiedy chcieliśmy kupić zmiękczacz do naszej wody ze studni, podpowiedziano nam żeby najpierw zlecić wykonanie badania, ze względu na mozliwosc wystapienia zanieczyszczeń. Woda okazała się czysta, ale dobrze wiedzieć gdzie wykonać takie badanie na przyszłość :)
    • janusz
    • 2020-05-20 12:48:24
    kiedys myslalem ze analiza nie jest wazna i są uniwersalne filtry do wody z zelazem, niestety grubo sie pomylilem na szczescie nie kupilem nic w ciemno, ale trafilem do dobrej firmy, ktora zbadala mi wode i zalozyla system ktory jest w sam raz do mojej wody
    • damian
    • 2020-06-22 11:50:43
    gdy okazalo sie ze w naszej wodzie sa bakterie to doradzono nam zrobienie badania fizykochemicznego , poniewaz podobno przy urzadzeniach UV woda musi byc czysta (bez zelaza, manganu etc) takze warto robic od razu caly pakiet, jak juz robi sie badanie wody ;-)
    • Jolanta
    • 2020-08-12 13:01:30
    tez dopiero się dowiedziałam, ze analiza to taka podstawa zeby uzdatnic wode, wyslalam wode, czekam na odpowiedz jestem kompletnie zielona w temacie :/

Nowy komentarz

arrow_upward