Zastosowania wody deszczowej - po co ją gromadzić? Jak uzdatniać?

Gromadzenie wody deszczowej zyskuje coraz bardziej na popularności. Stawiamy na eko rozwiązania, a to właśnie jest jedno z nich. Zbierają ją mieszkańcy domów, działkowicze, ale i właściciele nawet niewielkich balkonów w samym centrum miasta. Jak wykorzystywać wodę deszczową? Czy niezbędne jest jej uzdatnianie? W jaki sposób uzdatniać wodę deszczową?

W ciągu miesiąca każde gospodarstwo domowe zużywa duże ilości wody. Nie jest to jedynie woda wykorzystywana w celach spożywczych, ale też do: gotowania, sprzątania, mycia, podlewania ogrodu, czy spłukiwania toalety. Nie do wszystkich z wymienionych czynności potrzebujemy wody najwyższej jakości, czyli wody o parametrach tej, przeznaczonej do spożycia, której zasoby stale się kurczą. Możemy natomiast wykorzystać zupełnie darmową wodę deszczową!

Ekologiczna perspektywa w zużywaniu wody

Zasoby wody na świecie nie są duże, a powracające powodzie i susze wcale nie poprawiają sytuacji. Wbrew pozorom w Polsce nie dysponujemy ogromnymi zasobami wody. Ponadto dochodzi jeszcze kwestia coraz to nowych, pojawiających się zanieczyszczeń, przez które zasoby stają się jeszcze mniejsze, a na uzdatnianie niezbędne jest wykorzystanie coraz trudniejszych technik. Woda dostarczana do gospodarstw domowych, także w celach użytkowych, musi spełniać normy wody przeznaczonej do spożycia, ale taka nie zawsze i wszędzie jest autentycznie potrzebna.

Każdego dnia z wody, którą wykorzystujemy w domu 27% jest używana na spłukiwanie toalety, 6% na sprzątanie mieszkania, a także mycie samochodu, podlewanie ogrodu, Około 12% jest wykorzystywanych na pranie. Wiele na temat zużycia wody napisaliśmy już w artykule: Wydatki na wodę mogą być mniejsze! Sprawdź, jak zaoszczędzić!

O ekologii mówi się coraz więcej i jesteśmy coraz bardziej świadomi sytuacji na świecie, ale i w naszym najbliższym otoczeniu. Z tego właśnie względu wielu z nas decyduje się na zmianę nawyków na bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. To wiąże się nie tylko z minimalizacją zużycia wody, ale również i odpadów. Pomysły na ekologiczne nawyki w domu opisywaliśmy już w artykule: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste0

Wśród naszych Czytelników oraz osób odwiedzających sklep internetowy zauważyliśmy spore zainteresowanie tematem ponownego wykorzystania wody, tak zwanej wody szarej oraz wody deszczowej. Dziś właśnie więcej na ten temat.

Woda deszczowa - czym właściwie jest?

Woda opadowa, innymi słowy deszczowa, to woda, która spada na ziemię w postaci opadów atmosferycznych, jak: śnieg, deszcz, grad. Skład jest uzależniony od czystości powietrza. Woda opadowa z tych względów może zawierać w sobie nie tylko tlen, azot i dwutlenek węgla, ale także sadzę, pyłki roślinne, pył przemysłowy, mikroorganizmy, a nawet pewne ilości soli mineralnych. Odczyn pH wody opadowej zazwyczaj jest kwaśny i wynosi w granicach 6 ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla. Woda opadowa nie jest wodą zdatną do picia, jednak świetnie nadaje się do celów gospodarczych oraz przemysłowych.

Przyjmuje się, że z dachu, który ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych w ciągu opadów deszczu trwających około 20 minut, można zebrać nawet 360 litrów wody! Przypomnijmy, że jedna kąpiel w wannie to około 120 litrów.

Na rynku dostępne są specjalne systemy zbierania deszczówki. Są to najczęściej szczelne, nieprzezroczyste zbiorniki. Zakopuje się je w gruncie bądź montuje w piwnicy. Wielkość zbiornika na deszczówkę jest zależna od potencjalnej ilości zbieranej wody, ale również wielkości dachu. Przyjmuje się 1 metr sześcienny objętości zbiornika na każde 25 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Zanim woda trafi do takiego zbiornika jest wstępnie oczyszczana z dużych zanieczyszczeń mechanicznych, jak gałęzie, liście. Takie duże zanieczyszczenia są zatrzymywane na specjalnych koszach wkładanych do otworów rur spustowych. Z wody powinny zostać jednak usunięte także drobniejsze zanieczyszczenia, o czym nieco później.

Domowa instalacja do gromadzenia wody deszczowej

Aby woda deszczowa mogła być bez przeszkód wykorzystywana w domu, niezbędne jest stworzenie i podłączenie specjalnej instalacji. Woda opadowa będzie dostarczana do punktów na różnych kondygnacjach budynku. Jest to możliwe dzięki obecności specjalnych pomp, których wydajność zależy od warunków panujących w danym miejscu. Do odbiornika zasilanego deszczówką, na przykład spłuczki, i tak powinna być doprowadzona niezależnie instalacja z wodą wodociągową. Kiedy kończy się deszczówka, może być zasilana innym źródłem wody. Oba systemy nie powinny być łączone bezpośrednio.

Przy okazji tego tematu warto jeszcze wspomnieć, że w 2017 roku w życie weszło nowe prawo wodne. Między innymi zmienił się status deszczówki – utraciła status ścieków. To spowodowało możliwość pobierania opłat za deszczówkę odprowadzaną do ścieków przez mieszkańców nieruchomości, korzystających z takiej opcji.

Wyróżniamy dwa rodzaje systemów gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej. Są dzielone ze względu na przeznaczenie wody. Pierwszym z rodzajów są systemy ogrodowe. Woda z takich systemów idealnie sprawdzi się do podlewania zieleni w ogrodzie, ale też zmywania powierzchni zewnętrznych, jak garaże, chodniki, podjazdy. Świetnie sprawdzi się także do mycia samochodów. Coraz częściej woda deszczowa zasila także automatyczne systemy nawadniające.

Drugim rodzajem są systemy domowe lub domowo-ogrodowe. Służą gromadzeniu i wykorzystaniu wody deszczowej o przeznaczeniu do: spłukiwania toalet i pisuarów, zasilania pralek w budynkach, ale również nawadniania ogrodu. Tego rodzaju systemy są niekiedy wykorzystywane także w budynkach hotelowych, a nawet zakładach przemysłowych. Niezależnie od budynku docelowego, sposób działania i instalacji jest identyczny.

Często mówi się o tym, że woda opadowa przeznaczona do wykorzystania w gospodarstwach domowych powinna być bez zarzutu pod względem zdrowotnym. Nie może zawierać zanieczyszczeń stałych, jak na przykład piasek. Woda przeznaczona do recyklingu nie powinna zawierać żadnych składników pokarmowych mających wpływ na „kwitnienie” wody. Nie może tez niekorzystnie oddziaływać na materiały, z którymi ma styczność.

Jakie korzyści zapewnia woda deszczowa?

Korzyści finansowe dzięki wodzie deszczowej

Woda deszczowa to przede wszystkim spore korzyści finansowe. Dzięki wodzie deszczowej, która jest darmowa, zużywamy mniejsze ilości wody wodociągowej, za którą niejednokrotnie należy sporo zapłacić. To rozwiązanie pozwala na znaczne ograniczenie wydatków i niepotrzebnego zużycia wody dostarczanej przez zakłady wodociągowe.

Efektywne i ekologiczne pranie

Pamiętajmy o tym, że woda deszczowa jest wodą miękką. O zaletach miękkiej wody pisaliśmy już w  artykule: 6 ważnych powodów, dla których warto korzystać z miękkiej wody w domu! Dzięki wodzie opadowej tkaniny będą miękkie, nie będzie na nich osadu, dłużej pozostaną w doskonałym stanie. Ponadto ilości zużytych detergentów podczas prania będą znacznie mniejsze. Dzięki temu do środowiska nie będą się przedostawały duże ilości szkodliwych środków chemicznych. Mniejsze zużycie proszków do prania i płynów do płukania to także oszczędności. Ilości stosowanych środków piorących mogą się zmniejszyć nawet o połowę!

Idealna do spłukiwania urządzeń sanitarnych

Woda idealnie nadaje się do spłukiwania toalety, umywalek. Nie pozostawia po sobie dużego i trudnego w usuwaniu osadu, a poza tym pozwala zaoszczędzić sporo wody wodociągowej. Na jedno spłukanie toalety potrzeba około 9 – 12 litrów wody w starszych modelach, natomiast około 6 w nowszych.

Woda deszczowa idealna dla roślin

Woda deszczowa jest idealna do podlewania roślin i nawadniania całego ogrodu. Jak już wiemy z artykułu: Woda dla roślin - jak nawadniać? Jakiej wody używać, by wyglądały idealnie?, większość roślin nie przepada za twardą wodą, a miękka jest najczęściej polecana przez ekspertów do nawadniania i utrzymania w dobrym stanie. Ponadto woda deszczowa nie zawiera także chloru, który również potrafi wyrządzić niemałe szkody.

Oczyszczanie wody deszczowej to konieczność!

Ogólnie rzecz biorąc deszczówka kojarzy się większości z nas z wodą o dużej czystości, w dodatku miękką. Nie zawsze jednak jest to zgodne z prawdą. Zanim trafi do zbiornika, może zostać zanieczyszczona przez różnego rodzaju związki z powietrza, ale także podczas spływania po powierzchni dachu. Jakość wody opadowej jest więc uzależniona od czynników takich jak: głębokość posadowienia zbiornika, rodzaj materiału, z którego został wykonany zbiornik, rodzaj pokrycia dachowego, z którego woda deszczowa jest odprowadzana do zbiornika, konserwacja i częstotliwość czyszczenia systemu filtracyjnego, a także efektywność tego oczyszczania.

Wielu producentów systemów gromadzących deszczówkę już zapewnia komponenty odpowiadające za oczyszczanie wody przed jej zastosowaniem. Można jednak zaopatrzyć się w dodatkowe urządzenia. Jednym z najczęściej rekomendowanych rozwiązań jest filtr mechaniczny, który można zamontować między zbiornikiem podziemnym a centralą deszczową na linii ssącej. Taki filtr mechaniczny stanowi idealne zabezpieczenie pomp przed możliwością powstania awarii spowodowanej przedostaniem się cząsteczek stałych.

Propozycją są dwie opcje. Pierwsza z nich to po prostu specjalny filtr mechaniczny, natomiast druga to system łączący w sobie filtrację mechaniczną oraz działanie węgla aktywnego. Przy wodzie deszczowej rekomendowane jest także zastosowanie lampy bakteriobójczej w celach prewencyjnych. Więcej na ich temat w artykule: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Tu warto zapoznać się z ofertą dwóch producentów: włoskiego Atlas Filtri oraz belgijskiego Cintropur. Pierwszy z wymienionych proponuje filtry samoczyszczące z serii Atlas Filtri Hydra. Mowa tu o modelach Rainmaster DUO i Rainmaster TRIO. Atlas Filtri Hydra Rainmaster DUO to połączenie filtracji mechanicznej na wkładzie siatkowym oraz uzdatniania na węglu aktywnym. Atlas Filtri Hydra Rainmaster TRIO to z kolei dwa etapy filtracji mechanicznej, a także uzdatnianie na węglu aktywnym.

Firma Cintropur oferuje z kolei połączenie lampy bakteriobójczej z filtrem mechanicznym (Cintropur DUO-UV) oraz trzyetapowy system, składający się z: filtra mechanicznego, lampy bakteriobójczej oraz wkładu węglowego - Cintropur TRIO-UV.

Ekologiczne praktyki w Twoim domu

Wykorzystanie wody deszczowej zwyczajnie coraz bardziej się opłaca i warto z niej korzystać. Oszczędzamy na tym i wspomagamy środowisko. Odpowiednie i efektywne oczyszczanie jest jak najbardziej możliwe i w pełni godne uwagi. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

Powiązane produkty

Komentarze (3)

  • Zbyszek
  • 2021-02-26 14:27:31
  Gromadzenie deszczówki jest oiszczedne i wygodne, sam stosuje to rozwiazanie od wielu lat, jeszcze zanim to bylo tak modne to podlewałem ogrod wlasnie woda deszczowa. Szczegolnie jesli ma sie wiele roslin i dosc duzy ogrod, to oszczednosci moga byc znaczne w skali roku.
  • Krzysztof
  • 2021-04-14 15:55:24
  Super, bardzo to szanuję :) Mój tata również to praktykuję. Ja osobiście na razie swojej działki nie mam, ale jak przeprowadzę się do domu to z pewnością deszczówka będzie dobrze gospodarowana!
  • Jagoda
  • 2021-05-19 18:38:11
  Świetnie napisany artykuł. Całkowicie się zgadzam z tym, że można wykorzystać wodę deszczową w łazienkach. Sama z mężem mam w domu instalację na deszczówkę i używamy ją w naszej łazience od roku. Zbiornik 1600l z Dom i Woda w naszym wypadku sprawdza się doskonale.

Nowy komentarz

arrow_upward