Co to jest potencjał Redox i wskaźnik ORP?

Analiza odczynu pH to najbardziej powszechne badanie wody. Według naukowców, idealna wartość tego parametru powinna się mieścić w przedziale 7,7 - 9. Nie jest to oczywiście jedyny parametr wody określający jej jakość. Dużą popularnością cieszy się ostatnio potencjał Redox. Czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Co to jest potencjał Redox wody?

Potencjał Redox to międzynarodowa miara właściwości utleniających lub redukujących danej substancji w reakcjach redoks. Ujemny potencjał Redox świadczy o właściwościach redukujących, a dodatni informuje o właściwościach utleniających.  

Jak mierzony jest potencjał Redox?

Aby zmierzyć potencjał Redox wody (wyrażany w miliwoltach mV) należy zastosować specjalny miernik ORP (z ang. oxidation reduction potential). Wskaźnik ORP pozwala sprawdzić wodę pod kątem jej właściwości redukująco-utleniających. Dobrej jakości mierniki ORP charakteryzuje:

  • Wysoki zakres pomiarowy
  • Wodoszczelność
  • Uniwersalność zastosowań (zakłady przemysłowe, gospodarstwa domowe, pracownie szkolne)

Jeśli potencjał wody jest dodatni, ciecz wykazuje wtedy właściwości utleniające. Z perspektywy ludzkiego organizmu jest to cecha niekorzystna, sprzyjająca rozwojowi wolnych rodników. W efekcie może się też przyczyniać do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Woda o ujemnym potencjale Redox (woda alkaliczna) jest natomiast uważana za substancję prozdrowotną. 

Potencjał Redox różnych produktów spożywczych

Potencjał Redox można zmierzyć dla wielu różnych produktów spożywczych. Bardzo źle wypadają w tym kontekście owocowe soki z kartonu (+200) oraz wszelkie napoje gazowane (+400). Prozdrowotny potencjał Redox wykazuje natomiast oliwa z oliwek (-300), zielona herbata (-200), a także cytryny (-100), a także woda alkaliczna, której potencjał Redox wynosi - 400. Co to oznacza w praktyce? 

Zakwaszenie organizmu a woda o niskim potencjale Redox 

Codzienny stres, brak aktywności fizycznej, a także kiepsko zbilansowana dieta to czynniki sprzyjające zakwaszeniu organizmu. W efekcie, w organizmie zatrzymywane są toksyny, pogorszeniu ulega nasza kondycja oraz ogólny stan zdrowia. 

Zakwaszenie organizmu to stan, w którym kwasowość we krwi przekracza normę. Choć nasz organizm nieustannie dba o utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, istnieje wiele czynników zakłócających ten balans. Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu zazwyczaj są bardzo subtelne, dlatego  łatwo je przeoczyć. W końcu większość z nas odczuwa na co dzień zmęczenie, albo cierpi na bóle głowy czy bóle mięśniowe. Objawami zakwaszenia organizmu często bywają też problemy z trawieniem, w tym wzdęcia, niestrawność czy zgaga. Mniej oczywiste symptomy zakwaszenia organizmu to problemy z koncentracją, ze snem czy nawet ze skórą (trądzik, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry). U niektórych osób zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa może potęgować ryzyko rozwoju chorób serca, chorób autoimmunologicznych, cukrzycy czy nawet chorób neurologicznych.

Dla każdego, kto zmaga się z tymi problemami, dobrym rozwiązaniem może być właśnie woda alkaliczna o niskim potencjale Redox. Regularne spożywanie wody alkalicznej poprawia metabolizm i ogólna kondycję układu trawiennego, a także reguluje gospodarkę lipidową. Wiele osób osiąga w ten sposób lepsze samopoczucie i odzyskuje energię oraz chęć do działania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że woda alkaliczna może budzić w tym kontekście pewne kontrowersje. Jest to prawdopodobnie wynik zbyt małej, zdaniem niektórych sceptyków, ilości badań potwierdzających jej skuteczność i autentyczny pozytywny wpływ na organizm.

Jak pozyskiwać wodę alkaliczną?

Wodę alkaliczną pozyskuje się na różne sposoby. W zależności od posiadanego budżetu, czasu czy osobistych preferencji można się zdecydować na zakup wody alkalicznej w butelkach lub jonizator wody, albo wkład rewitalizujący do filtra kuchennego. Czym różnią się między sobą te rozwiązania? 

Sprawdź jak smakuje alkaliczna woda w butelce

Woda alkaliczna sprzedawana w butelkach to coraz częstszy widok na półkach sklepów ze zdrową żywnością. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jej cena często kilkukrotnie przewyższa cenę klasycznej wody źródlanej czy mineralnej. Jednocześnie  alkaliczne właściwości wody dość szybko znikają, dlatego ciecz po otwarciu butelki należy szybko zużyć. Do tego dochodzi kwestia utylizacji plastikowych butelek, które w ostatnich latach stały się realnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Przeczytaj więcej w poprzednim artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną? oraz Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanej!

Wykorzystaj jonizator wody

Jonizatory wody to stosunkowo kosztowne urządzenia wytwarzające wodę alkaliczną na drodze elektrolizy. Jonizacja wody polega w uproszczeniu na oddzieleniu od wody związków zasadowych i kwasowych. Producenci jonizatorów wody bardzo często rekomendują montaż systemu nanofiltracji, który zabezpiecza urządzenie przed osadem z kamienia. Doskonałym przykładem takiego filtra jest Ecoperla Nano, który obniża TDS oraz twardość wody nawet o połowę. 

Dodaj wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir do filtra kuchennego

Aby otrzymać wodę alkaliczną, można również wyposażyć swój filtr kuchenny we wkład rewitalizujący. Ten innowacyjny “dodatek” jest najczęściej montowany na miejscu mineralizatora wody. Wewnętrzne wypełnienie wkładu stanowi magnez, który wchodząc w reakcję z wodą podnosi pH cieczy nawet do wartości 9. Jednocześnie wysysa wodę wolnym wodór oraz magnezem, który doskonale wspomaga funkcjonowanie organizmu na co dzień. Przeczytaj koniecznie: Woda wodorowa, woda alkaliczna - co dają? Czym się różnią? 

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku polecamy przede wszystkim wkład Ecoperla Elixir, który stanowi część systemu odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Decydując się na takie urządzenie zyskujesz stały dostęp do świeżej wody o pożądanej jakości. Zachęcam do zapoznania się z recenzją tego produktu.

Ecoperla Rosa to z kolei niewielki filtr kuchenny, który świetnie sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu. Urządzenie pozwala pobierać dokładnie oczyszczoną wodę po przejściu przez wkłady filtracyjne oraz membranę osmotyczną. Taka woda jest nie tylko pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, ale ma również neutralny smak, zapach i barwę. Tym samym doskonale sprawdza się podczas gotowania, przemywania owoców i warzyw, uzupełniania ekspresu do kawy, czy jako woda do żelazka. To jednak nie wszystko. Dzięki dwudrożnej wylewce, Ecoperla Rosa pozwala dodatkowo pobierać wodę wzbogaconą o magnez i wolny wodór, idealną do bezpośredniego spożycia. Obejrzyj recenzję tego produktu i dowiedz się, czy takie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie. 

Potencjał Redox wody - podsumowanie

Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, czy woda alkaliczna okaże się sekretem długowieczności, z pewnością warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przez cały czas. Ponieważ na rynku dostępne są różne produkty zapewniające dostęp do wody o wysokim pH, warto sięgać tylko po te sprawdzone metody, najlepiej od renomowanych dostawców. Tym samym zachęcamy do kontaktu! Wspólnie znajdziemy najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie Twoich problemów z wodą. 

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Tośka
    • 2023-09-01 07:31:19
    Wodę alkaliczną piję od lat i w wieku 50 lat czuję się doskonale. Moje rówieśniczki często pytają, jakich kremów używam, a ja się tylko uśmiecham i mówię, że dużo piję. :) Wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir dostałam w zeszłym roku od córki na urodziny i teraz mam świeżą wodę o odpowiednich parametrach prosto z kranu, także polecam to rozwiązanie zamiast wody w butelkach.

Nowy komentarz

arrow_upward