Woda w pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

Przepisy jasno określają, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest dostarczenie pracownikom napojów w sytuacji, gdy swoje zadania wykonują w szczególnie uciążliwych warunkach. Pod pojęciem napojów rozumie się przede wszystkim czystą wodę pitną. W praktyce, wielu pracodawców zapewnia ją swoim podwładnym niezależnie od wymogów prawnych. Czym jest woda zdatna do picia? Jaka woda w pracy będzie odpowiednia? Co może na tym zyskać sam pracodawca? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieściłem poniżej. 

Woda dla pracowników – co mówi kodeks pracy?

Kodeks pracy w artykule 232 mówi, że w upalne dni pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom odpowiednich napojów. Gdy jest to konieczne, również ze względów profilaktycznych. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 28 maja 1996 w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. 1996 nr 60 poz. 279 z późn. zm.) doprecyzowuje przepisy Kodeksu Pracy. Jeśli warunki pracy zostały zdefiniowane jako szczególnie uciążliwe, oprócz zwykłej wody, pracodawca ma obowiązek zapewnić dodatkowo napoje zawierające sole mineralne i witaminy (np. soki, izotoniki). Ma to miejsce w sytuacji, gdy:

  • Praca fizyczna powoduje podczas zmiany roboczej wydatek energetyczny rzędu 1000 kcal w przypadku kobiet i 1500 kcal w przypadku mężczyzn
  • Praca jest na otwartej przestrzeni przy temperaturze poniżej 10 stopni C lub powyżej 25 stopni C
  • Praca jest wykonywana na stanowiskach, na których w wyniku działania czynników atmosferycznych temperatura powietrza przekracza 28 stopni C

Za warunki szczególnie uciążliwe uznaje się także gorący mikroklimat, gdzie WBGT (wskaźnik obciążenia termicznego) wynosi powyżej 25 stopni C oraz mikroklimat zimny, gdzie WCI (wskaźnik siły chłodzącej powietrza) przekracza 1000.

Woda w pracy musi zostać przekazana bezpłatnie i w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. Ustawodawca nie precyzuje natomiast, jaka ma to musi być ilość. W sytuacji gdy pracodawca nie dostarczy napojów, ma obowiązek wypłacić pracownikom ekwiwalent, co określają odpowiednie przepisy BHP. W przeciwnym razie grozi mu kara grzywny w wysokości od 1 000 do nawet 30 000 złotych.

Czym jest woda zdatna do picia?

Zgodnie z przepisami prawa (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi),  woda pitna powinna spełniać pewne konkretne wymagania. W praktyce oznacza, że jest wolna od zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych i biologicznych,  a jej spożycie nie powoduje żadnych skutków ubocznych i pozwala utrzymać organizm w dobrostanie. Co więcej, woda pitna, należąca do kategorii wód użytkowych, powinna nadawać się spożycia nie tylko po przegotowaniu, ale również na surowo. Przeczytaj: Jak jakość wody przekłada się na nasze zdrowie?

Sposoby na dostarczanie wody w pracy

Wszystkie wymogi wspomnianego wyżej rozporządzenia spełnia zazwyczaj woda wodociągowa. Może się jednak zdarzyć, że z powodu starej instalacji, kranówka mocno traci na jakości. W takiej sytuacji dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego filtra, który poprawi zarówno parametry fizykochemiczne oraz organoleptyczne wody. 

W firmowych pomieszczeniach socjalnych doskonale sprawdzają się filtry kuchenne. Zajmują niewiele miejsca, a woda dla pracowników jest zawsze czysta i świeża, bo dostarczana na bieżąco. Uzdatniona wodę pobiera się zazwyczaj za pośrednictwem dodatkowej wylewki zamontowanej w blacie, w pobliżu punktu czerpalnego. Ze względu na olbrzymią dostępność tego typu urządzeń, każdy pracodawca znajdzie wysokiej jakości filtr kuchenny idealnie dopasowany do potrzeb swoich podwładnych. 

W przypadku braku dostępu do wody pitnej w miejscu pracy, pracodawca musi zagwarantować swoim podwładnym stały dostęp do dystrybutora wody lub automatu z napojami. W takim przypadku wodę należy poddawać regularnej kontroli pod względem bezpieczeństwa. Niektórzy pracodawcy decydują się także na zakup wody butelkowanej. W praktyce, takie rozwiązanie jest nieekologiczne oraz mało korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanej oraz przeczytaj koniecznie artykuł: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?

Dobra woda w pracy, czyli wybieramy najlepsze filtry kuchenne

Decydując się na montaż filtra kuchennego w firmie, warto brać pod uwagę urządzenia wysokiej jakości, od znanych producentów i renomowanych dostawców. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się systemy odwróconej osmozy, takie jak Ecoperla Rosa. Jest to filtr kuchenny umożliwiający pobieranie dwóch rodzajów wody. Można w ten sposób uzyskać wodę pozbawioną zanieczyszczeń, która doskonale sprawdza się do parzenia kawy i herbaty wydobywając ich pełny smak oraz naturalny aromat. Nadaje się także do przemywania warzyw i owoców, czy mrożenia kostek lodu. Ecoperla Rosa można rozbudować o wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir.  W ten sposób można czerpać, doskonale przyswajalną przez organizm, wodę o dużej zawartości wolnego wodoru i magnezu. Rozszerzenie tego tematu znajdziesz w artykule: Woda wodorowa - czy faktycznie wspomaga zdrowie? Recenzję filtra kuchennego Ecoperla Rosa znajdziesz z kolei na załączonym poniżej materiale filmowym. 

Innym sposobem na zapewnienie swoim pracownikom dobrej jakości wody z kranu jest system ultrafiltracji. Kranówka zyskuje w ten sposób odpowiedni smak, zapach i barwę. Decydując się na filtr kuchenny działający w oparciu o ultrafiltrację można też wyeliminować z wody chlor, i jego pochodne, a także niektóre metale ciężkie, część mikroorganizmów i pozostałe zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. Przykładem takiego rozwiązania jest Ecoperla Profine POU 3. Zachęcam do zapoznania się z recenzja urządzenia. 

Prawidłowe nawodnienie organizmu ma znaczenie

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne przez cały rok, ale szczególnego znaczenia nabiera latem, kiedy temperatury na zewnątrz dają się mocno we znaki. Wiele aspektów tego tematu zostało już poruszonych w poprzednich artykułach, do lektury których bardzo zachęcam. 

Zapoznaj się także z załączonym poniżej materiałem filmowym i sprawdź, co możesz zrobić, aby mieć świeżą wodę zawsze przy sobie i to w najlepszym wydaniu!

Woda w pracy - postaw na sprawdzone rozwiązania!

Regularne picie wody jest ważne z wielu względów. Odpowiedni poziom nawodnienia pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji oraz pozytywnie wpływa na wydajność pracowników, która przekłada się na wiele wymiernych korzyści dla chlebodawcy. Decydując się na zakup filtra kuchennego do uzdatniania kranówki, nie zdawaj się na przypadek. Tym samym, zachęcam do kontaktu z naszymi przedstawicielami. Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób na zapewnienie pracownikom stałego dostępu do czystej, smacznej i zdrowej wody. 

Powiązane produkty

Komentarze (3)

    • Mira
    • 2023-08-24 15:03:07
    Jestem właścicielką salonu i kosmetycznego i dla swoich pracownic zainwestowałam w odwróconą osmozę. Dziewczyny po prostu piją wodę bezpośrednio z kranu i wszystkie są zadowolone.
    • Mirek
    • 2023-09-01 07:34:08
    Przez wiele lat pracowałem na produkcji i latem (pomimo klimatyzacji na hali) trudno było wytrzymać. Pracodawca oczywiście dostarczał nam wodę w odpowiedniej ilości, ale to zawsze była mineralna w butelkach. Nawet nie chce mi się myśleć ile wtedy "produkowaliśmy" odpadów plastikowych. Teraz jestem już na emeryturze, ale słyszałem, że poszli wreszcie z duchem czasu i mają filtry kuchenne, chyba odwrócona osmozę.
    • Feliks K.
    • 2023-09-20 13:16:29
    W tym roku udało mi się namówić szefową na zakup filtra z odwróconą osmozą. Pracujemy w dziesięć osób w niewielkim biurze i śmiem twierdzić, że każdemu podoba się akie rozwiązanie. Przede wszystkim, mamy stały dostęp do wody (nie trzeba czekać, aż przywiozą wkład do dystrybutora), woda jest oczyszczona z wszelkich mikroplastików i innych zanieczyszczeń, no i spadły koszty zakupu wody. Same plusy!

Nowy komentarz

arrow_upward