Ecoperla Nitratower - sposób na azotany w wodzie

Przekroczone stężenia azotanów w wodzie nie są często występującym problemem. Mimo wszystko dotykają coraz więcej gospodarstw domowych ze względu na postęp i rozbudowę miast. Domy coraz częściej sąsiadują z działkami rolnymi. Kłopot azotanów w wodzie jest bardzo poważny i bezpośrednio oddziałuje na zdrowie. Stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower będzie w stanie doskonale sobie z nim poradzić!

Azotany w wodzie - niecodzienny problem

Azotany w wodzie w przekroczonych stężeniach są kłopotem, który dotyka coraz większą ilość gospodarstw domowych. Pojawia się nie tylko na terenach wiejskich, ale też na obrzeżach miast, w większych miejscowościach. Obecność azotanów bardzo często wynika z sąsiadowania pól uprawnych nawożonych sztucznie. Nie jest to jednak jedyny powód występowania azotanów w wodzie. Wiele pisaliśmy o tym w artykule: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia

Regularne spożywanie nadmiernych ilości azotanów nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Przy tym należy pamiętać, że te substancje znajdują się nie tylko w wodzie, ale również w wielu składnikach spożywczych, w tym najwięcej w warzywach i owocach, które są pryskane. Wiele badań stwierdza działanie kancerogenne azotanów, jeśli są przyjmowane przez długi czas w nadmiarze. Właśnie dlatego warto je ograniczać i wałczyć z tym problemem. Więcej także w artykule: Czy azotany obecne w wodzie mogą prowadzić do powstawania nowotworów?

Seria Ecoperla Nitratower na azotany w wodzie

W skutecznej walce z azotanami i siarczanami występującymi w wodzie może pomóc seria wydajnych urządzeń od polskiej marki Ecoperla. Jest to jedna z linii Ecoperla Tower dedykowana gospodarstwom domowym zmagającym się z problemem występowania azotanów i siarczanów w wodzie. W skład serii Ecoperla Nitratower wchodzą trzy wielkości do wyboru: Ecoperla Nitratower S z 25 litrami złoża, Ecoperla Nitratower M z 35 litrami złoża do usuwania azotanów i Ecoperla Nitratower L z 50 litrami złoża.

Polska marka Ecoperla postawiła na najlepsze na rynku komponenty. Ecoperla Nitratower powstają na terenie Europy przy współpracy z renomowanymi producentami, jak choćby firma Clack. Zastosowane rozwiązania są solidne, trwałe. Posłużą bezawaryjnie przez wiele lat.

Budowa stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower

Stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower są urządzeniami dwuczęściowymi i w zewnętrznej budowie przypominają dwuczęściowe zmiękczacze wody. Pierwszym komponentem jest zbiornik na sól regeneracyjną. Drugi to butla epoksydowa, wypełniona specjalistycznym złożem do usuwania azotanów i siarczanów, z automatyczną głowicą sterującą od amerykańskiego producenta Clack. Głowica sterująca Clack Pallas jest bardzo prosta w serwisie, o budowie umożliwiającej naprawę lub ewentualną wymianę części, co stanowi ogromną zaletę. Panel jest intuicyjny w obsłudze. Istnieje możliwość przejrzenia historii i diagnostyki pracy zaworu. Ciekawy dodatek stanowi inteligentne wyliczanie częstotliwości regeneracji.

A jak działa stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower?

Podobnie jak zmiękczacze wody, na zasadzie wymiany jonowej. Z tym, że wymianie podlegają aniony, a nie kationy (jak w przypadku zmiękczaczy wody). Specjalistyczne złoże do usuwania azotanów jest regenerowane z pomocą roztworu solanki. Do urządzenia trafia surowa woda. Na złożu zatrzymywane są azotany i siarczany, a pozbawiona ich woda kierowana jest dalej na instalację.

Ecoperla Smart System w Ecoperla Nitratower

Tworząc stację do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower, producent pomyślał także o tym, aby koszty eksploatacyjne były jak najniższe! Z tego względu jako dodatkowa funkcja pojawił się Ecoperla Smart System. Są to doskonale dopasowane do indywidualnego przypadku ustawienia głowicy sterującej. Dzięki nim stacja do usuwania azotanów pobiera tylko tyle wody i soli na regenerację, ile faktycznie potrzebuje. Złoże jest dokładnie regenerowane, na dłużej działa skutecznie i cały czas tak samo wydajnie. Ecoperla Smart System wydłuża żywotność całego urządzenia.

Montaż stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower

Ecoperla Nitratower jest urządzeniem dwuczęściowym. Pod instalację należy więc przygotować nieco więcej miejsca. Potrzebne jest płaskie, stabilne podłoże, podłączenie do prądu oraz odpływu do kanalizacji. Urządzenie musi stanąć w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera stopni. Stację do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower można zamontować samodzielnie, poprosić o pomoc dowolnie wybranego fachowca lub ekipę. W zestawie znajdują się niezbędne akcesoria do podłączenia urządzenia oraz szczegółowa instrukcja obsługi. Instalacja nie jest skomplikowana – wystarczy podstawowa wiedza hydrauliczna.

Czy stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower jest droga w utrzymaniu?

W comiesięczny koszt utrzymania stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower z całą pewnością należy wliczyć środek regeneracyjny w postaci soli tabletkowanej. Stale trzeba kontrolować ilość środka regeneracyjnego i uzupełniać braki. Do tego dochodzi koszt zużycia wody na regenerację i niewielka dodatkowa opłata za energię elektryczną pobraną przez głowicę sterującą. Oprócz tego warto pamiętać o odpowiednim serwisowaniu stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower. Bardzo ważne jest, aby przynajmniej raz na dwa lata pojawiła się profesjonalna ekipa serwisowa w celu kontroli urządzenia, wymiany zużytych części i innych czynności wydłużających żywotność urządzenia oraz przekładających się na jego skuteczność i trwałość. Więcej na ten temat w artykule: Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody?

Ważną czynnością eksploatacyjną jest wymiana złoża. Ta jest zależna od jakości wody surowej oraz potrzebnych ilości wody w gospodarstwie domowym. Średnio złoże w stacjach do usuwania azotanów powinno się wymieniać co 4-8 lat.

Bardzo korzystna gwarancja na Ecoperla Nitratower!

Stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower są objęte bardzo korzystnymi warunkami gwarancyjnymi. Producent daje na to urządzenie aż 10 lat gwarancji! To bardzo długi okres, co właściwie można potraktować jako argument za solidnością i doskonałym wykonaniem tego rozwiązania na azotany w wodzie.

Czy Ecoperla Nitratower jest produktem dla Ciebie?

Jeśli po przeprowadzeniu profesjonalnej analizy wody okaże się, że w wodzie jest zbyt wiele azotanów, to oczywiście jest to opcja na skuteczną walkę z tym problemem. Wewnątrz Ecoperla Nitratower jest wystarczająco duża powierzchnia filtracyjna, aby skutecznie poradzić sobie z azotanami. Do tego to świetna jakość, solidne komponenty i dobra gwarancja. Z całą pewnością Ecoperla Nitratower wyróżnia się na tle innych urządzeń do usuwania azotanów z wody!

Komentarze (3)

    • Monika
    • 2023-07-07 13:00:18
    Bardzo cenny wpis. Mieszkam na wsi i korzystam z wody z własnego ujęcia. Już od dawna noszę się z zamiarem zakupu Ecoperla Nitratower, a po lekturze tego artykułu chyba wreszcie się zdecyduję.
    • Misiek
    • 2023-08-07 13:46:15
    Azotany to duży problem, ale głównie na terenach rolniczych. My używamy Nitratower, ale dodatkowo raz na rok zlecamy też badanie w akredytowanym laboratorium.
    • 2023-09-08 08:49:37
    Po lekturze tego tekstu zastanawiam się jak dużym problemem są rzeczywiście azotany w wodzie. Mieszkam na wsi i korzystam z wody ze studni głębinowej. Niestety nigdy nie wpadło mi do głowy badanie jej pod kątem obecności tych związków. Teraz trochę się obawiam, czy to nie było z mojej strony zaniedbanie, dlatego zleciłem właśnie analizę wody. Wyniki pokażą, co pijemy przez ostatnie 3 lata ;).

Nowy komentarz

arrow_upward