Ecoperla Oxytower - nowy sposób na żelazo i mangan

W naszej ofercie właśnie pojawił się nowy produkt. Tym razem jest to urządzenie dedykowane właścicielom własnych ujęć, którzy borykają się z przekroczeniami żelaza i manganu. Ecoperla Oxytower jest niezwykłym produktem, który wyróżnia się na tle innych urządzeń. Dlaczego? 

Przede wszystkim ze względu na swoją budowę, ale też możliwość zastosowania w warunkach, w których często nie można skorzystać ze standardowych odżelaziaczy i odmanganiaczy.

Ecoperla Oxytower jest ukłonem w stronę osób, które nie dysponują dużą przestrzenią na montaż, mają w gospodarstwie hydrofor membranowy i nie chcą przerabiać instalacji oraz go wymieniać. To również dobra alternatywa dla tych, którzy z największą chęcią pozbędą się żelaza i manganu z wody, jednak nie chcą przy tym redukować stopnia twardości wody - do takiej sytuacji doszłoby przy zastosowaniu stacji wielofunkcyjnej. 

O tym, że żelazo i mangan potrafią narobić kłopotów nie trzeba przekonywać osób dotkniętych tymi przekroczeniami. Na temat tych substancji pisaliśmy już w artykułach: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać? oraz Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?, do których lektury serdecznie zapraszamy. 

Istnieje wiele metod na redukcję żelaza i manganu z wody, co potwierdza artykuł: Metody usuwania związków manganu i żelaza z wody studziennej. Do gospodarstw domowych najczęściej poleca się urządzenia wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody.

Odżelazianie i odmanganianie z aeracją 

Do odżelaziania i odmanganiania wody najczęściej polecane jest połączenie katalizy odbywającej się na złożu ze wstępną aeracją. To jeden z najchętniej proponowanych sposobów uzdatniania przez ekspertów. Popularność wynika z tego, że jest to metoda pewna, w pełni działająca i wydajna. W dodatku urządzenia pracujące w taki sposób są dość tanie w utrzymaniu i nie wymagają dużej uwagi i zaangażowania użytkownika, jak to ma miejsce choćby w przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy wykorzystujących regeneranty (na przykład nadmanganian potasu). 

Wstępne napowietrzanie wody (aeracja) umożliwia szybsze przekształcanie się rozpuszczalnych związków żelaza i manganu w związki nierozpuszczalne. W formie cząsteczek stałych o wiele łatwiej i szybciej usunąć je z wody. 

W przypadku standardowych odżelaziaczy i odmanganiaczy do wstępnej aeracji wykorzystywana jest zazwyczaj sprężarka lub zwężka napowietrzająca oraz ocynkowany hydrofor. Ecoperla Oxytower wcale tego nie potrzebuje, ponieważ zarówno napowietrzanie, jak i kataliza przeprowadzane są wewnątrz jego butli.

Nietuzinkowe rozwiązanie 

Wiele osób może zadać sobie pytanie, jak to właściwie funkcjonuje? Przeprowadzenie aeracji i filtracji na złożu w jednym zbiorniku jest możliwe dzięki nietuzinkowej budowie Ecoperla Oxytower. W górnej części zbiornika została umieszczona poduszka sprężonego powietrza, a dopiero za nią jest wypełnienie w postaci złoża filtracyjnego. 

To oznacza, że kiedy surowa woda trafia do butli ciśnieniowej najpierw przechodzi natleniane, a dopiero po tym procesie jest podawana na materiał filtracyjny.

Bez elementu, jakim jest poduszka sprężonego powietrza, takie przeprowadzenie filtracji nie byłoby możliwe.

Jak przebiega proces filtracji wody? 

Skoro już trochę dowiedzieliśmy się o budowie Ecoperla Oxytower, czas wyjaśnić jak dokładnie wygląda cały proces redukcji wysokiego stężenia żelaza i manganu z wody. 

Jak już wiemy, surowa woda wpływająca do urządzenia jest wzbogacana w tlen. Na tym etapie może dochodzić do częściowej przemiany cząstek rozpuszczonych w nierozpuszczalne. Aeracja jest procesem wspomagającym katalizę na złożu. 

W przypadku Ecoperla Oxytower możemy mówić o 75 litrach materiału filtracyjnego, który doskonale radzi sobie z katalizą żelaza i manganu do form nierozpuszczalnych i ich usuwaniem z filtrowanej wody. Wszystkie cząsteczki zanieczyszczeń pozostają na złożu, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się naprawdę czystą wodą. 

Dodatkową zaletą wykorzystania poduszki powietrznej w urządzeniu jest możliwość usunięcia siarkowodoru. Ta substancja potrafi wywołać bardzo nieprzyjemny zapach wody, jeśli występuje w przekroczeniach. Proces napowietrzania dość dobrze radzi sobie z problemem. 

Po pewnym czasie, kiedy na złożu nazbiera się duża ilość zanieczyszczeń, niezbędne jest przeprowadzenie regeneracji złoża. W przypadku Ecoperla Oxytower proces zachodzi automatycznie. W zależności od jakości surowej wody, uruchamia się co 1-5 dni. 

Każdą z regeneracji można podzielić na 3 cykle. Najpierw zachodzi odpowietrzanie. Poduszka sprężonego powietrza jest opróżniana. Następnie odbywa się płukanie wsteczne w celu dokładnego oczyszczenia złoża i przygotowania go do wydajnej pracy. Ostatnim etapem jest wprowadzanie powietrza i powolne płukanie współprądowe. 

Po regeneracji Ecoperla Oxytower jest gotowy do dalszej pracy.

Ecoperla Oxytower - urządzenie najwyższej jakości 

Ecoperla stara się zawsze proponować rozwiązania najwyższe pod względem jakości. Tym razem wcale nie jest inaczej. Komponenty składające się na odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower powstają w najlepszych europejskich i amerykańskich fabrykach. 

Do współpracy ponownie włączyła się amerykańska firma Clack. To właśnie zaprojektowana przez nich głowica sterująca kontroluje procesami zachodzącymi w tym nowym produkcie. Czytelny, podświetlany wyświetlacz pokazuje na bieżąco wszystkie informacje dotyczące działania. Istnieje możliwość wyświetlenia historii pracy i diagnostyki zaworu. 

Materiał filtracyjny wykorzystywany do procesu odżelaziania i odmanganiania to niezawodne, popularne złoże Birm. To złoże jest powszechnie cenione za długi czas pracy przy bardzo małym spadku zdolności katalitycznej. 

Stanowcze NIE dla środków chemicznych 

Ecoperla Oxytower jest produktem bardzo ekologicznym i w pełni bezpiecznym dla zdrowia. Na żadnym z etapów pracy oraz regeneracji nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych. 

Przez to nie potrzebuje też wiele uwagi, pilnowania poziomu regenerantu w zbiorniku. Jest też zdecydowanie mniej narażony na występowanie awarii. 

Na przykład przy stosowaniu urządzeń regenerowanych nadmanganianem potasu mogą zdarzyć się sytuacje, że proces regeneracji nie będzie przebiegał prawidłowo, a część środka chemicznego dostanie się do instalacji. Nadmanganian potasu to autentyczne zagrożenie dla zdrowia. W przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy takich jak Ecoperla Oxytower nic podobnego nie ma prawa się wydarzyć.

Produkt, który mało kosztuje 

Odżelaziacze i odmanganiacze wymagające do pracy wstępnego napowietrzania już same z siebie są uznawane za jedne z najtańszych w utrzymaniu stacji uzdatniania wody. Właściwie jedyny koszt, jaki trzeba wliczyć w codzienną eksploatację to woda, znikome ilości prądu. Wymiana złoża powinna następować co kilka lat. 

Ecoperla Oxytower jest jednak jednym z najoszczędniejszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku. Zawdzięcza to wbudowanemu Ecoperla Smart System. To system dobieranych do konkretnego przypadku ustawień głowicy sterującej. Dzięki niemu praca całego systemu jest zrównoważona, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zaistnienia awarii, a na regenerację są pobierane tylko takie ilości wody, jakie są realnie potrzebne do oczyszczenia złoża.

10 lat gwarancji na Ecoperla Oxytower!

Odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower jest objęty aż 10-letnią gwarancją! To jedna z najdłuższych gwarancji dostępna na rynku, a przy okazji najlepsze świadectwo tego, że marka zdaje sobie sprawę z tego, jaką jakość jest w stanie zaoferować swoim odbiorcom.

Nie do każdej wody

Ecoperla Oytower jest odżelaziaczem i odmanganiaczem wysokiej jakości, jednak przed zakupem należy wiedzieć o kilku warunkach, które trzeba spełnić, by montaż tego urządzenia faktycznie miał sens, a sam produkt działał zgodnie z oczekiwaniami. 

Odżelaziacze i odmanganiacze wody z wbudowaną poduszką powietrzną przede wszystkim wymagają właściwego pH wody do działania. Najlepiej, aby woda miała około 7,5, ponieważ wtedy proces natleniania i późniejsza filtracja będą przebiegały zgodnie z planem. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z uzdatnianiem. 

Ponadto takie urządzenia nie będą skutecznie uzdatniały wody przy każdych przekroczeniach. Realnie są w stanie usunąć do 2 mg żelaza oraz 0,2 mg manganu. 

Należy pamiętać, że podczas filtracji do wody dostaje się o wiele mniej tlenu niż ma to miejsce w przypadku odżelaziaczy i odmanganiaczy współpracujących z hydroforem bezprzeponowym (Ecoperla Ironitower, Ecoperla Sanitower). W związku z tym, jeżeli potrzebna jest większa wydajność niż 500 litrów wody na dobę, lepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Nowy produkt w rodzinie Ecoperla 

Choć istnieją pewne warunki, co do zastosowania Ecoperla Oxytower, to mimo wszystko jest wiele gospodarstw domowych, w których podoła problemom związanym z wodą i skutecznie zredukuje żelazo, mangan oraz siarkowodór. Wysoka jakość wykonania, praktycznie bezawaryjna głowica sterująca i niskie koszty eksploatacji to powody, dla których Ecoperla Oxytower nie zawiedzie oczekiwań użytkowników.

Powiązane produkty

Komentarze (4)

  • Hubert
  • 2019-05-22 15:46:02
  Bardzo przemyślany produkt. Duży plus za to, że regeneracja nie wymaga żadnych środków chemicznych czy soli w tabletkach. Rzeczywiście, urządzenie nie dla każdego, ale z pewnością bardzo dobrze się spisze w indywidualnie wybranych miejscach.
  • Michał K.
  • 2019-05-23 13:59:39
  Jestem zaskoczony działaniem urządzenia. Dodatkowe napowietrzanie i usuwanie z wody siarkowodoru - wow. 75 litrów złoża również robi wrażenie. Oxytower wydaje się być receptą na problem żelaza i manganu w mniejszych ilościach, a koszty eksploatacji rzeczywiście muszą być minimalne. Mam dużo znajomych, którzy muszą uzdatniać wodę. Na pewno komuś polecę ten produkt do wypróbowania! Marka sprawdzona, a więc nowy produkt musi być genialny.
  • Lotyńczuk
  • 2019-06-03 11:22:03
  Polecono mi to urządzenie w sklepie, ze względu na parametry mojej wody. Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji, ale zachęca mnie łatwość obsługi urządzenia, nie potrzeba również żadnej chemii do regeneracji złoża. System wydaje się być naprawdę nieźle wykonany.
  • Doman
  • 2019-10-10 12:53:51
  Choć podobno rzadko się to zdarza, nasza woda ze studni z klarownej, czystej wody, jakiś czas temu zrobiła się żółtawa, a jej zapach stał się nie do zniesienia. Zanim rozpoczęliśmy proces uzdatnienia naszej wody, zrobiłem spory wywiad u sąsiadów, którzy mają swoje studnie i spędziłem sporo czasu czytając info na ten temat na różnych forach. W większości przypadków cały system składał się z m.in. hydroforu ocynkowanego (którego niestety nie posiadam), napowietrzacza i stacji do żelaza. Miałem złe przeczucia, że będzie mnie to kosztować krocie.. Ale zaryzykowałem, zrobiłem analizę wody i skontaktowałem się z obsługą sklepu, czy mogą pomóc mi dobrać stację. Na nasze szczęście, powiedziano nam, że urządzenie Oxytower sprawdzi się przy naszej wodzie i nie muszę wymieniać hydroforu. Czytałem o tych urządzeniach z napowietrzaniem i zwróciły one moją uwagę juz wcześniej. Więc się ucieszyłem, bo byłem przygotowany na droższe i zajmujące więcej miejsca rozwiązanie. Wiadomo, stacja nie będzie pasować do każdej wody, ale dla części osób może być zbawienna.

Nowy komentarz

arrow_upward