Kilkustopniowy filtr narurowy w domu - tak czy nie?

Obecnie coraz więcej osób poszukuje dobrego sposobu na oczyszczanie wody w swoim domu. Profesjonalne stacje uzdatniania wody wydają się być niektórym nieco za drogie. Z tego względu poszukują tańszych alternatyw. Jedną z takich są narurowe filtry składające się z kilku etapów. Czy na pewno warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czy warto inwestować w kilkuetapowe filtry narurowe? A jeśli tak, to jakie wybrać?

Co musisz wiedzieć o filtrach narurowych?

Filtry narurowe są jednym z najpopularniejszych i najczęściej poszukiwanych sposobów na poprawę jakości wody. Mogą działać samodzielnie, w zestawach jako kilkustopniowe produkty lub jako ochrona stacji uzdatniania wody. Użytkowników zachęca do ich wyboru prosta instalacja, mało zajętego miejsca, łatwa konserwacja i rzecz jasna, niska cena.

Najprościej rzecz ujmując, zadaniem filtrów narurowych jest poprawa jakości wody. Są zbudowane z klosza, głowicy oraz obecnego wewnątrz wkładu filtracyjnego. Występują w różnych wariantach i wielkościach, co pozwala dobrze dobrać produkt do potrzeb. Są w stanie usuwać z wody różne zanieczyszczenia. Najbardziej popularne są filtry mechaniczne, o których więcej informacji znajdziecie tutaj: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Oprócz tego do wyboru są filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi, odżelaziającymi, a także z węglem aktywnym. Czym się charakteryzują? O tym przeczytacie tu: Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru?

Na rynku dostępne są produkty pochodzące od różnych producentów. Wśród najbardziej znanych są te od HoneywellAtlas Filtri czy Cintropur. Filtry narurowe różnią się od siebie budową, wydajnością, sposobem wymiany wkładów, sposobem oczyszczania wkładów.

Dlaczego filtr narurowy nie zastąpi stacji uzdatniania wody?

Eksperci jednogłośnie twierdzą, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinniśmy postawić na profesjonalne urządzenie do uzdatniania wody. Przede wszystkim chodzi tu o wydajność. Duże urządzenie do uzdatniania wody posiada o wiele większą powierzchnię filtracyjną. Woda ma dłuższy kontakt ze złożem filtracyjnym, dzięki czemu zostaje naprawdę dokładnie oczyszczona. Możemy spodziewać się najlepszych efektów i pewności, że zanieczyszczenia, na których usunięciu nam zależało, zostały zredukowane.

Ponadto przy dłuższym okresie użytkowania okazuje się, że korzystanie z profesjonalnego, dużego urządzenia opłaca się znacznie bardziej. Najczęściej wymagana jest znacznie rzadsza kontrola oraz wymiana komponentów. Złoże filtracyjne wymienia się zazwyczaj co kilka lat, natomiast wkłady w filtrach narurowych raz na parę miesięcy, a przy bardzo zanieczyszczonej wodzie częstotliwość może się zwiększyć.

Kiedy filtry narurowe mają prawo się sprawdzić?

Są sytuacje, w których faktycznie montaż profesjonalnej stacji uzdatniania wody okazuje się niemożliwy do przeprowadzenia bądź zwyczajnie nieopłacalny. Wtedy faktycznie warto sięgnąć po kilkuetapowe filtry narurowe. Najlepszym przykładem, kiedy jednak takie rozwiązanie okazuje się lepsze, są niestandardowe warunki na montaż stacji uzdatniania wody lub potrzeba jedynie sezonowego oczyszczania wody.

Niestandardowe warunki, zbyt mała przestrzeń

W niektórych gospodarstwach domowych, zwłaszcza w nieco starszym budownictwie, zdarza się, że zwyczajnie nie ma szans na montaż profesjonalnej stacji uzdatniania wody. Wynika to choćby z braku odpływu do kanalizacji i niemożności stworzenia właściwych warunków na montaż. Często też pomieszczenie nie jest dobrze dostosowane do montażu. Zbyt mała powierzchnia, wysokość, nierówne podłoże, brak odpowiedniej temperatury mogą sprawić, że montaż urządzenia okaże się niemożliwy. Kilkuetapowe filtry narurowe nie zajmują wiele miejsca i mają mniejsze wymagania co do warunków instalacji.

Sezonowe wykorzystanie filtrów narurowych

Filtry narurowe okazują się być wygodniejszym rozwiązaniem w przypadku sezonowej potrzeby uzdatniania wody. To dobry wybór do domków letniskowych. W takich miejscach po pierwsze bardzo często nie ma miejsca na montaż dużej stacji uzdatniania wody. Po drugie bardzo trudno jest ją zabezpieczyć przed zimnem i po zakończeniu sezonu. W takim wypadku założenie filtrów narurowych jest też zwyczajnie bardziej ekonomiczne. Nie trzeba też się obawiać, że coś się zniszczy w trakcie zimy. Więcej na ten temat w artykule: Woda na działce - czy wymaga uzdatniania?

Filtry narurowe najlepsze w parze ze stacjami uzdatniania wody

Filtry narurowe można stosować samodzielnie lub w zestawach z urządzeniami do uzdatniania wody. Wiele z nich nie mogłoby normalnie funkcjonować, gdyby nie wstępna filtracja. Na przykład filtry narurowe z wkładami mechanicznymi chronią zmiękczacze wody przed powstawaniem awarii spowodowanych przedostawaniem się do wnętrza cząstek mechanicznych. To również doskonały sposób na doczyszczenie wody po odżelaziaczu.

Przegląd kilkuetapowych filtrów wody

Na rynku znajdziemy naprawdę różne propozycje. Oczywiście najwięcej jest pojedynczych filtrów narurowych, ale oprócz tego znajdziemy podwójne, a nawet potrójne. I na tych ostatnich się dzisiaj skupimy. Potrójne filtry narurowe są zdecydowanie próbą zaspokojenia jak największych potrzeb użytkownika dotyczących poprawy jakości wody użytkowej.

Tutaj również można powiedzieć, że co producent, to nieco inne podejście do tematu. Trójetapowe filtry narurowe są dostępne w różnych zestawieniach. Najpopularniejsze stanowi połączenie filtra wstępnego do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, wkładu zmiękczającego do obniżenia stopnia twardości wody oraz wkładu z węglem aktywnym do poprawy smaku, zapachu oraz barwy wody. W naszym sklepie internetowym znajdziecie również dość interesującą wariację na ten temat od belgijskiego producenta Cintropur, który zdecydował się połączyć lampę bakteriobójczą z filtrem mechanicznym oraz filtrem z węglem aktywnym. Zobaczcie sami – Lampa Cintropur TRIO-UV

Który potrójny filtr narurowe będzie najlepszym wyborem?

Jedną z ciekawszych propozycji, jeśli chodzi o trójetapowe filtry narurowe, wydaje się produkt stworzony przez włoskiego producenta Atlas Filtri. Za tym wyborem przemawia jak zwykle konstrukcja, wykonanie z dobrej jakości tworzyw oraz dość ciekawe, wygodne w użytkowaniu rozwiązania, pozwalające choćby na łatwą i szybką wymianę wkładów na nowe.

Atlas Filtri DP TRIO SANIC 10’ i Atlas Filtri DP TRIO SANIC 20’ składają się z następujących wkładów:

Filtr mechaniczny antybakteryjny wyposażony w nowoczesną technologię Microban®

Filtr zmiękczający z wymienną żywicą jonowymienną

Filtr węglowy z wymiennym złożem z węgla aktywnego

W pierwszej kolejności woda jest pozbawiana cząstek koloidalnych. Następnie redukowana jest twardość wody. W ostatnim etapie doszlifowywane są cechy fizyczne, jak barwa, smak i zapach. Woda pozbawiana jest chloru, jego pochodnych, substancji toksycznych oraz innych substancji, które mają wpływ na właściwości organoleptyczne.

Zalety Atlas Filtri DP TRIO SANIC

Warto jeszcze wspomnieć o zaletach serii Atlas Filtri DP TRIO SANIC. Zdecydowanie wyróżniają się na tle innych i to bardzo na plus, a powodów jest kilka:

Solidna konstrukcja – uchwyt ścienny obecny w tym filtrze jest wyposażony w trzy mocowania, co zapewnia naprawdę dużą stabilność. Rury w instalacji są odciążane dzięki takiej budowie, co oddziałuje na mniejsze ryzyko powstania awarii. Dostęp do śrub odpowietrzających również jest naprawdę bardzo prosty. To umożliwia łatwe serwisowanie i konserwację, na które nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu. Dzięki wstępnemu odpowietrzaniu filtra możliwe jest późniejsze proste i wygodne odkręcenie klosza i wymiana wkładu filtracyjnego na nowy.

Łatwe w wymianie wkłady filtracyjne – wkłady są wygodne w wymianie z już wyżej wspomnianego powodu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na konstrukcję wkładów wypełnionych złożem filtracyjnym. Dzięki konstrukcji w formie puszki, zawartość można z łatwością wymieniać i dosypywać. Nie trzeba kupować całego nowego wkładu, wystarczy jedynie uzupełnić niedobór złoża filtracyjnego!

Technologia antybakteryjna Microban® - wkłady oraz klosze w trójetapowym filtrze Atlas Filtri zostały wyposażone w nowoczesną technologię antybakteryjną. Wykorzystuje ona właściwości bakteriobójcze srebra. To powłoka bakteriostatyczna, na której nie dochodzi do rozwoju maikroorganizmów. Dzięki temu mamy pewność sterylności i bezpieczeństwa oraz pełnej higieny oczyszczania wody. Więcej informacji znajduje się w artykule: Seria Atlas Filtri Sanic robi furorę! Dlaczego jest tak popularna?

Atesty PZH – atest związany z higieną, który potwierdza bezpieczeństwo produktu pod tym względem. Trójetapowy filtr narurowe Atlas Filtri DP TRIO SANIC nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, ani na środowisko

Jak wygląda eksploatacja trójetapowego filtra narurowego?

Trójetapowe filtry narurowe montuje się na początku instalacji, na wejściu wody do budynku lub w okolicy zlewozmywaka w kuchni do punktowego uzdatniania wody. Wydajność oraz okres,  przez który wkłady będą efektywnie oczyszczały wodę jest zależny od zużycia wody oraz ilości zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie surowej. Większość użytkowników musi wymieniać złoża filtracyjne oraz wkłady mechaniczne średnio co kwartał do pół roku. Jeśli wkłady nie będą wymieniane, a będą zużyte, z uzdatniania wody i efektów nici.

Kilkuetapowe filtry narurowe - tak, ale nie zawsze!

Ten artykuł pokazuje, że kilkuetapowe filtry narurowe mogą dobrze sprawdzać się w przypadku domku letniskowego lub kiedy naprawdę nie ma warunków na montaż stacji uzdatniania wody. To dobry sposób na doczyszczenie wody, jednak należy brać pod uwagę, że ze względu na niewielką powierzchnię filtracyjną przyniesie tak dobre efekty jak inne sposoby. Jeśli już nie ma innej opcji, to warto decydować się na produkty od znanych i sprawdzonych producentów.

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Krzy sztof
    • 2021-07-16 15:09:58
    Zdecydowanie tak, ale nie wszędzie! Mam na działce i sprawdza się super :) ale przy większej potrzebie na wodę to mogłoby byc ciezko. W domu mam normalnie zmiekczacz, który i co 2 tyg sie musi plukac

Nowy komentarz

arrow_upward