Woda na działce - czy wymaga uzdatniania?

Obecnie działki rekreacyjne naprawdę zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie takiego miejsca wypoczynku na łonie natury. Aby jednak pobyt był wygodny, ważne jest zapewnienie dostępu do mediów, takich jak choćby woda. Ta nie zawsze okazuje się być odpowiednią do wykorzystania. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak uzdatniać wodę, by inwestycja była opłacalna? Jakie urządzenia do uzdatniania wody wybrać?

Działki rekreacyjne obecnie przeżywają swój renesans. Wiele młodych małżeństw i rodzin z dziećmi decyduje się na ich zakup, by przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, w gronie najbliższych, w ładnym, naturalnym otoczeniu. Nieważne, czy na terenach podmiejskich, czy kilometry od miejsca zamieszkania, nad morzem, czy jeziorem, może być idealnym miejscem na weekendowe wypady i długie urlopy. Decydując się na taki zakup, bierzemy pod uwagę otoczenie, cenę, nasadzenia, stan domku letniskowego. Warto w tym wszystkim pomyśleć także o jakości wody.

Woda na działce - to warto wiedzieć

Woda na działkach rekreacyjnych zazwyczaj nie jest doprowadzana z wodociągów, a dostępna z własnego ujęcia. To oznacza, że jej parametry nie podlegają żadnej kontroli, a może zawierać w sobie różne rodzaje zanieczyszczeń, w różnych stężeniach. Kłopotem może okazać się między innymi: żelazo (Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?), mangan (Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?), jon amonowy (Jon amonowy w wodzie - czy jest się czego obawiać?), azotany (Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia). Najgroźniejsze są jednak mikroorganizmy, o których więcej w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Woda ze studni może kryć w sobie wiele niespodzianek, co potwierdza ten tekst: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? Problemu praktycznie nie ma, jeśli woda jest wykorzystywana jedynie do podlewania roślin, pojawia się jednak, jeśli woda ma być też użytkowana w domku letniskowym do celów, jak spłukiwanie toalety, mycie rąk, zębów, twarzy lub tym bardziej spożywczych.

Zanieczyszczenia bardzo często mają ogromny wpływ na właściwości organoleptyczne wody, jak smak, zapach, barwa, mętność. Przez to woda staje się nieprzydatna do spożycia bezpośrednio z kranu, a nawet jako baza przygotowania dań i napojów. Często jest też bardzo uciążliwa podczas użytkowania, pozostawia nieestetyczne, trudne do usunięcia zacieki i przebarwienia koło miejsc jej poboru i nie tylko.

W przypadku wody na działce, jak też własnych ujęć w gospodarstwach domowych, najlepiej przeprowadzić na początku analizę wody. To da pełny wgląd w parametry i pozwoli ustalić, które metody uzdatniania wody sprawdzą się najlepiej. Dokładne informacje i podstawowa wiedza są w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Duża stacja uzdatniania wody to konieczność?

Poprawa jakości wody na działce rekreacyjnej niejednokrotnie okazuje się cięższym orzechem do zgryzienia niż uzdatnianie wody w domu. Przede wszystkim wiąże się z o wiele większą ilością dylematów. Domki letniskowe to zazwyczaj brak odpowiedniego miejsca na montaż dużego urządzenia uzdatniającego wodę. Ponadto wiele osób nie chce czynić dużej inwestycji, zdając sobie sprawę, że nie będzie korzystało ze stacji uzdatniania wody przez cały rok – sporą część czasu przestoi nieużytkowana.

Dochodzi jeszcze jedna dość istotna kwestia, będąca cechą charakterystyczną domków sezonowych. Po zakończeniu okresu letniego budynek trzeba przygotować na zimę. To wiąże się także z potrzebą zamknięcia dopływu wody. Nie są to dobre praktyki w przypadku niektórych urządzeń, czasem jest to wręcz niemożliwe.

Choć więc punktowe uzdatnianie wody nie jest tak wydajne jak centralne stacje, a nierzadko i mniej ekonomiczne, to w przypadku działek rekreacyjnych wydaje się najlepszym rozwiązaniem. A co konkretnie możemy zrobić w celu poprawy jakości wody?

Uzdatnianie wody na działce - co wybrać?

Przede wszystkim, zanim jeszcze przejdziemy do wyboru właściwej metody, warto mieć wyniki już wyżej wspomnianej analizy wody. Dzięki temu będzie wiadomo, na których zanieczyszczeniach wody należy skupić się najbardziej.

Lampa bakteriobójcza - priorytet

Woda z własnego ujęcia może zostać skażona bakteriologicznie praktycznie w każdym momencie. Przyczyniać się do tego mogą nieszczelności pobliskich szamb, powodzie, lokalne podtopienia i roztopy. Bakterie stanowią prawdziwe zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego lub spowodować wystąpienie trudnych do przebycia chorób zakaźnych. Przed tym zanieczyszczeniem szczególnie warto się zabezpieczać, a wygodnym i prostym w zastosowaniu sposobem może być lampa bakteriobójcza, działająca na zasadzie promieniowania UV.

To metoda fizyczna, która w swoim działaniu nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych. Dzięki temu jest przyjazna środowisku, ale i ekonomiczna, nie wymagająca wiele uwagi. Mikroorganizmy są unicestwiane za pomocą fal promieniowania ultrafioletowego o odpowiedniej długości. Lampa UV nie zajmuje dużo miejsca i potrzebuje jedynie podłączenia do prądu. Jednak należy pamiętać o tym, że zanim woda zostanie poddana dezynfekcji, musi być wstępnie oczyszczona. Dokładne informacje na ten temat w artykule poświęconym lampom bakteriobójczym: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Poprawa jakości wody pitnej na działce

Zazwyczaj w takich miejscach jak działki rekreacyjne ludzie starają się wybierać wodę butelkowaną zamiast tej, czerpanej z kranu. Wynika to z faktu, że kupowana w plastikowych opakowaniach wydaje się bezpieczniejszą opcją. Niestety, to z drugiej strony wiąże się z dużą produkcją odpadów, sporymi wydatkami i potrzebą przydźwigania zapasów. Takie działania mogą być szczególnie uciążliwe w przypadku działek rekreacyjnych oddalonych od większych miejscowości, w których można by było zrobić odpowiednie zakupy.

Na szczęście dla wody butelkowanej są alternatywy i to całkiem interesujące. Z poprawą jakości wody oraz uczynieniem jej bezpieczną do spożycia poradzi sobie odpowiednio dobrany filtr kuchenny. W przypadku wody ze studni najlepszą rekomendacją będzie system odwróconej osmozy. To bardzo dokładny sposób oczyszczania wody, dzięki zastosowaniu membrany osmotycznej, nieprzepuszczającej przez swoją powierzchnię nawet pojedynczych jonów. Jak dokładnie działają te filtry kuchenne? Odpowiedź w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?

W naszym sklepie internetowym znajdziecie kilka ciekawych propozycji systemów odwróconej osmozy do wyboru. Pełną higienę jest w stanie zapewnić odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP Sanic. Posiada powłokę bakteriostatyczną, zapewniającą ochronę przed możliwością namnażania się bakterii na powierzchni wkładów i kloszy. Więcej na temat technologii Microban było w artykule: Seria Atlas Filtri Sanic robi furorę! Dlaczego jest tak popularna?

Równie interesującą propozycją jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. To produkt polskiej marki Ecoperla, wyposażony w dobrej jakości komponenty oraz Ecoperla Security System. To urządzenie daje możliwość czerpania dwóch rodzajów wody. Można pobierać wodę doskonale oczyszczoną, która nie pozostawi po sobie osadów. Taka jest odpowiednia do gotowania, płukania delikatnych powierzchni, napełniania czajnika czy ekspresu do kawy. Alternatywnie Ecoperla Rosa przygotowuje wodę idealną do bezpośredniego spożycia, bogatą w ważny dla organizmu pierwiastek, jakim jest magnez. Wszystko dzięki obecności wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir. Dokładne informacje znajdują się w recenzji:

Na ogólną poprawę jakości wody na działce

Dobrą alternatywą dla dużych stacji uzdatniania wody w przypadku domków letniskowych jest instalacja filtrów narurowych. Tutaj najlepszą propozycją są duże produkty, najlepiej 20-calowe lub z serii Atlas Filtri DP BIG ze względu na ekonomiczność. W takim przypadku wkłady wystarczy wymieniać tylko raz w roku ze względu na większą powierzchnię i krótszy okres użytkowania.

W odniesieniu do domów jednorodzinnych często odmawia się właśnie takich rozwiązań, jednak na działkach rekreacyjnych wydają się najlepszym wyjściem ze względu na nieco mniejsze zapotrzebowanie na wodę, minimalną ilość miejsca, jakiej potrzebują na montaż i niezbędne warunki. Poza tym do wyboru jest wiele rodzajów wkładów, które można zastosować w zależności od oczekiwań względem poprawy jakości wody.

Najczęściej stosowanymi wkładami są mechaniczne. Do wody na działkach polecane są w szczególności sznurkowe oraz piankowe. Doskonale radzą sobie z zatrzymywaniem cząstek mechanicznych, jak: piach, muł, rdza, etc. Dodatkowe porady w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Oprócz tego dostępne są wkłady zmiękczające oraz odżelaziające. Tu należy podkreślić, że efekty z pewnością będą mniej zadowalające niż w przypadku centralnych stacji uzdatniania wody, jednak wato spróbować. Wynika to przede wszystkim z mniejszej powierzchni filtracyjnej. Ponadto potrzeba wymiany wkładów może okazać się stosunkowo częsta. Efekty są uzależnione od parametrów wody surowej. Istnieje też możliwość zastosowania wkładów z węglem aktywnym.

Przygotowanie przed końcem sezonu

Wszystkie wymienione rozwiązania wymagają odpowiedniego zabezpieczenia posezonowego, jednak nie jest to skomplikowane. Na przykład filtry narurowe mogą być przymocowane na stałe, o ile po sezonie zostanie z nich spuszczona woda. Przed rozpoczęciem użytkowania w kolejnym sezonie, wystarczy jedynie wymienić wkład na nowy.

W przypadku lamp bakteriobójczych również nie ma nic skomplikowanego. Na koniec odłączamy je od zasilania. Przed jej uruchomieniem w kolejnym sezonie, koniecznie należy przeprowadzić chlorowanie całej instalacji. Z kolei systemy odwróconej osmozy wymagają jedynie spuszczenia wody z filtra i instalacji. Więcej o serwisowaniu odwróconej osmozy w artykule: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste!

Czysta woda na działce - to realne!

Woda odpowiedniej jakości na naszej działce rekreacyjnej wcale nie musi być fikcją! Kilka podpowiedzianych w artykule rozwiązań powinno sprostać temu wyzwaniu i zapewnić wodę naprawdę gotową do użytkowania.

Powiązane produkty

Lampa TMA D12 Lampa TMA D12
  • -612,00 zł

Lampa TMA D12

3 122,00 zł -612,00 zł 2 510,00 zł
Lampa TMA D4 Lampa TMA D4
  • -257,00 zł

Lampa TMA D4

1 387,00 zł -257,00 zł 1 130,00 zł
Lampa TMA D8 Lampa TMA D8
  • -281,00 zł

Lampa TMA D8

1 526,00 zł -281,00 zł 1 245,00 zł

Komentarze (2)

    • wojtek
    • 2020-05-26 11:06:01
    Odwrócona osmoza to świetny patent na działkę. Wkłady półroczne i tyle :) Ewentualnie srodki do dezynfekcji jak jest długo nieużywana i naprawdę fajna sprawa, bo do sklepu po wodę nie trzeba jeździć
    • johny
    • 2020-06-19 10:14:08
    u nas na szczęście woda na działce jest rewelka nawet lepsza niz w miescie ;p w mieszkaniu niestety musze miec dodatkowe filtry, a na dzialce woda ze studni jest genialna i pyszna

Nowy komentarz

arrow_upward