Koszty utrzymania odwróconej osmozy - czy eksploatacja jest droga?

O filtrach kuchennych słyszymy coraz więcej. Można się spotkać z wieloma pozytywnymi opiniami na ich temat, jednak co z kosztami eksploatacji? Czy będą nas coś kosztowały po ich zakupie? Czy w rzeczywistości taka inwestycja jest opłacalna? A może jednak pozostać przy wodzie butelkowanej?

Filtry kuchenne to określenie wielu produktów do poprawy jakości wody spożywczej. Tym pojęciem można nazwać zarówno butelkę filtracyjną, dzbanek filtrujący, jak też zaawansowany, wieloetapowy system odwróconej osmozy. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tych ostatnich. Są najdokładniejsze i dają najlepsze efekty. Z powodzeniem mogą zastępować wodę butelkowaną.

Filtry kuchenne coraz popularniejsze

Podzlewozmywakowe filtry kuchenne cieszą się coraz większą popularnością i znajdują swoje miejsce w wielu gospodarstwach domowych. Są wybierane do wody z własnego ujęcia i wodociągowej, do małych mieszkań i dużych domów. O systemach odwróconej osmozy można było usłyszeć już w latach 90-tych, jednak wtedy nie zrobiły największego wrażenia, choćby ze względu na akwizytorów, którzy je rozprowadzali. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Obecnie są jednymi z najpopularniejszych urządzeń do uzdatniania wody? Z czego to wynika?

Przede wszystkim wygoda. Woda jest oczyszczana, możliwa do pobrania w każdych potrzebnych ilościach i o każdej porze. Z wody usuwane są szkodliwe substancje, jak metale ciężkie, chlor, bakterie i wirusy, a przy tym poprawie ulegają jej właściwości organoleptyczne. Jest dobra zarówno do bezpośredniego spożycia na co dzień, jak też stanowi świetną bazę dań i napojów. Zwłaszcza woda po odwróconej osmozie doskonale nadaje się do gotowania w czajniku czy uzupełnienia ekspresu do kawy. Ponadto dobrze sprawdza się do przemywania delikatnych powierzchni, owoców i warzyw. To spora wygoda na co dzień w kuchni, ale i o wiele wyższa jakość samej wody, jak i przygotowanych na niej rzeczy.

Do tego należy wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo aktualnej i ważnej kwestii, czyli działaniach ekologicznych i tego, że coraz chętniej i częściej poszukujemy rozwiązań, pomagających zadbać o środowisko. Prawdą jest, że woda płynąca z kranu nie zawsze spełnia nasze oczekiwania pod kątem właściwości organoleptycznych. W związku z tym wiele osób chętnie przerzuca się na wodę butelkowaną. To jednak wiąże się z dużą ilością odpadów, w dodatku trudnych w utylizacji, które rozkładają się przez wiele lat. Ostatnio dość głośno jest też o nanopliastiku i mikroplastiku, który przedostaje się do naszych organizmów. Te wszystkie aspekty sprawiają, że staramy się poszukiwać alternatyw, a jedną z lepszych są właśnie filtry kuchenne. Więcej na ten temat w artykule: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?

Jaki filtr kuchenny wybrać?

Branża uzdatniania wody oferuje wiele rozwiązań w kontekście uzdatniania wody w kuchni. O plusach i minusach każdego z nich można przeczytać w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni. Jednymi z najpopularniejszych są systemy odwróconej osmozy, a zaraz za nimi plasują się systemy ultrafiltracji. Wybór filtra kuchennego zależy od naszych preferencji, tego, co chcemy osiągnąć oraz warunków panujących w naszym gospodarstwie domowym i zapotrzebowania na wodę.

Co wchodzi w koszt utrzymania odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najdokładniejszych filtrów kuchennych, obecnych na rynku. Są to naprawdę nowoczesne i zaawansowane urządzenia. Standardowe modele mogą mieć od czterech do nawet ośmiu etapów filtracji oraz zbiornik na magazynowanie wody. Zaś nowoczesne odwrócone osmozy, jak Ecoperla Revo nie mają dodatkowego, wolnostojącego zbiornika. O działaniu systemów odwróconej osmozy przeczytacie tutaj: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?

Choć systemy odwróconej osmozy mogą się od siebie różnić wyglądem, etapami uzdatniania wody, producentem i jakością, to łączą je dwie kwestie – membrana osmotyczna oraz koszty eksploatacyjne. Odwrócona osmoza nie należy do grupy produktów, za które zapłacimy raz, a potem mamy spokój. Wydatki są niezbędne, aby utrzymać ten filtr kuchenny w dobrym stanie i zapewnić bezpieczną oraz efektywną pracę. Za co zapłacimy? Czy koszty będą wysokie?

Wkłady filtracyjne

Najważniejszym kosztem związanym z użytkowaniem odwróconej osmozy, który będziemy ponosić regularnie, jest zakup i wymiana wkładów filtracyjnych. Z czego wynika ta potrzeba? Wkłady filtracyjne, zarówno mechaniczne i węglowe, zatrzymują na swojej powierzchni zanieczyszczenia. Powierzchnia filtracyjna jest spora, jednak z czasem zaczyna jej brakować. Aby nie dopuścić do sytuacji spadku wydajności z powodu złego stanu wkładów, większość producentów systemów odwróconej osmozy proponuje półroczny i roczny zestaw wkładów. Ich regularna wymiana zapewnia odpowiednią higienę i efekty uzdatniania wody. Koszt zestawu waha się w okolicach od 100-150 złotych.

Wkłady filtracyjne w odwróconej osmozie można wymieniać samodzielnie. Te urządzenia są przemyślane w taki sposób, aby wymiana wkładów była łatwa, nie zajmowała wiele czasu i każdy był w stanie sobie z nią poradzić.

Zużycie wody

Membrany osmotyczne to sposób na niezwykle dokładne uzdatnianie wody. Ich mankamentem jednak jest to, że aby uzyskać idealnie czysty, krystaliczny produkt, niezbędny jest też odrzut zanieczyszczeń do kanalizacji. Stare systemy odwróconej osmozy działały nawet w skali 1;6, co oznacza, że na 1 litr doskonale oczyszczonej wody przypadało aż 6 litrów odrzutu. Nowoczesne filtry, jak Ecoperla Revo czy Ecoperla Rosa pracują już w systemie 1:2-2,5. Przy systemach odwróconej osmozy, w których na 1 litr produktu przypadają 3-4 litry odrzutu, szacunkowy miesięczny koszt rachunków za wodę nie powinien być wyższy niż 10-40 złotych.

Preparaty do dezynfekcji

Aby system odwróconej osmozy mógł działać prawidłowo, a wytwarzana woda była w pełni bezpieczna, warto przeprowadzać regularną dezynfekcję wszystkich komponentów. Czasami zdarza się, że podczas przepływu wody, na niektórych elementach pozostają zanieczyszczenia, zwłaszcza w zakamarkach.

Raz na rok warto użyć preparatów stworzonych z myślą o filtrach kuchennych. Występują one w formie pastylek lub płynów. Dobrym przykładem jest płyn dezynfekujący w fiolce jednokrotnego użytku Ecoperla Antibacter. Koszt jednej fiolki to około 25 złotych. Więcej na temat prawidłowego serwisu odwróconej osmozy w artykule: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste!

Membrana osmotyczna

Sercem każdego systemu odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna. Żywotność tego komponentu jest zależna od jakości i ilości przepływającej wody, ale również od materiałów, z jakich została skonstruowana. Średnią żywotność ocenia się na 2-3 lata. Cena membrany osmotycznej to 80-200 złotych w zależności od jakości i producenta.

Co wchodzi w koszt utrzymania ultrafiltracji?

Innym sposobem na poprawę jakości wody w domu jest ultrafiltracja. Te filtry kuchenne uznawane są za najbardziej ekonomiczne i najtańsze w eksploatacji. Wynika to ze sposobu ich działania. Membrana ultrafiltracyjna oczyszcza całą wodę na bieżąco. Nie powstaje odrzut do kanalizacji, a więc nie ma dodatkowych kosztów zużycia wody. W koszty eksploatacyjne wchodzą: wymiana wkładów oraz dezynfekcja filtra kuchennego. Do systemów ultrafiltracji spotkamy się z rocznymi zestawami wkładów, których koszt wynosi około 300-400 złotych (w zestawie jest już membrana ultrafiltracyjna). Do dezynfekcji można użyć już wcześniej wspomnianego Ecoperla Antibacter, którego koszt to około 25 złotych.

Przy wyborze ultrafiltracji należy mieć na uwadze, że nie jest przeznaczona do działania w każdych warunkach. Najlepiej sprawdzi się przy wodzie mało i średnio zanieczyszczonej. Może nie poradzić sobie z wodą charakteryzującą się wysokim stopniem twardości. Przykładem nowoczesnego systemu ultrafiltracji jest Ecoperla Profine POU, którego recenzję obejrzycie tutaj:

Czy filtr kuchenny się opłaca?

Woda pochodząca z filtra kuchennego, nawet biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, jest dużo tańsza w podliczeniu rocznych kosztów od wody butelkowanej. Ponadto to nadal bardziej ekologiczny sposób. Warto zastanowić się nad wyborem takiego rozwiązania, bo to inwestycja, która się zwraca i opłaca, zwłaszcza, jeśli wodę pije cała rodzina.

Powiązane produkty

Komentarze (6)

    • Weronic
    • 2020-05-05 10:18:10
    U nas koszty filtra są zerowe, ponieważ mamy ultrafiltrację, która filtruje wode na biezaco. Jedyny koszt to byl zakup filtra, a pozniej tylko koszty za wode ;-)
    • Jarek75
    • 2020-05-11 11:29:54
    Sądziłem, że koszty będą wieksze. Ciekawe, moze pora na zakup takiego urzadzenia. Czaje sie juz od jakiegos czasu na jakis filtr do kuchni
    • ewa
    • 2020-05-25 10:47:37
    To bardzo wygodne wyjscie, szczególnie jeśli w domu mieszka więcej osób. Moje dzieciaki nie piłyby wody, gdyby nie filtr w kuchni. Łatwiej je przekonać :)
    • 9u8a
    • 2020-06-03 14:36:34
    niby koszty nieduze ale za sam filtr trzeba wybulic wieksza kwote ;/ oczywiscie za dobrej jakosci filtr na wiele lat bo na alegro mozna kupic taki za 200 zl ;-)
    • krzysztof
    • 2020-06-23 11:54:40
    koszty eksploatacji i wymiany wkladow zaleza od modelu filtra, jak wybieralem swoj filtr to rowniez zwracalem uwage na koszty wkladow plus jest taki ze za wklady placi sie raz do roku wiec nie odczuwa sie tak tej ceny od siebie moge polecic filtr ecoperla rosa bo sam filtr w dobrej cenie i wklady tez w ok cenie
    • 2020-08-28 11:07:32
    szczerze mowiac wlasnie sama eksploatacja i koszt filtrow jest podobny np przy filtrach ecoperli, początkowa cena jedynie się różni tak czy siak,zawsze to mniej niz za plastikowe butellki z plastikową wodą

Nowy komentarz

arrow_upward