Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga?

Centralne zmiękczacze wody to obecnie jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sposobów na jej uzdatnianie. Ich montaż niesie całą masę korzyści. Jednak czy oby na pewno taka inwestycja się opłaca? Czy koszty zakupu zwrócą się w trakcie użytkowania? Ile kosztuje utrzymanie zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody są coraz popularniejszymi urządzeniami do jej uzdatniania. Wybierają je osoby korzystające z wody wodociągowej oraz własnych ujęć. Jeśli nadal zastanawiasz się nad zakupem, koniecznie przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu?

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że korzystanie ze zmiękczacza wody wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Czy jednak są wysokie? Czy opłaca się inwestować w zmiękczacz wody? Czy jednak bardziej opłaca się nadal korzystać z twardej wody?

Działanie zmiękczacza wody

Koszty eksploatacji są powiązane z samym działaniem zmiękczacza wody. Proces redukcji jonów odpowiedzialnych za tworzenie wysokiego stopnia twardości wynika z zachodzenia wymiany jonowej na złożu jonowymiennym. Jony wapnia i magnezu są wymieniane na neutralne jony sodu. Po pewnym czasie złoże filtracyjne wytraca swoje możliwości wymiany jonowej i niezbędna jest regeneracja. Aby przebiegała prawidłowo, konieczny jest roztwór solanki, czyli wody i soli tabletkowanej i to właśnie te dwa aspekty wiążą się z miesięcznymi kosztami eksploatacji. Więcej na ten temat w artykule: Po co dosypywać sól do zmiękczacza wody? oraz video:

Co wchodzi w koszty eksploatacji?

Każdy domowy zmiękczacz wody będzie generował koszty eksploatacyjne w przeciągu miesiąca ze względu na sposób swojego działania. Warto dokładniej przyjrzeć się, co się na nie składa i czy będą to duże wydatki.

Zużycie wody

Zmiękczacze wody zużywają wodę na proces regeneracji. To, ile pobiorą jest uzależnione od rodzaju zmiękczacza wody oraz ustawień płukania żywicy jonowymiennej podczas regeneracji. Dane dotyczące zużycia wody producenci zamieszczają zwykle w specyfikacji technicznej urządzeń. Ciężko określić dokładnie i podać ogólną kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za wodę zużytą przez zmiękczacz wody. Wiele zależy także od stawek od lokalnych dostawców tego surowca.

Szacuje się, że w większości czteroosobowych rodzin zużycie wody generowane przez urządzenie wynosi dodatkowe 8-16 metrów sześciennych w przeciągu 12 miesięcy. Przekładając to na rachunki, ocenia się, że dodatkowo zapłacimy od 50 d0 100 złotych.

Zużycie soli tabletkowanej

Praktycznie każdy producent zmiękczacza wody zaleca, by kontrolować poziom soli tabletkowanej i regularnie ją dosypywać do zbiornika. Bez niej praca nie może przebiegać w sposób prawidłowy. Informacje dotyczące zużyci wody przez dany model zmiękczacza wody znajdują się zazwyczaj w specyfikacji technicznej. Wśród czynników, mających wpływ na zużycie soli można wymienić:

  • Wielkość zmiękczacza wody
  • Ilość żywicy jonowymiennej
  • Stopień twardości wody
  • Zużycie wody

Najczęściej rekomendowana jest sól tabletkowana, której koszt za 25-cio kilogramowy worek wynosi 35 złotych. Jeden worek w większości przypadków wystarcza na około 2 miesiące.

Zużycie energii elektrycznej

Automatyczne głowice sterujące montowane w zmiękczaczach wody potrzebują do działania prądu, dlatego tak ważne jest, aby w pobliżu miejsca instalacji było czynne gniazdko. Głowica musi być podłączona do prądu przez cały czas. Dzięki niej zachodzi proces pracy zmiękczacza wody oraz regeneracji wraz ze wszystkimi etapami. Czy jednak za prąd zapłacimy dużo? Zdecydowanie nie!

Głowica sterująca potrzebuje znikomych ilości prądu i szacuje się, że w ciągu roku nie pobierze go więcej niż 17W. Za prąd w ciągu roku eksploatacji zapłacimy co najwyżej dodatkowe 10 złotych. Więcej na ten temat w artykule: Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody?

Serwis i konserwacja

Wymienione powyżej to koszty stałe, generowane każdego miesiąca użytkowania zmiękczacza wody. Do tego jednak dochodzą jeszcze koszty dodatkowe. Są one związane z serwisem oraz konserwacją urządzenia.

Przede wszystkim wymiana żywicy jonowymiennej. Choć jej właściwości można wielokrotnie odzyskiwać, to jednak z czasem wydajność spada na tyle, że należy wymienić złoże na nowe. W przypadku dobrych jakościowo żywic jonowymiennych (na przykład monosferycznych, jak w zmiękczaczach wody polskiej marki Ecoperla), trwałość szacuje się na około 7-10 lat, w zależności od jakości wody. Koszt wymiany złoża to około 500 złotych.

Choć wiele czynności serwisowych można wykonać samodzielnie (patrz: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!), to jednak wizyta profesjonalnego zespołu jest najlepszą drogą do prawidłowego działania przez lata. Niektóre firmy w celu utrzymania gwarancji wymagają autorskiego serwisu, inne nie. Doświadczeni fachowcy podczas takiej wizyty sprawdzają czy wszystko działa prawidłowo i wymieniają zużyte części. Koszt usługi waha się od 150-250 złotych, dodatkowo dochodzą koszty dojazdu.

Do tego dochodzi jeszcze konserwacja, która sprawia, że proces zmiękczania wody odbywa się bezpiecznie, a złoże jest mniej narażone na przedwczesne zużycie. W tym celu raz do roku warto zastosować preparaty takie jak Ecoperla Antidotum i Ecoperla Antibacter. Koszt jednej fiolki to około 25 złotych co roku.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że przed zmiękczaczem wody zawsze znajduje się filtr narurowy z wkładem mechanicznym w celach ochronnych. Należy w nim regularnie wymieniać wkład. Tu w zależności od wybranego wkładu filtracyjnego, koszty mogą wahać się od 10 do 50 złotych.

Jak obniżyć koszty eksploatacji

Niektóre zmiękczacze wody zostały przemyślane przez projektantów w taki sposób, by działać w pełni ekonomicznie i generować możliwie jak najniższe miesięczne koszty utrzymania. Oto kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze zmiękczacza wody, by mieć pewność, że będzie jak najmniejszym obciążeniem dla portfela. O dodatkowych funkcjach w zmiękczaczach wody pisaliśmy już w artykule: Dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody - co warto wybierać? Oto kilka, które mają największy wpływ na koszty.

System solankowania proporcjonalnego

To system, dzięki któremu urządzenie podaje tylko tyle roztworu solanki na regenerację, ile faktycznie potrzebuje w danym momencie do tego procesu. To oznacza mniejsze zużycie wody i soli tabletkowanej, przy zachowaniu najlepszych efektów uzdatniania wody.

Ecoperla Perfect System

Ciekawostką, mającą spory wpływ na oszczędności jest system obecny w kompaktowych zmiękczaczach wody marki Ecoperla. Ecoperla Perfect System to system ustawień głowicy sterującej opracowany przez osoby, mające ogromne doświadczenie w kwestiach związanych z działaniem zmiękczaczy wody. Całość została zaprojektowana w taki sposób, aby regeneracja, a zarazem i praca były wydajne i przynosiły oczekiwane efekty przez długie lata użytkowania. Przy tym zmiękczacze wody zużywają najmniejsze możliwe ilości wody i soli, czyli dwóch surowców generujących główne koszty utrzymania zmiękczaczy wody.

Należy zdawać sobie sprawę, że niektórzy producenci zmiękczaczy wody specjalnie zaniżają ilości wody i soli zużywanych w procesie regeneracji złoża, by ich produkty prezentowały się bardziej atrakcyjnie. Niestety, nie zawsze to się wiąże z pełną wydajnością zmiękczaczy wody. Zdarza się, że złoże nie podlega prawidłowej regeneracji i wymaga częstszej wymiany na nowe, a same efekty zmiękczania wody nie są zadowalające.

Zupełnie inaczej jest w przypadku Ecoperla Perfect System. Dzięki nim zmiękczacz wody będzie działał prawidłowo, żywica jonowymienna nie ulegnie przedwczesnemu zużyciu, prawdopodobieństwo wystąpienia awarii będzie mniejsze, a przy tym przyoszczędzimy. Ecoperla Perfect System znajduje się między innymi w: Ecoperla Toro 35, Ecoperla Hero, Ecoperla Slimline 24.

Zmiękczacze wody z dobrymi komponentami

Na obniżenie kosztów eksploatacji mają też wpływ zastosowane komponenty w zmiękczaczach wody i ustawienia. Dobrym przykładem jest tu choćby żywica jonowymienna. Odmiany monosferyczne są uznawane za o wiele trwalsze, wymagające mniejszej ilości wody i soli podczas regeneracji, a przy tym za wydajniejsze. Więcej na ten temat w artykule: Żywica jonowymienna w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

Ponadto niebagatelne znaczenie ma też głowica sterująca oraz jej ustawienia. Wybór zmiękczacza wody z zaworem kiepskiej jakości szybko może skończyć się awarią. Rodzaj regeneracji oraz jej przebieg także mają wpływ na to, ile nas będzie kosztowało miesięczne użytkowanie. Za lepszą opcję jest uznawany wybór zmiękczaczy wody z regeneracją Upflow. Znaczenie ma także czy to regeneracja czasowa, objętościowa, czy objętościowo-logiczna. Wszystkie te czynniki mają wpływ na częstotliwość i ilość zużywanych soli i wody na regenerację.

Twarda woda jest droga

Choć zmiękczacze wody nie należą do grupy urządzeń, które po zakupie nie będą generowały żadnych kosztów i nie ma co się oszukiwać w tej kwestii, to jednak (choć to dla wielu może wydawać się niewiarygodne) ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż korzystanie na co dzień z twardej wody. Ta kosztuje nas o wiele więcej, choć straty finansowe są rozłożone i na pierwszy rzut oka mniej dają o sobie znać. Wystarczy jednak przeczytać: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?, Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD, Twarda woda w domowej instalacji - czy są powody do obaw?, by zrozumieć, jak nasz domowy budżet cierpi każdego roku na skutkach jej wykorzystywania.

Wybierz swój zmiękczacz wody!

Wybór zmiękczaczy wody jest naprawdę duży, a oferta atrakcyjna, co potwierdza artykuł: Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru? Warto wybierać produkty z systemami i funkcjami dodatkowo obniżającymi koszty eksploatacji, jednak jednocześnie zapewniającymi zrównoważoną i bezawaryjną eksploatację przez długie lata. Jeśli nadal nie wiesz, na który zmiękczacz wody się zdecydować, skontaktuj się z nami! Z chęcią Ci doradzimy, jakie urządzenie sprosta wymaganiom.

Komentarze (5)

    • Szymon
    • 2020-04-28 09:53:30
    Jeżeli się dobierze właściwej wielkości zmiękczacz, to jest to spora oszczędnosc. Nam pomogla wybrac odpowiedni model obsluga sklepu i jestem zadowolony. Znajomi maja maly zmiekczacz (bo tylko taki by im sie zmiescil w szafce) i placa wiecej za jego utrzymanie (choc nadal to nie sa wysokie koszty).
    • ubysz
    • 2020-05-08 10:21:47
    Mamy u siebie duzy zmiekczacz Ecoperla Toro i uwazam, ze bardzo jest oszczedny 35 litrow zloza to jednak jest naprawde duza ilosc, faktem jest ze im wiecej zloza tym bardziej oszczedny zmiekczacz
    • juras
    • 2020-05-12 11:27:01
    Tak naprawde koszty wcale nie rosna... jesli ktos rzeczywiscie wylicza kazde wydane pieniadze, to owszem, widzi sie wzrost niektorych kosztow, ale tez spadek innych, jak np, srodkow do mycia czy detergentow, wiec to sie wszystko wyrównuje, a nawet smiem twierdzic, ze troche sie oszczedza
    • rudy
    • 2020-05-27 13:12:07
    U nas koszty wzrosły przy zmiekczaczu o około 15 zł zeby nie sklamac :) i to tak w maksie
    • KAZIMIERZ
    • 2020-08-04 15:45:23
    tak właściwie to chyba po prostu te nowsze i, nie oszukujmy się, lepszej jakości urządzenia - raczej nie generują dużych kosztów po to się płaci więcej na początku, żeby później nas koszty nie zdziwiły ;)

Nowy komentarz

arrow_upward