Odwrócona osmoza bez zbiornika - kiedy to dobry wybór?

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza to wciąż zadziwiająca nowość na rynku uzdatniania wody. Jak działają tego rodzaju filtry kuchenne? Kiedy warto zdecydować się na system odwróconej osmozy bez zbiornika? Jakie ma zalety? Na co warto zwrócić uwagę?

Odwrócona osmoza to często polecany filtr kuchenny do małych i dużych gospodarstw domowych. Obecnie poszukujemy sposobów na to, aby produkować jak najmniej odpadów, mieć pewność tego, z czego faktycznie się korzysta, żyć zgodnie z filozofią zero waste (Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste). Systemy odwróconej osmozy zapewniają taką możliwość. To bardzo dobra alternatywa dla wody sprzedawanej w plastikowych butelkach (Poznaj powody, dla których warto już dziś zrezygnować z wody butelkowanej). Zapewniają możliwość ograniczenia produkcji odpadów, są doskonałym źródłem świeżej i smacznej wody pitnej dla całej rodziny. Woda może służyć nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale również do gotowania, napełniania drobnego AGD. Warto przeczytać: Czy woda po odwróconej osmozie nadaje się do picia?

Oczywiście sama decyzja o zakupie odwróconej osmozy to dopiero początek. Należy jeszcze wybrać model, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Tych jest całe mnóstwo. Warto zwrócić uwagę na etapy filtracji, wydajność membrany osmotycznej, jakość wykorzystanych komponentów. Przy okazji zaznaczamy, że w sklepach oprócz systemów odwróconej osmozy ze zbiornikiem są jeszcze modele bezzbiornikowe. Dziś więcej właśnie na ich temat.

Odwrócona osmoza bez zbiornika - budowa

W sklepach internetowych znacznie częściej spotkamy się z systemami odwróconej osmozy wyposażonymi w dodatkowy zbiornik. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają takie urządzenia, zerknijcie na odwróconą osmozę Ecoperla Rosa czy Atlas Filtri OASIS DP Sanic. Mamy tu do czynienia z podstawowym stelażem, wyposażonym w klosze na wkłady filtracyjne oraz membranę osmotyczną. Dodatkowo w zestawie znajduje się również zbiornik na magazynowanie wody. To oddzielny komponent, najczęściej okrągły. Jego przeciętna pojemność to około 16 litrów. Sam system odwróconej osmozy należy podpiąć pod zbiornik, wszystko tworzy zintegrowaną całość. Woda zanim trafi do użytkownika, jest najpierw w nim przechowywana.

Zupełnie inaczej jest w przypadku bezzbiornikowej odwróconej osmozy. Tutaj mamy do czynienia wyłącznie z kompaktową obudową, w której kolejno umieszczone są wkłady filtracyjne wraz z membraną osmotyczną. Nie ma tu żadnych dodatkowych, zewnętrznych komponentów do gromadzenia oczyszczonej wody. Cała jest uzdatniana na bieżąco i podawana do wylewki. Działa to podobnie jak w prostszych systemach ultrafiltracji.

Odwrócona osmoza bez zbiornika - jak działa?

Dokładne działanie odwróconej osmozy zostało opisane w artykule: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega? W przypadku bezzbiornikowych systemów odwróconej osmozy wygląda to tak, że surowa woda wpływa do urządzenia. Trafia na wkład wstępny, następnie membranę osmotyczną i wkład szlifujący. Szybkie i bezproblemowe podawanie wody do wylewki jest możliwe dzięki pompie ciśnieniowej, do której zasilania potrzebny jest prąd.

Odwrócona osmoza bez zbiornika działa w ten sposób, że woda przechodzi przez cały proces oczyszczania, kolejne etapy. Następnie jest kierowana do zbiornika na magazynowanie wody. Stamtąd po odkręceniu wylewki trafia do użytkownika.

Montaż odwróconej osmozy bez zbiornika

Montaż odwróconej osmozy bez zbiornika również można uznać za sporą zaletę tego urządzenia. Taki filtr kuchenny nie będzie wymagał sporych umiejętności związanych z hydrauliką czy montażem. Urządzenie należy podłączyć do ujęcia wody surowej, wylewki oraz odpływu do kanalizacji. Dodatkowo ten rodzaj odwróconej osmozy powinien zostać podłączony także do prądu. Poniżej można zobaczyć jak wygląda instalacja w przypadku odwróconej osmozy ze zbiornikiem.

Kiedy nie masz miejsca w kuchni

Przede wszystkim jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla tych, którzy nie mają już miejsca w kuchni. Kuchnia jest przestrzenią, w której niemal zawsze potrzebne jest miejsce na schowanie dużej ilości rzeczy. Do tego wiele osób decyduje się na kuchnię o bardzo niewielkim metrażu, w formie aneksu. Jeśli więc jest możliwość zajęcia jak najmniejszej ilości miejsca, czemu by z niej nie skorzystać. Bezzbiornikowa odwrócona osmoza to tylko jedno urządzenie do podłączenia, charakteryzujące się niewielkimi wymiarami. Właściciele małych kuchni mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ taki filtr kuchenny z pewnością zmieści się im w którejś z szafek.

Kiedy szukasz naprawdę nowoczesnego rozwiązania

Do tej pory najczęściej spotykane były systemy odwróconej osmozy wyposażone w zbiornik na magazynowanie wody. Urządzenia bezzbiornikowe są sporą nowością i hitem na rynku. To bardzo nowoczesne projekty. Często są wyposażane w wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających eksploatację. To prawdziwa gratka dla fanów nowoczesnych rozwiązań!

Kiedy poszukujesz urządzenia do montażu w pionie i poziomie

Odwrócone osmozy, które nie mają dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody można najczęściej założyć zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Dzięki temu mogą zająć jeszcze mniej miejsca. Taki filtr kuchenny można bez przeszkód założyć zarówno w szafce podzlewozmywakowej, jak też na przykład w wysuwanej szufladzie. Wszystko w celu zapewnienia jak największej wygody i maksimum wolnego miejsca w kuchni!

Kiedy lubisz minimalizm i pełny porządek

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza jest najlepszą opcją dla osób kochających czystość i porządek. Utrzymanie w czystości jest bardzo proste. Wszystkie wkłady filtracyjne są schowane w stylowej, estetycznej i kompaktowej obudowie. Posiadanie tak małego urządzenia daje możliwość zachowania pełnej czystości wewnątrz szafek. Obok bez problemu można trzymać inne rzeczy. Przestrzeń może być dokładnie taka, jakiej akurat potrzebujesz. Ze względu na swój kształt, rozmiar i kolory, bezzbiornikowe odwrócone osmozy bardzo często wpisują się w wystrój, są niemal niezauważalne.

Ecoperla Revo - idealna bezzbiornikowa odwrócona osmoza

W naszym sklepie internetowym również możecie znaleźć bezzbiornikową odwróconą osmozę. To tegoroczna nowość od polskiej marki Ecoperla – odwrócona osmoza Ecoperla Revo. Pierwszym, co rzuca się w oczy jest bardzo minimalistyczny, nowoczesny wygląd. W białej obudowie znalazły się wszystkie komponenty. Wymiana wkładów filtracyjnych i membrany osmotycznej jest bardzo prosta. Dostęp do nich znajduje się na froncie. Całość zajmuje naprawdę bardzo mało miejsca. Urządzenie pracuje cicho, a wszelkie podłączenia zostały bardzo dokładnie opisane.

Ecoperla Revo jest niezwykle nowoczesną odwróconą osmozą. Zadbano tu o niemal każdy szczegół. Bardzo ważnym elementem tego filtra kuchennego jest wylewka z wbudowanym wyświetlaczem. Pozwala on kontrolować stan wkładów filtracyjnych oraz jakość podawanej wody. Wiemy dokładnie z czego korzystamy. Szczegółowe informacje znajdują się również w artykule: Ecoperla Revo - rewolucyjna odwrócona osmoza do Twojej kuchni!

Wybierz to, co dla Ciebie najlepsze

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujemy się na odwróconą osmozę bez zbiornika czy ze zbiornikiem, filtr kuchenny jest po prostu bardzo fajnym rozwiązaniem do domu. Membrana osmotyczna jest niezwykle dokładna, usuwa z wody najmniejsze zanieczyszczenia. Z odwróconą osmozą możemy być pewni tego, co pijemy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward