Problem pestycydów w wodzie - czy są znaczące dla użytkowników?

Pestycydy obecne w wodzie mogą stanowić spory problem, który wykaże analiza wody. Jakie szkody w organizmie człowieka są w stanie spowodować? W jaki sposób można uzdatniać wodę? Skąd wiadomo, że właśnie z nimi mamy do czynienia?

Korzystanie z wody z własnego ujęcia może nieść ze sobą wiele problemów. Choć czasem zdarza się, że woda pochodząca z głębin jest idealnie czysta i nie można mieć wobec niej żadnych zastrzeżeń, najczęściej jednak okazuje się, że ma w sobie przekroczenia, które mogą okazać się szkodliwe dla użytkowników. Wiele informacji na temat wody ze studni zawarliśmy w artykule: Co może kryć woda ze studni? Czy zawsze trzeba ją uzdatniać? Jednym z kłopotów może być występowanie pestycydów w wodzie.

Pestycydy - czym właściwie są?

Nazwą pestycydów objęte są wszelkie środki chemiczna, z pomocą których zwalcza się szkodniki w uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Istnieje wiele rodzajów pestycydów, a są one grupowane w zależności od przeznaczenia. Na przykład insektycydy będą służyć do zwalczania owadów. Fungoicydy pomogą w skutecznej walce z grzybami. Rodentycydy są środkami do zwalczania gryzoni. Moluskocydy są skuteczną bronią na ślimaki. Każdego roku z powodu oprysków do gleb i środowiska trafiają tony pestycydów. Wiele z nich przedostaje się w głąb gleb, do wód.

Źródła pestycydów w wodzie

Pestycydy przedostają się do wody poprzez:

Spływy powierzchniowe

Przenikanie przez glebę

Erozję gleby

Opad na ziemię poprzez opryski stosowane przez samolot

Spływy zanieczyszczeń z zakładów zajmujących się produkcją pestycydów

Mycie urządzeń rozprowadzających pestycydy

Ścieki miejskie

Spływy z zakładów stosujących pestycydy (na przykład zakłady włókiennicze)

Choć pestycydy z łatwością przedostają się do wód powierzchniowych i gruntowych, mogą znajdować się również w wodach głębinowych. Często trafiają tam spływając przez warstwy gleb.

Jakie jest dopuszczalne stężenie pestycydów w wodzie?

Obowiązujące w Polsce Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wskazuje, że maksymalne stężenie pestycydów w wodzie pitnej nie powinno przekraczać 0,5 µg/l. Dotyczy to ogólnej ilości pestycydów. Poszczególnych rodzajów pestycydów nie powinno być więcej niż 0,1 µg/l. Obecność pestycydów w wodzie nie ma wpływu na jej właściwości organoleptyczne. Nie zmieniają barwy, zapachu czy smaku, dlatego są trudne do rozpoznania, a ich bytowanie w wodzie pozostaje jedną wielką niewiadomą.

Pestycydy w organizmie

Wraz z wodą pestycydy mogą przedostawać się do organizmu. Taki problem dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pestycydy są bardzo odporne na rozkład. Kumulują się w różnych tkankach, najchętniej w tkance tłuszczowej. Równie chętnie odkładają się w mózgu oraz wątrobie. Wykazano, ze niektóre rodzaje pestycydów charakteryzują się działaniem kancerogennym. Pestycydy bardzo negatywnie oddziałują na ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Mają bardzo negatywny wpływ na odporność oraz prawidłową pracę wątroby. Wśród najbardziej szkodliwych pestycydów można wymienić: DDT, chlordan, dieldrynę, lindan, heptachlor. Pestycydy są związkami, które od razu nie spowodują zatrucia. Jednak, podobnie jak azotany, kumulują się w organizmie i mogą doprowadzać do poważnych schorzeń. O azotanach dowiesz się więcej z artykułu: Azotany w wodzie pitnej zagrożeniem dla zdrowia

Jak sprawdzić, czy w wodzie znajdują się pestycydy?

Pestycydy nie są zanieczyszczeniem, które da się rozpoznać w wodzie „na oko”. Wykrycie tego rodzaju substancji wymaga przeprowadzenia profesjonalnej analizy wody. Dzięki badaniu fizykochemicznemu można sprawdzić również wielkość stężeń innych substancji występujących w wodzie. Fizykochemiczną analizę wody można zlecić w prywatnym laboratorium, sanepidzie, firmie zajmującej się uzdatnianiem wody. Wybierając ostatnie z miejsc, możemy liczyć na interpretację wyników badań oraz dopasowaną ofertę stacji uzdatniania wody. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Jak usuwać pestycydy z wody?

Pestycydy można usuwać z wody na kilka sposobów. Właściwe uzdatnianie wody może przynieść naprawdę dobre efekty nie tylko pod względem usuwania pestycydów z wody, ale również innych zanieczyszczeń. W zwalczaniu pestycydów z wody pomocna może być adsorpcja na węglu aktywnym oraz proces membranowy przeprowadzony na systemie odwróconej osmozy.

Filtracja na węglu aktywnym

Jeśli poszukujesz rozwiązania na cały dom i chcesz, aby w każdym ujęciu płynęła woda tak samo dobrej jakości, rozwiązaniem może być adsorpcja przeprowadzana na węglu aktywnym. O właściwościach tego złoża filtracyjnego można dowiedzieć się więcej czytając artykuł: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne? Urządzeniami, które w pełni wykorzystują właściwości węgla aktywnego w swoim działaniu są kolumny węglowe. To duże urządzenia, które w całości są wypełnione tym materiałem filtracyjnym. Węgiel aktywny niweluje chlor, jego pochodne, zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, w tym toksyny i pestycydy, a także substancje negatywnie oddziałujące na smak, zapach oraz barwę wody.

Przykładem kolumny węglowej, która bardzo dobrze spełnia swoje zadanie jest Ecoperla Carbotower. To urządzenie od polskiej marki Ecoperla dostępne w trzech rozmiarach do wyboru. Dzięki temu można dobrać produkt idealnie dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego. Ecoperla Carbotower może działać dzięki mechanicznej głowicy sterującej lub automatycznej. Stanowi doskonały duet ze zmiękczaczem wody, o czym można przeczytać tutaj: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne! Warto również doczytać więcej w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Odwrócona osmoza

Sposobem na oczyszczanie wody z pestycydów na nieco mniejszą skalę jest filtr kuchenny. Przy walce z tego rodzaju zanieczyszczeniem doskonale sprawdzi się system odwróconej osmozy. Wybór jest naprawdę duży, dzięki czemu można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do preferencji. Pestycydy są usuwane dzięki dokładnemu działaniu półprzepuszczalnej membrany osmotycznej. Ten komponent jest w stanie usunąć z wody zanieczyszczenia nawet o wielkości pojedynczych jonów. Możemy liczyć na najwyższą jakość wody. Warto dowiedzieć się więcej: Odwrócona osmoza jako proces - skąd się wzięła? Na czym polega?

Wśród systemów odwróconej osmozy można polecić Ecoperla Rosa. To urządzenie daje szansę na pozyskanie wody w dwóch rodzajach. Możemy korzystać naprzemiennie z wody dokładnie oczyszczonej, która nie pozostawia osadów i świetnie nadaje się do obróbki termicznej lub zasilania drobnego AGD. Możemy też napełnić szklankę wodą, która dodatkowo została wzbogacona o wolny wodór oraz magnez, o właściwościach prozdrowotnych. Jest to możliwe dzięki obecności wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir (przeczytaj: Wkład rewitalizujący - czym jest? Czy opłaca się go kupić?). Z kolei odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero jest naprawdę nowoczesnym systemem, różniącym się budową oraz etapami oczyszczania od tych standardowych.  Znajdziemy tu dwie pracujące równolegle membrany osmotyczne, wkład z ultrafiltracją i węglem aktywnym oraz mieszacz, dzięki czemu samodzielnie będziemy mogli wybrać, ile minerałów powinna zawierać wykorzystywana przez nas woda. Dla tych, którzy chcą mieć wszystko pod kontrolą oraz poszukują urządzenia naszpikowanego nowinkami technologicznymi, można zaproponować odwróconą osmozę Ecoperla Revo, ze świetnymi zabezpieczeniami oraz systemem kontroli jakości wody.

Warto zadbać o siebie i swoją rodzinę

Woda jest medium niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Warto zadbać o to, aby była bezpieczna, nie powodowała pogorszenia stanu technicznego domu, była komfortowa w użytkowaniu i smaczna. Pestycydy w wodzie mogą stanowić spore zagrożenie, jednak da się z nim wygrać. Po dobór właściwej metody uzdatniania wody możesz zgłosić się do naszych specjalistów – szczegóły w zakładce kontakt.

Komentarze (1)

    • Katarzyna
    • 2022-07-20 15:17:50
    Pestycydy mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie ale warto pamiętać, że większą ilość pestycydów jest produkowana i odprowadzana (często nie zgodnie z przepisami) w przemyśle! Myślę, że samo zamieszkiwanie domu, znajdującego się blisko fabryki, która nie stosuje odpowiednich filtrów, neutralizatorów niesie za sobą negatywne skutki uboczne, nie wspominając o wodach podziemnych i gruntowych i o okolicznej florze i faunie. Chociaż my ludzie możemy się bronić stosując odpowiedni system oczyszczania wody!

Nowy komentarz

arrow_upward