Odżelaziacz przemysłowy - który rodzaj wybrać?

Wysoka jakość wody procesowej w zakładach przemysłowych musi być standardem. Jej parametry powinny w pełni odpowiadać obowiązującym normom. Surowa woda nie zawsze jest w stanie spełnić te wymogi, zwłaszcza jeśli pochodzi z własnego ujęcia. Jedną z częstszych potrzeb jest redukcja wysokiego stężenia żelaza. Jak się odżelazia wodę w przemyśle? Jaki przemysłowy odżelaziacz warto wybrać do swojego zakładu?

Wysokie stężenie żelaza w wodzie może okazać się przeszkodą do jej pełnego wykorzystania w wielu gałęziach przemysłu, ale też placówkach użytku publicznego. Najczęściej z tym kłopotem borykają się przedsiębiorstwa, które chcąc podwyższyć skuteczność i niezawodność produkcji, wybierają alternatywne źródła zaopatrzenia w wodę. Najczęściej są to po prostu studnie głębinowe.

Woda czerpana do zadań przemysłowych z własnego ujęcia rzadko kiedy nie musi być poddawana procesom uzdatniania. Zazwyczaj nie odpowiada nawet wyznacznikom dotyczącym jakości wody pitnej, a co dopiero procesowej.

W takich przypadkach niezbędny okazuje się montaż przemysłowej stacji uzdatniania wody. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule: Jak dobrać przemysłową stację uzdatniania wody? Jeśli woda czerpana jest z ujęć podziemnych, jej elementem najpewniej będzie przemysłowy odżelaziacz wody.

Na czym polega odżelazianie wody?

Do najbardziej typowych podrzędnych domieszek stanowiących zanieczyszczenia wód podziemnych należą sole żelaza i manganu, głównie na drugim stopniu utleniania. Głównym źródłem pochodzenia żelaza są skały osadowe. Samo ługowanie żelaza do wód odbywa się w procesie hydratacji, hydrolizy, oddziaływania dwutlenku węgla, sorpcji. Oprócz tego źródłem żelaza mogą być również wody kopalne, odcieki ze składowisk odpadów lub ścieki przemysłowe.

Stężenia i forma występowania żelaza w wodzie są w dużej mierze uzależnione od warunków utleniająco-redukcyjnych oraz wartości pH wody. Żelazo może występować na drugim lub trzecim stopniu utleniania.

Żelazo w formie rozpuszczonej występuje zazwyczaj w wodach podziemnych i jest niewidoczne gołym okiem. W takiej formie jest w stanie osiągać wysokie stężenia. Z kolei żelazo na trzecim stopniu utleniania przybiera postać nierozpuszczalną, którą już można dostrzec w formie osadu o rdzawo-brunatnym zabarwieniu. W tym wypadku wzrost barwy i mętności jest możliwy nawet przy relatywnie niewielkich stężeniach.

Odżelazianie wody jest procesem uzdatniania, polegającym na usuwaniu z niej nadmiernych ilości związków żelaza. Zazwyczaj proces opiera się na zamianie związków w postaci dwuwartościowej na żelazo trójwartościowe, które jest znacznie łatwiejsze do odfiltrowania.

Odżelazianie wody w przemyśle

Żelazo i mangan muszą być usuwane z wody do większości zastosowań przemysłowych, w tym szczególnie: branży przetwórstwa rolno-spożywczego, tekstylnego, celulozowo-papierniczego. Ogólnie przemysłowe odżelaziacze i odmanganiacze stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest woda wysokiej jakości, pozbawiona tych substancji.

Mogą być jedynymi urządzeniami w układzie, jednak współpracują także z innymi metodami uzdatniania wody. W niektórych realizacjach są wykorzystywane na przykład przed przemysłową odwróconą osmozą, o której więcej w artykule: Przemysłowa odwrócona osmoza - gdzie się sprawdzi?

Odpowiednio dobrany przemysłowy odżelaziacz wody sprawia, że:

 • Następuje znaczny spadek barwy i mętności wody
 • Niwelowany jest problem występowania zacieków i osadów z wytrąconego żelaza
 • Niwelowany jest problem występowania bakterii żelazistych w dużych ilościach
 • Niwelowany jest problem zachodzenia szybkiej korozji elementów oraz spadku żywotności urządzeń na linii produkcyjnej
 • Ochrona instalacji przed osadem, zamuleniem i uszkodzeniami mechanicznymi
 • Przywrócenie wodzie odpowiednich właściwości organoleptycznych
 • Odciążenie innych urządzeń filtracyjnych, tworzących przemysłową stację uzdatniania wody
 • Brak problemu fragmentacji osadów, odrywania się i przenikania do instalacji
 • Zachowanie optymalnej wydajności i przepływów
 • Niwelacja kosztów eksploatacji urządzeń mających styczność z wodą, związanych z koniecznością konserwacji, obsługi i serwisu
 • Minimalizacja ryzyka wtórnego zanieczyszczenia wody

Dobór przemysłowego odżelaziacza wody

Dobór właściwego przemysłowego odżelaziacza wody nie należy do najprostszych zadań, dlatego najlepiej zgłosić się z potrzebą na odżelazianie wody do firmy wyspecjalizowanej w doborze takich urządzeń. Przykładem może być firma Klarsan, która wykonuje realizacje przemysłowe już od wielu lat na terenie całej Polski do różnych sektorów przemysłowych.

Przy doborze właściwego przemysłowego odżelaziacza wody znaczenie ma przede wszystkim analiza wody. Warto mieć na względzie, że wysokim stężeniom żelaza często towarzyszy także jon amonowy, mangan i dwutlenek węgla. Należy sprawdzić te wartości. Znaczenie ma także między innymi: odczyn pH wody, utlenialność, zasadowość.

Oprócz tego istotną informacją jest przepływ wody. Dzięki danym na ten temat można dobrać odpowiednią wydajność odżelaziacza wody. Dość ważną kwestią są także warunki panujące w zakładzie oraz przeznaczenie wody.

Przy wyborze odżelaziacza, oprócz metody i typu złoża filtracyjnego, niebagatelne znaczenie mają również inne komponenty. Warto zwrócić uwagę choćby na głowicę sterującą oraz certyfikaty potwierdzające wysoką jakość elementów wchodzących w skład przemysłowego odżelaziacza wody.

Odżelaziacze przemysłowe - najpopularniejsze rodzaje

Choć metod usuwania żelaza z wody jest naprawdę sporo, to najczęściej do zastosowań przemysłowych mówi się o dwóch: odżelazianiu wody ze wstępnym napowietrzaniem oraz odżelazianiu wody na specjalistycznych złożach wymagających regeneracji substancjami chemicznymi, jednak bez potrzeby wstępnego napowietrzania.

Przemysłowe odżelaziacze wody są przystosowane do ciągłej pracy nawet przy bardzo wysokim poborze dobowym. Przy projektach dba się o to, aby urządzenia działały wydajnie i niezawodnie nawet przy bardzo dużych stężeniach zanieczyszczeń.

Odżelaziacze przemysłowe z napowietrzaniem

W większości przedsiębiorstw i placówek wymagających usuwania żelaza z wody można się spotkać z przemysłowymi odżelaziaczami opierającymi swoje działanie o wstępne napowietrzanie wody.

Można tu więc mówić o dwóch etapach odżelaziania wody. Najpierw jest ona wstępnie napowietrzana, co przyspiesza utlenianie się żelaza do form trójwartościowych, a następnie kierowana na specjalne złoże katalityczne, na którym dochodzi do strącania i odfiltrowania zanieczyszczeń.

Wstępne napowietrzanie jest przeprowadzane przy pomocy aeratorów hydraulicznych bądź alternatywnie pneumatycznych. Ponadto niezbędna jest obecność zbiornika bezprzeponowego (przepływowego) lub mieszacza wodno-powietrznego.

Wykorzystanie wstępnego napowietrzania niesie ze sobą kilka nieocenionych zalet. Oprócz tego, że wytrącanie się związków żelaza przebiega znacznie szybciej, to jeszcze woda jest wzbogacana w duże ilości tlenu. Takie warunki są zdecydowanie niesprzyjające do rozwoju bakterii żelazistych. Ponadto podczas napowietrzania dochodzi do nieznacznej korekty pH oraz redukcji stężenia dwutlenku węgla.

Odżelazianie wody ze wstępnym napowietrzaniem jest doceniane za niskie koszty eksploatacyjne oraz brak konieczności stosowania środków chemicznych. Proces odżelaziania jest więc w pełni przyjazny dla środowiska i nie wymaga przeszkalania pracowników, ani też wiele uwagi poświęcanej kontroli pracy przemysłowego odżelaziacza wody.

W przemysłowych odżelaziaczach ze wstępnym napowietrzaniem zazwyczaj stosowane są automatyczne głowice sterujące. Istnieje możliwość podłączenia kilku urządzeń jednocześnie.

Odżelaziacze przemysłowe bez napowietrzania

Znacznie rzadziej właściciele zakładów decydują się na zastosowanie przemysłowych odżelaziaczy wody bez napowietrzania, wymagających regeneracji za pomocą środków chemicznych. Do grupy tych urządzeń zaliczają się przemysłowe odżelaziacze wody wypełnione złożem typu Greensand.

Jest to złoże charakteryzujące się właściwościami utleniającymi i filtracyjnymi. Substancją czynną w tym wypadku jest glaukonit, który wykazuje zdolności do absorbowania rozpuszczonego w wodzie żelaza i manganu.

Podczas przepływu surowej wody przez złoże dochodzi do wytrącenia z roztworu na skutek utleniania żelaza i manganu. Te związki w formie nierozpuszczonej są gromadzone na powierzchni złoża. Z tego względu koniecznym jest proces regeneracji złoża.

Montaż tego typu przemysłowych odżelaziaczy wody jest rekomendowany, jeśli w przedsiębiorstwie działa przeponowy zbiornik hydroforowy. Zaletą jest potrzeba stosunkowo niewielkiej przestrzeni na montaż w porównaniu z warunkami, jakich potrzebują przemysłowe odżelaziacze ze wstępnym napowietrzaniem.

Wady to przede wszystkim konieczność zastosowania nadmanganianu potasu do regeneracji. Taka metoda odżelaziania jest znacznie droższa w eksploatacji, nie jest ekologiczna, wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa.

Projekt przemysłowej stacji uzdatniania wody zostaw profesjonalistom

Dobór optymalnych wydajności oraz odpowiednich metod uzdatniania wody może przynieść przedsiębiorstwu szereg korzyści. Nie chodzi tu tylko o utrzymanie wydajności produkcji, ale samą eksploatację przemysłowej stacji uzdatniania wody.

Jeśli w Twoim zakładzie zaistniała konieczność poprawy parametrów wody, zgłoś się do firmy Klarsan. Oferują kompleksowe usługi w zakresie przemysłowych filtrów do wody: od przeprowadzenia analizy wody, przez dobór urządzeń, projekt przemysłowej stacji uzdatniania wody, po realizację i serwis. Zleceniodawca może liczyć na doradztwo i pomoc na każdym etapie eksploatacji.

Wieloletnie doświadczenie inżynierów firmy Klarsan pozwala na dobór rozwiązań optymalnie dostosowanych do potrzeb i warunków panujących w zakładzie. Intencją przy tworzeniu projektów jest nie tylko zapewnienie odpowiednich efektów oczyszczania wody, ale też minimalizacja kosztów eksploatacyjnych oraz ryzyka wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Komentarze (2)

  • P. Nowak
  • 2019-10-14 15:33:08
  Nasz system uzdatniający do wody studziennej dobierała i montowała nam firma Klarsan - bardzo dobra robota doświadczonych specjalistów. Jeśli do celów przemysłowych również wykonują takie usługi, zapewne jest to wysokiej jakości. Ze strony człowieka, który poznał już ich doświadczenie oraz rzetelność usług - mogę polecić.
  • Grzegorz
  • 2020-11-16 13:25:38
  Mamy taki półprzemysłowy ssystem do nawadniania ogrodu, przy okazji do wody do domu też :) Bardzo poleca, dobierano nam go do wyników wody, bardzo dużo żelaza i manganu

Nowy komentarz

arrow_upward