Co zrobić? Zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą

Centralny zmiękczacz wody to niezastąpione urządzenie, bez którego wielu z nas już sobie nie wyobraża korzystania z wody w życiu codziennym. To własnie dzięki niemu możemy zapomnieć o kamiennych osadach, spadkach wydajności urządzeń, awariach czy dużym zużyciu środków czyszczących i kosmetyków. Niestety, czasem mogą przytrafić się kłopoty podczas użytkowania. Jednym z nich jest to, że urządzenie nie podaje wody do zbiornika solanki. Jak sobie radzić z takim problemem?

Zmiękczacze wody - znane i lubiane

Zmiękczacze wody obecnie są jednymi z najbardziej cenionych urządzeń do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych. Ich głównym zadaniem jest redukcja wysokiego stopnia twardości wody. Po co właściwie go usuwać? O tym dowiecie się więcej między innymi z artykułu: Twarda woda - co to za zjawisko?

Twarda woda potrafi być prawdziwym kłopotem ze względów użytkowych. Kamień kotłowy oraz wysokie napięcie powierzchniowe to dwa najpoważniejsze skutki, jakich możemy doświadczyć. Im częściej z niej korzystamy i im wyższy ma stopień, tym więcej osadu odkłada się w miejscach poboru wody. Część jest widoczna gołym okiem, reszta powoduje problemy, choć jest niedostrzegalna. Chcecie wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytajcie: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Centralne zmiękczacze wody są urządzeniami, które montuje się na wejściu wody do budynku. Dzięki temu w każdym miejscu poboru będziemy mogli korzystać z miękkiej wody. To niezastąpiony sposób ochrony instalacji hydraulicznych oraz kotła grzewczego. Użytkowanie tego typu urządzeń nie jest problematyczne i nie sprawia kłopotu na co dzień. Ze względu na eksploatację mogą jednak niekiedy pojawić się usterki i problemy. Jednym z rzadszych, aczkolwiek zdarzających się jest to, że zmiękczacz wody nie podaje wody do zbiornika z solą. Zanim jednak rozwiązanie, warto wspomnieć o tym, dlaczego jest to ważne i co może być konsekwencją niewłaściwego działania.

Działanie zmiękczacza wody

Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach, zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Pracują dzięki złożu w postaci żywicy jonowymiennej, na którym dochodzi do wymiany głownie jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Obecność jonów sodu jest możliwa dzięki regeneracji żywicy jonowymiennej. Ta odbywa się z udziałem roztworu solanki, który powstaje z odpowiednio dobranych proporcji wody i soli. Roztwór solanki powstaje w zbiorniku na sól. Do zalegającej w nim soli tabletkowanej wpływa woda, która ją rozpuszcza, a następnie w odpowiednim momencie regeneracji, jest zasysana do butli ze złożem filtracyjnym.

Jeśli woda nie zostanie podana do zbiornika solanki, nie będzie szans na powstanie roztworu, a konsekwencją okaże się brak regeneracji złoża, a przez to efektów zmiękczania wody. Z tego powodu warto obserwować zmiękczacz wody i sprawdzać czy wszystko działa prawidłowo.

Dlaczego dochodzi do usterek zmiękczacza wody?

Awarie zmiękczacza wody mogą wynikać z kilku czynników. Powodem może być wada techniczna. Jeśli tak jest, będzie do wykrycia zaraz po podłączeniu zmiękczacza wody i rozpoczęciu działania. Drugi powód to długi czas użytkowania – może dojść do zużycia lub poluzowania komponentów.

Problemy związane z podawaniem wody do zbiornika solanki nie są zbyt częste, jednak warto je opisać. Wynikają z kilku przyczyn i dlatego nie można mówić o jednym, najlepszym rozwiązaniu. Na szczęście większość kłopotów da się rozwiązać samodzielnie. Najbardziej polecane jest rozpoczęcie obserwacji urządzenia i właśnie na tej podstawie ustalenie możliwej usterki, a następnie poradzenie sobie z nią.

Usterka w postaci braku podawania wody do zbiornika solanki na szczęście nie należy do tych, które na stałe mogą uszkodzić zmiękczacz wody, jednak jego praca zostaje dość mocno zaburzona. W związku z tym nie ma co liczyć na miękką wodę w domu.

Przyczyny problemów z brakiem wody w zbiorniku solanki

Najczęściej występującą przyczyną problemów z brakiem podawania wody do zbiornika solanki jest zagięcie się węża. Wystarczy go jedynie prawidłowo ułożyć, by wszystko działało tak, jak należy. Czasami też może dojść do jego zblokowania przez cząstki mechaniczne. Wtedy wystarczy tylko go oczyścić, by wszystko wróciło do normy. Warto zacząć od sprawdzenia właśnie tych dwóch wymienionych możliwości.

Powodem może okazać się także nieszczelność na wężu solanki bądź w okolicach pływaka. Przez to może dochodzić do zaciągania powietrza zamiast roztworu solanki. Warto wziąć to pod uwagę. Sedno problemu może tkwić także w samym pływaku. Może zatkać się, zabrudzić solą bądź zanieczyszczeniami mechanicznymi i z tego powodu nie przepuszczać dalej wody. Pływak może też się skleić lub ułożyć w pozycji, przez którą woda nie będzie przepuszczana.

Jeśli wina nie leży w pływaku, należy sprawdzić inżektor. Jest to element odpowiedzialny za intensywność zasysania wody i solanki. Jeżeli dojdzie do jego zabrudzenia, nie będzie w stanie prawidłowo zasysać roztworu. W takiej sytuacji inżektor należy przeczyścić lub wymienić na nowy.

Kiedy okaże się, że wszystkie już wymienione elementy działają prawidłowo, warto przejść do sprawdzenia ustawień głowicy sterującej. Czasami zdarza się, ze podczas obsługi możemy niechcący przestawić jakieś parametry i z tego względu dochodzi do problemów z podawaniem wody do zbiornika solanki.

Uwaga na zanieczyszczenia mechaniczne!

Za problemy związane z działaniem zmiękczacza wody, a w największym stopniu niepodawanie wody do zbiornik solanki, winę mogą ponosić zanieczyszczenia mechaniczne. Nalezą do nich choćby żelazo wytrącone z wody lub pył. Jeśli nasze urządzenie zostało zamontowane w kotłowni, bardzo prawdopodobne, że do wnętrza zmiękczacza wody mogły przedostać się kawałki drewna bądź węgla. Warto zadbać o prawidłowe przeczyszczenie komponentów zmiękczacza wody, a już zwłaszcza odpływu do kanalizacji.

Żelazo jest substancją, która podczas wytrącania się z wody może zapychać także inżektor. Czyszczenie inżektora może okazać się bardzo czasochłonne i wymagające wiele cierpliwości. Jeśli ten proces wydaje się nam zbyt skomplikowany, możemy po prostu wymienić tą część na nową.

Nie zawsze poradzisz sobie samodzielnie

Choć rozwiązanie kłopotów związanych z brakiem podawania wody do zbiornika solanki wydaje się nie być specjalnie skomplikowane, to jednak nie zawsze jesteśmy sobie w stanie poradzić z tym samodzielnie. Tak naprawdę sporo zależy od budowy wybranego przez nas zmiękczacza wody. Jedne pozwalają na samodzielne działania serwisowe, inne niekoniecznie i wtedy nie pozostawiają wyboru.

Usterka zmiękczacza wody do pokonania!

Warto brać pod uwagę, że takie kłopoty mogą przydarzyć się nawet przy korzystaniu z najlepszego sprzętu. Nie należy jednak wtedy panikować, tylko dokładnie przyjrzeć się pracy urządzenia i wypróbować jedno z przedstawionych w artykule rozwiązań. Dowiedz się o innych kwestiach związanych ze zmiękczaczami wody czytając: Czy woda po zmiękczaczu wody ma słony smak?, Montaż zmiękczacza wody - o czym pamiętać? Jak go przeprowadzić?, Instalacja sanitarna a zmiękczacz wody - czy montaż jest zawsze możliwy?

Komentarze (2)

    • Zbigniew
    • 2020-07-21 13:39:17
    Fajnie, że piszecie rowniez o takich problemach ja na razie zadnych klopotow ze zmiekczaczem nie mialem ale bede wiedziec gdzie szukac informacji jak sie cos zadzieje ;)
    • Ryszard
    • 2020-09-07 12:21:02
    dzwonić do firmy, to jasne :) porządny sprzedawca/producent jest przygotowany na to, zeby pomoc w kwestii technicznej w takich sytuacjach!

Nowy komentarz

arrow_upward