Montaż zmiękczacza wody - o czym pamiętać? Jak go przeprowadzić?

Wielu producentów zmiękczaczy wody nie wymaga autorskiego serwisu przy montażu. Istnieje opcja samodzielnego przeprowadzenia tego zabiegu. Tylko czy warto postawić na własne umiejętności? Czy montaż zmiękczacza wody jest trudny? Na co zwracać uwagę?

Zmiękczacz wody - najlepszy wybór na twardą wodę

Twarda woda to problemy, o czym było już w artykułach: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD, Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?Twarda woda - co to za zjawisko?

Ze względu na bilans strat, jaki niesie ze sobą użytkowanie wody o wysokim stopniu twardości, w domach coraz częściej zakładane są zmiękczacze wody. Stają w kotłowniach niezależnie od rodzaju ujęcia, by tylko zapewnić większy komfort korzystania z wody.

Przypomnienie o tym, w jaki sposób działają zmiękczacze wody znajdziecie w filmiku marki Ecoperla:

Jeśli nadal szukasz idealnego zmiękczacza wody do swojego domu i zastanawiasz się, który będzie najlepszy, przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Zakup zmiękczacza wody to już więcej niż połowa sukcesu. Właściwie to wystarczy jedynie instalacja, by cieszyć się wodą odpowiedniej jakości. W dzisiejszym artykule wszystko o procesie montażu.

Montaż zmiękczacza wody - czy to proste?

Choć na pierwszy rzut oka proces montażu zmiękczacza wody może wydawać się przerażający, to w rzeczywistości wcale taki nie jest. Przy dobrze rozpisanej instrukcji obsługi, wyposażeniu w odpowiednie narzędzia, minimalnej wiedzy hydraulicznej i odrobinie cierpliwości, może temu podołać nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała doświadczenia w tym zakresie.

Warto jednak brać pod uwagę, że w każdym gospodarstwie domowym panują nieco inne warunki i czasem jednak lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców. Przykładem takiej sytuacji jest ta, w której rura odprowadzająca popłuczyny musi zostać poprowadzona nad zmiękczaczem wody z powodu braku odpływu do kanalizacji w miejscu montażu.

Kto może przeprowadzić montaż zmiękczacza wody?

Montaż zmiękczacza wody może przeprowadzić:

  • Profesjonalna ekipa serwisowa
  • Fachowiec, na przykład hydraulik
  • Przyszły użytkownik zmiękczacza wody

Większość firm, u których można zakupić zmiękczacz wody świadczy usługi z zakresu montażu oraz serwisu. Niektóre wymagają wynajęcia takiej ekipy do instalacji w celu utrzymania gwarancji urządzenia. Argumentem jest to, że instalacja musi zostać przeprowadzona w sposób poprawny, by nie dochodziło do awarii, a to są w stanie zapewnić tylko osoby z branży.

W niektórych przypadkach istnieje też opcja samodzielnego montażu zmiękczacza wody. Ta jest najbardziej ekonomiczna i nie powinna sprawić kłopotu osobom kochającym domowe majsterkowanie.

Czego potrzeba do montażu zmiękczacza wody?

Wszystkie akcesoria montażowe zazwyczaj znajdują się w zestawie ze zmiękczaczem wody. Warto pomyśleć o założeniu by-passu, a całą instalację można sobie znacząco ułatwić stosując elastyczne węże przyłączeniowe. Takie oferuje choćby FixaFlex. Produkty są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Warunki do montażu zmiękczacza wody

Przede wszystkim jeszcze przed zakupem zmiękczacza wody, należy dobrze przemyśleć miejsce jego instalacji. Należy pamiętać, że to urządzenie centralne, które montuje się na wejściu wody do budynku. Musi znaleźć się przed kotłem grzewczym. 

Wielu producentów kotłów grzewczych zapisuje w warunkach gwarancji stopień twardości, jaki powinna posiadać woda podawana do ogrzewania, by nie dochodziło do awarii urządzeń. Oczywiście rekomendowana jest woda miękka. Kocioł grzewczy jest jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o montażu zmiękczacza wody.

Warto wymierzyć wybrane pomieszczenie gospodarcze i zweryfikować ilość miejsca z wymiarami wybranego zmiękczacza wody. Należy ustawić urządzenie w taki sposób, by zostało trochę miejsca od góry i od przodu. Przy wymierzaniu miejsca pod instalację należy koniecznie wziąć pod uwagę narurowy filtr do wstępnej filtracji mechanicznej. To element, który koniecznie musi znaleźć się przed zmiękczaczem wody.

Należy pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu znajdowała się płaska, równa powierzchnia. Zmiękczacz wody musi stać stabilnie. Choć większości może wydawać się to banałem, to jednak nie wszędzie jest odpowiednio wylana posadzka lub pomieszczenie przygotowane pod tym względem.

Niezwykle istotne jest zapewnienie zasilanie elektrycznego. W pobliżu zmiękczacza wody musi znajdować się czynne gniazdko elektryczne. Głowica sterująca potrzebuje prądu do działania.

Równie ważny jest odpływ do kanalizacji. Ze względu na charakterystykę działania zmiękczacza wody, niezbędne jest zapewnienie odpływu, do którego będą mogły trafiać popłuczyny po regeneracji. Najlepiej, aby znajdował się jak najbliżej miejsca montażu.

Jeśli jednak nie ma szans na zapewnienie takich warunków, alternatywnie można poprowadzić popłuczyny do pomieszczenia nad zmiękczaczem wody. W niektórych przypadkach nawet do 3 metrów w górę.

Zmiękczacz wody powinien stanąć w pomieszczeniu, w którym nie będzie narażony na niskie temperatury. Te mogą doprowadzić do zniszczenia urządzenia.

Montaż zmiękczacza wody krok po kroku

Jeśli już wiemy, że chcemy przeprowadzić montaż samodzielnie, a pomieszczenie gospodarcze jest w pełni do tego przystosowane, można spokojnie przejść do działania. Oto kolejne kroki, które należy wykonać, by instalacja zmiękczacza wody została przeprowadzona prawidłowo.

Wybór rodzaju instalacji

Na początku dobrze zdecydować, jaki rodzaj instalacji chcemy mieć. Pierwsza wersja jest bardzo prosta do wykonania, jednak nie obejmuje obejścia by-pass. Wiele zmiękczaczy wody samych w sobie posiada taki dodatek, dzięki któremu w razie wystąpienia awarii, można je odciąć od instalacji i poprowadzić jedynie wodę surową.

Drugą opcją jest konstrukcja obejmująca w jednej linii filtr mechaniczny i zmiękczacz wody oraz dodatkowe obejście, które pozwala na ominięcie nie tylko zmiękczacza wody, ale i filtra narurowego, który znajduje się przed nim, w razie wystąpienia takiej potrzeby.

Druga wersja jest nieco trudniejsza w wykonaniu, jednak wygodniejsza podczas eksploatacji, choćby ze względu na ułatwienie wymiany wkładów w filtrze narurowym.

Podłączenie zmiękczacza wody

Zmiękczacz wody można podłączyć do każdego rodzaju instalacji. Nie będzie problemów przy materiałach takich jak: miedź, rury gwintowane czy plastikowe. Wszystkie przyłącza, podłączenia i łączenia muszą być wyprostowane.

Podczas podłączania zmiękczacza wody pod instalację najczęściej stosuje się konstrukcje ze zgrzewanych rurek polipropylenowych. Urządzenie może być też jednak połączone z dopływem i odpływem wody za pomocą elastycznych węży przyłączeniowych.

Należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek wejścia wody surowej oraz wyjścia już zmiękczonej.

Odpływ do kanalizacji a zmiękczacz wody

Rura odpływowa zawsze powinna być otwarta. Jej średnica nie powinna być mniejsza niż jeden cal. Pierwszy krok to wymierzenie i przycięcie wężyka odpływowego. Następnie należy go podłączyć do złącza odpływowego zmiękczacza wody. Można go przymocować za pomocą opaski zaciskowej. Drugą stronę węża należy wprowadzić do rury odpływowej.

Kolanko przelewowe w zmiękczaczu wody

Kolanko przelewowe odpływu zbiornika solanki należy poprowadzić do rury kanalizacyjnej. Wąż  odpływowy należy zamontować w taki sposób, by spływająca woda nie mogła się cofnąć z kanalizacji do węża.

Podłączenie zmiękczacza wody do prądu

Podłączenie zmiękczacza wody do prądu i uruchomienie głowicy sterującej to już ostatnie etapy związane z instalacją. Obsługa i rodzaj wprowadzanych danych są uzależnione od typu zmiękczacza wody oraz wytycznych producenta.

Regulacja twardości w zmiękczaczu wody

Twardość w zmiękczaczu wody można regulować za pomocą mieszacza. Fabrycznie jest on zamknięty, a więc uzyskiwana woda jest zmiękczana do zera. Nie wszyscy jednak chcą uzyskać taki efekt. Odkręcając mieszacz, można dopasować stopień twardości wody na wyjściu do swoich potrzeb.

Serwis zmiękczacza wody

Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu pracy zmiękczacza wody. Należy skontrolować ustawienia głowicy sterującej, poprawność działania urządzenia oraz szczelność połączeń hydraulicznych. O tym, jak serwisować i dbać o zmiękczacz wody w artykule: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!, a także w video:

Komentarze (6)

    • Daniel
    • 2020-03-11 13:18:19
    U nas na szczęście zmiękczacz montował hydraulik, ale szybko mu poszło. Nie mieliśmy żadnych problemów, instrukcja do urządzenia dołączona, wszystko ładnie krok po kroku opisane. Ale podejrzewam, że jakbym więcej poczytał o montażu i poświęcił na to czas, to samemu również bym zamonował.
    • Bartosz
    • 2020-03-16 15:18:30
    szykuję się na montaż w swoim domu, urządzeni ma przyjść w tym tygodniu rozmawiałem z obsługą sklepu i raczej nie będzie problemu, ale dostałem informację, że w razie problemów przy montażu, zawsze mogę dzwonić, więc myślę, że to dodatkowy plus pozdrawiam obsługę i polecam usługi sklepu kraina wody
    • Pawel J
    • 2020-04-16 12:56:14
    Poradziłem sobie bez problemu, trochę mi się zeszło, ale wszystko chyba działa jak nalezy :) Wystarczy znaleźć troche czasu i motywacji, a hydraulik nie będzie potrzebny
    • janusz
    • 2020-05-06 10:16:45
    U nas montowała firma Klarsan u której kupowalismy zmiekczacz, pelna profeska ;) Szybka sprawa taki montaz, myslalem że dłuzej się zejdzie
    • Wojtek R
    • 2020-08-19 11:55:59
    Na youtube widziałem chyba jeden czy dwa filmy z montażu zmiękczacza wody, dałem radę. Jak ktoś ogarnia trochę takie hydrauliczne sprawy, to sobie poradzi raczej :) ja jak czegoś nie wiedziałem, to dzwonilem na serwis producenta i mi podpowiedzieli
    • Olek
    • 2024-02-25 13:00:13
    Oglądnąłem film nt. serwisowania zmiękczacza, ale pozostałych nie odważę włączyć. Hałas muzyki, atakującej znienacka bębenki uszne, w stosunku do dwa razy cichszego głosu prezenterki, to przykład jak przepędzić potencjalnego klienta.

Nowy komentarz

arrow_upward