Zadbaj o siebie, czyli jak mieć wodę zawsze przy sobie i dbać o nawodnienie?

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, w dobie doskwierających letnich upałów. Nieważne ile masz lat, zawsze warto dbać o odpowiedni poziom wody w organizmie. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Sprawdź, co możesz zrobić, by tak potrzebną wodę mieć zawsze przy sobie i to w najlepszym wydaniu!

Woda sił Ci doda!

To hasło, które ma w sobie wiele prawdy. Dlaczego? Ponieważ każda nasza komórka składa się z wody, co ostatecznie sprawia, że większość naszego ciała stanowi właśnie ona. Jest we krwi, mózgu, mięśniach. To właśnie woda odpowiada za wiele procesów, które na co dzień odbywają się wewnątrz nas. Dzięki niej możliwa jest właściwa regulacja temperatury ciała, metabolizm, wydalanie toksyn, przyswajanie ważnych składników odżywczych, jak choćby minerały. To tylko niewielka cząstka funkcji, jakie pełni – jest ich znacznie więcej, a wszystkie są tak samo ważne.

Aby organizm mógł funkcjonować jak należy, woda powinna być dostarczana w odpowiednich ilościach. Musimy pamiętać, że nie potrafimy na długo magazynować tego drogocennego płynu, przez co należy go dostarczać tak, aby zachować równowagę gospodarki wodnej. To oznacza, że powinniśmy dostarczać tyle wody do organizmu, ile nam z niego ubywa. Wodę tracimy poprzez wydalanie wraz z moczem i stolcem, poprzez parowanie ze skóry i wydychanie. Możemy ją uzupełnić poprzez napoje, jedzenie. Oprócz tego wewnątrz nas także zachodzą procesy metaboliczne, dzięki którym jest utrzymywana na odpowiednim poziomie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Czy prawidłowo nawadniasz swój organizm?

Choć uczucie pragnienia nadal wielu osobom wydaje się być czymś normalnym, należy sobie zdawać sprawę, że to poważny sygnał świadczący o tym, że jesteśmy odwodnieni i utraciliśmy już około 1-2% wody! Gdzie już przy około 15% może nastąpić śmierć! Pierwsze fizyczne objawy odwodnienia to oprócz poczucia pragnienia także: brak odpowiedniej koncentracji, osłabienie, bóle głowy, suchość w ustach, ograniczona praca ślinianek. To już jest sygnał alarmowy, że powinniśmy uzupełnić płyny.

Jak często pić, żeby się nawodnić?

Wbrew pozorom nie chodzi o to, aby wypijać jak największe ilości wody na raz. W taki sposób woda nie ma kiedy odpowiednio zakumulować się w organizmie, a jedynie przez niego przepływa, niekiedy prowadząc nawet do nadmiernego obciążenia nerek. Najlepszym sposobem, niezależnie od wieku, jest wypijanie niewielkich łyków wody z dużą częstotliwością. Czyli stawiamy w tym przypadku na regularność i niewielkie ilości.

A jaką ilość powinniśmy wypijać? Najczęściej i najogólniej mówi się, że ma to być 8 szklanek dziennie. Ta wartość jednak nie sprawdza się w każdym przypadku. Najlepiej wyznaczyć ją sobie indywidualnie. Wszystko zależy od płci, wieku, stanu fizycznego organizmu, wykonywanych aktywności w ciągu  dnia, a nawet od pogody i temperatury na zewnątrz. Istnieją specjalne wzory, dzięki którym można obliczyć te wartości na podstawie swojego wzrostu i wagi.

Warto zdawać sobie sprawę, że na każdym etapie życia one będą zróżnicowane. O wiele więcej napojów potrzebują sportowcy i osoby wykonujące ciężkie prace fizyczne. Szczególną uwagę na ilość dostarczanych do organizmu płynów powinny też zwrócić kobiety w ciąży oraz karmiące.

Ważna ilość, ale i jakość

Ważne jest nie tylko to, jak często, ale czym się nawadniamy. W artykule: Słodzone, kolorowe napoje czy woda do picia - co lepiej wybrać? opisywaliśmy dokładnie plusy i minusy wyboru słodzonych napojów i wody jako głównego źródła płynów dostarczanych do organizmu. Jeżeli zdecydujemy się wybrać słodzone, a w dodatku jeszcze gazowane napoje, możemy sobie tylko zaszkodzić. Po pierwsze nie gaszą pragnienia, a po drugie zawierają w sobie cukry oraz sztuczne barwniki, co niekorzystnie oddziałuje na nasz organizm. Sytuacja jest szczególnie alarmująca w przypadku dzieci, jednak otyłość ogólnie staje się chorobą społeczną, a to nie jest jedyna dolegliwość wynikające z regularnego spożywania takich napojów.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na zwykłą wodę i to z niej uczynienie głównego napoju. Nie posiada żadnych kalorii, ani barwników, doskonale się wchłania i przyswaja w organizmie. Na szczęście akcje uświadamiające, co do zasad prawidłowego nawadniania i zdrowego trybu życia przynoszą owoce w postaci porzucenia kolorowych napojów właśnie na rzecz wody.

Nie przepadasz za smakiem zwykłej wody, a chcesz zmienić swoje nawyki w tej kwestii na lepsze? Nic straconego! Do wody możesz dodać ulubione owoce, kostki lodu bądź zioła, jak miętę, melisę czy bazylię. Przygotowaliśmy kilka ciekawych przepisów, które możesz wypróbować: Napoje na bazie filtrowanej wody - 5 przepisów na majówkę! Ważne jest nie tylko to, aby ją pić, ale również, aby była zdrowa i bezpieczna dla naszego organizmu.

Skąd brać wodę do picia na co dzień?

Woda, którą spożywamy na co dzień może pochodzić z różnych źródeł. Najczęstszym jest woda butelkowana, którą kupujemy całymi zgrzewkami w plastikowych, jednorazowych opakowaniach. Z jakiego powodu to nadal tak popularna praktyka? W grę w wielu przypadkach prawdopodobnie wchodzi awersja do wody z sieci. Niekiedy nadal krąży mit, że nie jest bezpieczna. Inni uznają ją za niesmaczną i niedopasowaną do ich gustu. Poza tym przyciągać może wielość producentów oraz rodzajów wody. Zapominamy jednak o wadach, jakie niesie ze sobą właśnie to rozwiązanie.

Przede wszystkim to ogromne straty ekonomiczne. Woda butelkowana jest po prostu droga, a ceny wcale nie tworzy produkt lecz w głównej mierze opakowanie i reklama. Do tego koszty transportu, dystrybucji, produkcji. Płacimy za nią o wiele za dużo. Niepokojące mogą być ostatnie wyniki badań, mówiące o tym, że z opakowań do żywności i napojów przedostaje się mikroplastik, który się w nas kumuluje. Nie ma jeszcze dokładnych wyników, co do jego szkodliwości, jednak ten fakt nie napawa optymizmem.

Zwróćmy też uwagę na aspekt ekologiczny, który w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważny. Plastikowe butelki jednokrotnego użytku to odpady, które stanowią sporą część produkowanych przez nas śmieci. Zazwyczaj kończą swoją drogę na wysypiskach, po prostu czekając na rozkład. Nadal niewielka część podlega recyklingowi. Góry niepotrzebnych śmieci rosną, zabierając miejsce do życia roślinom, zwierzętom, ale i nam. O tym jak ograniczyć odpady w domu przeczytacie tu: Jak ograniczyć odpady w domu? Czyli kilka słów o filozofii zero waste

Nie tylko butelka po zużyciu stanowi problem, ale również w trakcie produkcji. Tworzywo, z którego powstaje to polimery syntetyczne, wytwarzane na bazie surowca nieodnawialnego, jakim jest ropa naftowa. Poza tym procesy wymagają ogromnego zużycia wody i energii. To wszystko przekłada się na duży ślad środowiskowy, czyli ogromne straty w ekosystemie.

Czy można inaczej? Oczywiście, że tak! Alternatywą są filtry kuchenne. A plusy i minusy obu rozwiązań przedstawiliśmy tutaj: Woda z kranu czy z butelki? Skąd pobierać wodę pitną?

Filtry kuchenne - dobra alternatywa butelek

Na popularności ostatnimi czasy zyskują filtry kuchenne. Stanowią dobrą alternatywę zgrzewek z butelkami, choćby ze względu na znacznie mniejszą produkcję odpadów. Woda jest oczyszczana, a jej smak i zapach zyskują neutralność, przez co bez problemu wpasują się w gusta. Możemy liczyć na stały dostęp do wody wysokiej jakości, która jest przede wszystkim bezpieczna. Więcej o zaletach w artykule: Popularne systemy do filtracji wody w kuchni

Wybór filtrów kuchennych jest naprawdę szeroki, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Największą dokładnością w oczyszczaniu wody cechują się urządzenia kilkuetapowe, zazwyczaj montowane pod zlewozmywakiem. Takim produktem jest ultrafiltracja lub odwrócona osmoza. Wszelkie wątpliwości powinien rozwiać artykuł: Czy woda po odwróconej osmozie nadaje się do picia?

Co z nawodnieniem poza domem?

Filtry kuchenne są bardzo dobrą opcją, jednak taką, która sprawdzi się w domu. Większość z nas nie spędza w nim jednak całego dnia. Jak dbać o nawodnienie w różnych miejscach, w których musimy lub chcemy przebywać w ciągu dnia?

Tu można pomyśleć o ekologicznym sposobie na dopełnienie domowego filtra kuchennego w postaci butelki wielokrotnego użytku. Dzięki niej ulubiony napój będzie można zawsze zabrać ze sobą: do pracy, szkoły, na wycieczkę, spacer, zakupy, siłownię i zawsze zadbać o to, by regularnie go pić.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się ostatnia nowość od marki Ecoperla – butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott. Gadżet jest bardzo lekki, jego wymiary i dodatkowy karabińczyk sprawiają, że wszędzie się zmieści lub będzie można ją podpiąć. W dodatku jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, ponieważ butelka jest wytwarzana z trzciny cukrowej. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym produkcie: Ecoperla Ecobott - prawdziwie ekologiczna butelka dostępna w Polsce!

Sukces nawodnienia tkwi w szczegółach!

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest nawykiem, który trzeba wypracować. Z całą pewnością warto, ponieważ korzyścią będzie nasze dobre samopoczucie. Warto zwracać uwagę na to, co pijemy i w jaki sposób. Wypróbuj sposoby na to, by korzystać z wody najwyższej jakości!

Powiązane produkty

Komentarze (4)

    • Agnieszkaka
    • 2020-07-28 13:01:16
    Ta butelka z trzciny Ecoperla jest genialna! Filtr pod zlew mam juz od dawna i rzeczywiscie brakowalo mi jakiejs fajnej butelki zeby miec poza domem wode przy sobie, uzywałam juz różnych - od plastikowych tritanowych po metalowe, a ta mnie chyba urzekła najbardziej
    • Talka
    • 2020-07-29 13:27:11
    Ja niestety przymierzam się juz od dobrych paru miesiecy do butelki wielorazowej, ale jakos mi nie po drodze :D te eko zamienniki wydaja sie byc fajne, wlasnie butle z trzciny czy bambusa
    • Agnieszka
    • 2020-08-20 12:21:43
    od dłuzszego czasu korzystam z butelki filtrujacej, ale nie jestem jakos super z niej zadowolona ze wzgledu na plastik (nie lubie pic z plastiku, wole ze szkla), jednak szlo jest ciezkie moze wypróbuje tej butli Ecoperli :)
    • Wiktoria
    • 2020-11-16 13:11:28
    Oj tak, butelka wielorazowa super sprawa na wyjscia z domu mam filtr pod zlewem Profine pou i z niego nalewam sobie czystej wody do butelki :))

Nowy komentarz

arrow_upward