Częstotliwość wymiany wkładów i złóż w filtrach do wody

Jak już dobrze wiadomo, o swoją stację uzdatniania wody należy odpowiednio dbać. Za jedną z najważniejszych czynności uznawana jest wymiana wkładów filtracyjnych oraz wymiana złoża filtracyjnego w urządzeniach. Tylko jak często należy dokonać wymiany? Jaka powinna być częstotliwość wymiany złóż oraz wkładów filtracyjnych w filtrach do wody?

Żywotność filtrów wody zależy od różnych czynników

Jeszcze na samym początku warto wspomnieć o tym, że nie można jednoznacznie ocenić częstotliwości wymiany złóż filtracyjnych lub wkładów filtracyjnych w filtrach do wody. Jest to kwestią bardzo indywidualną, inną w wypadku każdego gospodarstwa domowego. Częstotliwość wymiany złóż filtracyjnych oraz wkładów jest zależna od kilku czynników, z czego trzy są szczególnie ważne. Po pierwsze jest to rzecz jasna jakość materiałów, z których został wytworzony wkład filtracyjny lub od typu złoża. Niektóre są bardziej wytrzymałe, inne mniej. Właściwości niektórych można odzyskiwać wielokrotnie, innych nie.

Po drugie znaczenie ma jakość surowej wody. Od stopnia jej zanieczyszczenia oraz substancji znajdujących się wewnątrz będzie zależała żywotność wkładów i złóż. Na przykład im więcej zanieczyszczeń mechanicznych, tym krótsza żywotność wkładu filtracyjnego. Jeśli w wodzie znajdują się większe stężenia żelaza i manganu, a woda nie jest z nich oczyszczana, to może szybko doprowadzić do utraty właściwości żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody. Jest jeszcze wiele takich zależności. Po trzecie przy długości eksploatacji znaczenie ma zużycie wody. Im większy przepływ, tym szybsze zużycie komponentów.

Wymiana wkładów w filtrze narurowym

Filtry narurowe są jednymi z najbardziej znanych i cenionych sposobów na polepszenie jakości wody w domu. Zajmują niewiele miejsca, skutecznie ochraniają domową instalację. Dokładne informacje na ich temat znajdziecie tutaj: Wkłady do filtrów narurowych - co jest do wyboru? Stan wkładów w filtrach narurowych najłatwiej jest kontrolować wizualnie. Jeśli widać mocne zanieczyszczenie, najlepiej wymienić wkład na nowy. O zużyciu może świadczyć również spadek ciśnienia w instalacji. Warto wiedzieć, że:

Wkłady piankowe można wymieniać maksymalnie co 12 miesięcy

Wkłady sznurkowe – maksymalnie co 12 miesięcy

Wkłady siatkowe – najczęściej wytrzymuje kilka lat. Te wkłady można wielokrotnie czyścić. Należy je wymienić kiedy zostaną uszkodzone mechanicznie lub po prostu nie będzie dało się ich już odczyścić

Wkłady harmonijkowe – maksymalnie co 12 miesięcy

Wkłady zmiękczające – zależne od przepływu i jakości wody. Jeżeli zmiękcza wodę na cały dom, to jego żywotność może sięgać nawet tylko kilku dni

Wkłady odżelaziające – co około 3-12 miesięcy

Wkłady węglowe – co około 3-12 miesięcy

Warto pamiętać, że w każdym przypadku żywotność jest zależna od zużycia wody w gospodarstwie domowym oraz stopnia jej zanieczyszczenia. Im większe zużycie i zabrudzenie, tym szybciej wkład filtracyjny będzie ulegał zużyciu.

Wymiana żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody

Żywica jonowymienna w zmiękczaczach wody należy do jednych z najbardziej trwałych złóż. Jeśli jest dobra jakościowo, trwała, to jej żywotność może wynosić nawet 10 lat. Wszystko oczywiście zależy od właściwości wody surowej, stopnia twardości wody oraz zapotrzebowania na wodę. O prawidłowym serwisie zmiękczacza wody można dowiedzieć się z artykułu: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!

Wymiana złoża w odżelaziaczu wody

Złoża w odżelaziaczach i odmanganiaczach wody charakteryzują się żywotnością na poziomie 3-7 lat. Trwałość jest zależna od rodzaju złoża oraz jakości wody. Dokładne informacje o odżelaziaczach wody można znaleźć w artykule: Odżelaziacze wody - co mamy do wyboru?

Wymiana węgla aktywnego w kolumnie węglowej

Węgiel aktywny jest niezwykłym materiałem filtracyjnym, którego trwałość sięga nawet 3 lat. Urządzenia wyposażone w niego, czyli kolumny węglowe, zapewniają wodę wolną od chloru i jego pochodnych, pełną smaku, o neutralnym zapachu i barwie. Jest to woda idealna na cele spożywcze oraz do kąpieli o czym więcej w artykule: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Wymiana złoża w kolumnie filtracyjnej

Złoża w kolumnach filtracyjnych są w stanie przetrwać około 3-10 lat. To bardzo wydajny sposób na usuwanie zanieczyszczeń stałych. Wiele przydatnych informacji o kolumnach węglowych można znaleźć w artykule: Czy kolumna filtracyjna to alternatywa filtrów mechanicznych?

Wymiana złoża w stacji wielofunkcyjnej

Mieszankę złóż w stacjach wielofunkcyjnych należy wymieniać co około 5-10 lat. Częstotliwość jest zależna od jakości wody oraz jej zużycia. Stacje wielofunkcyjne są fantastycznymi urządzeniami, które będą w stanie poradzić sobie nawet z 5 zanieczyszczeniami wody jednocześnie. Usuwają: żelazo, mangan, twardość wody, związki organiczne, jon amonowy. Szczegóły także w artykule: Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?

Wymiana żarnika i osłonki w lampach UV

Właściwego serwisowania wymagają lampy bakteriobójcze. Nie jest to ani trudne, ani uciążliwe. Wszystko opiera się o regularną wymianę żarnika UV oraz osłonki na żarnik. Żywotność żarnika UV w lampie bakteriobójczej nie jest zależna od jakości wody przepływającej przez urządzenie. Żywotność żarnika w lampie UV to 12 miesięcy. Osłonkę najczęściej wymienia się co 12-24 miesiące ze względu na jej zużycie lub uszkodzenie. Ten komponent wymaga regularnego, dokładnego czyszczenia z osadów. To bardzo ważne do utrzymania pełnych efektów dezynfekcji. Więcej o lampach UV także w artykule: Lampy UV do wody - jak dokładnie działają?

Wymiana komponentów w filtrach kuchennych

Regularna wymiana wkładów filtracyjnych jest równie ważna w przypadku filtrów kuchennych, czyli filtrów zapewniających nam stały dostęp do wody pitnej. Więcej o ich serwisie również w artykule: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste! W przypadku filtrów kuchennych najczęściej mamy do czynienia z już gotowymi do kupienia zestawami półrocznymi i rocznymi do wymiany. Oprócz tego warto wiedzieć, że:

Wkład filtracyjny w dzbanku filtrującym należy wymieniać średnio co 2-4 tygodnie

Wkłady wstępne wymienia się co pół roku, zaś liniowe raz na rok

Membrana osmotyczna – średnio co 36 miesięcy

Membrana ultrafiltracyjna – średnio co 36 miesięcy

Membrana nanofiltracyjna – średnio co 36 miesięcy

Żywotność membran w filtrach kuchennych jest zależna od właściwości wody surowej.

Inne złoża filtracyjne

Warto jeszcze wspomnieć o innych, nieco mniej popularnych rodzajach złóż, również wykorzystywanych w uzdatnianiu wody. Złoże neutralizujące należy dosypać co około 3-12 miesięcy, ponieważ z czasem ulega ono rozpuszczeniu. Z kolei żywotność złoża demineralizującego, które jest złożem specjalistycznym, dość trudno określić. Tutaj trwałość jest zależna od jakości przepływającej wody.

Dbaj o swój filtr wody, a wydłużysz żywotność!

Wydłużenie żywotności wkładów filtracyjnych oraz złóż jest jak najbardziej możliwa. Przede wszystkim wystarczy prawidłowo użytkować urządzenia, zgodnie z ich przeznaczeniem. Warto zapoznać się i odwołać do zaleceń producenta. Najczęściej są one zamieszczane w instrukcjach obsługi.

Warto zadbać o to, aby eksploatacja była w pełni dostosowana do wymagań i warunków instalacji. Jeśli woda jest mocniej zanieczyszczona i używane są duże ilości, regeneracja oraz płukanie powinno być przeprowadzane znacznie częściej niż w standardowych warunkach. Zdecydowanie nie wolno próbować oszczędzać nadmiernie na eksploatacji. Na przykład po wyjeździe serwisu lepiej nie przestawiać ustawień w głowicy sterującej w celu rzadszego przeprowadzania regeneracji. Wtedy złoże odżelaziające jest wprost skazane na szybszą wymianę! To samo tyczy się również stacji wielofunkcyjnych czy zmiękczaczy wody.

Jeśli nie znamy się na urządzeniach do uzdatniania wody, trudno jest ocenić, które będzie najlepszym i najbardziej wydajnym wyborem, najlepiej poprosić o pomoc specjalistę. Właściciele wody z własnych ujęć powinni rozpocząć od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Ponadto warto zdecydować się na wizytę profesjonalnego serwisu co pewien okres, zwłaszcza do wymiany złoża filtracyjnego. Więcej na ten temat w artykule: Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody?

Komentarze (1)

    • Mariusz
    • 2023-07-07 15:19:52
    Ciekawe, nie wiedziałem, że żywotność żywicy jonowymiennej w zmiękczaczach wody może wynosić nawet 10 lat. To naprawdę długotrwałe rozwiązanie. Czy ktoś z was ma doświadczenie z tego typu złożem?

Nowy komentarz

arrow_upward