Stacja wielofunkcyjna - dla kogo jest przeznaczona?

Przekroczone stężenie żelaza, manganu, do tego wszystkiego jeszcze wysoki stopień twardości wody, a czasem też związki organiczne i jon amonowy - takie wyniki analizy wody mogą nie nastrajać pozytywnie. Czy zawsze trzeba zakładać kilka urządzeń filtracyjnych, by oczyścić wodę? A może dobrym rozwiązaniem będzie stacja wielofunkcyjna?

Woda z własnego ujęcia pod względem parametrów to często jedna wielka niewiadoma. Czasami zdarza się, że nie można jej niczego zarzucić i faktycznie jest idealna do celów użytkowych i spożywczych. Innym razem wyniki analizy wody wykazują kilka przekroczeń. O samej analizie wody i o tym, kiedy warto ją wykonać znajdziecie informacje w artykule:  Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

W przypadku bardzo niekorzystnych wyników analizy wody i występowaniu wielu przekroczeń można zdecydować się na założenie kilku wydajnych urządzeń filtracyjnych, na przykład stacji uzdatniania wody składającej się z odżelaziacza i odmanganiacza oraz zmiękczacza wody. Nie każdy jednak ma u siebie warunki na montaż takiego rozwiązania. Nie w każdym przypadku jest to również konieczne. Czasem wystarczająca może okazać się stacja wielofunkcyjna.

Czym są stacje wielofunkcyjne?

Stacja wielofunkcyjna to centralne urządzenie, które podłącza się na wejściu wody do budynku. Podstawowymi elementami są głowica sterująca (zazwyczaj automatyczna), butla ciśnieniowa wypełniona specjalną mieszanką złóż filtracyjnych oraz zbiornik na sól regeneracyjną.

Zadaniem stacji wielofunkcyjnej jest kompleksowe oczyszczanie wody poprzez redukcję pięciu najpopularniejszych problemów, jakie mogą w niej wystąpić. Chodzi tu o przekroczenia:

Żelaza – żelazo to jedno z najczęściej wykrywanych przekroczeń w wodzie z własnego ujęcia. Jego obecność powoduje wiele szkód technicznych w instalacjach, gorsze właściwości organoleptyczne wody. O innych skutkach można przeczytać w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie?

Manganu  - przekroczenia manganu w wodzie występują zazwyczaj razem z problemem żelaza. Osad, jaki po sobie pozostawia jest uciążliwy do usuwania, a w dodatku stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. O tym zanieczyszczeniu więcej w artykule: Mangan w wodzie - czy jest szkodliwy? Jak go usuwać?

Wysoki stopień twardości wody – twarda woda to nie tylko problemy z wszechobecnym kamieniem kotłowym, ale również wysokim napięciem powierzchniowym wody. O stratach, jakie można ponieść użytkując twardą wodę tutaj: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD

Związków organicznych – mogą występować w formie rozpuszczonej i nierozpuszczonej. Są odpowiedzialne za pogorszenie właściwości organoleptycznych wody

Jonu amonowego – może ulegać przekształceniu w niebezpieczne dla zdrowia azotany i azotyny. Ponadto może powodować mniejszą skuteczność procesu dezynfekcji. Więcej w artykule: Jon amonowy w wodzie - czy jest się czego obawiać?

Aby zamontować stację wielofunkcyjną w pomieszczeniu gospodarczym nie trzeba wiele miejsca. Urządzenia tego typu nie są duże. Należy pamiętać o zapewnieniu odpływu do kanalizacji oraz gniazdka elektrycznego, w celu podłączenia głowicy sterującej.

Stacje wielofunkcyjne mogą działać samodzielnie lub stanowić część większej stacji uzdatniania wody. Czasami montuje się je w zestawach z odżelaziaczami i odmanganiaczami. W takim zestawieniu sprawdzą się choćby wtedy, kiedy w danym miejscu montażu nie ma zbyt wydajnej pompy, by założyć większe urządzenie do usuwania żelaza i manganu.

Jak działa stacja wielofunkcyjna?

Stacje wielofunkcyjne posiadają wewnątrz specjalnie wyselekcjonowaną mieszankę złóż filtracyjnych, która jest regenerowana za pomocą roztworu solanki.

Urządzenia multifunkcyjne działają podobnie jak zmiękczacze wody. Surowa woda trafia na mieszankę złóż filtracyjnych i przepływając przez nią jest oczyszczana z: żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych. Dodatkowo całkowicie redukowany jest stopień twardości wody.

Złoże wymaga okresowej regeneracji za pomocą roztworu solanki. Z tego względu należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika solanki.

Jakie korzyści zapewnia stacja wielofunkcyjna?

Stacja wielofunkcyjna da zauważalne gołym okiem rezultaty związane z jakością wody, ochroni domowe instalacje, sprzęty AGD, poprawi komfort codziennego użytkowania wody.

Instalacja stacji wielofunkcyjnej to wymierne korzyści w postaci:

  • Braku osadu spowodowanego przez twardą wodę, żelazo i mangan
  • Doskonałego stanu domowych instalacji i AGD mających styczność z wodą
  • Braku potrzeby drogich napraw i kosztownej konserwacji powodowanych złą jakością wody
  • Wody idealnej do celów spożywczych i gotowania
  • Wody o odpowiedniej barwie, smaku i zapachu
  • Znacznie mniejszego zużycia detergentów, środków czyszczących i kosmetyków
  • Mniejszej ilości czasu poświęcanego na sprzątanie
  • Miękkiego i pachnącego prania, bez rdzawych plam i przebarwień
  • Wody przyjaznej podczas kąpieli
  • Braku potrzeby używania odkamieniaczy i silnych detergentów
  • Większej wydajności kotła grzewczego

Czy woda po stacji wielofunkcyjnej nadaje się do picia?

Kwestia możliwości spożywania wody po zastosowaniu stacji wielofunkcyjnej jest jednym z częstszych powodów dylematów związanych z zakupem takiego urządzenia. W końcu rezultatem jest bardzo miękka woda, a o takiej krążą różne opinie.

Woda po procesie oczyszczania ma neutralny smak, zapach oraz barwę. Doskonale nadaje się do przygotowania dań oraz napojów gorących - z pewnością zauważalne będą walory estetyczne.

Należy pamiętać, że minerały, które są łatwo przyswajalne, czerpiemy głównie z pożywienia. Z tego względu należy zadbać o zbilansowaną dietę pełną owoców, warzyw i orzechów. Okazuje się, że jedna szklanka soku ma w sobie tyle składników odżywczych, co 100 litrów wody. Nie da się zaspokoić dziennego zapotrzebowania na minerały za pomocą tylko i wyłącznie wody.

Niekiedy zdarza się, że odbiorcom nie do końca odpowiada smak wody oczyszczonej przez stację wielofunkcyjną. W takich przypadkach rozwiązaniem może okazać się system odwróconej osmozy z mineralizatorem bądź wkładem rewitalizującym. Więcej na ten temat w artykule: Czy woda po odwróconej osmozie nadaje się do picia?

Oczyszczona woda i instalacje

Innym, dość często zadawanym pytaniem jest to o wpływ jakości oczyszczonej wody na instalacje. Woda po stacji wielofunkcyjnej może być bez przeszkód rozprowadzana po instalacjach wykonanych z różnych materiałów.

Brak wysokiego stopnia twardości wody, żelaza i manganu sprawi, że nie będzie dochodziło do zmniejszenia światła rur, problemów z przepływem, lokalnych przegrzań, odrywania się osadu czy korozji pod osadami. Ponadto nie będzie dochodziło do rozwoju bakterii żelazistych i manganowych.

Ostrożność należy zachować jedynie przy instalacjach z miedzi. W takim wypadku stacja wielofunkcyjna nie będzie najlepszym pomysłem. Zbyt miękka woda może prowadzić do korozji miedzianych instalacji i przedostawania się jonów miedzi wraz z wodą pitną. Ta w zbyt dużych ilościach może być toksyczna.

Jaki jest koszt stacji wielofunkcyjnej?

W zależności od wielkości i rodzaju stacji wielofunkcyjnej, koszt to od 4 do 5 tysięcy złotych. Są to urządzenia nieco droższe od zmiękczaczy wody, jednak należy mieć na uwadze ich kompleksowe działanie.

Warto zwracać uwagę na producenta oraz jakość komponentów i ewentualne dodatkowe funkcje ułatwiające eksploatację i zmniejszające jej koszty. Tutaj przykładem mogą być systemy takie jak Ecoperla Perfect System oraz Ecoperla Smart System, których zadaniem jest zapewnienie bezawaryjnej, zrównoważonej pracy oraz minimalnych niezbędnych ilości soli i wody na regenerację.

Jaki rodzaj stacji wielofunkcyjnej wybrać?

Stacje wielofunkcyjne można znaleźć na rynku w dwóch odsłonach: kompaktowej oraz dwuczęściowej.

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne wyglądem przypominają zmiękczacze wody w obudowach z tworzywa. Wszystkie komponenty zostały umieszczone wewnątrz kabinetu. Dzięki temu całość nie tylko wygląda estetycznie i zajmuje minimum miejsca, ale jest też o wiele łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Przykładami kompaktowych stacji wielofunkcyjnych są Ecoperla Multicab. Posiada Ecoperla Perfect System. Ich wymiary pozwalają na umieszczenie nawet w wąskich przestrzeniach. Sama obsługa jest bardzo prosta i wygodna.

Inną opcją, która doskonale sprawdzi się choćby przy dużym zużyciu wody są dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne o dużych wydajnościach. Przykładem może być seria Ecoperla Multitower, w skład której wchodzą Ecoperla Multitower S z 40 litrami złoża filtracyjnego, Ecoperla Multitower M z 50 litrami i Ecoperla Multitower L wyposażony w 75 litrów złoża.

Tego typu stacje wielofunkcyjne zajmują nieco więcej miejsca ze względu na oddzielny zbiornik na sól regeneracyjną obecny w zestawie. Zaletą jest duża powierzchnia filtracyjna, która zapewnia odpowiednio długi kontakt wody ze złożem i bardzo efektywne oczyszczanie. Seria Ecoperla Multitower posiada Ecoperla Smart System.

Idealna woda na wyciągnięcie ręki

Niektórzy podchodzą sceptycznie do urządzeń wielofunkcyjnych z różnych sektorów, uważając, że efekty, jakie zapewniają nie są najlepszymi z możliwych do osiągnięcia. Stacje wielofunkcyjne do oczyszczania wody z pewnością nie należą do tej grupy. Działają wydajnie, nie są kosztowne w utrzymaniu, zajmują mało miejsca i zapewniają wodę najwyższej jakości. Wygoda użytkowania i kompleksowe uzdatnianie wody to dwie cechy, które są zdecydowanym argumentem przemawiającym na ich korzyść.

Komentarze (6)

    • Anita
    • 2019-11-14 16:15:35
    Czy można wysłać jakoś analizę wody, żebym wiedziała czy woda nadaje się do takiej stacji? :)
    • Lidka
    • 2019-11-18 11:56:14
    Anita, my wysyłaliśmy wodę do Klarsanu, ale możesz wysłać też do sanepidu (tylko mogą cie drożej skasować). Z tego co wiem, to jeśli nie masz bardzo przekroczonego żelaza (u nas dwukrotnie), to taką stację możesz spokojnie zamontować
    • Daria
    • 2019-12-12 14:28:37
    Chciałabym u siebie taką stację. Wodę mamy lekko żołtawą i twardą. Czekam na wyniki z sanepidu, mam nadzieję, że taka stacja będzie dla nas odpowiednia, bo nie ukrywam, że słyszłam o niej dobre opinie. Widziałam również na pewnym kanale YT tę stację u ludzi, którzy budują dom i podobno jest świetna. Pozostaje tylko czekać :)
    • Dawid J.
    • 2020-01-02 13:49:26
    Oglądałem niedawno recenzję stacji wielofunkcyjnej od Ecoperla na kanale youtube Co Dziś Robimy i bardzo chwalona jest. Swoją drogą polecam tę recenzję, fajnie pokazane to wszystko jest od strony osoby, która nie jest specem od uzdatniania :) Sam rozglądam się za zmiękczaczem od tej firmy
    • grzegorz
    • 2020-04-29 09:46:36
    Zaoferowano nam wlasnie stacje wielofunkcyjna do naszej wody (wynikow analizy) i z tego co widze, to moze byc swietna opcja. Zaoszczedzenie miejsca i pieniedzy (bo za zmiekczaczem i tak sie rozgladalem). Mysle, ze ja wezmiemy, bo wode i tak musimy uzdatnic
    • Ewelina
    • 2020-09-17 10:50:59
    popełnilismy ten błąd i kupiliśmy stację wielofunkcyjną bez wcześniejszego kontaktu z doradcą i niestety, woda jak była brudna przed stacją tak po stacji też.. tylko trochę mniej ;) ale niestety czekał nas drugi wydatek w postaci innego urządzenia, natomiast wielofunkcyjną stację podłączyliśmy za odżelaziaczem (musieliśmy przeczyścić porządnie złoze)

Nowy komentarz

arrow_upward