Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody?

Choć w większości przypadków wiele działań konserwacyjnych i serwisowych w stacjach uzdatniania wody można przeprowadzić samodzielnie, to co jakiś czas warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy serwisowej. Z jakiego powodu? Dlaczego wizyta specjalistów jest tak ważna? Jakie korzyści może przynieść? Dlaczego warto korzystać z takich usług?

Niezależnie od tego, czy mówimy o małych stacjach uzdatniania wody, takich jak filtry kuchenne, czy też o centralnych, jak na przykład zmiękczacze wody lub odżelaziacze wody, działania serwisowe są niezwykle ważne dla utrzymania tych urządzeń w odpowiednim stanie oraz utrzymania skuteczności ich pracy. O tym, jak samodzielnie dbać o urządzenia do uzdatniania wody pisaliśmy już w artykułach: Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!, Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste!

Każde z urządzeń do uzdatniania wody jest nieco inne, działa nieco inaczej i trzeba im poświęcić różną ilość uwagi. Na przykład w zmiękczaczach wody i stacjach wielofunkcyjnych bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnej kontroli poziomu soli w zbiorniku solanki oraz uzupełnianiu braków. Z kolei w systemach odwróconej osmozy trzeba pamiętać o wymianie zestawów rocznych i półrocznych. Aby jednak urządzenia mogły działać w pełni i służyć, potrzebują regularnego, profesjonalnego serwisu. Jest on o wiele dokładniejszy niż ten, który możemy wykonać samodzielnie, a w dodatku często wiąże się z nim wymiana złoża w centralnych urządzeniach do uzdatniania wody.

Jakie korzyści daje regularny, profesjonalny serwis?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, w rzeczywistości wizyta profesjonalnej ekipy serwisowej do stacji uzdatniania wody niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Choć wiele z nich opisujemy poniżej, to w skrócie można wymienić: obniżenie kosztów użytkowania stacji uzdatniania wody, dłuższą żywotność podzespołów oraz złoża filtracyjnego, minimalizację ryzyka wystąpienia awarii.

Większa żywotność urządzeń i złoża

Regularny, profesjonalny serwis to większe oszczędności! Tak, to nie jest nic dziwnego. Wizyty ekipy serwisowej są w stanie zmniejszyć koszty eksploatacyjne oraz wydłużyć okres między wymianami konkretnych komponentów i podzespołów, które nieco szybciej ulegają zużyciu. Sekretem jest to, że wszystko jest konserwowane, wymieniane i czyszczone na bieżąco, co ma wpływ na dłuższą żywotność i znacznie wolniejsze zużywanie się części stacji uzdatniania wody. To dotyczy także złóż, którymi wypełniane są butle ciśnieniowe. Stacja uzdatniania wody może działać sprawnie i skutecznie. Nie ma możliwości, że jedna niewymieniona w porę część doprowadzi do większej awarii – takie ryzyko praktycznie nie istnieje przy regularnym serwisie.

Urządzenie będzie działało prawidłowo

Dzięki wizycie profesjonalnego serwisu przy stacji uzdatniania wody, znacznie spada ryzyko powstania przestoju oraz niewłaściwej pracy całej instalacji. Regularna kontrola pomaga zapobiegać awariom, wyciekom oraz sporym problemom, które niewykryte w porę mogą doprowadzić do poważnych powikłań. W myśl przysłowia o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ekipa serwisowa na bieżąco sprawdza stan całej instalacji i komponentów, które mogą ulegać wyeksploatowaniu. Takie prace sprawiają, że ryzyko wystąpienia awarii znacznie spada, a ewentualne usterki są niwelowane jeszcze zanim problem się powiększy.

Wygoda użytkownika i pewność działania

Wizyta profesjonalnego serwisu przy stacji uzdatniania wody to także ogromna wygoda samego użytkownika. Mamy pewność, że wszystko jest pod kontrolą. Nie wszyscy znają się na stacjach uzdatniania wody i nie muszą. Zawierzając to zadanie specjalistom, zyskujemy spokój oraz bezpieczeństwo. Ich bardzo dobre zaznajomienie z tematem zaowocuje prawidłowym wykonaniem prac i doskonałą pracą stacji uzdatniania wody. Do tego wymaga to od nas minimum czasu i zaangażowania. Wystarczy jedynie umówić wizytę serwisanta w dogodnym terminie – bez wychodzenia z domu i zawracania sobie głowy dodatkowymi formalnościami. Mamy pewność doskonale wykonanej roboty, a przy tym oszczędzamy czas, nerwy i własne zaangażowanie.

Warto napisać tu o drobnej poradzie. Najlepiej jest wybrać ekipę serwisową od dystrybutora swojego urządzenia. Pracownicy z pewnością zostali dokładnie przeszkoleni w tych produktach i znają je od podszewki. To oznacza, że o wiele łatwiej jest im zlokalizować części do wymiany czy wprowadzić lepsze ustawienia. Wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowa praca i co zrobić, aby urządzenie do niej powróciło. Zaufana, stała ekipa serwisowa to również nieco prostsza pomoc techniczna zdalnie, przez telefon czy mail, w razie jakichkolwiek pytań.

Jakie czynności wykonuje ekipa serwisowa na miejscu?

Po umówieniu dogodnego terminu w drzwiach zjawiają się profesjonalni serwisanci. Tylko czym dokładnie będą się zajmować? Ilość i rodzaj przeprowadzanych działań są w dużej mierze zależne od rodzaju stacji uzdatniania wody. Wśród tych przeprowadzanych najczęściej można wymienić choćby wymianę złóż filtracyjnych. To czynność najbardziej kojarzona z profesjonalnym serwisem. Częstotliwość przeprowadzenia takiego procesu jest różna. Na przykład żywica jonowymienna jest w stanie zmiękczać wodę nawet do 10 lat. Z kolei węgiel aktywny w kolumnie węglowej wytrzyma około 2-3 lat. Warto przeczytać więcej na ten temat: Koszty utrzymania stacji uzdatniania wody - czy eksploatacja jest droga?, Koszty utrzymania odwróconej osmozy - czy eksploatacja jest droga?, Koszty utrzymania zmiękczacza wody - czy eksploatacja jest droga?

Podczas serwisu sprawdzany jest również stan głowicy sterującej. Czy wszystko jest w porządku z tym najważniejszym komponentem? Czy nic się nie rozregulowało, czy wymagane jest wprowadzenie nieco innych ustawień dla lepszych efektów działania. W głowicy sterującej szczególnie kontrolowane są elementy najbardziej narażone na awarie. Niektóre z części są dokładnie oczyszczane z ewentualnych zabrudzeń, doprowadzane do pierwotnego stanu lub wymieniane w razie takiej konieczności. Serwisanci kontrolują jakość wody na wyjściu ze stacji uzdatniania wody, aby określić czy urządzenie działa jak należy, nie doszło do nieprawidłowości podczas eksploatacji.

Podczas serwisu kontrolowane są także wkłady w filtrach narurowych, szczelność układu hydraulicznego. Specjaliści sprawdzają przebieg procesu regeneracji i płukania złoża. W przypadku odżelaziaczy wody kontroli podlega skuteczność procesu napowietrzania. Sprawdzany jest również zbiornik na regenerat, prawidłowość jego pobierania. W razie konieczności komponenty są oczyszczane lub wymieniane. W przypadku własnych ujęć serwisanci niekiedy przeprowadzają także proces dezynfekcji.

Warto wykonywać profesjonalny serwis, niezależnie od gwarancji

Wielu użytkowników stacji uzdatniania wody decyduje się na profesjonalny serwis głównie ze względu na obowiązujące warunki gwarancyjne. Producenci stacji uzdatniania wody dość często do utrzymania warunków gwarancji, rekomendują zlecenie specjalistycznego serwisu. Na taką usługę warto jednak zdecydować się nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Wymiana wyeksploatowanych części, złóż, kontrola pracy i ustawień są niebywale ważne dla zachowania bezpieczeństwa i prawidłowej pracy. Stacje uzdatniania wody mogą służyć niezmiennie skutecznie przez naprawdę długie lata, jeśli tylko damy im na to szansę poprzez odpowiednie zadbanie o ich stan techniczny. Serwis to również inwestycja, która po prostu się zwraca.

Potrzebujesz wizyty ekipy serwisowej?

Jeśli posiadasz u siebie stację uzdatniania wody i podejrzewasz, że to już czas, by sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przyjadą i przeprowadzą profesjonalny, dokładny serwis Twojego urządzenia. Działamy na terenie całej Polski.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

arrow_upward