Samodzielny serwis zmiękczacza wody - to proste!

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, z którego wielu użytkowników nie byłoby już w stanie zrezygnować. To doskonały i wydajny sposób na zwalczanie problemu, jakim jest twarda woda oraz jego skutków, choćby w postaci kamiennego osadu. Każdy, kto decyduje się na jego zakup powinien jednak mieć świadomość, że tylko przy właściwym serwisowaniu będzie działał długo i niezawodnie. Jak prawidłowo dbać o zmiękczacz wody? Czy można to robić samodzielnie?

Zmiękczacze wody to jedne z najpopularniejszych urządzeń w branży uzdatniania wody, zaraz koło filtrów kuchennych. Ich właściciele cieszą się wodą o właściwym stopniu twardości, która nie pozostawia po sobie osadów, nie niszczy sprzętów AGD mających z nią styczność, ani instalacji, przez które przepływa.

Coraz więcej osób decyduje się na założenie zmiękczacza wody w swoim gospodarstwie domowym. Dlaczego dokładnie tak się dzieje? O tym w artykułach: Instalacja zmiękczacza wody - czy warto?, Kamień kotłowy - wróg Twojego AGDZłodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem zmiękczacza wody lub chcesz się dowiedzieć, czym dokładnie są i jak działają te urządzenia, koniecznie przeczytaj: Jak wybrać idealny zmiękczacz wody do domu? oraz Zmiękczacze wody - co mamy do wyboru?

Dlaczego o zmiękczacz wody trzeba dbać?

Choć zmiękczacze wody są polecane do walki z wysokim stopniem twardości wody, jako jedne z najlepszych rozwiązań, to warto pamiętać, że nie są niezniszczalne i jak o większość sprzętów obecnych w domu, o nie również trzeba zadbać.

W przypadku zmiękczaczy wody mamy do czynienia z kilkoma obowiązkami, których zaniechanie może doprowadzić do nieprawidłowego przeprowadzenia procesu zmiękczania wody lub powstania poważnej w skutkach awarii.

Ten artykuł jest argumentem na to, że warto poświęcić parę minut urządzeniu, by cieszyć się najlepszymi efektami zmiękczania wody. W poprzednim tygodniu opisywaliśmy, jak dbać o filtr kuchenny. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj: Samodzielny serwis filtra kuchennego - to proste!

Na co dzień zmiękczacze wody nie wymagają wiele uwagi. Samodzielny serwis również nie jest działaniem, które zajmie dużo czasu. Oto najważniejsze czynności, jakie należy regularnie wykonywać, by cieszyć się dużą wydajnością, brakiem problemów oraz dobrym stanem urządzenia.

Sprawdzanie poziomu soli w zbiorniku solanki

To najważniejsze działanie, do którego wykonywania jest zobowiązany każdy właściciel zmiękczacza wody. Należy regularnie sprawdzać ilość soli w zbiorniku solanki. Zaleca się, aby zbiornik na sól regeneracyjną był zawsze pełny przynajmniej w ¼. Jeśli posiadamy zbiornik, w którym stoi woda, obowiązuje zasada, że soli regeneracyjnej zawsze powinno być więcej niż wody.

Przy dosypywaniu warto zostawić około 10-15 cm wolnego miejsca od krawędzi górnej zbiornika. Eksperci rekomendują, że najlepszą praktyką jest dosypywanie mniejszych ilości soli z większą częstotliwością. W taki sposób można zminimalizować ryzyko powstawania zbryleń solnych.

Choć sól regeneracyjna nie bierze bezpośredniego udziału w procesie zmiękczania wody, to jednak ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu urządzenia. Bez niej nie może dochodzić do redukcji stopnia twardości wody, o czym więcej informacji w artykule: Po co dosypywać sol do zmiękczacza wody?

Na rynku są dostępne zmiękczacze wody, które ułatwiają zadanie kontrolowania poziomu soli w zbiorniku solanki poprzez wbudowaną funkcję dźwiękowego alarmu, która uruchamia się, kiedy poziom jest zbyt niski (taką opcję posiada Ecoperla Slimline) lub przez mobilną aplikację (Pentair IQsoft).

Poziom soli w zbiorniku solanki zmiękczacza wody należy sprawdzić nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Dosypywanie soli regeneracyjnej do zbiornika

Jeśli podczas kontroli poziomu soli w zbiorniku solanki okaże się, że poziom jest za niski, braki należy natychmiast uzupełnić. Ilość soli, jaką należy dosypać i która powinna znajdować się w zbiorniku zależy od wielkości i budowy zmiękczacza wody, ale też stopnia twardości wody, ilości wody zużywanej przez domowników. Im wyższe jest zużycie wody, tym częstsza regeneracja zmiękczacza wody konieczna, a co za tym idzie, wzrasta też zużycie soli. Instrukcje w tym zakresie podaje producent, zawsze można zwrócić się o poradę do dystrybutora.

Bardzo istotną kwestią jest też to, jaką sól dodajemy do zmiękczacza wody. Sól regeneracyjna występuje w wielu postaciach i należy używać tej, którą rekomenduje sam producent zmiękczacza wody. Niezależnie od typu, warto postawić na najwyższą i sprawdzoną jakość. Jeśli sól zostanie źle wyprodukowana, szybko może przekształcać się w formę sproszkowaną, a w takiej z łatwością zatyka wężyki zmiękczacza wody, prowadząc tym samym do awarii.

Na rynku do wyboru jest sól regeneracyjna w postaci granulowanej, tabletek, dużych, zbitych bloków. Większość producentów zmiękczaczy wody rekomenduje zastosowanie soli tabletkowanej, ponieważ łatwo się rozpuszcza w wodzie i nie ma tak dużego ryzyka wystąpienia zbryleń.

Kontrola mostów solnych i zbryleń

W przypadku zbiorników na sól regeneracyjną, w których stoi woda, może dochodzić do powstawania mostów solnych. Są to charakterystyczne zbrylenia soli, które „wiszą” nad poziomem wody, przez co nie mają z nią styczności. Skutkiem powstawania takiego zjawiska jest brak możliwości wytworzenia roztworu solanki i regeneracji złoża filtracyjnego. W związku z tym nie dochodzi też do prawidłowego procesu zmiękczania wody.

Problem powstawania zbryleń solnych jest szczególnie dokuczliwy w przypadku stosowania soli w postaci granulowanej, choć nie tylko. To, czy doszło do powstania mostów solnych warto kontrolować raz na 2-3 miesiące.

Jeśli zauważymy, że w zbiorniku doszło do powstania mostu solnego, należy go rozbić. Nie ma innego sposobu niż mechaniczny. W tym celu najlepiej użyć długiego kija (na przykład od szczotki).

Powstawanie mostów solnych nie należy do częstych wśród użytkowników zmiękczaczy wody. Jeśli jednak wystąpi, należy liczyć się z tym, że może nawracać. Z tego powodu warto dokładnie przeczyścić zbiornik solanki.

Dezynfekcja złoża filtracyjnego

Co 12 miesięcy warto przeprowadzić dezynfekcję zmiękczacza wody. Na możliwość wystąpienia drobnoustrojów jesteśmy narażeni niezależnie od ujęcia. W przypadku zmiękczania wody wodociągowej, do wnętrza urządzenia mogą przedostawać się zanieczyszczenia z zewnątrz. Taka sytuacja może zdarzyć się na przykład podczas dosypywania soli do zbiornika solanki.

Jeśli zmiękczacz wody jest wykorzystywany przy własnym ujęciu, należy pamiętać, że w wodach z tego źródła mikroorganizmy mogą pojawić się w każdej chwili.

Z tych względów warto zadbać o to, by zmiękczanie wody było w pełni bezpieczne. Środki dezynfekujące nie tylko unicestwiają drobnoustroje, które mogły być obecne wewnątrz zmiękczacza wody, ale również zmniejszają prawdopodobieństwo ich wystąpienia w przyszłości.

Produktem do dezynfekcji zmiękczaczy wody szczególnie godnym polecenia jest Ecoperla Antibacter, sprzedawany w fiolkach jednokrotnego użytku. Dozowanie jest proste, szybkie, nie trzeba męczyć się z odmierzaniem i poszukiwać bezpiecznego miejsca na przechowywanie produktu.

Oczyszczanie złoża filtracyjnego

Oprócz dezynfekcji zmiękczacza wody, warto też pomyśleć o żywicy jonowymiennej. Odpowiednia pielęgnacja złoża zapewni dobre efekty działania i sprawi, że żywotność nie skróci się.

Na trwałość żywicy jonowymiennej oddziałują substancje znajdujące się w zmiękczanej wodzie. Dość spory wpływ na obniżenie wydajności i potrzebę wcześniejszej wymiany mają żelazo i mangan zawarte w wodzie. Nie muszą występować w przekroczeniach, by przyczyniać się do zmniejszenia wydajności złoża filtracyjnego.

Podczas przepływu wody przez żywicę jonowymienną, na jej powierzchni zatrzymywane są nie tylko jony wapnia i magnezu, ale między innymi także żelaza i manganu. W trakcie regeneracji nie są one jednak dokładnie wypłukiwane, przez co z czasem gromadzą się w dużej ilości, a przestrzeni na wymianę jonową jest coraz mniej.

Na szczęście regularne oczyszczanie złoża pozwala utrzymać jego wydajność. Wystarczy zastosować granulat taki jak Ecoperla Antidotum. W jego składzie znajdują się substancje odpowiedzialne za eliminację metali ciężkich ze złoża jonowymiennego. Dodatkowo taki środek pielęgnacyjny sprawia, że substancje, takie jak żelazo czy mangan nie osadzają się tak szybko na powierzchni żywicy.

Preparat warto zastosować raz na 12 miesięcy. Szczegółowe instrukcje zastosowania w filmiku:

Więcej na temat Ecoperla Antidotum i Ecoperla Antibacter przeczytacie w artykule: Poznaj nowości od marki Ecoperla wspomagające filtrację wody!

Kontrola filtra mechanicznego

Wśród czynności, które warto wykonywać regularnie przy zmiękczaczu wody można wymienić jeszcze jedną, bardzo istotną - regularną kontrolę stanu wkładów w filtrze narurowym.

Filtr narurowy jest niezbędnym komponentem, który powinien znaleźć się przed każdym zmiękczaczem wody. To najlepsza ochrona przed przedostawaniem się cząstek mechanicznych, które mogłyby uszkadzać komponenty zmiękczacza wody, w tym głowicę sterującą.

Częstotliwość wymiany wkładów w filtrach mechanicznych jest zależna od ilości oczyszczanej wody oraz jej jakości. Im więcej pierwotnie zawiera w sobie zanieczyszczeń, tym wkłady będą ulegały szybszemu zużyciu.

Więcej o filtrach narurowych w artykule: Mechaniczne uzdatnianie wody - jaki filtr wybrać?

Czy warto wzywać profesjonalny serwis?

Choć wiele z wymienionych czynności jesteśmy w stanie zrealizować samodzielnie, to warto skorzystać z wizyty profesjonalnego serwisu raz na rok lub na dwa lata.

Podczas wizyty sprawdzana jest między innymi: szczelność układu, prawidłowość przeprowadzania procesu uzdatniania wody, stan elementów zmiękczacza wody (niektóre z nich ulegają zużyciu i niezbędna jest wymiana), działanie zaworu sterującego. Profesjonalny serwis jest koniecznością w przypadku potrzeby wymiany złoża filtracyjnego.

Dzięki wizycie profesjonalistów możemy spać spokojnie i mieć pewność, że użytkowana przez nas woda jest prawidłowo zmiękczana, a urządzenie nie narażone na wystąpienie awarii.

Komentarze (4)

  • Artur
  • 2019-12-12 13:54:15
  Zmiękczacz montowałem sam z bratem, to i serwis nie powinien być trudny ;) Warto się tylko zaopatrzyć w te niezbędne granulaty do oczyszczania złoża itd, bo się na pewno przydadzą.
  • Paweł
  • 2019-12-27 11:21:16
  Trzeba dbać o zmiękczacz, bo wtedy dłużej nam będzie służył. To tak samo jak z każdym innym urządzeniem w domu. Filmik fajny, przyda się
  • lucek
  • 2020-03-04 15:08:31
  Ostatnio pierwszy raz używałem obydwu preparatów do zmiękczacza (w odstępie czasu, żeby nie wymuszać dwóch regeneracji - tak jak doradzono mi na czacie). I oceniam na bardzo w porządku. Dobrze, że się skontaktowałem z osobą na czacie, bo nie do końca wiedziałem gdzie to wlać do zmiękczacza
  • monti
  • 2020-05-15 09:59:13
  Też staram się co pół roku dezynfekować zmiękczacz, próbowałem różnych preparatów, żaden nie był jakoś specjalnie drogi, także warto ze względu chociażby na higienę. No i wkład w filtrze wymieniam dość często, co jakieś 4-5 miesięcy

Nowy komentarz

arrow_upward