Czym są generatory chloru? W jakim celu je stosować?

W sklepie internetowym wśród akcesoriów i dodatków do stacji uzdatniania wody pojawił się nowy – generator chloru. Zamiennie nazywa się takie urządzenia także celami chlorującymi lub chloratorami. Do czego dokładnie służy generator chloru? Co daje? Czy warto go kupić? Gdzie montuje się cele chlorujące?

Generator choru to nowość w naszym sklepie internetowym. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć więcej o tym dodatku, który zachwalają sobie użytkownicy dwuczęściowych stacji uzdatniania wody, ale zacznijmy od początku. Przede wszystkim warto wiedzieć, że chlorator jest niewielkim akcesorium, które należy założyć zgodnie z instrukcją, w pobliżu głowicy sterującej. A co dokładnie daje?

Generator chloru na dezynfekcję złoża

Zadaniem generatora chloru jest automatyczna dezynfekcja złoża filtracyjnego oraz całego wnętrza, wszystkich komponentów stacji uzdatniania wody. Taki proces odbywa się z udziałem niewielkiej dawki wolnego chloru. Wystarczającej, by oczyścić urządzenie i zapewnić pełną higienę pracy, ale jednocześnie na tyle małą, aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa użytkownikom. Dezynfekcja złoża i urządzenia w środku trwa zaledwie kilka minut. Cały proces ma miejsce podczas regeneracji złoża.

Wolny chlor - co on daje?

Właściwości chloru są bardzo dobrze znane i doceniane w branży uzdatniania wody. Jest to substancja używana powszechnie do odkażania i ochrony własnych ujęć przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym (więcej w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - kiedy jest potrzebna? Jak wykonać?). Chlor stosują nie tylko prywatni właściciele ujęć, ale również duże sieci wodociągowe. To skuteczny sposób dezynfekcji i ochrony przed mikroorganizmami. To samo zadanie ma pełnić generator chloru.

Jak działa generator chloru?

Chlorator działa w pełni automatycznie w trakcie regeneracji urządzenia. Jego głównym zadaniem jest produkcja wolnego chloru możliwa dzięki działaniu niewielkiego napięcia na przepływający w trakcie regeneracji roztwór chlorku sodu. Najpierw solanka przepływa przez adapter, a potem jest kierowana na złoże filtracyjne.

W rezultacie, oprócz normalnej regeneracji złoża filtracyjnego, dochodzi jeszcze do jego dezynfekcji. Dodatkowo dezynfekowane są też wszystkie komponenty, przez które przepływa roztwór soli regeneracyjnej. Działanie generatora chloru nie ma wpływu na właściwości wody, takie jak: smak, zapach, barwa. Takie działanie jest też w pełni bezpieczne dla samego urządzenia.

W jakich urządzeniach sprawdzi się generator chloru?

Choć generator chloru wydaje się być doskonałym sposobem na zapewnienie w pełni higienicznego uzdatniania wody, nie jest to dodatek, który zadziała z każdą stacją uzdatniania wody. Przede wszystkim to urządzenie dedykowane dwuczęściowym stacjom uzdatniania wody, regenerowanym roztworem chlorku sodu. Innymi słowy z takiego gadżetu mogą korzystać wszystkie urządzenia, w których działaniu niezbędną rolę pełni sól regeneracyjna.

Do tej grupy można więc zaliczyć:

Dwuczęściowe zmiękczacze wody, jak Ecoperla Softower

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, jak Ecoperla Multitower

Stacje do usuwania azotanów z wody, jak Ecoperla Nitratower

Generator chloru w pełni dopasowany do głowicy sterującej!

Tutaj jeszcze jedna bardzo ważna uwaga dotycząca generatorów chloru. Niestety, nie ma tak, że jeden będzie pasował do wielu modeli. Chlorator należy dobrać do konkretnego modelu głowicy sterującej. Wybrane modele stacji uzdatniania wody i głowic sterujących mają dedykowane generatory chloru. W naszym sklepie internetowym znajdziecie generator chloru dedykowany głowicy sterującej od amerykańskiego producenta Clack.

Gdzie generator chloru ma szansę się sprawdzić?

Zadaniem generatora chloru jest przede wszystkim to, aby zapobiegać gromadzeniu się mikroorganizmów na złożu oraz powstrzymuje możliwość wtórnego skażenia bakteriologicznego. Jego rola jest więc szczególnie przydatna w przypadku pobierania wody z własnego ujęcia. W wodzie ze studni cały czas istnieje możliwość pojawienia się mikroorganizmów, o czym pisaliśmy między innymi w artykule: Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

W studni bakterie mogą pojawić się w każdej chwili z różnych przyczyn: powodzie, zalania, nieszczelność studni, nieszczelność szamba. Podczas takich sytuacji wraz z wodą do instalacji mogą przedostawać się mikroorganizmy. Następnie trafiać do urządzenia i tam osadzać się na złożu. To może prowadzić do powstawania skażenia w złożu filtracyjnym i w wodzie przesyłanej dalej do instalacji. Generator chloru pomoże w zapobieganiu takim sytuacjom.

Oprócz tego generator chloru ma szansę doskonale sprawdzić się w sytuacjach, w których stacja uzdatniania wody jest użytkowana sezonowo. Tak się dzieje na przykład przy instalacjach w domkach letniskowych. Tam urządzenia działają przez kilka miesięcy, a następnie są odłączane i stoją. Mogą zdarzać się sytuacje, w których wewnątrz urządzenia pozostanie nieco wody i w trakcie braku działania zacznie powstawać warstwa biofilmu. Od tego już tylko krok do powstania skażenia. Cela chlorująca oczyszcza całe urządzenie od wewnątrz, dzięki czemu nie ma szans na zajście takich sytuacji. Proces pracy stacji uzdatniania wody pozostaje w pełni higieniczny. Regularna dezynfekcja doskonale zapobiega takim sytuacjom.

Gdzie zamontować generator chloru?

Generator chloru powinien zostać podmontowany pod głowicę sterującą. Należy go doinstalować, zgodnie z instrukcją, do wężyków oraz samej głowicy. Chlorator można zamontować samodzielnie, jako dodatek lub zamówić urządzenie z już wmontowanym. W drugim przypadku instalacją zajmie się serwis, a my otrzymamy gotowe rozwiązanie. Cela chlorująca jest elementem przelotowym w głowicy sterującej, przez co nie wymaga od użytkownika ani serwisu, ani konserwacji. Wystarczy raz zamontować i cieszyć się efektami działania.

Czy warto kupić generator chloru?

Inwestycja w generator chloru nie jest koniecznością. To po prostu dodatkowa możliwość, zapewniająca większą higienę procesu uzdatniania wody. Bez tego gadżetu stacja uzdatniania wody oczywiście będzie działała w pełni prawidłowo. Eksperci polecają skorzystać z takiej możliwości, jeśli istnieje duże zagrożenie pojawienia się mikroorganizmów w wodzie lub stacja uzdatniania wody jest używana wyłącznie sezonowo. Warto wiedzieć o istnieniu takiej możliwości.

Rozwiązanie nie tylko do domu

Warto wspomnieć o tym, że generatory chloru nie są rozwiązaniem do stosowania tylko i wyłącznie w domu. Na taki dodatek do stacji uzdatniania wody coraz częściej decydują się również zakłady przemysłowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz inne przedsiębiorstwa, w których niezbędne jest dostosowanie jakości wody do potrzeb.

Powiązane produkty

Komentarze (2)

  • Krzysztof
  • 2021-12-27 10:58:42
  Ciekawy temat, zapytam o to generator chloru do mojego zmiękczacza przy okazji umawiana serwisu po dwóch latach od zakupu
  • Konrad
  • 2021-12-28 09:45:13
  Podczas serwisu mieliśmy czyszczone złoże preparatem z chlorem. Nie wiedziałem, ze można to zautomatyzować przez generator chloru montowany do głowicy zmiękczacza. Ciekawy artykuł.

Nowy komentarz

arrow_upward