Idealna kawa? Jakość wody ma znaczenie! Jakiej wody używać do parzenia kawy?

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów, za którą większość z nas wprost przepada i nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez jej obecności. Każdy wie jak ogromne znaczenie ma ziarno, jednak nie każdy pamięta, że kawa to także woda. Jej jakość ma ogromny wpływ na aromat i odczucia smakowe. Jakie parametry powinna mieć woda, by zaparzyć na niej idealną kawę?

Przygotuj się do parzenia!

Parzenie kawy jest sztuką i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Przede wszystkim zwracamy uwagę na rodzaj ziaren, ich pochodzenie, sposób wypalania. Wiele osób inwestuje w najwyższej klasy sprzęt, jak młynki do kawy czy ekspresy, specjalistyczne urządzenia służące zaparzaniu. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy i najbardziej aromatyczny napój, który nie tylko pobudzi, ale i zadowoli kubki smakowe.

W tym wszystkim musimy pamiętać, że kawa i sprzęt to nie wszystko. Można w nie zainwestować wiele, jednak pomijając najważniejszy składnik kawy. efekty nadal mogą być niezadowalające. O czym konkretnie mowa? O wodzie! Często pomijana przez nas w myśleniu o zaparzeniu idealnego wywaru, a w rzeczywistości stanowiąca aż 98% każdego kubka i filiżanki kawy.

Jakość wody i jej parametry mają niebagatelne znaczenie. Można się o tym przekonać robiąc szybki eksperyment w zaciszu własnego domu. Zaparz kawę na wodzie z kranu, mineralnej i źródlanej. Przekonasz się, że mimo zastosowania tej samej metody oraz tego samego rodzaju ziaren, ostateczny rezultat może być odmienny.

Warto pamiętać, że do najważniejszych czynników, mających niebagatelny wpływ na ostateczne rezultaty kawy należą: jakość ziaren kawy oraz proces ich mielenia, stopień zmielenia, ekstrakcja kawy, jakość wody. Eksperci od parzenia kaw zgodnie twierdzą, że najlepsze proporcje to 7 gram kawy na każde 100 mililitrów wody.

Dlaczego woda jest ważna podczas parzenia kawy?

Jakość wody ma ogromne znaczenie, zwłaszcza pod względem ostatecznego smaku kawy. Bariści polecają jednak, aby w warunkach domowych unikać wody z kranu do tej sztuki. Wszystko ze względu na skład wody. Wiele w tym temacie można przeczytać w artykule: Woda wodociągowa a uzdatnianie na własną rękę - kiedy to ma sens? Największymi kłopotami związanymi z wodą wodociągową  jest twardość wody oraz chlor i jego pochodne.

Dodatkowo w wodzie mogą znajdować się także inne substancje wywierające niekorzystny wpływ na kawę. To może być chociażby żelazo, o którym więcej w artykule: Czy zażelaziona woda to realne zagrożenie? Żelazo ma duży wpływ na smak, zapach i barwę wody. Kawa parzona na wodzie bogatej w żelazo mogłaby znacznie zmienić smak, a przy okazji i barwę na nieco bardziej czerwoną, rdzawą. Kłopotem może być także występujący w wodzie siarkowodór, który znacznie psuje zapach wszelkich przygotowywanych napojów.

Przede wszystkim w ogóle nie powinniśmy używać wody, z którą podejrzewamy, że coś jest nie tak. Mowa tu o właściwościach organoleptycznych, ale nie tylko. Jeśli korzystacie z wody z własnego ujęcia, najlepiej zacząć od kompleksowej analizy wody, o której więcej w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna?

Chlor jako przeszkoda do idealnej kawy

Obecność chloru w wodzie z jednej strony jest dość istotna. Dezynfekcja z jego udziałem nadal stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów odkażania długich instalacji sieci wodociągowej. Jest tani i pewny. To właśnie dzięki niemu woda pozostaje bezpieczna, wolna od mikroorganizmów. Z drugiej jednak strony chlor bardzo mocno oddziałuje na właściwości wody, jak smak czy zapach. Więcej na jego temat w poświęconym temu artykule: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju?

Chlor ma tendencję do przyspieszania ekstrakcji kawy. Jego obecność prowadzi do utleniania się aromatów oraz tłuszczów kawowych. Przyczynia się do agresywnego smaku naparu.

Minerały w wodzie do parzenia kawy

Bardzo istotną kwestią jest ogólna zawartość minerałów w wodzie. Jeśli już znajduje się w niej spora ilość składników mineralnych, trudno będzie, a w zasadzie może to być prawie niemożliwe, aby jeszcze dodatkowo doszło do rozpuszczenia w wodzie składników z kawy. Jej smak może być przez to płaski i nierozwinięty. Właśnie z tego względu tak istotna jest kontrola minerałów w wodzie wykorzystywanej do parzenia kawy. Eksperci zdecydowanie polecają wodę niskozmineralizowaną, o zawartości 100 do 150 mg/l. Istotne jest jednak nie tylko stężenie minerałów, ale również ich rodzaj. Niepożądana jest również duża zawartość sodu w wodzie, ponieważ on, podobnie jak i chlor, powoduje przyspieszenie ekstrakcji kawy.

Istotnym jest, aby proces ekstrakcji kawy trwał dostatecznie długo, ponieważ to właśnie podczas niego uwalniają się kofeina, węglowodany, tłuszcze, nuty smakowe, aromaty. Kawa zaparzona w mocno zmineralizowanej wodzie będzie pozbawiona głębi smaku, płaska. Z kolei postawienie na wodę w pełni zdemineralizowaną również nie jest najlepszym wyjściem, ponieważ kawa nie będzie zawierała ważnych mikroelementów, a jej smak będzie bardzo szorstki.

Ilość zawartych w wodzie minerałów określa się skrótem TDS, co oznacza Total Dissolved Solids. Dopuszczalna ilość w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi to 1000 mg/l. Organizacje SCAE oraz SCAA podają, że aby przygotować idealną kawę, TDS powinien wynosić od 120 do 160 mg/l.

Szczególną uwagę powinno się zwracać na zawartość wapnia oraz magnezu w wodzie. Jony magnezu, wapnia i sodu wspomagają proces ekstrakcji kawy, jeśli są obecne w wodzie w odpowiednich ilościach. Jony magnezu są odpowiedzialne za wydobycie mocno owocowych, ostrych nut smakowych. Z kolei jony wapnia odpowiadają za wydobycie nut ciężkich i kremowych.

Odczyn pH wody

Idealna woda do kawy powinna być pozbawiona obcych smaków i zapachów. Pod względem odczynu pH powinna pozostawać neutralna. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ pH wody może być zmienne po zaparzeniu wody i kawy ze względu na obecne w niej minerały. Woda powinna być bogata w wodorowęglany będące buforem do neutralizacji wahań odczynu pH. Przy tym należy jednak uważać, aby ich ilość nie przekraczała 40 mg/l, ponieważ dochodzi jeszcze kwestia twardości wody, mogącej powodować problemy.

Co do tego jaki powinien być konkretnie odczyn pH wody zdania są podzielone. Według niektórych źródeł odczyn pH wody powinien wynosić między 6,5 a 7,5, według innych od 5,5 do 7. Zbyt niskie pH wody może doprowadzić do tego, ze kawa będzie miała bardzo gorzki smak. Z kolei zbyt wysokie pH wody może prowadzić do powstawania cierpkiego smaku.

Twardość wody

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę  przy poszukiwaniu idealnej wody do parzenia kawy, jest stopień twardości wody. Czym dokładnie jest ta właściwość? O tym pisaliśmy już w artykule: Twarda woda - co to za zjawisko?

Wysoki stopień twardości wody znacząco obniża ekstrakcję kaw, sprawiając, że stają się płaskie w smaku, a napary są nierozwinięte. Znaczącym problemem jest także sam wytrącający się z wody kamień, o którym pisaliśmy tutaj: Kamień kotłowy - wróg Twojego AGD! Osad jest bardzo uciążliwy. Może odkładać się wewnątrz ekspresu do kawy, prowadząc do awarii części, w tym w największym stopniu części podgrzewających wodę. To nadal nie są wszystkie problemy. O całej liście przeczytacie w artykule: Złodziej w domu! Czyli co nam kradnie twarda woda?

Według baristów rekomendowana ogólna twardość wody powinna wynosić od 7 do 12 stopni niemieckich. Warto jednak zachować dolną granicę. Zbyt twarda woda nie pozwoli się w pełni rozwinąć aromatowi kawy, z kolei jeśli będzie zbyt miękka, może dawać odczucie kwaśności.

 Skąd brać wodę do parzenia kawy?

Istnieje kilka opcji, dzięki którym będziemy mogli pozyskać idealną wodę do parzenia kawy, a tym samym idealną kawę. Jednym ze sposobów jest wypróbowywanie różnego rodzaju wód butelkowanych. Różni producenci to różne źródła i różne składy. Być może uda się trafić na ten, który najlepiej spasuje się z naszą kawą oraz gustem smakowym.

Inną opcją jest dzbanek filtrujący. Tu jednak kłopot może stanowić fakt, że nie są to produkty wydajne i ostatecznie okazują się być dość kosztowne w eksploatacji. Wymiana wkładu powinna nastąpić raz na około 2-3 tygodnie, w zależności od składu wody. Wkłady w dzbankach filtrujących delikatnie ją zmiękczają oraz sprawiają, że odzyskuje prawidłowy smak i zapach. Im dłużej wkład jest użytkowany, tym mniejsze są efekty.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem wydaje się być odpowiednio dobrany filtr kuchenny. Tym, który zdecydowanie warto polecić domowym baristom, jest odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero. To bardzo nowoczesne urządzenie z aż dwiema membranami osmotycznymi filtrującymi wodę równolegle. Odwrócona osmoza posiada dynamiczny zbiornik ciśnieniowy, a samą wodę można bardzo szybko pobierać.

Największą zaletą i sekretem sprawiającym, że to bardzo dobra propozycja, jest wbudowany mieszacz. To nowoczesne rozwiązanie pozwalające na regulację stopnia zmineralizowania wody i doboru jej parametrów do własnych potrzeb. Więcej na temat tego niezwykłego produktu w recenzji: Ecoperla Profine Zero - poznaj filtr przyszłości! oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Dla tych, którzy lubią eksperymentować, a kawa jest ich ogromnym zainteresowaniem, polecane są specjalne zestawy soli mineralnych. Dodaje się je do wody demineralizowanej w wybranych stężeniach, dzięki czemu samodzielnie można skonstruować idealną wodę do kawy.

Idealna kawa każdego poranka!

Kawa w Twoim domu może być znacznie lepsza niż w niejednej kawiarni. Warto zadbać o składniki, w tym także jakość wody. Poprawa jej właściwości przyniesie korzyści nie tylko w kwestii parzenia kawy, ale również ogólnej poprawie walorów dań i napojów przygotowywanych na jej bazie i nie tylko. Ciesz się idealną kawą każdego poranka! Smacznego!

Komentarze (1)

    • Wojciech
    • 2021-04-13 16:16:35
    U siebie w kawiarni mam podłączoną osmozę z lekką mineralizacją pod ekspres do kawy. Woda idealnie miękka (około 5-6 DH), kawa pyszna :)

Nowy komentarz

arrow_upward