Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody?

Wiele stacji uzdatniania wody nie mogłoby spełniać swojej funkcji bez dostępu do prądu. Jednak czy przyszły użytkownik powinien mieć obawy o wysokie rachunki za elektryczność? Ile prądu zużywają stacje uzdatniania wody? Czy to bardzo przekłada się na całkowite koszty eksploatacji?

Stacje uzdatniania wody to najlepszy sposób na poprawę jakości wody płynącej w gospodarstwach domowych, niezależnie od źródła jej pochodzenia. Takie urządzenia znajdują zastosowanie zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak też wody pochodzącej z własnego ujęcia. Warto pamiętać, że dobór właściwej metody uzdatniania wody jest uzależniony od jej parametrów. W przypadku wody wodociągowej można sprawdzić ich wykaz na stronie lokalnych zakładów, natomiast wodę z własnego ujęcia warto przebadać. Gdzie zlecić analizę wody? O tym w artykule: Czy warto zlecić analizę wody? Po co jest potrzebna? O prawidłowym poborze próbki do analizy wody przeczytacie tu: Pobór próbki do analizy wody - praktyczne informacje

Czego potrzebują stacje uzdatniania wody do działania?

Warunki, jakich potrzebują stacje uzdatniania wody do działania są uzależnione od ich rodzaju oraz specyfiki. Na przykład większość filtrów kuchennych wymaga jedynie ciśnienia w instalacji i niczego więcej. Wystarczy rozpocząć pobór wody, by ta została oczyszczona i przygotowana do spożycia. W taki sposób działają systemy ultrafiltracji (Ecoperla Profine POU) czy odwróconej osmozy (Ecoperla Rosa).

Odżelaziacze wody, takie jak Ecoperla Ironitower, wymagają odpływu do kanalizacji oraz ocynkowanego zbiornika hydroforowego, by spełniać swoje zadanie. Z kolei stacje wielofunkcyjne i zmiękczacze wody potrzebują regularnego uzupełniania regenerantu, odpływu do kanalizacji. Praktycznie każda centralna stacja uzdatniania wody potrzebuje prądu do działania. W związku z tym niezbędne jest zapewnienie w pobliżu miejsca montażu czynnego gniazdka elektrycznego.

O zapewnieniu prądu w pomieszczeniu instalacji należy pomyśleć, kiedy decydujemy się na zakup:

Należy liczyć się z tym, że zużycie prądu musi zostać wzięte pod uwagę w przypadku podliczania kosztów eksploatacyjnych związanych z miesięcznym użytkowaniem. Ich wysokość związana z elektrycznością jest jednak ściśle powiązana z rodzajem wybranej stacji uzdatniania wody. Czy musimy się przygotować na wysokie rachunki?

Zużycie prądu przez stacje uzdatniania wody

Choć stacje uzdatniania wody potrzebują prądu do działania, to dobra wiadomość jest taka, ze wcale nie wymagają go w dużych ilościach. Zasilanie służy głównie podtrzymaniu pracy zegara w głowicy sterującej podczas działania. Utrzymanie odpowiedniej pracy jest istotne. Jeśli zegar będzie źle ustawiony, istnieje spora szansa, że urządzenie nie zregeneruje się o tej porze, co powinno. Na przykład zamiast rozpocząć proces regeneracji o 2 nad ranem, zacznie go w ciągu dnia. W tym czasie użytkownicy nie będą mogli skorzystać z uzdatnionej wody.

Oprócz tego energia raz na kilka dni zasila silniczek, którego zadaniem jest przestawianie tłoków. Jest to istotne w przypadku uruchomienia regeneracji, jak i samej pracy danej stacji uzdatniania wody. To, w jakiej pozycji znajduje się tłok ma swoje odzwierciedlenie w trybie pracy głowicy sterującej. Najczęściej głowice sterujące mogą działać alternatywnie w następujących trybach: praca, płukanie współprądowe, płukanie wsteczne, zasalanie, nalewanie wody do zbiornika w przypadku regeneracji za pośrednictwem roztworu solanki.

Do działania większości stacji uzdatniania wody niezbędne jest zasilanie standardowe, czyli 230V. Większość urządzeń centralnych, wykluczając lampy bakteriobójcze, zużywa bardzo podobne ilości prądu w ciągu miesiąca. Najwięcej prądu urządzenia pobierają na proces regeneracji, który odbywa się co kilka dni. Źródła podają, że potrzeba tyle energii, ile zużywa żarówka 50W.

Zdecydowanie więcej prądu do działania potrzebują lampy bakteriobójcze. Wymagają energii elektrycznej przez całą dobę. Na ilość zużywanego prądu ma wpływ użytkowany model, jednak w tym przypadku są to ilości, które przełożą się na wartość rachunków.

Zużycie prądu a koszty eksploatacyjne

Koszty związane ze zużyciem prądu w przypadku większości stacji uzdatniania wody nie stanowią dużej części ogólnych kosztów eksploatacyjnych, a można wręcz stwierdzić, że są znikome. Jak już wspomnieliśmy wyżej, wyjątek stanowią lampy bakteriobójcze.

Większość modeli głowic sterujących, obecnych w domowych stacjach uzdatniania wody nie zużywa w ciągu rok więcej niż około 17W. Opłata za prąd może wzrosnąć co najwyżej o 5 złotych. Z kolei w przypadku lamp bakteriobójczych zużycie energii jest mocno związane z mocą zastosowanego żarnika. Najczęściej swoje miejsce wśród użytkowników indywidualnych znajdują żarniki o mocy 20-40V. Biorąc pod uwagę taką sytuację, rachunki za samo stosowanie lampy bakteriobójczej mogą wynosić około 100-200 złotych. Wartość należy odnieść także do stawek proponowanych przez dostawców energii elektrycznej.

Co ma wpływ na zużycie prądu przez stacje wielofunkcyjne?

Zużycie prądu w stacjach uzdatniania wody jest zależne od rodzaju głowicy sterującej. Różnice między modelami pod tym względem nie są jednak duże. Przy tym warto zauważyć, że sam model stacji uzdatniania wody nie ma aż takiego znaczenia. Stacje dwuczęściowe zużywają praktycznie tyle samo prądu, co urządzenia w kompaktowej obudowie. Wielkość urządzenia (ilość zawartego złoża filtracyjnego) również nie ma aż tak dużego wpływu na zużycie prądu. Inaczej ta kwestia wygląda w przypadku segmentu przemysłowego.

Co ciekawe, może zdarzać się tak, że mniejsza stacja uzdatniania wody zużyje więcej prądu niż duża. Najlepszym przykładem są zmiękczacze wody. Niewielkie urządzenie z około 10 litrami żywicy jonowymiennej będzie wymagało częstszej regeneracji i pobierze więcej prądu niż zmiękczacz wody z 30 litrami złoża.

Pobór prądu przez stację uzdatniania wody jest uzależniony od ilości osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Im więcej domowników, tym większa potrzeba przeprowadzania częstszego procesu regeneracji.

Innym czynnikiem mającym wpływ na zużycie prądu przez stację uzdatniania wody jest okres eksploatacji urządzenia. Może zdarzyć się, że stacja działająca już od wielu lat będzie zużywała nieco większe ilości energii niż dopiero co zakupiona.

Przerwy w dostawie prądu - co robić?

Choć przerwy w dostawie prądu zdarzają się obecnie niebywale rzadko, to jednak taka sytuacja może wystąpić. Jaki ma wpływ na działanie stacji uzdatniania wody? Jeśli w trakcie przerwy w dostawie prądu urządzenie było w normalnym trybie pracy, nie ma powodu do obaw. Działanie nadal będzie odbywało się prawidłowo. W przypadku przerwy w zasilaniu w trakcie regeneracji, może dojść do nieprawidłowości podczas tego procesu. Skutkiem będzie nieuzdatniona woda, która popłynie z kranów.

Podczas zaniku prądu nie dochodzi do resetu pierwotnych ustawień głowicy sterującej. Należy jedynie sprawdzić aktualną godzinę i jeśli jest nieprawidłowa, to ją przestawić.

Czy istnieją stacje uzdatniania wody działające bez prądu?

Na rynku są dostępne stacje uzdatniania wody, które wcale nie wymagają zasilania elektrycznego do prawidłowego działania. Przykładem są urządzenia działające na głowicach ręcznych, jak kolumny filtracyjne typu Ecoperla Sedimentower czy kolumny węglowe, jak Ecoperla Carbotower. Wymagają one jednak sporej uwagi użytkownika, ponieważ to on decyduje kiedy i jak długo ma trwać regeneracja. Uruchamia ten proces samodzielnie.

Niektórzy producenci proponują także centralne zmiękczacze wody, wykorzystujące w swoim działaniu jedynie ciśnienie w instalacji. Należy jednak brać pod uwagę, że w tym przypadku nie mamy możliwości odroczenia regeneracji, a więc ta może uruchomić się w najmniej oczekiwanym momencie.

Nieduży koszt, ogromna zmiana w jakości wody

Ten artykuł to najlepsze potwierdzenie, że nie trzeba obawiać się o koszty związane z zasilaniem elektrycznym w przypadku stacji uzdatniania wody. Eksploatacja to groszowe kwestie, może wykluczając lampy bakteriobójcze. Nieco wyższe rachunki za prąd to jednak niewielka cena za bezpieczną i dobrą jakościowo wodę, z której każdego dnia będzie korzystała cała rodzina.

Powiązane produkty

Komentarze (4)

    • Hubert
    • 2020-03-18 13:43:06
    Ja nie zauważyłem znacznej różnicy w rachunkach, raczej te lepsze urządzenia są oszczędne i pod względem wody i prądu :) jak się zwraca uwagę na takie rzeczy przy zakupie, to nie ma dużych kosztów eksploatacji
    • robert
    • 2020-04-14 16:37:24
    myslalem, ze prądu akurat zużywają dużo coraz bardziej jestem przekonany, ze powinienem kupic zmiekczacz do domu
    • irekk
    • 2020-06-23 11:59:01
    u mnie okolo 3-4 zł dodatkowo za prad miesiecznie ;) pewnie to tez zalezy od jakosci urzadzenia czy tam modelu glowicy w moim urzadzeniu jest glowica Clacka wiec jakosc wysoka ;)
    • szymon
    • 2020-11-06 13:41:28
    Tez myślalem, ze wiecej prądu zużywają takie kolumny, to była w sumie jedyna rzecz ktora mnie zastanawiala

Nowy komentarz

arrow_upward