Jak zwalczyć zapach chloru z wody?

Zapach chloru w wodzie jest tym, co nieodłącznie kojarzy nam się z pływalniami i basenami. Tam to nic dziwiącego. Jednak co zrobić, jeśli woda, którą nalewamy z kranu pachnie chlorem? Czy chlor w wodzie z kranu stanowi niebezpieczeństwo? W jaki sposób można wyeliminować zapach chloru z wody?

Uciążliwy zapach chloru w wodzie

Niewłaściwy zapach wody może być naprawdę mocno uciążliwy. Przyczyn jest wiele. Bardzo częsty problem w przypadku własnych ujęć wody stanowi na przykład siarkowodór. Daje on zapach przypominający zgniłe jajko. Kłopot niewłaściwego zapachu wody może przydarzyć się jednak tak samo w przypadku wody z własnego ujęcia, jak i wody z sieci. Niektórzy użytkownicy uskarżają się na zapach chloru po nalaniu o szklanki wody z kranu. Woda nie tylko nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, ale też może średnio posłużyć do przygotowania potraw i napojów na ciepło. Obecny w wodzie chlor może maskować właściwe nuty aromatyczne i smakowe. Do tego często ma wpływ na mniejszą estetykę produktów. Na przykład sprawia, że gotowane w takiej wodzie warzywa i owoce tracą swoje wyraziste kolory. Więcej o problemach z nieprawidłowym zapachem wody przeczytacie w artykule: Zapach wody - wszystko, co musisz wiedzieć o poprawie zapachu wody w domu

Skąd się bierze zapach chloru w wodzie?

Chlor jest substancją, która może dość często stanowić składową wody. Poświęciliśmy mu już osobny artykuł: Chlor w wodzie z kranu - czy to powód do niepokoju? Zarówno w wodzie z własnych ujęć, jak i tej wodociągowej, przyczyną jego pozostawania może być dezynfekcja. Chlorowanie instalacji nadal stanowi jeden z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na pozbycie się mikroorganizmów oraz ochronę przed nimi. Niekiedy dezynfekcja wody i instalacji jest przeprowadzana na bardzo dużych odcinkach. Chlor może wchodzić w reakcje z innymi substancjami i przez to być znacznie bardziej wyczuwalny w wodzie, nawet przy występowaniu w niewielkich stężeniach.

Według polskich norm w wodzie przeznaczonej na cele spożywcze i użytkowe nie powinno znajdować się więcej chloru niż 0,3 mg/l.

Czy chlor w wodzie jest niebezpieczny?

W zakładach wodociągowych bardzo przestrzegają i dbają o to, aby środki dezynfekujące z chlorem były dozowane w odpowiednich ilościach. To oznacza, że bardzo przestrzegane są wszelkie wytyczne i limity dotyczące obecności chloru w wodzie. Bezpieczeństwo zostaje w pełni zachowane, a chlor w wodzie nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia. Obecnie oprócz dezynfekcji chemicznej, wodociągi stosują wiele technik pomocniczych, które pozwalają ograniczać dawki chloru do niezbędnego minimum. Jak już wspomnieliśmy, zapach chloru może być wyczuwalny nawet przy niewielkich ilościach tej substancji w wodzie, jednak nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Mimo wszystko stanowi to dość uciążliwy kłopot, z którym wiele osób chciałoby podjąć walkę.

Węgiel aktywny - sposób na redukcję zapachu chloru

W walce z nieprawidłowym zapachem chloru pomocny będzie węgiel aktywny. Jest to powszechnie wykorzystywane w uzdatnianiu wody złoże filtracyjne, znane jako jeden z najlepszych adsorbentów. Przywraca wodzie właściwy smak, zapach oraz barwę. Eliminuje z wody chlor oraz jego pochodne. Warto więc użyć do walki z zapachem chloru w wodzie urządzeń, które będą go zawierały. Szczegółowe informacje na temat węgla aktywnego są dostępne tutaj: Węgiel aktywny - kiedy zastosować to złoże filtracyjne?

Sposoby na redukcję zapachu chloru z wody

Na szczęście sposobów na redukcję zapachu chloru z wody jest kilka. Można dobrać najlepiej dopasowany do budżetu oraz do oczekiwań. Jeśli zależy nam na wyeliminowaniu zapachu chloru wyłącznie z wody pitnej, wystarczy zastosować filtr kuchenny. Jeżeli jednak problemu niewłaściwego zapachu wody chcemy pozbyć się kompleksowo, lepiej jest wybrać rozwiązanie na całą instalację w domu. Oto przegląd najlepszych rozwiązań!

Filtr kuchenny na smaczną wodę pitną

Zapach chloru może być przeszkadzający na przykład tylko w przypadku wody pitnej. Można skupić się na zlikwidowaniu tego problemu wyłącznie w tej sferze. Pomocny okaże się filtr kuchenny. To może być system ultrafiltracji lub odwrócona osmoza. Oba zawierają wkład filtracyjny wypełniony węglem aktywnym. To właśnie on w największej mierze odpowiada za redukcję chloru oraz jego pochodnych z wody. Filtr kuchenny można dokładnie dopasować do swoich potrzeb oraz ilości miejsca, jaką dysponujemy w domu na montaż. To bardzo dobre rozwiązanie zarówno do domów, jak też do mieszkań.

Ultrafiltracja jest filtrem przepływowym, który oczyszcza wodę na bieżąco, dedykowanym wodzie średnio i mało zanieczyszczonej. Membrana ultrafiltracyjna zatrzymuje zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona, w tym: bakterie, wirusy, cysty, metale ciężkie. Pozostawia w wodzie naturalnie występujące minerały. Z kolei odwrócona osmoza daje możliwość pełnego dostosowania jakości wody do swoich potrzeb. Te filtry kuchenne często zawierają wkłady dodatkowo wzbogacające wodę o jakieś substancje. Na przykład wkład rewitalizujący zwiększy pH wody, wzbogaci ją w magnez i wolny wodór. Szczegóły w artykule: Jaki system odwróconej osmozy wybrać?

Kolumna węglowa - kompleksowe rozwiązanie problemu

Jeśli chodzi o redukcję zapachu chloru z wody w całej instalacji, doskonałym sposobem będzie montaż centralnej kolumny węglowej. Jest to urządzenie zapewniające naprawdę dobre efekty ze względu na dużą powierzchnię filtracyjną oraz bardzo długi kontakt węgla aktywnego z wodą. Dzięki temu skuteczność jest naprawdę duża, a woda bardzo dobrze oczyszczana. Kolumny węglowe są szczególnie polecanym rozwiązaniem, jeśli w domu mieszkają osoby z chorobami skóry lub skórą nadwrażliwą. Oczyszczana przez nie woda jest delikatna, nie pozostawia podrażnień, zaczerwienień, ani innych dolegliwości właśnie ze względu na brak chloru oraz innych toksycznych substancji. Dokładne informacje o kolumnach węglowych można znaleźć tutaj: Kiedy warto zdecydować się na kolumnę węglową?

Idealnym rozwiązaniem na redukcję zapachu chloru z wody w całym domu będzie kolumna węglowa Ecoperla Carbotower. W serii znajdują się aż trzy rozmiary do wyboru, dzięki czemu każdy będzie mógł dobrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Ecoperla Carbotower bazuje na wysokiej jakości, trwałych komponentach od znanych producentów. Złoże stanowi wysokiej klasy węgiel aktywny, wytwarzany na bazie łupin orzechów kokosowych. Do wyboru są opcjonalnie dwie głowice sterujące – automatyczna oraz manualna. Kolumny węglowe są urządzeniami tanimi w utrzymaniu. Na regenerację zużywają wyłącznie wodę. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to wymiana złoża filtracyjnego, które również nie jest drogie.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym - na chlor i miękką wodę

Sposobem na redukcję zapachu chloru z wody będzie również kompaktowe urządzenie hybrydowe w postaci zmiękczacza wody z węglem aktywnym. To niezwykłe 2 w 1 daje możliwość poprawy właściwości organoleptycznych wody, ale przy tym także sprawia, że będzie ona miękka. Jest to sposób na kompleksowe poradzenie sobie z problemami, jakie mogą wystąpić w domu z wodą. Dzięki zastosowaniu zmiękczacza wody z węglem aktywnym, woda jest idealna do: celów spożywczych, kąpieli, podczas sprzątania. Nie pozostawia po sobie charakterystycznego kamiennego osadu, a przy tym doskonale smakuje, jest neutralna w zapachu i barwie. Wszelkie środki czystości doskonale się w niej pienią, rozpuszczają i działają. Więcej o korzyściach z połączenia węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej można znaleźć tutaj: Zmiękczacz wody i filtr z węglem aktywnym - połączenie idealne!

Przykładem kompaktowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym jest Ecoperla Hero. W tym urządzeniu o niewielkich gabarytach, zmieściło się aż 40 litrów ułożonego warstwowo złoża. Pierwsza warstwa to 10 litrów wysokiej jakości węgla kokosowego impregnowanego srebrem. Ten materiał filtracyjny doskonale radzi sobie z neutralizacją chloru oraz poprawą walorów wody. Impregnacja srebrem zapewnia wysoką higienę filtracji. Na złożu nie dojdzie do rozwoju żadnych mikroorganizmów. Dodatkowo węgiel aktywny stanowi zabezpieczenie przed przedostawaniem się zanieczyszczeń na żywicę jonowymienną. To druga warstwa mieszanki, służąca do redukcji twardości wody. Zainteresowało Was takie rozwiązanie? Zajrzyjcie tu: Ecoperla Hero - coś więcej niż zmiękczacz wody

Zapach chloru w wodzie nie musi być problemem

Choć zapach chloru w wodzie jest dokuczliwy, nie stanowi większego zagrożenia dla naszego zdrowia. Może jednak zaburzać smak i zapach wielu dań oraz napojów przygotowywanych na bazie takiej wody. Na obecności chloru może też ucierpień nasza skóra. W związku z tym warto podszlifować jakość wody pod tym kątem. Jak widać nie jest to nic trudnego. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze najlepszego urządzenia do uzdatniania wody, skontaktuj się z nami.

Komentarze (2)

  • Wanda
  • 2022-11-22 18:44:26
  Miałam taki problem w swoim domu, a właściwie nie tylko ja, ale wszyscy moi sąsiedzi. Z wodociągu leciała bardzo mocno chlorowana woda. Teraz jest już lepiej ale gdyby tak zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, to miałabym z głowy problem.
  • Misiek
  • 2023-07-13 09:37:54
  Chlor w wodzie to nie tylko brzydki zapach, ale też problemy ze skórą. Zanim zainwestowałem w Ecoperla Carbotower wydawałem majątek na kremy nawilżające, a teraz jest spokój.

Nowy komentarz

arrow_upward